Hello There, Guest! Login Register


Slower Brew Bar

#1
După o lungă discuție cu Cristi și ceva munca de convingere, am hotărât să incep să povestesc eu despre cafeneaua lui. Daca nu o face el, o să o fac eu. Cu acordul lui.
Unde: București, Marasesti 33
De când: de la deschidere Smile
Recunosc că sunt un pasionat de espresso, dar experiența de slow coffee reușește să mă uimească uneori.
Într-un colț de casa din era comunistă se naște visul cuiva de a avea propria "bodega".
Las mai departe ocazia celorlalți să continue povestea.
 
Reply
#2
Si eu i-am calcat pragul de vreo doua ori. In ambele vizite am prins relativ putina lume in cafenea ( max. 5 persoane) iar asta cred ca ajuta foarte mult in conceptul cafenelei. Cristi e o persoana foarte deschisa gata sa iti povesteasca foarte multe despre ceea ce urmeaza sa iti pregateasca si este chiar pacat sa mergi acolo si sa stai in tacere cat timp iti bei cafeaua apoi sa pleci. Eu mereu m-am dus sa beau o cafea cu el ,nu la el. 

Imi place ideea de a avea mai multe tiprui de cafea de la diferiti roasteri, poate intr-o zi vrei sa iti bei a 3-a cafea si nu vrei ceva iesit din comun, sau poate intr-o zi vii tintit pentru a experimenta o cafea foarte complexa. Inca un plus este faptul ca poti comanda cafele pe care ulterior sa le incerci acasa. Personal mereu am fost tentat sa incerc diferite prajitorii din afara dar de multe ori ma opream atunci cand intervenea taxa de transport. 

In concluzie, Slower este 50% cafea super si 50% interactiunea pe care Cristi o ofera.
Espresso:Stone Mine & Eureka Mignon Specialita/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 
 
Reply
#3
Am fost si eu si ... wow... inca nu pot crede ca un asemenea loc exista.
Obiectiv obligatoriu pentru oricine trece prin Bucuresti si e pasionat de brew.

Necesita o schimbare de firma totusi... dar nu ma pot hotari intre "Farmacia de brew"... si "Brewxter Laboratory"

Si drept bonus, am mai avut norocul sa dau si peste maestrul @vladoo acolo.. Big Grin
 
Reply
#4
Vă mulțumesc pentru vizită
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)