Hello There, Guest! Login Register


Tehnica latte art si obtinere crema lapte

cana din prima poza are cam 175ml (relativ mica) , cafea aproximativ 32g , restul lapte
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Acum cu tehnica de frotare la 120 grade, mi se pare ca latiera de 350 este prea mica Smile), are o putere.. Si îl făcea prea rapid, în aia de 500 mi se pare mai ok. Tre sa ma obișnuiesc Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Salut
Cand prepar laptele ptr un singur capuccino imi face crema prea repede si nu e cald cat ar trebui. Laptele e cremos, cum trebuie nimic de zis dar mi se pare cam rece. Oare se intampla asta deoarece fac intr-o latiera mica? Cum as putea face sa ii pastrez cremozitatea dar sa fie si cald fara a-l da in fiert?. 
Frotez cum am citit/vazut, teava de abur putin bagata in lapte si ridicata pe masura ce se umfla laptele
Lelit PL91T Victoria  Lelit PL72 William
 
Reply
Lași aburul la o temperatură mai mică și după ce îl 'umfli' un pic bagi țeava de tot în lapte.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(04-05-2020, 10:28)pacapaca Wrote: Frotez cum am citit/vazut, teava de abur putin bagata in lapte si ridicata pe masura ce se umfla laptele

Sper că te referi că ridici latiera și nu țeava. Dacă mai ridici țeava, adaugi aer în continuare.
După exprimare aș înțelege că ridici țeava de abur și atunci e de înțeles de ce ai acea problemă.

După ce ai adăugat cantitatea de aer dorită de tine se lasă țeava mai jos în lapte sau mai corect spus se ridică puțin latiera, pentru a nu se mai introduce aer, ci doar pentru a "amesteca" aerul introdus deja și pentru a încălzi laptele la temperatura dorită.
 
Reply
(04-05-2020, 10:28)pacapaca Wrote: Oare se intampla asta deoarece fac intr-o latiera mica? Cum as putea face sa ii pastrez cremozitatea dar sa fie si cald fara a-l da in fiert?

Latiera e ok, o alegi în funcţie de cât lapte foloseşti.

Ideea este că ai câteva etape. În prima, creezi vârtejul şi bagi aer. Cantitatea de aer o estimezi pe baza a cât creşte volumul laptelui în latieră.
Când ai băgat suficient, opreşti aerarea şi continui vârtejul până când se încălzeşte laptele. E bine să nu îl duci la limită (care e undeva sub 70*C), dacă te opreşti la 50*C e suficient. Pentru asta testezi latiera cu un deget şi când a devenit prea fierbinte să ţii degetul pe fundul latierei, închizi aburul.

Aerarea o opreşti cufundând suficient de mult vârful ţevii în lapte. Cum faci asta, că ridici latiera, că umbli la ţeavă etc ţine de rutina fiecăruia. Însă este o chestie dinamică, deoarece nu cufunzi prea mult, ci rămâi de fapt cât mai aproape de suprafaţă, ca să fie vârtejul frumos şi să asimileze bine aerul. Atenţie că te poate păcăli şi vârtejul: dacă acesta devine mai puternic, se va adânci vortexul şi iarăşi auzi sunetul acela când absoarbe aer.
Cel mai uşor te poţi ghida după zgomot dar trebuie înainte să ştii care e; din ce e pe YouTube la mine nu a mers, a trebuit să aud la altcineva.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
salut!
Eu am un Isomac Millenium si la capitolul frotare nu am fost prieteni deloc. A mers in vizita la Nickso si s-au imprietenit, l-a bibilit, dar nu a gasit ceva in neregula privind frotarea. Am incercat de cateva ori sa frotez, dar nu a fost chip. In loc de crema de lapte a iesit ceva apos si fierbinte, dar fara consistenta si bun de facut un latte sau capucino ceva. M-am lasat pagubas, intrucat, oricum eu am fost si sunt focusat pe espresso, iar cand vreau adaug niste lapte si gata. 
Va doresc cafele pe gustul si sufletul domniilor voastre si o zi minunata!!!
Jucaria preferata<Isomac Millenium>
 
Reply
Ce lapte folosești? De exemplu, folosind un lapte mai bun, gen Artesana, eu am mari dificultăți. Dar dacă mergi pe Napolact 3.5% bio, obțin o crema de lapte foarte bună.


Oricum, parte cea mai importat este tehnica și este nevoie de timp. Încerca să te uiți pe YouTube tutorial-uri despre frotare. Idea este sa reușești sa mantii vortejul pana la capătul și sa nu încălzești prea mult laptelui.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
AAAAA!!! asta e foarte tare. Chiar Napolact folosesc de vreo 2-3 ani incoace...ba de 1.5, ba de 3.5, dar acum sa fiu sincer nu imi aduc aminte cand am frotat, cu care din ele am facut-o. Chiar m-a facushi curios. O sa incerc cu unul de 3.5. Merci mult de sfat si o sa ma uit mai mult la filmulete pe youtube. O saptamana excelenta!
Jucaria preferata<Isomac Millenium>
 
Reply
Si eu tot Napolact 3.5 si mai nou am incercat si Dorna de 3.5% si am facut niste spume de lapte superOK din ele cu al meu Lelit 41TEM.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)
 
Reply
Va recomand sa incercati Olympus. Mi se pare extrem de apropiat de bardezzi, nu se simte gustul de lapte de vaca tipic (sincer nu stiu dacă asta e un lucru bun sau nu dar cu siguranță lasă cadeaua sa strălucească).
Eu inainte foloseam napolact bio, inca mai iau pentru consum sau dulciuri dar la cafea altereaza gustul. Nu o spun eu ci beneficiarii preparatelor. Mai beau si eu din cand in cand dar nu mai retin exact diferentele. Un lucru este clar, l-am vazut in cafenele si mi s-a confirmat ca in lipsa de bardezzi sau ce foloseau ei de obicei cauta Olympus sau raraul.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
(27-06-2020, 21:47)micrenda Wrote: Ce lapte folosești? De exemplu, folosind un lapte mai bun, gen Artesana, eu am mari dificultăți. Dar dacă mergi pe Napolact 3.5% bio, obțin o crema de lapte foarte bună.


Oricum, parte cea mai importat este tehnica și este nevoie de timp. Încerca să te uiți pe YouTube tutorial-uri despre frotare. Idea este sa reușești sa mantii vortejul pana la capătul și sa nu încălzești prea mult laptelui.
Cred ca la mine e ceva lipsa pe la teava de aburi, caut sa o schimb, daca gasesc completa
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
Olympus și Pilos de la Lidl (cel la bidon de plastic) sunt îmbuteliate de aceiași fabrică, pe la Brașov parcă. Că o fi sau nu diferențe, aia nu știu, dar la gust nici într-un caz.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
De la Cum arata cafeaua ta de azi? vin aici.
@Raducanu (sau cine e mai priceput în latte art) Dacă nu deranjez sau nu e vreun secret Smile , consideri că ar fi mai potrivit un milk pitcher între 400-600 ml pentru a turna laptele într-o ceașcă de ~ 200-210 ml din care 35 g este espresso (fără prea multă cremă)?
Am 2 pitchere de 350-360ml și nu sunt sigur dacă m-ar ajuta unul puțin mai mare, măcar de 400-450ml.
 
Reply
(16-07-2020, 14:06)sochaux_ Wrote: De la Cum arata cafeaua ta de azi? vin aici.
@Raducanu (sau cine e mai priceput în latte art) Dacă nu deranjez sau nu e vreun secret Smile , consideri că ar fi mai potrivit un milk pitcher între 400-600 ml pentru a turna laptele într-o ceașcă de ~ 200-210 ml din care 35 g este espresso (fără prea multă cremă)?
Am 2 pitchere de 350-360ml și nu sunt sigur dacă m-ar ajuta unul puțin mai mare, măcar de 400-450ml.


Cred ca depinde și de aburul se care dispui la aparat.Dacă e sănătos, pitcherul mai mare îți da timp. In cele mici dacă ai băgat prea mult aer nu ai timp sa îl amesteci in deajuns. La espresorul vechi nu foloseam decât cel de 350 umplut cam la 180. Acum folosesc doar cel de 500.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
am vazut recent un videoclip (cred ca recomanda chiar de pe un topic al acestui forum) despre cana si cantitatea de lapte care sa o folosesti in functie de tipul de bautura pregatit - https://www.youtube.com/watch?v=YJZzNcjBx7w. poate te ajuta Smile

ca si idee - eu folosesc o latiera de 350ml pentru o cana de 300ml (cana pentru latte). in general e ok, dar cum zicea si @N3cks, daca bag prea mult aer, e mai greu de amestecat dupa frotare si ma aleg cu spuma mai multa in partea de sus a latierei inainte de a turna. in cateva zile o sa imi ajunga si latiera de 500ml...revin cu impresii Smile
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
pentru o ceasca in jur de 150-220ml e suficienta o latiera de 350-400ml 
pentru o ceasca de 300ml ai putea sa folosesti o latiera mai mare

Daca vei folosi o latiera prea mare vei fi obligat sa pui mai mult lapte pe care il vei arunca, altfel distanta de la duza de abur pana la fundul latierei va fi prea mica si nu vei frota cum trebuie (conteaza deci si puterea steamer-ului)

La campionatele mondiale pentru partea de latte se folosesc (de obicei) cestile loveramics de 300ml iar concurentii au de obicei o latiera mare de tip 600ml din mai multe motive (balans, sa nu aplece prea mult latiera, obisnuinta, etc).

@Raducanu: stie cel mai bine aici, poate intervine Tongue

dar raspunsul pentru tine @sochaux_ ar fi ca e clar nevoie de una mica.
eu frotez doar in motta de 350ml si torn in cesti de 150ml sau 200ml (loveramics) iar cantitatea de lapte pusa in latiera este de 150ml lapte
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
(16-07-2020, 14:06)sochaux_ Wrote: De la Cum arata cafeaua ta de azi? vin aici.
@Raducanu (sau cine e mai priceput în latte art) Dacă nu deranjez sau nu e vreun secret Smile , consideri că ar fi mai potrivit un milk pitcher între 400-600 ml pentru a turna laptele într-o ceașcă de ~ 200-210 ml din care 35 g este espresso (fără prea multă cremă)?
Am 2 pitchere de 350-360ml și nu sunt sigur dacă m-ar ajuta unul puțin mai mare, măcar de 400-450ml.

Foloseste-l cu incredere pe cel de 350ml, este potrivit pt cestile tale de 200ml si chiar si pt cea de 300ml daca nu vrei sa ai waste sau sa faci modele. Injecteaza aer doar la inceput, 2-3 secunde, dupa care ridica milimetric latiera ca sa formezi vortexul. Pitcherul mai mare il poti folosi daca vrei sa frotezi pt doua cappuccino de-o data. Succes!
 
Reply
@Raducanu  Mersi fain! Deci degeaba caut eu motive la latiere sau altele pentru că problema e în altă parte. Mă așteptam să fie așa.
Vream să schimb ceva deoarece nu prea se mai îmbunătățesc rezultatele. Dar ce ar trebui schimbat, din păcate nu se poate. Smile

@Vlad80 Mersi, dar am văzut deja video-ul și altele de acest gen. Alt video foarte bun (postat și aici) e cel de la Sunergos Coffee. Și acolo se menționează despre cantitate latieră raportat la cantitate ceașcă și tip de băutură.
Dar parcă vream și o părere de la cineva care chiar utilizează latieră cu cantitatea x pentru ceașcă cantitatea y și obține și rezultate în latte art.

@N3cks Săracul Bellman, el și aburul puternic. Big Grin Dar se descurcă decent pentru 145-165ml de lapte cât spumez pentru o ceașcă de cafea. 145 ml pentru ceașcă de 190 ml(200 ml full / ~ 32g espresso) și 165 ml pentru ceașcă de 200 ml (220 ml full / ~ 32-35g espresso) și nu prea fac risipă(depinde cum nimeresc la introducerea aerului, dar de cele mai multe ori rămâne foarte puțin lapte pe fundul latierei).

De asemenea eu mă refer mai mult la partea de turnare a laptelui spumat, "făcut formele" în ceașcă, nu la spumare*.
Aici eram curios dacă ar ajuta să torni din latieră puțin mai mare. După teoria mea cu aceeași cantitate de lapte o latieră mai mare va fi mai mult înclinată pentru turnare. Teoretic o poți apropia mai mult sau mai ușor de conținutul(baza formată din espresso și lapte) din ceașcă când începi să torni pentru forme/modele(?). Huh Și la mâner e posibil să ajute, fiind mai mare. Pentru mâna mea încă nu am găsit o poziție în care să țin latiera de 350 ml, mereu schimb, parcă nu-mi place ceva.

*La spumarea laptelui pentru cantitate 145-165ml cât fac eu sunt destul de convins că nu prea ar merge latieră de 5-600ml(ar fi prea puțin lapte cum a precizat și @cosmin_mac).
Dacă ajută la turnat, la forme, nu m-ar deranja să spumez laptele în latieră de 350ml, apoi să-l mut în latieră puțin mai mare (plus că poate să ajute la omogenizare turnarea dintr-o latieră în alta) și să-l torn în ceașcă peste cafea.

Cele mai multe latiere sunt de 350-360ml, apoi următoareale sar direct la 500-600ml. Totuși au apărut și alte cantități, între. De exemplu Barista Space au de 450 ml. Sau Jibbijug (Jibbi Little) are la alegere tot felul de forme și cioc de curgere, cantități "atipice": 380 / 400 / 420 ml. Dar prețurile sunt pe măsură. Nu aș da atât pe latieră, poate doar dacă ar avea un sistem să-mi antrenze mâna și creierul. Big Grin
Pe unele de la Jibbi le mai copiază chinezii, dar oricum sunt scumpe și aceste replici.

O întrebare pentru tine(mai mult de curiozitate, nu voi trece prea curând la un espressor serios), la un esspressor mai șmecher cu abur bun precum e al tău, te descurci să spumezi o cantitate mai mică de lapte, să zicem ~ 150 ml? Sau poate ai altă procedură de lucru.
 
Reply
Nu am deslușit coerent cui ii era adresată întrebarea finala, dar pot sa spun următoarele.

Eu folosesc latiere motta Europa și le umplu pana la începutul ciocului. Asta face sa între cam 180 ml in cea de 350 (parca am măsurat cândva).
Ma descurc sa spumez, dar nu iartă. Dacă ai greșit și ai dat prea mult aer nu apuci sa lași vârtejul de ajuns sa faca crema. La cea de 500 e un pic mai relaxata perioada in care ii dai aer și cea de vârtej, caci ai mai mult lapte care îți da Per total un timp mai lung.

La espresorul anterior era mai iertător aburul când lucram cu latiera de 350.

Sunt destul de convins ca cu antrenament 350 vs 500 nu mai contează. Dacă știi, te adaptezi pe aproape orice abur. Dar cu antrenament de max o spumare pe zi (in cazul meu) durează... și mai ales ca o iau cu mine la birou și eu și soția in termos, deci nu mai intra in discuție baza și desenul. In Weekend mai am șanse... Wink

Din ce latiera torni are importantă doar l cioc, sunt unele mai ascuțite și atunci curge mai subțire. Contează sa faci baza bine ca apoi sa poți face formele.

Ce m-a ajutat pe mine (din întâmplare) am spumat apa goală (uitasem sa pun fairy) și am observat cum se formează vârtejul și care e poziția cea mai potrivită. (Am mai scris pe undeva asta).
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
@sochaux_ pe mine ma ajuta sa torn cu latiera de 500ml (Motta Europa) chiar daca am cani de ~220 ml.
Exact cum spui tu, se apropie mai mult de suprafata lichidului si imi permite sa fac mai usor formele.
Acum in cea de 350 parca nici nu mai stiu sa frotez corect Smile
Si eu m-am gandit sa-mi achizitionez ceva de 400-420ml cu cioc mai ascutit. Inca mai caut Smile
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
Salutare.

Nu am găsit o discuție legata de câtă apă intra in lapte in procesul de frotare, este normal ?.. daca da care sunt limitele normale , daca nu, care ar fi cauzele ?

După cum se vede in poza atașată a crescut greutatea cu 12,4gr (150gr avea la început latiera cu tot cu lapte)
Mulțumesc

[Image: 529ccabbd5b131a3af9dc3daf7ce5821.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
In cazul meu, la 220 ml lapte, după frotare am avut cu 19 ml mai mult in latiera. 
Am frotat destul de subțire, volumul nu a crescut decât cam tot cu vreo 10%.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
(21-09-2020, 13:26)Adriahno Wrote: In cazul meu, la 220 ml lapte, după frotare am avut cu 19 ml mai mult in latiera. 
Am frotat destul de subțire, volumul nu a crescut decât cam tot cu vreo 10%.
Bun... Încep să mă mai "liniștesc"
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
(19-09-2020, 10:40)umarianos Wrote: Salutare.

Nu am găsit o discuție legata de câtă apă intra in lapte in procesul de frotare, este normal ?.. daca da care sunt limitele normale , daca nu, care ar fi cauzele ?

După cum se vede in poza atașată a crescut greutatea cu 12,4gr (150gr avea la început latiera cu tot cu lapte)
Mulțumesc

[Image: 529ccabbd5b131a3af9dc3daf7ce5821.jpg]

cu cat aburul este mai umed, cu atat mai multa apa vei avea peste lapte. un abur uscat e de obicei la comerciale si la aparate prosumer.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(21-09-2020, 18:13)maki Wrote:
(19-09-2020, 10:40)umarianos Wrote: Salutare.

Nu am găsit o discuție legata de câtă apă intra in lapte in procesul de frotare, este normal ?.. daca da care sunt limitele normale , daca nu, care ar fi cauzele ?

După cum se vede in poza atașată a crescut greutatea cu 12,4gr (150gr avea la început latiera cu tot cu lapte)
Mulțumesc

[Image: 529ccabbd5b131a3af9dc3daf7ce5821.jpg]

cu cat aburul este mai umed, cu atat mai multa apa vei avea peste lapte. un abur uscat e de obicei la comerciale si la aparate prosumer.
Eu zic că am un aparat destul de comercial .... Aici e buba sensibilă.. daca e prea umed ce putem face sa fie mai uscat ? Scăderea nivelului din boiler ar fi o varianta? (prin îndoirea electrodului de nivel)
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
hai ca maine testez pe La Marzocco si revin. sincer nu am intrat asa detalii, pentru ca pentru mine gustul conteaza si nu masuratorile. dar, sa fie pentru stiinta Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Neața,
A început sa îmi iasă și mie crema. Greșeam la poziția latierei. Eu o ținem înclinată... De când o țin în poziție verticala și doar țeavă este înclinată este ok. Am observat ca cel. Mai bine îmi iese în latiera motta europa de 500ml. Poate prind ceva de bf reducere și la Europa de 350ml.
Acum exersez Latte art. Smile
Recomandati mi va rog un blend sau origine ce se pretează pt white flat sau capucino...
Ps. Intradevar dacă faci mai mult de 2 capucino la rand cred ca ar fi ok sa ai un hx sau db... Big Grin dar asta este ei alta poveste.
Mulțumesc.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(07-11-2020, 12:10)d2florin Wrote: Neața,
A început sa îmi iasă și mie crema. Greșeam la poziția latierei. Eu o ținem înclinată... De când o țin în poziție verticala și doar țeavă este înclinată este ok. Am observat ca cel. Mai bine îmi iese în latiera motta europa de 500ml. Poate prind ceva de bf reducere și la Europa de 350ml.
Acum exersez Latte art. Smile
Recomandati mi va rog un blend sau origine ce se pretează pt white flat sau capucino...
Ps. Intradevar dacă faci mai mult de 2 capucino la rand cred ca ar fi ok sa ai un hx sau db... Big Grin dar asta este ei alta poveste.
Mulțumesc.

Ptr capuccino iti recomand Sarkis Sweet. Mie imi place foarte mult
Lelit PL91T Victoria  Lelit PL72 William
 
Reply
Momentan frotez in latiera de 500ml motta europa Unde gresesc dacă volumul creste. prea mult.?
Pt Latte art se recomanda sa torn laptele frotat intro latiera de 350 cu botul ascutit? Cu asta mare motta de 500 nu prea îmi iese Sad
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)