Hello There, Guest! Login Register


Salut!

#1
Salutare espressomani! Sunt un bautor de cafea impatimit din Cluj și a venit momentul pentru un prim echipament. Am ales Lelit Grace, Eureka mignon, Tamper lelit, nivelator Montana, sita dubla Ascaso. Dupa 2 zile de joaca și 150 grame de cafea irosite am ajuns undeva aproape de ce ar trebuii sa fie. Singura mea întrebare oarecum retorica este daca o sa ajung sa obțin acel gust de espresso pe care îl știu eu? Ce inseamna espresso pentru mine? Cativa ani am umblat prin toată Italia cel puțin o data pe luna. Acolo am băut mii de espresso din cele mai variate locații. De la benzinarii pana la baruri renumite din marile orașe. Citind aici pe forum cam tot ce s-a postat m-am mirat de preferințele majorității împătimiților de aici care prefera cafele mai acide sau mai amare. Trebuie sa va spun ca oriunde în Italia am băut espresso avea un gust plin, catifelat, foarte plăcut, niciodata acid sau amărui. Am băut în Cluj cam la toate prajitoriile espresso făcut pe echipamentele lor si peste tot gustul a fost departe de ce stiu eu. Eu îmi doresc acel gust pe care l-am întâlnit în Italia și nu prea stiu unde sa il gasesc sau cum sa il obțin. Sunt eu defect sau italienii erau defecti si eu doar m-am molipsit?
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 
 
Reply
#2
Bună venit,
Și eu îl caut Smile)) dar pe acea forum se practica cafea mai aromata Sad((. Poate Mr. Levo ne va aduce acea cafea dar cu mențiunea ca nu o bem cu lapte. Tocmai am terminat 1kil de anticabottega și da este bestiala cu lapte.
Trebuie mers pe cafele prăjite mai tare say cumpărat din suoermarchet cafea 1st wave sar și aia e cam arsa...
Sper sa ajungem sa bem și noi acea cafea din Italia acasă. Și nu e vn de educarea gustului ca tre sa ne obișnuim cu o cafea 3rd wave, prăjită mai light. Doar dorim acea espresso băut în Italia dar făcut acasă.
Spor
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#3
(13-02-2021, 22:46)DanCo Wrote: Eu îmi doresc acel gust pe care l-am întâlnit în Italia și nu prea stiu unde sa il gasesc sau cum sa il obțin. Sunt eu defect sau italienii erau defecti si eu doar m-am molipsit?

                Bine ai venit ! Smile  ... cred ca te-ai molipsit de adevaratul espresso ... Dodgy ... te asteapta vremuri grele si multa cautare dar , cu ceva rabdare si tenacitate , cu sigurantza vei obtzine nu numai un espresso ci ... acel espresso pe care-l cautzi.
                Pentru asta insa , trebuie mai intai sa-ti cercetezi inima si sa stii ce vrei , iar mai apoi ... trebuie sa inotzi impotriva curentului ( ... forumului ) ptr. ca adevaratul espresso se gaseste de partea intunecata a forumului - altfel vei fi invins de fortza curentului light , care te va tira in aval prin tufisuri si nuiele ... cu gust exotic de fructe si flori ... si cate si mai cate Cool . - Fortza sa fie cu tine.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#4
Bine zis Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#5
Nu cred ca e nimeni defect aici. Poți cumpăra cafea prăjită in stil italian, poți găsi pe forum câteva recomandări, @Levo te poate îndruma eventual de unde poți găsi.
Tine clar de gustul fiecăruia. Pe de o parte dacă cineva ar dori sa prăjească în stil italian ar cam distruge toate aromele distincte cafelei respective sau calitatea acesteia.

Oricum sunt păreri pro și contra, ca de obicei. Unii spun ca acidul din cafea este nesănătos; realist vorbind asa și este dar bei 36, 40ml și dacă îți faci obiceiul sa mănânci înainte nu vad o reala problema iar la cafeaua foarte prăjită precum cea italiana distrugi gustul specific obținând aproape același gust din calități și regiuni total diferite. Prin urmare nu are sens sa folosești cafea verde de foarte mare calitate pentru ca oricum o "strici" prin prăjire.

(13-02-2021, 23:06)Levo Wrote:
(13-02-2021, 22:46)DanCo Wrote: Eu îmi doresc acel gust pe care l-am întâlnit în Italia și nu prea stiu unde sa il gasesc sau cum sa il obțin. Sunt eu defect sau italienii erau defecti si eu doar m-am molipsit?

                Bine ai venit !   ... cred ca te-ai molipsit de adevaratul espresso ... Dodgy ... te asteapta vremuri grele si multa cautare dar , cu ceva rabdare si tenacitate , cu sigurantza vei obtzine nu numai un espresso ci ... acel espresso pe care-l cautzi.
                Pentru asta insa , trebuie mai intai sa-ti cercetezi inima si sa stii ce vrei , iar mai apoi ... trebuie sa inotzi impotriva curentului ( ... forumului ) ptr. ca adevaratul espresso se gaseste de partea intunecata a forumului - altfel vei fi invins de fortza curentului light , care te va tira in aval prin tufisuri si nuiele ... cu gust exotic de fructe si flori ... si cate si mai cate Cool . - Fortza sa fie cu tine.
La mine o sa fie fix invers. Ma mut în Milano și va trebui sa caut prajitorii cu o cafea prăjită light. Am găsit vreo câteva și oricând pot apela la Gardelli dar un shot napoletan nu cred ca o să-l refuz vreodată. Na, nu apreciez in mod deosebit crema aia frecata cu zahar pe care ți-o pot pune deasupra dar mergem pe fără.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#6
Eu pun altfel întrebarea :
Îmi prăjește cineva cafea proaspăt prăjită din care sa pot extrage un espresso ca la mama lui din Italia. Îmi asum pierderea de arome dar sa fie cu acel corp și gust cum bine zicea colegul. De ce nu se încearcă sa fie scos aces blend sau origine prăjită mai tare din care sa reiasă italian espresso.. Oare chiar nu se va cumpăra? Chair trebuie sa bem fructe.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#7
Am cam inteles cum sta treaba. Problema este ca la orice prajitorie din Cluj la care am cerut cafea mai bine prăjită si am primit cea mai bine prăjită cafea pe care o aveau tot nu a fost ce trebuie. Înainte de actualul echipament pe care ul am foloseam un Delonghi Dedica Style si o rasnita Hario mini si cea mai buna cafea am baut-o dintr-o Illy Dark Roast. Am încercat zeci daca nu sute de sortimente si din supermarket si de la prajitorii. Cu actualul echipament o sa o iau de la zero și o sa vad ce iasa.Cu siguranță ca daca prajitoriile de la noi ar prăjită cafea proaspata si cu o varietate mare de arome ar avea foarte mulți clienți. Multi cumpara cafea ambalata din magazin tocmai pentru ca nu se găsește cafea prăjită mai tare în prajitorii.
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 
 
Reply
#8
(13-02-2021, 23:13)d2florin Wrote: Îmi prăjește cineva cafea proaspăt prăjită din care sa pot extrage un espresso ...

 ... Nu ...  ptr. ca espresso se obtzine " doar " dintr-o miscela - si este prima regula a espresso -ului , care insa este ignorata din start  Undecided .
 
(13-02-2021, 23:13)d2florin Wrote: De ce nu se încearcă sa fie scos aces blend sau origine prăjită mai tare din care sa reiasă italian espresso..

... Pentru ca ... daca s-ar ghici asa de usor combinatzia si proportzia dintr-un blend / miscela de cafea , prajitorul autentic ar muri de foame , plagiat si sufocat de restul prajitorilor care doresc sa obtzina acelasi efect ( gust ) ... Sleepy ... ( o miscela poate fi alcatuita din 3 - 4 pana la 12 si chiar mai multe varietaluri de cafea insa , atat originea lor cat si proportzia in care sunt amestecate ... ramane secretul prajitorului , la care se adauga si stilul prajirii. )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#9
Deci ceea ce bem noi din cafea prăjită mak light single origin se poate numi espresso?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#10
@Levo pe thread-ul de 1st wave e haos.
Părerea personala este ca tu este persoana care trebuie întrebata prima dată dacă cineva e fan cafea de acest tip. Ai putea culege din experientele și postările tale detalii din care sa reiasă un top al preferințelor. Acum fiecare și le procura cum poate dar cel puțin au un punct solid de plecare.

Just my two cents
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#11
(13-02-2021, 23:13)d2florin Wrote: Eu pun altfel întrebarea :
Îmi prăjește cineva cafea proaspăt prăjită din care sa pot extrage un espresso ca la mama lui din Italia. ......

De ce să nu mergi pe un producător cu o istorie în spate și care are know-how să facă o miscela de top?

L.E
Vlaicu, e haos pe 1st wave pentru că s-a permis și asta s-a dorit. Și cafeaua stil italian nu e doar cărbune așa cum se vehiculează constant pe forum.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#12
... Nu ... este o cafea de origine sau specialitate - extrasa  ( preparata  ) prin metoda espresso. - la fel k la sampanie sau prosecco etc ... Cool ... ( dar la romani , adidasii sunt reprezentazi de totzi pantofii sport , la fel cum toate copiatoarele se numesc Xerox - chiar daca nu sunt.)  - de ce n-ar face la fel si cu espresso ? Cool
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#13
Corect și asa, dar eu doar întrebam... Am mai încercat câteva cafele 1st wave dar erau cam arse... Bunisoare dar parca prea arse.. O sa încerc sa cumpăr jolly crema..

(13-02-2021, 23:40)Levo Wrote: ... Nu ... este o cafea de origine sau specialitate - extrasa  ( preparata  ) prin metoda espresso. - la fel k la sampanie sau prosecco etc ... Cool ... ( dar la romani , adidasii sunt reprezentazi de totzi pantofii sport , la fel cum toate copiatoarele se numesc Xerox - chiar daca nu sunt.)  - de ce n-ar face la fel si cu espresso ? Cool
Finally Smile din acest motiv pe alt thread am cerut definita Espresso-ului. Dar do câte mi ați răspuns am înțeles ca ceea ce beau acum nu este un espresso.. Ma duc sa imi iau adidași (S) Big Grin. Mai învățăm.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#14
(13-02-2021, 23:36)vlaicu Wrote: @Levo pe thread-ul de 1st wave e haos.

... Da ... asa este , ptr. ca asa s-a dorit si din acest motiv am fost si mutazi la market place ... oricum este un privilegiu , faptul ca inca mai suntem acceptatzi ( toleratzi ) in acesta comunitate , care din start si-a exprimat pozitzia de anti - italiene - @Lyvyoo poate confirma.
    Oricum trebuia sa existe si cineva la rubrica  - Asa nu - care prin antiteza , trebuia sa fie ucis cu pietre ptr. luare aminte , insa probabil ca s-a amanat " uciderea " ... din considerente etice. Cool
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#15
In situația asta denumirea nu e doar un România. Espresso se numește cam peste tot în lume chiar dacă nu este extras din 1st wave.

Dar sunt de acord cu ce spuneai; sunt o grămadă de denumiri care au rezultat din firma cea mai renumita sau disponibila la momentul respectic
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#16
(13-02-2021, 22:46)DanCo Wrote: Salutare espressomani! Sunt un bautor de cafea impatimit din Cluj și a venit momentul pentru un prim echipament. Am ales Lelit Grace, Eureka mignon, Tamper lelit, nivelator Montana, sita dubla Ascaso. Dupa 2 zile de joaca și 150 grame de cafea irosite am ajuns undeva aproape de ce ar trebuii sa fie. Singura mea întrebare oarecum retorica este daca o sa ajung sa obțin acel gust de espresso pe care îl știu eu? Ce inseamna espresso pentru mine? Cativa ani am umblat prin toată Italia cel puțin o data pe luna. Acolo am băut mii de espresso din cele mai variate locații. De la benzinarii pana la baruri renumite din marile orașe. Citind aici pe forum cam tot ce s-a postat m-am mirat de preferințele majorității împătimiților de aici care prefera cafele mai acide sau mai amare. Trebuie sa va spun ca oriunde în Italia am băut espresso avea un gust plin, catifelat, foarte plăcut, niciodata acid sau amărui. Am băut în Cluj cam la toate prajitoriile espresso făcut pe echipamentele lor si peste tot gustul a fost departe de ce stiu eu. Eu îmi doresc acel gust pe care l-am întâlnit în Italia și nu prea stiu unde sa il gasesc sau cum sa il obțin. Sunt eu defect sau italienii erau defecti si eu doar m-am molipsit?

Salutare!
Iti recomand sa incerci si blendul Morning Ninja de la Dropshot - are in compozitie si un procent de Robusta, deci cred ca va fi in directia pe care o cauti. Eu sunt fan cafele prajite medium sau medium-light dar ma "unge la suflet" si gustul specific al espresso-ului italian, asa ca le alternez, iar acest blend mi-a placut. Poti sa il comanzi direct de la ei sau poti sa il cumperi de la Mega Image.
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#17
(13-02-2021, 23:42)d2florin Wrote: Corect și asa, dar eu doar întrebam... Am mai încercat câteva cafele 1st wave dar erau cam arse... Bunisoare dar parca prea arse.. O sa încerc sa cumpăr jolly crema..

Încearcă ceva mediu roast;

Italcaffè Elite, medalia de aur în 2020 oferit de IIAC.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#18
Incep cu o mica intamplare: mi-a imprumutat colegul Dragoș Stoian 3 borcanele mici cu 3 cafele diferite, destul de laudate pe topicul 1st wave. Am vrut sa incerc aceasta prajire, citisem si pe undeva ca Niche Zero se împacă bine cu acest tip de prajire. Dragoș m-a avertizat, o sa gasesti acel gust specific care o sa-ti placa sau nu, punct. Va spun sincer ca asa cafea mai catifelata si cu intensitate a mirosului nu mai gasisem la nici o cafea prajita light si mediu (nu carbune), dar pur și simplu nu am putut sa o beau. Nu sunt adeptul indulcitorilor de nici un fel, nici macar de miere, nu ca ar fi cancerigenă ci pur si simplu imi place un shot simplu si sec. De aceea prefer prajirea light si medium, dar sincer nu as arunca cu pietre in acest tip de prajire si nici invers, tine totul de gustul fiecaruia. Extractii reusite sa ai!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#19
Eu ma gândesc la următoarele aspecte: italienii au inventat espresso si espressorul. Ei fac cele mai bune espressoare din lume și toată lumea le apreciază. Ei beau același espresso ca si cel care a fost la origini. În același stil. Majoritatea dintre noi ii blamează si spun ca acela nu este espreso-ul perfect si nu acela este gustul corect. Ma întreb cine are dreptate? Ei care ne-au oferit espressoul sau noi care susținem ca prajind cafeaua mai light am inventat gaura în macaroana si am pus parul pe bivol? Cat din gustul cafelei de specialitate prăjită light este gustul nostru si cat este unul artificial, cultivat forțat cu ajutorul prajitoriilor care in acest fel își maximizează profitul prin energie mai putina folosita la prăjire, economie de timp pentru asta, o cantitate de umiditate mai mare rămasă in cafea și astfel un profit mai mare din aceiasi cantitate? Greu de aflat răspunsul dar eu știu un lucru. Gustul meu aste cel corect si nu cel care mi-l sugerează cineva sau impune o prajitorie.
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 
 
Reply
#20
Se numeste evolutie...
Asa cum primii oameni mancau carne cruda, sau cum erau primele automobile.
Ma intreb daca aveti smartphone sau preferati telefoanele cu fir si centralista, cum erau initial...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#21
(14-02-2021, 00:09)Mihai L Wrote: Se numeste evolutie...
Asa cum primii oameni mancau carne cruda, sau cum erau primele automobile.
Ma intreb daca aveti smartphone sau preferati telefoanele cu fir si centralista, cum erau initial...?

Cred ca mai degraba vorbim aici despre gusturi si variante, nu de evolutie. Sunt si in ziua de azi oameni care mananca tartar de vita sau sushi...consideram ca ei nu au evoluat? Wink
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
#22
https://youtu.be/C6QqSxmpRMM
Big Grin
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#23
Din câte imi amintesc din ce am citit pe aici, Maison du Cafe prăjesc destul de apropiat de cum se prăjește in Italia.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#24
Carnea cruda se mănâncă si azi. Vezi Biftec Tartar, sushi, o friptura de vita , etc. Automobilele inițiale erau niște mașini extraordinare care erau extraordinar de fiabile, obținute cu costuri mici. Azi sunt niște ciudățenii scumpe, complicate, lipsite de fiabilitate, cu o durata de viata jenant de mica și pentru a căror fabricație si casare ne distrugem planeta prin poluare. Pe lângă aceasta poluare, cea produsa de noxe este o gluma. Sa vezi cand majoritatea mașinilor o sa fie electrice sa vezi poluare pri fabricarea lor si apoi la distrugerea lor, când o sa umplem planeta de acumulatori utilizați. Asta este sigur evoluție. Totul este profit enorm pentru oameni deștepți și puternici iar pentru noi marketing pe care muncim o viata. Da am un smartphone pentru ca este o necesitate profesionala da liniște sigur nu mai am tot din cauza evoluției. Si bărbatul la manichiura, la solar, cu pantaloni mulati si glezne la vedere și poseta legata de gat tot evoluție este cu siguranță! Nu tot ce este diferit si elaborat rafinat in extrem este evoluție. Asa cred ca este si in cazul cafelei. Diferit poate! Evoluat nu stiu!
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 
 
Reply
#25
De cand s-a descoperit cafeaua pana s-a inventat espressorul au trecut niste sute de ani. De ce sa nu fie ibricul etalon...? Sau V60, daca venim mai incoace?
Aveau acele espressoare controlul temperaturii, al presiunii, al debitului ca cele actuale? Evidenta ca nu, si asta e o evolutie.
Tartarul si sushi sunt niste exceptii. Vorbeam de carne cruda in totalitate, adica si pasari sau animale salbatice.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#26
(14-02-2021, 00:26)Mihai L Wrote: Aveau acele espressoare controlul temperaturii, al presiunii, al debitului ca cele actuale? ...

... Da , aveau ... pai altfel cum ? ... Nu aveau profilare interactiva si libertatea deplina a controlului temp. de catre utilizator ptr. ca nu era nevoie dar , ele au aparut k o adaptare / o urmare a cererii pietzei razpunzand la ... prajirea light - de nebaut altfel.
    Evolutzia , pare mai degraba o adaptare ... insa la cererea si pe banii doritorilor  , why not ? Cool
 
(14-02-2021, 00:26)Mihai L Wrote: Tartarul si sushi sunt niste exceptii.


 ... Itzi recomand un Prosciutto di Parma ... Big Grin ... pe bune.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#27
Sunt(em) mulți pe aici care nu căutăm floricele și corcodușe in cafea. Cred ca toleranța este prima conditie intr-o comunitate.
Prajitoriile locale in general se adreseaza unui alt public față de cel "clasic espresso" si se manifesta pe o nișă hip care e la moda acum si implica niste scule ceva mai "capabile" pentru a extrage ceva băubil.
Nu trebuie sa urmezi niste stereotipuri si sa bei cafea ca italienii, nordicii sau românii, ci trebuie sa bei ce-ti place si-ti produce placere.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#28
(14-02-2021, 01:03)Levo Wrote:  ... Itzi recomand un Prosciutto di Parma ... Big Grin ... pe bune.
Aia e alta poveste. Vorbim de carne cruda. Calda, sa zicem, ca nu s-a inventat focul.
Si nu avem nici multa ca sa o uscam.

Partea cu preferinta catre un anumit gust e OK pentru mine, nu are sens sa o discutam. Fiecare cu gusturile lui.
Mie de pilda nu-mi place cafeaua prajita mai tare sau chiar arsa. Cu niciuna din variantele mele de preparare nu pot scoate nimic decent din ea.

Iar partea cu “torefiatul lent” cum zicea zilele trecute cineva bate dupa toate regulile in cafea coapta, nu?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#29
Acuma ca o experienta personala o sa va spun o întâmplare inedita. În urma cu ceva ani am ajuns intr-un sat din zona montana din apropiere de Brescia in Italia. Acolo am fost invitat la un bar plin de lume, in special barbati. M-am mirat ca barul este full la ora amiezii. Am inteles de la localnici ca acolo se bea o specialitate unica de cafea care este meritul barmanului. De fapt a barmanitei care era o rusoaica trecuta ușor de 40 de ani si pe a cărei fata se citea multa "experienta de viata". Dupa prima gura de cafea am intepenit la propriu. Era un espresso scurt, intens, fierbinte, însă în loc de apa era facuta cu o votca tare. Am reușit cu greu sa o termin si când sm plecat de acolo cred ca masina a pornit cu a treia. Deci pana la urma ii vorba strict de gust in cazul fiecăruia din noi. Cum oamenii din acel sat s-au obișnuit cu gustul acelui espresso inedit tot asa si foarte mulți pasionați de cafea s-au obișnuit in timp cu gustul mai acid promovat astăzi pe la noi. Mai suntem si noi, cei care nu putem sa apreciem acest gust acid si preferam gustul clasic italian. Nici o categorie nu suntem de blamat. Trebuie doar sa ne acceptam uni pe alții și sa ne împărtășim fiecare cunoștințele și experienta.
La Pavoni Europicola, Kinu m47, DF64 HB,  Staresso Mirage Pro SP 300, 1Z Presso Q2, Moka Pot, V60. 
 
Reply
#30
Cel mai mult m-am apropiat de ceva armonios cu cafea prajita mai tare cu Kimbo Espresso Bar Superior Blend, dar o sa incerc si blendul cu Robusta de la Arcaffe, cred ca Meloria se cheama (de la barshaker).

Problema pe care o vad e ca italienii extrag espresso folosind rasnite cu cutite mari, cu multe sute de grame in hopper si cu espressoare HX cu grup E61 sau cu levier cu arc, iar noi incercam sa obtinem acelasi gust folosind rasnite cu cutite mici, in single dose si cu espressoare cu boilere mici.

Mai scade si espressor-ul putin din corp, dar diferenta principala nu e data de espressor, ci de rasnita si, mai ales, de felul de folosire (cu boabe in hopper sau in single dose). 

Mie imi place mult o idee pe care am citit-o pe forum, anume "nimic din ce inseamna cafea nu imi e strain", asa ca as bea cu placere si o cafea mai prajita.

Problema mea e ca aceasta cafea prajita mai dark e mereu aceeasi si ma plictisesc repede, oricate note de alune ar avea si oricat de catifelata ar fi. Si oricat de frivol ar parea, cand inveti sa percepi notele de ferment dintr-o Etiopia Chelbesa de la Guido sau notele de pere coapte bine dintr-o Nicaragua de la Mabo, mie personal nu prea imi mai vine sa beau espresso din cafea prajita dark.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)