Hello There, Guest! Login Register


Staresso Mirage

#61
Eu ți-am spus mai demult pe whatsapp sa vezi care e diferenta, dar probabil nu ai fost atent.
Ai si tamper, dar nu stiai  Smile
Diferenta de la 51mm la 54 mm (1.5 mm pe raza) o compensezi infasurand banda izolatoare. Asa ca nu mai cauta motive si treci la treaba  Wink
 
Reply
#62
Recunosc, sunt vinovat 77 . Am fost atent, dar nu m-a tras ata sa incerc din acelasi motiv.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#63
Sau iei un inel de latimea necesara dintr-un tub de instalatii de 50mm, si il mulezi cu aer cald sa intre pe sita de 51.

https://www.travandi.ro/teava-pvc-673100/p/21345
 
Reply
#64
Photo 
Revin cu raspunsurile cu care eram dator.
La toate probele am folosit aceeasi cafea, aceeasi macinatura, acelasi gramaj(20gr).
1. Proba cu sita presurizata,
2. Scos supapa si folosit sita nepresurizata cu portafiltrul original,
3. Sita nepresurizata cu portafiltrul metalic.
Incep prin a spune ca am cumparat de la chinezi un set de site de 51: una de o potie(20gr), una de jumatate portie si una blind. Cea blind, o folosesc pentru a preincalzi agregatul, o montez, torn apa calda pana sus si o las pana pregatesc pucul. Am incercat o data (si nu mai incerc nici la rugaminti) sa fac cu sita de jumatate portie si nu mi-a prea iesit nimic.  
Cu sita presurizata, nu cred ca mai are rost sa detaliez, se stie ce si cum.
Cu supapa scoasa si sita nepresurizata: tine presiunea, nu are scapari, cel putin pana cand garnitura este OK, nu trebuie sa ne facem probleme.
Ca rezultate: ce rezulta folosind sitele nepresurizate este foarte apropiat. Exista o diferenta infima intre gusturi, aproape ca nu se sesizeaza diferenta.
Daca tot am dat banii pe portafiltrul metalic, eu zic ca parca este ceva mai pe gustul meu ce rezulta cu aceasta Big Grin . Daca este sa fiu sincer, nu cred ca ar trebui sa comandati unul, din punct de vedere al rezultatului. Din punctul de vedere al centrarii sitei si a uzurii viitoare a garniturii, atunci va puteti gandi. 
Rezultatul cu sita presurizata difera insa destul de mult. Daca cu nepresurizatele simt un gust clar e cafea, cu asta simt o amareala, aciditate destul de ridicata. Acum, daca aveti presurizata, sunt convins ca din rasnire, temperaturi si timp extractie (presiune), veti putea scoate un espreso acceptabil.
Mai jos rezultatele vizuale, in ordinea prezentata.


Attached Files Thumbnail(s)
           
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#65
Mulțumesc pentru testul comparativ. E de folos. 
Acum, mai am o rugăminte la tine, ultima pe luna asta ?:
Fa-ne, te rog, un review comparativ intre Staresso Mirage si Kafflano Kompresso. E interesant si asta. 
Multumesc!
 
Reply
#66
Accesorii...

https://homebarista.cafe/products/magnet...er-zenbrew
 
Reply
#67
Poți sintetiza exact ce folosești acum?
sita 
Tamper etc...
Și dacă pui link...sa fie toate la un loc , mulțumesc frumos
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#68
STARESSO Pro Mirage SP300: https://www.aliexpress.com/item/10050012...18025uuH88
Portafiltru bottomless si sita cumparat de aici : https://www.facebook.com/KimkungTampers/
Setul de 3 site: https://www.aliexpress.com/item/40011636...18025uuH88
Pahar + inel  dozare : https://www.aliexpress.com/item/10050047...M6exo644pj
Distribuitor : https://www.aliexpress.com/item/10050033...18025uuH88
Tamper:  https://altex.ro/tamper-cafea-macinata-d...CCDLSC058/
Sita puc ( eu am luat de 100 microni: https://www.aliexpress.com/item/10050031...18025uuH88
Cantar:  https://www.aliexpress.com/item/32894832...18025uuH88
Pahar gradat:  https://www.aliexpress.com/item/10050029...18025uuH88
P.S. Toate accesoriile pe 51 mm.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#69
(26-08-2022, 12:44)HORATUCU Wrote: ...
Ca rezultate: ce rezulta folosind sitele nepresurizate este foarte apropiat. Exista o diferenta infima intre gusturi, aproape ca nu se sesizeaza diferenta.
Daca tot am dat banii pe portafiltrul metalic, eu zic ca parca este ceva mai pe gustul meu ce rezulta cu aceasta Big Grin . Daca este sa fiu sincer, nu cred ca ar trebui sa comandati unul, din punct de vedere al rezultatului.
...

Reiau concluzia, ca poate unora le-a scapat Smile

Personal PF-urile prin insurubare ma umplu de nervi... piesa aia care acum ii zice PF si se insurubeaza, ar putea foarte bine sa gazduiiasca o baioneta de PF adevarat care se desface dintr-o miscare. N-as da banii pe solutia actuala.
 
Reply
#70
Excelent îți mulțumesc și cred că nu sunt singurul.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#71
Cu placere. Sper sa ajute pe cat mai multi.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#72
La cererea publicului, incerc sa fac o paralela intre aceste 2 espresoare manuale. Din start va spun ca eu sunt un bautor de brew, nu ca nu-mi place espresso, dar mi-ar trebui vreo 5 shot-uri, pentru a compensa timpul in care degust un aeropress. Nu ma declar un cunoscator avansat in ale espresoului si nu pot emite judecati de valoare in aceasta stiinta sau analize foarte pertinente a rezultatului din ceasca.
Avantaje Stareso:
  1.  In primul rand dimensiunea camerei mai mari a lui Stareso. Poti sa umpli tot rezervorul cu apa fierbinte, cca 160ml, inertia termica este mare si pastreaza mai bine temperatura decat Kompresso.
  2. Ar mai fi materialul din care sunt construite, apa fiind in contact doar cu metalul la Stareso, avantaj in gust si inertie termica mai ridicata, astfel pierdere de temperature este mai mica. Poti face o preincalzire mult mai buna a Stareso, folosind o sita blind.
  3. Cantitatea rezultata, poti face un espresso din 20 grame cafea dupa toate regulile.
  4. Din rasnire, tampare, frecventa pompare, poti sa inveti sa controlezi la un moment dat si timpul de extractie si sa te apropii de parametrii optimi.  
  5. Pomparea mai usoara decat strangerea in degete la Kompresso.
  6. Folosirea atat a sitelor nepresurizate cat si a celei presurizate.
  7. Daca vrei, se poate adapta un capac pentru folosirea unui compresor de masina( s-a discutat in posturile anterioare), capace vandute tot de tailandezi. Avantaj este vizualizarea presiunii de extractie si reglaje ale pregatirii pucului de cafea in consecinta.
Dezavantaje Stareso:
  1. Stativul este relativ scurt, facut pentru a ocupa putin loc in bagaj. Pentru a putea cantari cafeaua rezultata, este nevoie de un cantar mic pentru bijuterii, unul normal nu incape sub agregat. Eu folosesc unul, cel aratat in postul anterior. Ar mai fi varianta construirii unui suport inalt din lemn sau alt material cum sunt vazute prin clipurile tailandezilor;  sau folosirea unui pahar de extractie gradat, dar astfel doar aproximezi ce-ti rezulta.
  2. Fata de Kompresso, ocupa mai mult loc si este mai greu.
Cu Kompresso, eu nu am reusit sa fac o cafea fara gust de ceva plastic sau cauciuc, sau nu pot spune ce, dar nu-mi place. Trebuie sa fac musai capucino cu el pentru a estompa gustul rezultat.Nu cred ca am facut mai mult de 20 de espresso cu el din aceasta cauza.
Cu Stareso mi-au iesit aproape intodeauna pe gustul meu, mai bune decat cele baute prin majoritatea localurilor  si pe la unele cafenele. Sigur ca nu poti face comparative intre o cafenea meseriasa, cu scule de mii de ori mai scumpe si mai dedicate, dar ma bucura cand sotia imi spune ca nu vede vreo deosebire de gust cu cele baute in oras Smile .
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#73
Multumesc pentru review!
 
Reply
#74
Pentru cei care doresc sa comande adaptoare din Tailanda, va atasez magazinul producatorului. Astazi am vazut ca si-a divesificat oferata, are si alt tip de adaptor pt. bottomless pt. 58 mm, capace pt. pompa, tampere, site si altele. 
Trebuie sa luati legatura pe mess cu el si va spune el tot ce va intereseaza. Pun linkul la pagina de faceboook si la magazinul lui de pe shopee, deoarece eu am cumparat de la el si este un tip serios. Eu nu am reusit sa iau direct din magazin.
https://www.facebook.com/KimkungTampers/
https://shopee.co.th/kimkungtamper?af_si...3madp2f7ou
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#75
Puteti sa-mi recomandati o sita care sa mearga sigur pe portafiltrul original? De preferat din Romania, concediul se apropie cu pasi repezi.  Smile
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#76
Pai cea originala, daca e depresurizata, ce are  Confused Huh

(26-08-2022, 12:44)HORATUCU Wrote: Ca rezultate: ce rezulta folosind sitele nepresurizate este foarte apropiat.
Exista o diferenta infima intre gusturi, aproape ca nu se sesizeaza diferenta.
...
 
Reply
#77
I am trimis mesaj daca suntem curioși facem o comanda comuna
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#78
Pe mine mă intereseaza mai mult capacul cu mufa ptr pompa și manometrul .sita este pe barshaker tamper pe Altex,îi scot supapa și nu mă deranjează că nu văd curgerea cafelei în ceașca.cred că dacă găsim un strungar și ceva inox o putem face pe plan local.un capac cu filet pe pasul corpului,un orificiu de umplere cu apa și două găuri filetate ptr manometru și aer.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#79
Luati doua si gata DB-ul...  Big Grin

Acum serios, daca tot dati atac la capac, puteti adauga si un element de incalzire tip cartus, si ati terminat cu preheat, sita blind si alte complicatii.
Folosesc unul la Rota si e din alt basm experienta... pun apa fiarta direct in grupul rece, scade pana pe la 60 grade, dupa care cartusul o ridica la 9x, si atunci incep extractia.
 
Reply
#80
E portabil cartușul?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#81
(18-09-2022, 21:38)orwo Wrote: E portabil cartușul?

Daca vine fixat in capac si va sta in permanenta in "boiler"... doar firele adauga dimensiune in plus.
In interior va avea dimensiunea tubului actualei pompe.

Dar aduce alte griji... va cere cam musai un termometru, si supraveghere, sa nu dea in clocot.
Un paranoic va pune si un termostat... si asa pas cu pas...  Big Grin
 
Reply
#82
Mda,devine mult prea complicat ptr o cafea la plaja, cort etc.
deci dacă știe careva un strungar priceput...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#83
Strungarul priceput cred ca cere mult mai mult ca tailandezul. Numai zic.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#84
Daca mai e cineva curios de capac ptr pompa aer și adaptor sita fara fund sa îmi spună că miercuri merg la un strungar sa vedem ce si cum.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#85
Eu sunt curios cu cat ar face un capac.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#86
E in lucru ,facem un capac si un bottomless de proba apoi achizitia inoxului bara de 75mm grosime si 100mm lungime,in functie de pretul inoxului avem pretul final cca 500lei maxim ma gandesc ,manopera e 200 lei
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#87
Solutie mai scumpa si dificila de lucrat nu ati gasit ?
Exista si titan, sa stiti...  Confused

Alama/Bz ce avea ?  Huh Nu mai au plumb de mult in compozitie in EU...
 
Reply
#88
O problema care poate nu s-a observant, este ca portafiltrul este dotat la partea superioara cu un arc, care strange sita pt. a elimina jocurile. Atentie @orwo la executie.
In alta ordine de idei, fac o recapitulare a ceea ce vinde tailandezul: Portafiltrul 850 Baht=116 Ron, capac fara manometru 990 Baht=135 Ron, cu manometru 1450 Baht=200 Ron. Transportul este 430 Baht=60 Ron. Preturile peste acestea nu au sens. Nu are rost sa adaug calitatea exceptional a prelucrarii si a finisajelor.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#89
(23-09-2022, 12:59)HORATUCU Wrote: O problema care poate nu s-a observant, este ca portafiltrul este dotat la partea superioara cu un arc, care strange sita pt. a elimina jocurile. Atentie @orwo la executie.
In alta ordine de idei, fac o recapitulare a ceea ce vinde tailandezul: Portafiltrul 850 Baht=116 Ron, capac fara manometru 990 Baht=135 Ron, cu manometru 1450 Baht=200 Ron. Transportul este 430 Baht=60 Ron. Preturile peste acestea nu au sens. Nu are rost sa adaug calitatea exceptional a prelucrarii si a finisajelor.
Hai sa luam de la el
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#90
Am reușit să vb cu cel de la oka caffe luni îmi spune cât costa transportul plus capac și portfiltru
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)