Hello There, Guest! Login Register


Sfat alegere espressor automat SAECO

#1
Buna colegii!

Sunt nou pe forum si am nevoie de un sfat in privinta alegerii unui espressor. In prezent detin un aproximativ 4 ani un Saeco Intelia, de care sunt destul de multumit. Motivul schimbarii este carafa de lapte pe care nu o am la Intelia si faptul ca am observat in ultimele saptamani , ca aparatul meu nu mai scoate o cafea asa cremoasa ca si inainte. Ma gandesc ca s-a uzat rasnita. Ma intereseaza opinia voastra cu privire achizitia unui  Saeco Incanto HD8917 nou sau un Saeco Xelsis uzat. Sunt constient ca aparatele sunt diferite atat prin prisma pretului cat si al calitatii, insa vorbind de un Xelsis SH, pretul este apropiat unui Incanto nou. Stiu ca espressoarele all in one sunt mult sub cele clasice, insa din lipsa timpului si a comoditati doresc ceva automat. Ce ma sfatuiti?

---rog un moderator sa mute mesajul in categoria corespunzatoare---
 
Reply
#2
Automatele nu sunt espressoare ci aparate de cafea...  Vezi aici
Acest forum nu se ocupa de automate sau aparate pe capsule, deci sfaturi vei gasi mai greu.  Evetual da si un search pe forum dupa 
"automat" si vei mai gasi niste topicuri deja deschise.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Stiu lucrul acesta, stiu si foarte bine care e diferenta dintre cafeaua facute de un automat si aparat profesional(fara rasnita incorporata cum il numesc eu ). Insa din comoditate momentan merg pe un automat.
 
Reply
#4
Nici nu e de dorit sa ai o carafa cu lapte la o masina de uz casnic, ma intreb ce iese dintr-un lapte lasat la temperatura camerei o zi intreaga... Confused

Cafeaua nu mai e cremoasa... pai asta poate avea multe cauze pana la a ajunge sa te gandesti la schimbarea masinii... si identificarea lor tine de cunoasterea si stapanirea procesului.

Schimbi automobilul la orice scartzait la usa din spate ?
 
Reply
#5
Stimabililor,

la mine treaba a luat o întorsătură cam...nasoală să zicem.

Nevasta a spus că e mult prea mult să achiziționez și un espressor și o râșniță, plus că tb loc special în bucătărie pt ele, apoi ea tb să stea să umble cu fiecare în parte, să țină cont de gradele apei, să fie atentă la macinatura cafelei, să cronometreze una-alta, etc, etc, etc...

Ideea e că mi-a pus în vedere să achiziționez un espressor compact (cu râșniță înclusă) iar ea doar să apese pe un buton și să iasă produsul finit: cafeaua mult-dorită.
Toate cele de mai sus în lumina faptului că noi avem de vreo 10 luni un nou membru al familiei care cere atenție permanentă și totodată exclusivitate.

Știu clar că solicitarea ei este doar pe moment convenabilă și că în viitor voi avea de furcă cu service-uri și piese de schimb (nu mai pun la socoteală gustul cafelei), dar solicitarea și lipsa cafelei fac destul de imperios necesară achziționarea unui espressor compact.

Având în vedere cele de mai sus, ce mă sfătuiți?
Care espressor vi se pare mai ok dintre porcăriile de compacte existente acum pe piață?
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#6
du-o la BoB sau la Two Minutes si pe urma in alta parte unde au de-asta automat
e singura ta sansa 

daca nu reusesti, mai bine nu mai iei deloc
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#7
Un automat de cafea relativ ieftin (Intelia) cred ca necesita inlocuire dupa 4 ani de folosinta. Carafa de lapte si tine in frigider, se cupleaza la aparat doar cand vrei sa prepari bautura. Acum revenind la dilema mea, un espressor mediu Saeco Incanto , care probabil dupa 4 ani , iar va necesita inlocuire sau ceva mai bun, Xelsis , dar SH ? Xelsis SH costa ceva mai mult .
 
Reply
#8
mihaipop83, forumul asta se intituleaza foarte sugestiv - espressoman, numara peste 4000 de membrii inregistrati, cu aproape 75000 de postari.
incearca sa cauti un membru ce are la semnatura unul din aparatele pe care vrei sa le cumperi tu sau orice alt saeco automat. Daca nu vei gasi nici macar unul, ar trebui sa intuiesti destul de usor raspunsul la intrebarea ta...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#9
(08-11-2017, 17:19)laurstef Wrote: Stimabililor,

la mine treaba a luat o întorsătură cam...nasoală să zicem.

Nevasta a spus că e mult prea mult să achiziționez și un espressor și o râșniță, plus că tb loc special în bucătărie pt ele, apoi ea tb să stea să umble cu fiecare în parte, să țină cont de gradele apei, să fie atentă la macinatura cafelei, să cronometreze una-alta, etc, etc, etc...

...

Având în vedere cele de mai sus, ce mă sfătuiți?
Care espressor vi se pare mai ok dintre porcăriile de compacte existente acum pe piață?

Asa cum la celalalt “produs” nu accepta compromisuri, de ce ar vrea sa faca aici???
Si un copil e mult mai complicat de “folosit” ca un espressor si rasnita.
Mai e varianta cu ibric/v60, ca tot ai rasnita.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
Toate automatele citate fiind Saeco din aceasi gama, folosesc acelasi grup, deci vor scoate aceeasi "zama".

Apropo de grup, cat de des il speli ? Decalcifiere faci cand cere masina ?
Daca o desface cineva de la service cata cafea si mucegai crezi ca gaseste in interior ?

Chestia cu 4 ani, in regim casnic, e discutabila cu multe semne mari de intrebare...
Am un Intelia la birou, a facut un an prin august, dar in regim de forjare masiva... la inceput 4-5 si apoi a urcat rapid la 7-8 kg pe luna, ceeace inseamna cam 30 cafele pe zi. Nu da nici un semn de oboseala.
 
Reply
#11
(08-11-2017, 21:00)renatoa Wrote: Toate automatele citate fiind Saeco din aceasi gama, folosesc acelasi grup, deci vor scoate aceeasi "zama".

Apropo de grup, cat de des il speli ? Decalcifiere faci cand cere masina ?
Daca o desface cineva de la service cata cafea si mucegai crezi ca gaseste in interior ?

Chestia cu 4 ani, in regim casnic, e discutabila cu multe semne mari de intrebare...
Am un Intelia la birou, a facut un an prin august, dar in regim de forjare masiva... la inceput 4-5 si apoi a urcat rapid la 7-8 kg pe luna, ceeace inseamna cam 30 cafele pe zi. Nu da nici un semn de oboseala.

Decalcifiere ii fac de fiecare data cand apare pe display, iar la maxim 1-2 saptamani o curatenie minuntioasa. Nu cred ca nu l-am intretinut corespunzator, cred mai degraba ca atat este maxim ce poate un aparat de 2500 de lei cat a fost atunci.
 
Reply
#12
(08-11-2017, 17:34)mihaipop83 Wrote: Un automat de cafea relativ ieftin (Intelia) cred ca necesita inlocuire dupa 4 ani de folosinta. Carafa de lapte si tine in frigider, se cupleaza la aparat doar cand vrei sa prepari bautura. Acum revenind la dilema mea, un espressor mediu Saeco Incanto , care probabil dupa 4 ani , iar va necesita inlocuire sau ceva mai bun, Xelsis , dar SH ? Xelsis SH costa ceva mai mult .



Salut!
Nu stiu ce intelegi tu prin "relativ ieftin" dar din cautarile mele este in jurul a 3000 de lei.
Daca stii tu o sursa de unde-l pot gasi mai ieftin, te rog sa nu eziti sa-mi spui.
Thnx.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#13
Orice saeco in jur de 2000 lei, adica Lirika, Incanto este acelasi lucru cu un Intelia, care pare ca nu se mai fabrica.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)