Hello There, Guest! Login Register

Sfat achizitie espressor

Salutare tuturor,
M-am hotarat sa scot la pensie Gaggia Clasic 2018 din dotare , chiar daca in acest moment este servisat complet .
In acest moment oscilez intre Gaggia Clasic 2019 PRO  , Lelit PL41LEM  si Lelit PL41TEM .
Ma intereseaza daca pretul de 2400 pentru PL41TEM este justificat sau nu .
Sau daca nu ar fi mai simplu sa cumpar Gaggia classic si sa ii montez apoi PID.
Argumentul care ma face sa nu mai cumpar Gaggia este boilerul din aluminiu , care nu este  o alegere buna , conform  indicatiilor medicilor .....dar ma atrage pretul , care este cel mai mic.
Deci ?
Astept cu interes sfaturile voastre !

Reply
Dacă ai nevoie și de rasnita atunci pachetul 41tem+ giota este foarte bun ca preț.

Sent from my SM-G977B using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 

Reply
Rasnita nu imi trebuie , am Gaggia MDF , care functioneaza fara probleme .

Reply
Daca nu te deranjeaza dozarea manuala a MDF-ului, ar trebui sa fie o rasnita de o viata. Din pacate Gaggia au abandonat proiectul in loc sa-i faca o varianta fara dozator.
Dintre variantele tale, cu siguranta PL41TEM merita cel mai mult pentru ca ai PID, pe langa teava de aburi profesionala si manometru. PID-ul te ajuta sa schimbi gustul unui espresso in functie de temperatura reglata de tine, ceea ce inseamna enorm daca vrei sa tai din aciditate sau scazi din bitter, spre exemplu.

Ca pret nu e 2400 ci 2350 cu tamper de precizie 57.55
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
(05-04-2021, 08:05)cronnso888 Wrote: Rasnita nu imi trebuie , am Gaggia MDF , care functioneaza fara probleme .
OK, în cazul acesta te-ai putea asocia cu cineva care vrea rasnita și prețul espressorului ar ajunge la sub 2000 RON. Eu iau în calcul aceasta varianta când ma hotarasc ce rasnita sa iau.

Sent from my SM-G977B using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)