Hello There, Guest! Login Register

Test comparativ Vario Home vs. Sette 270

Dragi colegi,
Mâine dimineață vreau să documentez un test comparativ între Vario și Sette.
Sunt două râșniță destul de populare, mi-aș fi dorit să am un astfel de comparativ atât anul trecut, când mi-am cumpărat prima râșniță, cat și acum două săptămâni, când am decis să las Vario pentru Sette.

Cum sunt în pană de idei la ora asta, vă întreb pe voi ce anume ar fi relevant să compar.
Aștept opiniile voastre până mâine în jur de 8:30. După ce filmez/pozez comparativul, Vario pleacă spre noul proprietar, deci unica șansă e mâine dimineață.

Mulțumesc anticipat!
[Image: 22d5e5984a1b3a6098209d5c35eab647.jpg]

Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Baratza Sette 270 v2 | Mahlkoenig Vario Home  (de vanzare) | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tamper | To be continued...

Reply
Nu prea ai ce sa compari din moment ce aproape nimeni nu mai foloseste Vario cu cutite ceramice pentru espresso iar Sette 270 e o rasnita facuta pentru espresso.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
“Nimeni” e o abordare foarte... absolutista.
Sa fi fost eu ultimul mohican?
N-as zice.

La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Baratza Sette 270 v2 | Mahlkoenig Vario Home  (de vanzare) | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tamper | To be continued...

Reply
De ce ti-ai luat Sette?

Reply
Tocmai mă pregăteam să adaug in răspunsul inițial.
Voiam să văd și altceva, îmi place maxim designul, am prins un super preț de Black Friday, altfel nu aveam motive serioase să renunț la Vario.
Îmi livra în ceașcă ceea ce mă așteptam să-mi livreze.

Reply
1. Eu nu as compara rasnite pe Pavoni. 

2. Sette e mult mai "single dose friendly" decat Vario ceea ce o face net superiora pentru espresso. 

3. Vario e probabil mai buna pentru metode alternative, daca asta e important.

Reply
2. Vario e foaaarte friendly pe single dose. Un an se zile nu am umplut hopperul decât de vreo doua ori, la party-uri.
3. Vario livra ce trebuie și pe GC.

Ai avut Vario?

Acum... aștept și opinii constructive.
Ce ar trebui sa compar între cele doua, sa îți pot verifica afirmațiile?

Reply
Faptul ca ai folosit-o single dose, nu o face potrivita pentru single dose. 

In fine, nu-mi dau seama ce vrei sa obtii dar eu m-as fi bucurat daca scapam de Vario, fara sa incerc sa ridic moralul celui care a cumparat-o.

Reply
Faptul ca am folosit-o single dose SI am avut rezultate relevante in ceasca, pe doua espressoare diferite, timp de aprox. un an, in timp ce papilele mele gustative au evoluat, zic eu, exponential, o face foarte potrivita pentru mine, (fost) utilizator de Vario, si poate pentru multi care vor sa plece in calatoria asta si iau in calcul un Vario pentru inceput. In special datorita pretului de revanzare foarte accesibil, nedrept de accesibil, as conchide eu.

Zici ca nu e potrivita pentru single dose... ai mentionat asta deja de doua ori. DE CE? Te rog sustine-ti afirmatiile.

Ce incerc sa obtin e ceea ce scrie in primul post, respectiv niste criterii de evaluare de interes, pe baza carora sa fac review-ul maine dimineata. Cred ca rolul nostru aici, ca si comunitate, este sa cream o baza de knowledge, si pentru noi, cei cu mai mult sau mai putina experienta, dar mai ales pentru membrii noi sau viitorii membri ai comunitatii. 

Din pacate, singura "contributie" cu care ai venit pentru comunitate pe acest thread a fost sa denigrezi Vario, fara motive palpabile, fara sa fi avut (inclin sa cred) o experienta cu una sau alta din rasnitele din titlu. 
O sa rog ulterior adminii sa stearga toate posturile premergatoare review-ului, in asa fel incat viitorii utilizatiori sa gaseasca pe thread direct ceea ce promite titlul - o comparatie intre Vario si Sette. 

Colegi, astept oricum propunerile voastre pana maine dimineata!

Reply
Sunt de acord, hai sa incercam atitudini mai constructive, mai colegiale, nu sa postam de dragul exprimarii reactiei de moment sau a chat-ului. Am crezut ca invatam ceva din sondajul in curs...
Pentru cine are chef si timp, este binevenit orice "test", mai exact orice experienta subiectiva prezentata in forum, despre aproape orice tip de aparat. 

La Pavoni este intr-adevar un espressor care datorita constructiei poate da destule diferente intre shot-uri daca nu ai benzi termice si daca nu esti stapan pe el. Dar daca atat aveti la indemana.. Ideal era un DB sau macar un SBDU cu PID. Totusi, din 10 shot-uri unul dupa altul, ar trebui sa ajungeti la niste concluzii cat de cat relevante. Tineti cont de timpul de refacere a temperaturii, de folosirea ambelor rasnite in single dose (cu aspirare inainte), de tamparea egala ca forta si dreapta, de profilul de presiune si preinfuzie pe cat posibil identic. Pentru alte recomandari specifice La Pavoni ii las pe colegii pasionati de Pavoni sa se exprime.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Na belea ca nu s-a mai facut dimineața. Nu mai apare comparatia?

Reply
E prietenoasa ea asa, dar din cele 270 de setari cate se pot folosi pt espresso? Apropo cei cu Sette la cat sunt cutitele reglate?3,5!8? Multumesc

Reply
@r1r2000: una e rapida, friendly in workflow si macina bine, cealalta mai lenta, "messy", dar macina si mai bine  Smile

Ce vrei sa stii mai exact?

@RaresM: nu are sens sa numeri setarile, ideea e ca sunt suficiente sa poti regla curgerea cum vrei tu.
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
Salutare, am niște material făcut/filmat și niște date salvate, însă stau prost cu timpul. Le voi pune cap la cap in vacanța copiilor, la început de Februarie.

Reply
(17-01-2019, 09:20)flipu2k Wrote: @r1r2000: una e rapida, friendly in workflow si macina bine, cealalta mai lenta, "messy", dar macina si mai bine  Smile

@[url=https://www.
[quote=flipu2k;109156]
@r1r2000: una e rapida, friendly in workflow si macina bine, cealalta mai lenta, "messy", dar macina si mai bine  Smile

@RaresM: nu are sens sa numeri setarile, ideea e ca sunt suficiente sa poti regla curgerea cum vrei tu.

Care macina mai bine?

Reply
Comparând un Vario de 3 ani cu un Sette 0km, in contextul unui Pavoni și al unui Gaggia Classic 2015 ca mașini de test, consider ca Sette e mai manevrabila, pentru Espresso. In sensul ca gasesti mai ușor sweet Spot-ul.
Extracții reușite am scos pe ambele mașini de test, cu cafea rasnita de ambele râșnite.
Încerc sa rămân departe de factori foarte subiectivi...
Răspunsul direct la întrebarea ta ne arunca exact in zona aia subiectiva.

Reply
Spre surprinderea multora, e foarte posibil ca Sette sa fie mai "făcută" pentru single dosing decât alte râșnițe marketate mai agresiv ca râșnițe single dose.

Reply
De acord cu Dev, după cca 2 luni de utilizare, 90% in regim SD, nu am găsit cusur din punctul asta de vedere. Ba chiar caut soluții tehnice sa construiesc un mini-hopper in sensul asta.

Reply
Cred ca daca Sette nu s-ar decalibra asa usor si nu ar fi un monument de plastic pe interior, as lua una maine.

Reply
Desigur ca exista asa ceva, se numeste Etzinger  etzmax si costa in varianta stripped, light 999 euro.

Nu vad de ce se pune mereu problema fiabilitatii la un produs. Dupa cum vedeti nimeni nu tine o rasnita 2ani +.

Reply
Stiu de Etzinger dar daca vrei reformulez, daca etzmax costa cat Sette luam maine!

Mi se pare scumpa sa o iau plecand cu ideea ca in doi ani se strica si asta e ok.

Reply
Am Sette de un an si o luna, macin pentru minimum 3 espresso zilnic, nu am avut nici cea mai mica problema cu ea.

Am avut momentul de visare la Honne insa pur si simplu nu am de ce sa fac schimbarea, ba mai mult, vazand modul de lucru “murdar” cu macinatura peste tot unde nu trebuie, cu inel dozare etc., am si renuntat la idee.

Revin cu info peste inca un an. Smile
Bezzera Unica, Sette 270

Reply
Doamne ajuta sa revii cu info peste 5 ani!

Eu nu o detin dar am vazut cum e in inyerior, au tot scris colegi ca antrebuut sa tot puna distantiere ca sa macine corect, ai de asemenea zvonuri ca se strica repede.

Adevar sau nu, dau 500 euro si aflu

Reply
@r1r2000 nu stiu ce si unde citesti tu, intr-adevar au fost niste probleme cu primele serii, dar s-au rezolvat rapid si de-atunci n-am mai vazut sa se planga lumea. Da, nu e tanc ca ca Honne sau Mazzer, dar nici sa zici ca zici ca o folosesti doi ani si gata...

Reply
In concluzie, așteptăm să treacă timpul cu 500 de euro în buzunar. In timp ce alții, mai fraieri, folosesc râșnița împreună cu drobul de sare primit în cutie.

Reply
Tot topicul e aiurea, aceasta comparatie nu avea sens din start.
Vario Home este o rasnita care nu o mai cumpara nimeni acum, de noua. Nimeni informat Wink
Daca ati fi incercat Sette vs Niche mai intelegeam...

Reply
(17-01-2019, 12:52)flipu2k Wrote: @r1r2000 nu stiu ce si unde citesti tu, intr-adevar au fost niste probleme cu primele serii, dar s-au rezolvat rapid si de-atunci n-am mai vazut sa se planga lumea. Da, nu e tanc ca ca Honne sau Mazzer, dar nici sa zici ca zici ca o folosesti doi ani si gata...

Nici treaba cu saibele, distantierele nu mai e de actualitate?

Reply
Ba da, aia tine de ajustare a plajei de reglaje. Dar nu e niciun defect, pentru ce iti faci griji?

Reply
Nu imi fac griji. Dar intelesesem ca dupa o vreme reglajul nu mai functioneaza si trebuie adaugate din saibe. E corect?

Reply
Vario Home o am din ianuarie 2013 și prima intervenție asupra ei a fost anul trecut prin noiembrie când i-am schimbat rulmentul și cureaua ( nickso!) . Cat a stat la reparat am cumpărat o  ECM S-Manuale 64 cu care nu m-am "înțeles" nici pe BZ10 nici pe Pro 800 și am vândut-o după 2 săptămâni. Am luat Sette 270 Wi să fie ca backup. Concluzia: Vario nu m-a dezamăgit niciodată și nu o vând ! Dar cu Sette 270 Wi lucrez mereu - Vario e la odihnă  Smile - având parte de comoditate, precizie buna la cântărire, ușor de ajustat, mai ok pentru  single dose .
 ꟼPro 800//vario home & Sette Wi //man at work

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)