Hello There, Guest! Login Register


Risnite pentru acasa .

#1
Ma tot framanta de cateva saptamani ce rasnita de cafea pentru espresso sa-mi cumpar. Bine inteles sa fie si mai ieftina, dar nu am gasit pareri si sfaturi in acest domeniu, poate voi gasi pe acest forum sfaturi si detali despre masinile de rasnit si espressoare. Eu m-am oprit la doua rasnite si as dori sa fiti sinceri si sa ma sfatuiti daca detineti aceste produse de la Delonghi kg 89 si Gaggia MM Steel. Multumesc.
 
Reply
#2
Intrebarea este pentru sectiunea "sfaturi privind achizitiile" dar voi muta in viitor topicul.

In principiu, nici una nici alta nu macina pentru espresso, scotand bolovani cam mari. Numai ca MM Steel suporta o apropiere a cutitelor, ceea ce va face ca macinatura sa fie mai fina si pretabila cat de cat pentru espresso. Asadar, DeLonghi ar putea fi considerata ok doar daca vei gasi pe net o modalitate de a o modifica pentru a macina mai fin. Altfel va curge o ciorba chioara... Daca ai gasit pe undeva aceasta modalitate, poti posta link-ul sa vada si ceilalti interesati.

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Da, de MM Steel am mai auzit si am vazut si ce trebuie facut, sa apropii "lamele" care sunt conice, si inteleg perfect principiul de rasnire, am gasit pareri diferite. Dar de Delonghi nu am gasit pareri si nu cred ca se poate face nimic, sistemul de macinare e altfel, am vazut o parte din valt care nu e conic si nu stiu, poate o fi buna. Ce imi place la Delonghi e ca e mai mica, are design placut si se poate asorta cu espressorul.
 
Reply
#4
Astea ar fi ultimile criterii de alegere Smile

De Cunill Tranquilo ce sa mai spun, care e mare, urata si galagioasa, dar care macina foarte foarte ok!

Unde ai gasit informatia ca MM Steel ar avea cutite conice? As inclina sa nu cred asta!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Nu mai tin minte exact cand am modificat MM steelul meu, dar parca avea cutite conice micute .

Oricum NU recomand aceasta rasnita pt espresso este un c***t de rasnita + suna ca un reactor de trezesti tot blocul mai ales cand se termina cafeaua.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#6
As vrea sa-mi iau o rasnita electrica, dar nu reusesc sa ma hotarasc la una, asa ca astept ajutor / idei / sfaturi de la voi.
Cerinte:
- Buget 800-900 ron
- Dimensiuni cat mai reduse, ca nu mai am loc in bucatarie.
- Robusta si fiabila
- Turatie max: 1300 rot.
Am citit ce scrie pe aici, dar nu m-am lamurit.
Gagia – am inteles ca au turatia prea mare si cam “strica” aromele.
Ascaso mini – inteleg ca are probleme cu carcasa, bolul de cafea, etc.
Cunill Tranquilo – depaseste bugetul, pare cam mare si are o forma de OZN.
Baratza Encore - mi-ar place, dar nu stiu turatia si daca se gaseste in RO
Lelit PL043MM – tentanta si asta, dar nu prea am gasit detalii despre ea (turatie / pareri)
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#7
Eu am Ascaso si e f buna. Poti sa-ti cumperi modelul care are carcasa de metal daca nu ai incredere in plastic iar bolul de cafea nu e o problema pentru ca in timp ce rasnesti o mana o ai ocupata cu portafiltru si cealalta poti sa o pui pe capac. Problema cea mai mare este ca retine cafea pe traseu. Eu o scutur un pic dupa ce termin de rasnit si rezolv si problema asta.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#8
Iti recomand una second cu cutite de minim 50mm pe care le vei schimba cu unele noi.

uite un exemplu de rasnita , nu te speria de cupa imensa pt ca o vei detasa de tot pt ca orificiul in care intra acel bol tine linistit 50g de cafea. Daca vrei ceva mai compact si ieftin atunci gaggia MDF foarte buna (am avut-o); daca vrei ceva si frumos si bun Vario Angel . Ascaso imini, personal nu imi inspira incredere pare firava si din plastic subtire.

Bun, mic, frumos si ieftin nu exista Big Grin .
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#9
Marius, am vrut sa spun si eu de rasnitele alea de pe okazii. Mi se par killer deal.
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola
 
Reply
#10
Imi place cea din stanga, ai detaseaja cupa si dozatorul , cumpara cu 90 lei un set de cutite noi, mai negociaza un 50 lei la pret si om sa facut.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#11
Nu prea am curaj sa cumpar "chestii alimentare" ca sa zic asa de pe Okazii, sau din alte locuri necunoscute. Daca vindea cineva de aici de pe forum, era alta treaba....
Prefer sa dau mai mult si sa iau ceva nou, fiecare cu pasarica lui, eu am un condor Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#12
Uitete doar cate calificative are( practic spun totul), plus ca poti lua cu verificarea coletului inainte ( cargus) , o desfaci o probezi etc. In fine fa cum crezi dar chair e risipa sa dai 650lei pe un gagia MDF sau un I-Mini cand ai alternative profi.

Dar vorba ta: fiecare cu pasarea lui .
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#13
Eu am dat 650 de lei pe un Gaggia MDF acum un an si acum regret. Am reusit sa-l revand la 350 de lei. La banii aia imi luam ceva SH mult mai ok si n-as mai fi simtit nevoia unui upgrade pentru multa vreme.

Apropo, vindea cineva pe forum un Fiorezato aici.
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola
 
Reply
#14
(19-09-2012, 10:07)anticristi Wrote: Eu am dat 650 de lei pe un Gaggia MDF acum un an si acum regret. Am reusit sa-l revand la 350 de lei. La banii aia imi luam ceva SH mult mai ok si n-as mai fi simtit nevoia unui upgrade pentru multa vreme.

Apropo, vindea cineva pe forum un Fiorezato aici.

De ce nu ti-a placut MDF-ul ?
Fiorezato mi se pare enorma, are 10 kg
Tot caut Baratza, dar nu gasesc in RO si nu stiu ce turatie are Sad
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
Barata este numele de scena American, in rest se numeste Mahlkönig.

Nu este imensa deloc Fiorenzato( tot asa am si eu), fara cupa este mai mica decat G MDF cu cupa. Este muuult mai silentioasa , nu vibreaza, rasneste rapid, cutite mai mari, o poti face doser less, as putea sa insir pana maine. Glumeam cu Vario pt ca este ~1800-2000lei .
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#16
(19-09-2012, 10:31)sorin2505 Wrote:
(19-09-2012, 10:07)anticristi Wrote: Eu am dat 650 de lei pe un Gaggia MDF acum un an si acum regret. Am reusit sa-l revand la 350 de lei. La banii aia imi luam ceva SH mult mai ok si n-as mai fi simtit nevoia unui upgrade pentru multa vreme.

Apropo, vindea cineva pe forum un Fiorezato aici.

De ce nu ti-a placut MDF-ul ?
Fiorezato mi se pare enorma, are 10 kg
Tot caut Baratza, dar nu gasesc in RO si nu stiu ce turatie are Sad

Nu mi-a placut din cauza performantelor.
1) Este galagioasa
2) Macina lent
3) Nu este stepless (desi se poate modifica, dar va anula garantia)
4) Plastic si se simte ieftina
Motive mai pot gasi, dar ai alternative SH mult mai bune, daca nu ai probleme deosebite cu spatiul de pe tejghea. In plus, rasnitele astea "imense" sunt construite ca un tanc.
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola
 
Reply
#17
Am mai gasit 2 rasnite:

- Quick Mill MOD.031 - nu stiu ce turatie are.
Stie cineva ceva de ea ?

- GRAEF CM 90 - asta cica ar fi nemteasca.

Problema cea mai mare ramane spatiul f.f. limitat, nu mai am loc in bucatarie, mai am putin si ajung pe balcon cu rasnita si espressor Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#18
GRAEF CM 90 e ok dar esti conditionat de 12 presetari, cea mica nu o sa iti placa dupa cateva rasniri Smile. Crede-ne ca si noi ne-am batut capul zile intrege sa cumparam rasnita cat mai ieftina si cat mai buna. Noua, buna si frumoasa costa intre 1500-2000lei restul daca sunt mici ,noi si frumoase sunt slabe.

O rasninta bunicica de la quick mill , dar e scumpa si face un zgomot ca de turbina. Este identica cu nemox,lelit, isomac ....
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#19
Imi face cu ochiul tot mai mult Ascaso I-Mini i2 Aluminium Black - varianta asta cu carcasa din aluminiu inteleg ca e mai robusta, nu se electrizeaza si rasneste bine.
Singurul inconvenient inteleg ca este sistemul de reglaj. Neavand semne/gradatii, nu stii unde esti, nu ai puncte de reper.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#20
Decat sa dau 1000 lei pe imini mai bine dau la manivela inca 3 luni si strang de rasnta M Vario. Smile
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#21
Eu i-ti recomand Cunill Tranquilo. O rasnita solida care macina bine si pe care o gasesti la Metro la 1000lei.
 
Reply
#22
1000 lei cu tot cu TVA? Asa a scazut?
(19-09-2012, 16:59)sorin2505 Wrote: Am mai gasit 2 rasnite:

- Quick Mill MOD.031 - nu stiu ce turatie are.
Stie cineva ceva de ea ?

- GRAEF CM 90 - asta cica ar fi nemteasca.

Problema cea mai mare ramane spatiul f.f. limitat, nu mai am loc in bucatarie, mai am putin si ajung pe balcon cu rasnita si espressor Big Grin

Acel Quickmill nu macina in portafiltru, deci nu e ok pentru espresso.

Iar despre a doua varianta, e greu de spus ceva atat timp cat nu este o marca in espresso si nu exista review-uri.
(19-09-2012, 20:00)pcmarius Wrote: Decat sa dau 1000 lei pe imini mai bine dau la manivela inca 3 luni si strang de rasnta M Vario. Smile

Pai spaniolii si-au supraevaluat produsele, inca odata! Pe tabloul de reduceri al forumului avem acces la preturile "de importator" si dupa cum probabil stiti, acum cateva luni, Ascaso si-a scumpit mai toate produsele. I-mini simpla era 145E si s-a dus cu 20E mai sus si asa mai departe...

La fel si in cazul espressorului Ascaso Steel PID, de care tin spaniolii cu dintii sa-l vanda la 680E. Nu zic, si in specificatii si in realitate pare un espressor foarte bun si destul de robust pentru clasa lui, insa pretul ramane cam exagerat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Am intrebat la o firma despre Lelit PL043MM ce turatie are si cum e cu reglajul, adica are doar 7 trepte sau e +/- infinit.
Acum sa vedem daca si primesc raspuns. Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#24
E stepless, de ce ar avea doar 7 trepte?
Lelit PL043 (fara MM in coada) are putine trepte si nu merita banii. Dar modelul stepless, la 800 de lei, chiar este o alternativa!

Am impresia ca are acelasi mecanism interior ca si varianta vanduta la americani, PL53 - http://coffeegeek.com/reviews/grinders/l...der/latest Insa nu pot baga mana in foc atat timp cat nu am rasnita desfacuta pe masa!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
(19-09-2012, 22:48)Lyvyoo Wrote: E stepless, de ce ar avea doar 7 trepte?

Pai si mie mi se pare aiurea la reglaj micrometric sa aiba doar 7 trepte, dar asa am citit pe unul din siteurile care vinde.
Probabil era o traducere preluata aiurea de undeva, sau poate de la modelul fara MM.
Daca si turatia e ok, adica sub 1400, cred ca pe asta o iau Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#26
Pentru ca nu avem prea multe informatii disponibile in Romania (chiar o s-o cer odata importatorului sa o testam la vreo intalnire), tind sa cred ca acel model american ar avea caracteristici aproape identice. Deci urmareste forumurile de afara si vezi ce spun despre ea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
Ca sa impaci si capra si varza cauta o rasnita Gaggia MDF second pana in 400lei max. Serios vorbind este o rasnita buna, dar dupa jumate de an sa zic asa vei dori altceva. De fapt omul tot timpul doreste ceva nou......
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#28
nu mdf. de ce? Cu siguranta acel lelit stepless este superior.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Mi s-a cam pus pata pe Lelitu ala Wink
Am intrebat despre turatie si reglaj si uitati ce raspunsuri am primit:
(le pun aici ca poate intereseaza si pe altcineva)

- "Rasnita Lelit Pl043MM are reglaj micrometric, asadar nu are trepte de reglare a macinarii, este stepless asa cum o numesc majoritatea cunoscatorilor de pe forumurile de cafea. Despre turatia motorului deocamdata nu pot sa va dau detalii, am inaintat intrebarea dumneavoastra colegilor din Italia si voi reveni cu un raspuns indata ce primesc la randul meu un raspuns."

- "Buna ziua din nou,
Iata ce informatii noi va pot da: rasnita are un dispozitiv ce permite reducerea rotatiilor pe minut de la 10200 la 800. Acest sistem este valid pentru atunci cand rasniti direct in portafiltru accesand butonul automat de rasnire special pentru portafiltru."

- "Rasnita o gasiti si o puteti vedea in varianta atasata aparatului PL042EM la noi in magazinul din strada 11 iunie "

Mi se pare foarte tare... Wink
99,9% o iau pe asta.
Si ma mai bate un gand...cred ca am luat-o razna deja, parca as vinte Pure-ul si mi-as lua un Clasic Angel
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#30
nu are niciun farmec sa o vezi atasata de un espressor pt ca nu iti faci o imagine despre ea, nici pe departe... Dar atat se pricep magazinele...
Si partea cu reducerea turatiilor e ciudata. Poate gasim o fisa tehnica pe undeva.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)