Hello There, Guest! Login Register

Sfaturi pentru un mic upgrade

Buna la toata lumea ,am intrat in lumea cafelei de f. putin timp pana acum cafeaua la mine era ceva cald putea sa fie si ceai, anul acesta am achizitionat un espressor de aragaz Bialetti si o rasnita manuala de la Hario acum o luna de ziua mea sora mea mi a facut cadou un espressor Ikohs 3/1 merge si cu doua tipuri de capsule as vrea sa cresc putin nivelul as investi max 2500 lei in ceva nou, eu de obicei beau un espresso maxim doua pe zi rar cate un cappuccino, ce sfaturi puteti sa mi dati?. Va multumesc. Rolleyes Rolleyes

Reply
Salut,
Bun venit, o sa ti se para ciudat, daca o sa ai rabdare sa citesti cateva zile pe acest forum o sa iti dai seama ca rasnita este mult mai importanta decat espressorul. Cel mai bine acei 2500 lei ar fi investiti intr-o rasnita.
In plus o rasnita buna o folosesti indiferent ca bei espresso, brew, sau moka.
Manuala de la Hario este o petarda de rasnita.
Un combo cu care am inceput mai toti este Lelit 41 tem+ Kinu(care este tot o manuala)
Cel mai bine ar fi sa iti iei vreo 2-3 zile sa citesti diverse topicuri pe forum, fiindca pana la urma sfaturile primite sunt subiective, si daca nu ai macar o baza, mai mult o sa te confuzeze.
Spor.
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply
(30-12-2020, 16:44)Chiordiacul Wrote: Buna la toata lumea ,am intrat in lumea cafelei de f. putin timp pana acum cafeaua la mine era ceva cald putea sa fie si ceai, anul acesta am achizitionat un espressor de aragaz Bialetti si o rasnita manuala de la Hario acum o luna de ziua mea sora mea mi a facut cadou un espressor Ikohs 3/1 merge si cu doua tipuri de capsule as vrea sa cresc putin nivelul as investi max 2500 lei in ceva nou, eu de obicei beau un espresso maxim doua pe zi rar cate un cappuccino, ce sfaturi puteti sa mi dati?. Va multumesc. Rolleyes Rolleyes

Setup-ul initial cu bialetti cred ca era mai bun decât capsulele.
Ia o râșnița Kinu și cafea proaspăta. Folosește cu încredere cu Bialetti.
Apoi poți lua un espresor gen Lelit 41 Tem.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 

Reply
(30-12-2020, 17:30)N3cks Wrote:
(30-12-2020, 16:44)Chiordiacul Wrote: Buna la toata lumea ,am intrat in lumea cafelei de f. putin timp pana acum cafeaua la mine era ceva cald putea sa fie si ceai, anul acesta am achizitionat un espressor de aragaz Bialetti si o rasnita manuala de la Hario acum o luna de ziua mea sora mea mi a facut cadou un espressor Ikohs 3/1 merge si cu doua tipuri de capsule as vrea sa cresc putin nivelul as investi max 2500 lei in ceva nou, eu de obicei beau un espresso maxim doua pe zi rar cate un cappuccino, ce sfaturi puteti sa mi dati?. Va multumesc. Rolleyes Rolleyes

Setup-ul initial cu bialetti cred ca era mai bun decât capsulele.
Ia o râșnița Kinu și cafea proaspăta. Folosește cu încredere cu Bialetti.
Apoi poți lua un espresor gen Lelit 41 Tem.

Multumesc f. mult ma ajuta sfaturile voastre si eu m am gandit la un lelit 41tem si asa o sa fac si o rasnita kinu da nst ce sa iau mai intai epressorul sau rasnita .

Reply
Daca nu ai bani pentru ambele, cumpara rasnita prima data. Nu ai ce face cu espressorul daca nu ai o rasnita capabila espresso.
Din cate spunea un coleg pe topicul dedicat, abia la final de ianuarie e posibil sa primeasca Kinu.
Cel mai bine ar fi sa te pui pe lista pentru comanda de grup, ca sa prinzi prima livrare.
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply
(30-12-2020, 18:31)Cosminchir Wrote: Daca nu ai bani pentru ambele, cumpara rasnita prima data. Nu ai ce face cu espressorul daca nu ai o rasnita capabila espresso.
Din cate spunea un coleg pe topicul dedicat, abia la final de ianuarie e posibil sa primeasca Kinu.
Cel mai bine ar fi sa te pui pe lista pentru comanda de grup, ca sa prinzi prima livrare.

Da m am inscris pe lista multumesc frumos pentru ajutor

(30-12-2020, 19:32)Chiordiacul Wrote:
(30-12-2020, 18:31)Cosminchir Wrote: Daca nu ai bani pentru ambele, cumpara rasnita prima data. Nu ai ce face cu espressorul daca nu ai o rasnita capabila espresso.

Da m am inscris pe lista multumesc frumos pentru ajutor

Dar cat de fin trebuie sa rasnesc ca sa iasa un espresso bun ?, sau ce are kinu si nu are hario?

Reply
Kinu Are  cutie conice minunat de bine aliniate fara bătaie și poți face de la ibric până la filtru râșnire.espresso merge rasnit ok pe kinuȚi am trimis un email
[b]rocket giotto timer evoluzione r , cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, hario v60,BWT filter, ibric, nivelator mota.[/b]

Reply
Cât de fin nu o sa știe nimeni sa îți spună, decât tu dupa ce îți vine râșnița și faci câteva încercări.
Eu cu Kinu de exemplu foloseam o setare de măcinare pentru espresso, setare folosită de alții pentru ibric.
Când vorbim de produse manufacturate nu cred ca nimerești doua identice.
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply
(30-12-2020, 19:46)Cosminchir Wrote: Cât de fin nu o sa știe nimeni sa îți spună, decât tu dupa ce îți vine râșnița și faci câteva încercări.
Eu cu Kinu de exemplu foloseam o setare de măcinare pentru espresso, setare folosită de alții pentru ibric.
Când vorbim de produse manufacturate nu cred ca nimerești doua identice.

Dar una electrica in limita bunului simt ca m am uitat pe site si am vazut niste preturi de parca as cumpara autoturism.

Reply
Pe forum recomandarea de electrică cu rezultate bune pentru banii dați este Eureka Mignon, de la ea in funcție de buget și de cerințe te tot duci in sus, cu diferiți producători.
Ca sa înțelegi importantă rasnitei, eu am pe blat o râșnița de 5400 lei și in espressor de 2200.
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply
(30-12-2020, 20:03)Cosminchir Wrote: Pe forum recomandarea de electrică cu rezultate bune pentru banii dați este Eureka Mignon, de la ea in funcție de buget și de cerințe te tot duci in sus, cu diferiți producători.
Ca sa înțelegi importantă rasnitei, eu am pe blat o râșnița de 5400 lei și in espressor de 2200.

Am vazut pe site cele mai ieftine incep de la 1500 as cumpara una pana in 1800 da cred ca e mai bine sa iau kinu

Reply
Majoritatea dintre noi începem cu Kinu și apoi o folosim in concedii, oricum daca vrei sa o vinzi, Kinu se vinde bine pe forum cu pierderi minime.
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply
(30-12-2020, 20:26)Cosminchir Wrote: Majoritatea dintre noi începem cu Kinu și apoi o folosim in concedii, oricum daca vrei sa o vinzi, Kinu se vinde bine pe forum cu pierderi minime.

Ok multumesc te rog sa ma ierti daca am fost cam insistent dar sa stii ca am invatat ceva , eu vroiam sa raman cu hario si sa cumpar un lelit pl 41tem

Reply
O idee buna ar fi sa mergi intr-o cafenea care au cafea prajita proaspat. Iti faci o idee cum e la gust o origine in espresso, poți sa bei și un brew, și apoi alegi ce e mai pe gustul tău ca metoda de extracție.
Bafta!
Pl41tem+Honne, Kinu

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)