Hello There, Guest! Login Register


Recomandari cafea pentru bauturi cu lapte

#1
Salut, sunt la inceput de drum si abia mi-am achizitionat primul setup, espresso de calitate am baut aproape timp de un an de la singura cafenea de specialitate de la mine din oras, deci nu sunt chiar la inceput cu bautul, doar cu preparatul Smile. Eu, si cred ca si multi altii de aici, mai beau din cand in cand espresso cu lapte, ori flat white, ori cappuccino, de obicei seara. Acum eu va intreb, ce cafea ati recomanda strict pentru genul acesta de bauturi, am incercat cu cafeaua mea, dar parca nu iese asa cum imi doresc. Cred ca cel mai ok ar fi o cafea ceva mai dulceaga, ciocolatie sau cu ceva note de caramel pentru bauturile cu lapte. Orice recomandare e bine venita si am sa recomand si eu una care mi-a placut, nu este de la o prajitorie la care beneficiem de reduceri dar daca incalc vreo regula a forumului am sa sterg link-ul. https://hotspotcoffee.ro/produs/caramel-nuts-blend/
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#2
Chocolat si Amore de la SARKIS
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
#3
Si Sweet pare interesant
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#4
Yume si Narcoffee (printre altii) au cafele cu aromele care le cauti. Cel mai usor e sa vezi oferta fiecaruia (si nu doar a celor mentionati) si sa incerci Smile

Mie personal mi-au placut foarte mult Honduras & Brazilia de la Yume.
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
#5
De la Narcoffee asta pare buna https://shop.narcoffee.ro/house-blend.html. Inca caut ceva carameliziu cu ciocolata.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#6
Yume ->blend-urile eclectic
Sarkis -> java

După gustul meu 

Spor!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#7
Cam tot ce e prajit mediu merge la cafea. Incearca taste Crafters ai un blend bestial milky way.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#8
Redeschid acest thread in ideea de a mai primii recomandari si de a recomanda si eu la randul meu cafele care m au impresionat.
O sa incep cu Milky Way si Nectarina de la Tastecrafters, geniale
Alte cafele ar fi Kenya Matunda, Costa Rica Nacasepa si Brazilia Samba, de la una dintre prajitoriile locate de aici
Acum astept sa vina Sweet Sarkis si Dulce de Pitalio de la PapaJ, revin cu impresii
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#9
Taste Crafters - Morning Ninja
Lelit 41TEM/Macap M2D/Lelit 57.35mm/Ascaso
 
Reply
#10
Mersi, am sa trec pe lista
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)