Hello There, Guest! Login Register


Un cadou placut

#1
m-au surprins placut neamurile Smile

http://imageshack.us/photo/my-images/822/9pn6.jpg/
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#2
Proaspat prajite? De unde? Sau e doar ambalajul adaptat la marketingul originilor?

Sau varianta 2, calul de dar nu se cauta la dinti Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
nu, nu.

imi stiau pasiunea, au venit in vacanta din SUA si cum nu se pricep si au vazut ei ceva pe travel channel s-au documentat putin si au comandat.

cele single origin sunt prajite in 5 august, deci la comanda. au data prajirii pe pungi.

amestecurile n-au data prajirii, ci doar un best before care expira in septembrie. boabele din pungile de amestecuri sunt vidate.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#4
Aproape le-am terminat si pot sa spun, cat ma pricep eu, ca sunt de inalta clasa. Asta, dincolo de marketingul indiscutabil produs de emisiunea proprietarului de prajitorie/shop de pe Travel Channel.
Am descoperit in cafelele de mai sus aspecte gen corp, cremozitate, after taste si arome definite pe care nu le-am gasit foarte usor sau toate impreuna la alte cafele de origine sau blenduri. Mi-am zis intr-o vreme, cu oarecare ciuda, ca ai nevoie de un anume talent ca sa descoperi arome in cafele si sa si fii in stare in sa le cataloghezi clar, dincolo de autosugestie, dar cu aceste cafele am inceput sa-mi schimb parerea.
Una peste alta, daca aveti ocazia sa le procurati, eu zic sa incercati. Merita din punctul meu de vedere.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#5
La multi ani tuturor cafegiilor pentru ziua noastra de ieri, chiar daca urarea vine cu intarziere. Un cadou interesant cel putin pentru espressomanii incepatori (ca mine) este cantarul tip lingura de la Silvercrest pe care l-am vazut ieri la Lidl. Masoara pana la 300 gr.si are si cateva functii. Pretul e ok, 30 lei. Scuze daca sunt offtopic sau daca se considera ca e reclama.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#6
nu cred ca e reclama. dimpotriva. 
eu numai ce am dat 70 lei pe o lingura cantar, joe frex ce-i drept, dar daca stiam cu 2-3 zile inainte de oferta lidl...
si mai misto e cum am ajuns sa-mi iau lingurita cantar, de care nu aveam nevoie, sincer. imi trebuia, de fapt,  o garnitura de grup pe gaggia si costa nu mai stiu, 19 lei, asa ceva, la mag pro. Si mi-am zis, ce naiba, dau pe transport cat pe garnitura. Ia sa mai iau una, sa fie, preventiv. Si tot mi s-a parut putin, asa ca mai o periuta de curatat grupul, mai o lingura cantar si am ajuns la 140 lei. si dupa 3 zile apare oferta lidl cu silvercrestul lor la 30 lei. 
Sanatosi sa fim!
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)