Hello There, Guest! Login Register

Sfat cumparare

Salut,

Sunt nou in comunitate si in cautarea unui setup pentru un espresso decent. Am un buget de ~2000 lei si am nevoie de niste recomandari. 
Am incercat un Gaggia Brera dar a fost o dezamagire totala(shotul nu avea deloc consistenta, un pic watery desi am folosit cafea proaspat prajita) iar inainte am mers pe capsule iar acolo obtineam un espresso okish in sensul ca avea ceva consistenta. 
Multumesc

Reply
Înainte de tot rasnita.

Dacă este posibil sa largest un pic bugetul, Kinu Phoenix, 700 RON noua nouta prin reducere de pe forum. Dacă nu, acum este în teste un Caflano Krinder și pare sa fie ok-ish (deși este stepped).

Espresorul, ce îți rămâne din buget (eventual chiar un Gaggia Classic).

Dar înainte de toate, încerca o cafea de la o cafenea de specialitate (Claro, Yume, Mabo, Dropshot, Guido, etc.), pentru a fi sigur ca este ce iti dorești.

Uitasem: exista și varianta Xeoleo, tot în jur de 400 RON, care este capabila espresso, oarecum.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(16-10-2020, 12:00)iordachec Wrote: Salut,

Sunt nou in comunitate si in cautarea unui setup pentru un espresso decent. Am un buget de ~2000 lei si am nevoie de niste recomandari. 
Am incercat un Gaggia Brera dar a fost o dezamagire totala(shotul nu avea deloc consistenta, un pic watery desi am folosit cafea proaspat prajita) iar inainte am mers pe capsule iar acolo obtineam un espresso okish in sensul ca avea ceva consistenta. 
Multumesc

Se intampla asta pentru ca automatele nu sunt espressoare. Sper ca ai citit acest articol - https://www.espressoman.ro/espressoarele-automate/
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(16-10-2020, 13:51)Lyvyoo Wrote:
(16-10-2020, 12:00)iordachec Wrote: Salut,

Multumesc

Se intampla asta pentru ca automatele nu sunt espressoare. Sper ca ai citit acest articol - https://www.espressoman.ro/espressoarele-automate/

Da, am citit dar dupa ce am luat(din pacate). Nu am stiut de acest forum pana de foarte curand si de aceea m-am gandit ca nu strica niste sfaturi incadrate in buget.

Reply
Bugetul de 2000 lei pt aparate noi de espresso e putintel problematic pentru ca esti la limita si ar trebui sa-l depasesti, macar cu putin.  Fix in 2000 te-ai incadra la un espressor AVX EMTB1 care cu reduceri cu tot e vreo 800 lei, alaturi de o rasnita de max 1200 lei (aici e de discutat care). Ai putea sa mergi pe o manuala Kinu Phoenix de 700 lei, iar de restul bugetului sa mai iei accesorii necesare gen Latiera (60-70 lei), cantar cu zecimala (min. 40 lei), tamperul inclus nu stiu cum arata dar daca nu e ok mai considera 140 lei pt unul de 58.5mm, probabil o sita IMS caci iarasi nu stiu sita originala cum o fi si bineinteles cafea. Totusi espressorul are thermoblock si e made in China, nu are boiler, deci stabilitatea termica nu e ca in cazul espressoarelor cu boiler dar pentru bugete de criza e departe cea mai buna varianta.

Daca vrei un espressor cu boiler si traditie si mult mai bine cotat, atunci ar trebui sa cresti bugetul spre Gaggia CLassic (1700lei), combinat ori cu o manuala Kinu Phoenix ori cu o rasnita entry level PL43MMI (pachetul Barista Home Classic) insa in ambele cazuri depasesti bugetul, nu mult dar il sari. Oricum in lumea espresso e greu sa ramai stabil intr-un buget pentru ca mereu vei vedea chestii din ce in ce mai interesante.
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
In acel buget, cred ca cel mai bun lucru care ai putea sa il faci e sa iei o rasnita.
Aici niste optiuni la o prima strigare.

1. As merge pe Kinu (comanda prin espressoman) si astepti la panda pe forum un espressor SH. Sa ai in vedere ca chiar daca ai un SH aici pe forum, vei avea si indicatii de la fostul proprietar de tip "how to". Pana atunci folosesti rasnita la V60 sau mocca, cu cafea proaspata.
2. Daca chiar crezi ca te prinde espressomania, incearca sa iei o rasnita la fel de buna, dar electrica, pana mai apuci la pret decent, ma refer la Niche; pana nu iese UK din EU. Si o folosesti (in cel mai rau caz la un V60) pana mai aduni buget.

Din pacate deciziile sunt la fel de grele, indiferent de buget. Totdeauna exista "mai sus", "mai bun", "mai...".
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)