Hello There, Guest! Login Register


Recomandare espressor automat

#1
Rainbow 
Salutare. Sunt intr-o situatie mai dificila si sper ca ma puteti ajuta. Firma la care lucrez va achizitiona un nou espressor pentru mica noastra echipa. As dori sa mergem pe o varianta mai calitativa decat cafetierele clasice/espressoarele de doi bani si as avea nevoie de ajutor cu niste sfaturi.  Blush

Cerintele ar fi:
- espressor semi-automat, datorita necesitatilor de viteza si experienta (lipsa experientei) colegilor in preparare;
- preferabil un espressor ce poate realiza si ceva varietati (e.g. cappucino, latte);
- buget <3000lei;

Astfel de exemple ar fi: 
https://www.emag.ro/espressor-super-auto...DXNDDSBBM/
- http://www.cel.ro/espressoare/espressor-...zNjQrMQ-l/

Stiu ca avand cerintele de mai sus nu vom putea urca foarte mult calitatea, dar as fi foarte recunoscator pentru cateva sfaturi/sugestii. Ce branduri ar fi ok si ar trebui evitate? Ceva exemple potrivite?

Multumesc frumos. Angel
 
Reply
#2
Nu stiu daca nu v-ar conveni mai mult o combinatie cu Hedone, au o solutie de comodat din cate stiu.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
Exista cel putin doua topice lungi pe tema asta, cu exemple de automate care au mers ani de zile in birouri de 20-30 persoane. Va puteati informa din plin de acolo.

Astazi eu as merge pe filtru, nu as mai recomanda automat pentru birou, o sa va convingeti ca nu se va inhama nimeni la curatirea lui saptamanala, care poate deveni la fel de nesuferita ca a unei... toalete. Nu glumesc !
Nu cred ca un contract de comodat implica si curatire, poate lunara... Confused Puteti intreba...
Mai bine o masina de filtru la fiecare grup de... 5-10 sa zicem, cu o rasnita wilfa pentru toti... si obligatoriu cafeaua proaspat prajita !
 
Reply
#4
Hey. Mersi de raspuns. Am incercat intai sa gasesc thread-uri existente despre automate si am gasit unul pe care l-am citit cu totul, dar nu raspundea totusi cu totul situatiei mele.

Legat de varianta cu cafetiera, am discutat propunerea impreuna cu restul echipei si decizia a fost sa incercam totusi ceva ce ofera putin mai multe optiuni si cafea mai puternica (espresso), cu riscul unui efort mai mare la curatenie. Desigur, cafea proaspata.

Tocmai am dat peste varianta aceasta foarte interesanta de espressor automat Gaggia (pe langa un Delonghi):
https://www.flanco.ro/espressor-automat-...intiu.html
https://www.flanco.ro/espressor-automat-...negru.html

Stiu ca Gaggia sunt mult mai cunoscuti pe partea de espresso, dar sunt curios ce pareri aveti legat de ei pe partea de espresso automate, cel putin comparat cu Delonghi sau Philips.
 
Reply
#5
Oh Doamne, cu tot respectul fata de doritori, probabil vom interzice automatele si 'capsulatele' in viitor pe aceasta arie si nu numai. Ce sa analizam la ele, care are mai mult plastic si care are cu 1% mai putin? Care scoate o spuma stil Fairy si care scoate o spuma stil Axion? Care aduna mai mult mucegai in timp si care aduna putin mai putin? Care are functie espresso instenso si care are functie espresso verro?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(20-11-2018, 16:12)Lyvyoo Wrote: Oh Doamne, cu tot respectul fata de doritori, probabil vom interzice automatele si 'capsulatele' in viitor pe aceasta arie si nu numai. Ce sa analizam la ele, care are mai mult plastic si care are cu 1% mai putin? Care scoate o spuma stil Fairy si care scoate o spuma stil Axion? Care aduna mai mult mucegai in timp si care aduna putin mai putin? Care are functie espresso instenso si care are functie espresso verro?

Mda. Excelent raspunsul. Se vede ca e o comunitate administrata de oameni deschisi, lipsiti de snobism si aroganta si dornici sa ajute pe toti, inclusiv pe cei care nu au timpul, cunostiintele sau contextul necesare sa prepare un espresso "ca la carte" de fiecare data. 41
 
Reply
#7
Timpul necesar pentru prepararea unui espresso e cel mult 5 minute. E chiar atat de mult?
Bezzera Unica PID, Hone Slim 2020, Kinu M47
Ex. Lelit PL41E

 
 
Reply
#8
(20-11-2018, 17:37)florinespresso Wrote: Timpul necesar pentru prepararea unui espresso e cel mult 5 minute. E chiar atat de mult?
E putin mai complicat la birou.
Ma indoiesc ca dintr-o data 5-10 colegi dintr-o echipa se apuca de studiat si testat cum sa-si faca fiecare un espresso cat mai bun la munca. Iar ca sa fie unul "barista", ii mananca suficient timp ca sa nu mai aiba timp de munca... Nu mai zic de latte art. Big Grin
Iar echipamentele de gen home use nu stiu daca duc 15-20 cafele zilnic. Minim.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
O comunitate inclusiv una de snobi si aroganti cum este a noastra are niste reguli pe care cei care vor sa faca parte din ea trebuie sa le respecte. Regula noastra de baza este aceea ca un aparat automat nu poate sa prepare un espresso.
Doresc sa mai mentionez si faptul ca noi nu impunem nimanui cu forta parerile si ideile noastre.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#10
Nu suntem aroganti, poate asa pare din exterior uneori, ne asumam si asta. Dar automatele nu sunt espressoare si de aceea ma ingrozesc la gandul ca vor aparea thread-uri gen " nu mi se aprinde LED-ul maro", " aparatul nu-mi functioneaza pe functia espresso intenso", "spuma are bule prea mari de aer"... Abia am inchis unul "Eroare expressor automat - citire bancnote".
Noi nu studiem automatele pe forum si de aceea nici sfaturi pertinente nu vei gasi pentru ca oricum mari diferente nu prea sunt intre ele. Sa mai repet de mucegaiuri?


Scuza-mi iesirea, e nedreapta probabil, caci nu e stabilita vreo interdictie in acest sens, dar adevarul trebuie spus...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Acum pe bune, ca sa iti dai seama cat de mare e farsa... acel saeco ales de tine, la 2400 lei, este aproape identic intern si functionalitate cu philips-ul care e acum la promotie peste tot la 1000-1100 lei...
Ambele sunt cotate ca home use, adica maxim 10 cafele pe zi. Cei care ni l-au vandut noua au fost fair si ne-au avertizat ceva ce nu ajungi sa afli decat in service, ca la mai mult de atat ai pierdut garantia, ca fiind utilizare abuziva a aparatului.
Nu ca nu ar rezista, al nostru inca tine la 20-30 pe zi, a facut 2 ani toamna asta.
Ar fi interesant sa ii abordati pe cei de la Hedone, ca sa vedem ce pachet va ofera la volumul care il aveti, si ce optiuni de service/curatare...
 
Reply
#12
(20-11-2018, 17:19)thephoenixxp Wrote:
(20-11-2018, 16:12)Lyvyoo Wrote: Oh Doamne, cu tot respectul fata de doritori, probabil vom interzice automatele si 'capsulatele' in viitor pe aceasta arie si nu numai. Ce sa analizam la ele, care are mai mult plastic si care are cu 1% mai putin? Care scoate o spuma stil Fairy si care scoate o spuma stil Axion? Care aduna mai mult mucegai in timp si care aduna putin mai putin? Care are functie espresso instenso si care are functie espresso verro?

Mda. Excelent raspunsul. Se vede ca e o comunitate administrata de oameni deschisi, lipsiti de snobism si aroganta si dornici sa ajute pe toti, inclusiv pe cei care nu au timpul, cunostiintele sau contextul necesare sa prepare un espresso "ca la carte" de fiecare data. 41 

Inmuiați îs posmagii ? Legat de timp, cei care nu îl aveți, să nu credeți că acest forum a fost creat din plictiseală. Tot ce există pe acest forum și toată munca depusă în dezvoltarea lui, a luat un munte de timp fiecăruia dintre noi, tot ce trebuie să facă un utilizator nou este SĂ CITEASCĂ dacă unde a intrat i se potrivește. Așa că mulțumim celor care ne judecă înainte să cunoască și cele mai elementare lucruri despre cafea. Acel emoji de la sfârșit îmi demonstrează că mai ești și fudul...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#13
Salut. Inteleg regulile forumului si in niciun caz consider ca ce iese de la espressorul automat este espresso in adevaratul sens al cuvantului. In schimb, in contextul unui birou, unde cel mai probabil colegii dintr-o echipa nu se vor apuca de studiat subiectul si nu vor avea uneori nici macar acele 5 minute, trebuie sa existe compromisuri. De aceea, m-am indreptat catre aceasta comunitate, pentru a incerca sa aflu din experientele existente, macar pentru brand-uri si calitatea produselor. 

Iar legat de ce s-a discutat mai sus, inteleg ca este o comunitate cu un alt interes si sunt convins ca timpul si efortul depuse aici sunt foarte mari (prin lipsa de timp nu ma refeream la invatat procedura si la efectiv timpul de executie al unui espresso, pentru fiecare om din o echipa mare). Apreciez inputul primit si imi cer scuze daca am ofensat (ne intentionat) pe cineva.
 
Reply
#14
La metode alternative te-ai gandit?
Daca stii ca espressorul automat nu prepara espresso atunci alte metode de brew ar fi de luat in considerare.
De exemplu Moccamaster, poti prepara 10 cafele odata, e usor de curatat si intretinut.
Imperecheata cu o Wilfa (recomandata pentru alte metode) si cafea proaspat prajita ar rezulta o cafea mult mai sanatoasa decat ce se prepara la espressoarele automate.
Moccamaster si Wilfa sunt doar sugestii de echipamente pe care le gasesti si in RO, sunt scumpe dar merita.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#15
Apropo, am fost azi la un service sa imi las rasnita veche la re-aliniat si vazand pe blat niste espressoare automate l-am intrebat pe tiz daca stie de problema mucegaiului in automate. Si a inceput sa rada. Cica in calitate de service man treci obligat fortat la Level 2 - viermi in mucegai  Smile))  Infiorator...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(20-11-2018, 02:14)thephoenixxp Wrote:  

eu cand postez cu ceva cu un espressor automat se gaseste cate unu sa faca urat & sa mi stearga poastarea, vad ca a ta postare cu un jaf de espressor ( pentru ca asta sunt cele automate n opinia celor de aici ) a rezistat ))))) cum naiba functioneaza acest forum nu inteleg....

(20-11-2018, 17:55)Lyvyoo Wrote: Nu suntem aroganti, poate asa pare din exterior uneori, ne asumam si asta. Dar automatele nu sunt espressoare si de aceea ma ingrozesc la gandul ca vor aparea thread-uri gen " nu mi se aprinde LED-ul maro", " aparatul nu-mi functioneaza pe functia espresso intenso", "spuma are bule prea mari de aer"... Abia am inchis unul "Eroare expressor automat - citire bancnote".
Noi nu studiem automatele pe forum si de aceea nici sfaturi pertinente nu vei gasi pentru ca oricum mari diferente nu prea sunt intre ele. Sa mai repet de mucegaiuri?


Scuza-mi iesirea, e nedreapta probabil, caci nu e stabilita vreo interdictie in acest sens, dar adevarul trebuie spus...

e ultima oara cand mai scriu pe acest forum ca oricum ce scriu imi este sters. so, sa nu generalizam, eu n am vazut un viata mea asemenea grup asa mizerabil, nici chiar si la cei care folosesc espressoare de 100euro, espressorul asta probabil a fost folosit de cineva intr o locatie unde chiar nu l a interesat de cum se curata asa ceva timp de ani buni de zile, a comparat jegul asta cuespressoarele automate e aiurea, crezi ca unu manual cum ar arata daca nu l ar desface nimeni ani de zile? am desfacut un espressor dupa doi ani de zile si te invit sa vezi cum arata  nu vad niciun mucegai, iar grupul poate i curatat, fie si cel al espressor de 100euro, cum arata un om nespatal de 6zle? dau dupa 6 luni? sunt oamenii imputiti ca unu nu se spala?
 
Reply
#17
Cu riscul ca o sa-mi iau si eu niste suturi, apelez la bunavointa cunoscatorilor. Eu, in fiecare an, plec in cateva tabere, cam pana in 10 zile fiecare. Pana acum luam cu mine un espressor manual. Va dati seama ce inseamna sa faci cafea la un grup de 10-12 persoane, de doua ori pe zi. Asta m-a facut sa ma cam satur sa fiu "barista" al grupului. Si mi-am zis ca la viitoarele iesiri, voi merge cu un espressor automat si fiecare sa-si faca cafea cand si cat vrea. Acuma chestia e in felul urmator: nu vreau sa fie nou, ca nu merita sa dai atatia bani pentru cateva zile, iar apoi sa stea pe raftul din balcon, dar as vrea unul care sa faca o cafea cat mai apropiata de un espresso adevarat. Ar fi ceva, in afara de saeco, delonghi, aeg sau bosch? Sau din cele enumerate, care ar fi cel mai "best"?
 
Reply
#18
Ca sa zic pe ocolite, preferi o prajitura cu prietenii sau un rahat singur...?  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)