Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie rasnita manuala de buget

#1
Salut,

Doresc sa achizitionez si eu in final o rasnita manuala. Am tot citit pe aici pareri, dar nu am gasit niste comparatii care sa ma ajute sa iau o decizie. Am de gand sa o folosesc in 80% din cazuri pentru Aeropress si poate putin pentru moka.
Initial am zis ca o sa iau un Porlex Mini, mai ales ca o sa il folosesc doar pt mine, deci dimensiunea este ok.
Dar dupa am vazut si Hario Mini Slim PRO care este cam la acelasi pret, insa despre ea nu am gasit prea multe pareri.

Stiu ca bugetul este redus, dar nu am pretentii ridicate si cred ca pt inceput e ok. 
Un criteriu pentru mine cred ca ar fi care din ele e mai rapida. Pentru ca ma astept ca performantele si materialele folosite sa fie asemanatoare.

Stiu ca au mai fost topicuri asemanatoare, dar dupa cum am spus, nu prea am gasit o comparatie intre cele doua.
Multumesc anticipat pentru sfaturi!

L.E: desi m-am chinuit sa nu gresesc aria in care postez, am reusit sa fac asta. Sper sa poata fi mutata la Sfaturiu pentru achizitii, eu nu stiu cum as putea face asta.
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#2
Ieri discutam cam pe aceeași tema aici...

Daca vrei rapida, vrei cutite metalice, nu ceramice.
 
Reply
#3
(28-09-2018, 16:36)George_Gabriel Wrote: Dar dupa am vazut si Hario Mini Slim PRO care este cam la acelasi pret, insa despre ea nu am gasit prea multe pareri.

Eu folosesc Hario Mini si aeropress in deplasari, e un setup decent. Rasnita e destul de solida (desi e din plastic), macinatura nu e foarte uniforma, dar e acceptabila. Asa cum spunea si renatoa, nu exceleaza la viteza, eu macinam 17g pt aeropress cam intr-un minut.  
Daca ai o cafea buna la dispozitie, cred ca poti scoate ceva mai mult decat decent cu setup-ul asta.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#4
@renatoa am citit postarile despre rasnita cu cutite metalice de pe ebay, insa m-am hotarat sa o cumpar tarziu si as vrea sa o am sapt viitoare, de ast voiam sa iau ceva de pe la noi. Mai ales ca am dat comanda deja de cafea boabe, e pacat sa o tin in sertar inca o luna.
Si cand ma refer la viteza, ma refer ca parca nu as da 4, 5 minute zilnic la manivela pt un aeropress, dar 1 minut in medie, cum spunea @bemihai mi se pare mai mult decat decent. Pt espresso poate dureaza mai mult, nu stiu, dar 1, 2 minute nu suna f rau.

Cat despre rasnita din uk cu cutite metalice, ai un link? Sau o perioada medie de asteptare?

Multumesc pentru raspunsuri!
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#5
Vezi item #142865141299 pe eBay.
Astept sa vina prin cineva sapt. viitoare, costurile postale direct la noi il fac neatractiv.
 
Reply
#6
@renatoa
În acel thread cu râșnițele ieftine, am mai postat atunci niște râșnițe Xeoleo, postul 50.
Le-am tot urmărit și le-a mai scăzut foarte puțin prețul, dar cel mai important e faptul că vânzătorul a adăugat pentru râșnițele respective livrare din Spania și ajung în 2-5 zile, fără vamă - TVA(cum ar fi la această valoare pentru livrare din China).
SFAT general pentru toți: Pentru achiziții de pe AliExpress utilizați și aplicația pentru mobil pentru că sunt multe produse la care se aplică discount suplimentar.

Oare cum ar putea fi aceste râșnițe în comparație cu râșnițele ceramice care se găsesc la noi la 150-300RON?
Bialetti Brikka 2c Cafflano Kompresso, Go-Brew AeroPress Flair Signature Pro, 58 Hario V60 02
Helor 108 1Zpresso K-Plus
Bellman CX-25S Nuova Simonelli Oscar II 22
AVX PRO 350 ml, Rhinowares Pro 360 ml, Barista Space 350, 450 ml, Jibbijug 400 ml
Gooseneck X Felicita Square 600 ml Brewista Artisan all BK 1L
 
Reply
#7
Rasnitele cu cutite ceramice din zona 150-300 de lei nu se descurca nici pentru brew. 

La 71$ fara alte taxe e o ok.
 
Reply
#8
Daca la inceput nu stiam ce sa iau intre Porlex Mini si Mini Slim Pro, acum sunt complet confuz. 
Dar daca sunt care trimit din alta tara europeana pe Aliexpress, am sa arunc un ochi si acolo. Poate nu ajunge atat de greu incat sa renunt complet la idee.
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#9
In afara de reglajul "stepped" cu pasi destul de mari, in stilul Comandante, nu cred ca e vreo problema majora. Asta in cazul in care nu e stramba. 

Ar trebui sa fie ok pentru metode alternative.
 
Reply
#10
Pana la urma am dat comanda de o Xeoleo, cu livrare din Spania. Poate ajunge in vreo 2 saptamani. Daca nu are probleme grave de fabricatie, e ok. Chiar daca are si e ceva ce poate fi rezolvat, tot e ok. 

Multumesc foarte mult pentru sfaturi! 
Revin cu o parere si poze dupa ce ajunge.
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#11
(30-09-2018, 13:26)George_Gabriel Wrote: Pana la urma am dat comanda de o Xeoleo, cu livrare din Spania. Poate ajunge in vreo 2 saptamani. Daca nu are probleme grave de fabricatie, e ok. Chiar daca are si e ceva ce poate fi rezolvat, tot e ok. 

Multumesc foarte mult pentru sfaturi! 
Revin cu o parere si poze dupa ce ajunge.

Si, si, cum e?
Ma bate si pe mine gandul sa iau una de 50 mm pentru French Press dar sigur mai sunt si alti curiosi...
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#12
După ce a primit-o a revenit cu păreri pe celălalt thread. Acolo întrebai dacă a comandat cineva Xeoleo, deci cred că nu ai urmărit toată discuția.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)