Hello There, Guest! Login Register


Rasnite manuale chinezesti

#1
Salut,

Are cineva experienta cu rasnite chinezesti manuale super ieftine de pe Aliexpress?

Genul asta de exemplu:

https://m.it.aliexpress.com/item/32933043140.html

Bănuiesc ca sunt niște prastii, dar ma întreb dacă ar fi ok pt călătorii pt un V60 sau Aeropress, sau chiar Cafflano Kompresso, vad ca au cuțite conice dar nu știu cât de bune sunt și nici dacă sunt stepless.

Sau nu neapărat acest model, știti vreo rasnita ieftina de acest gen care sa fie decenta, pe Aliexpress?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#2
Sunt deja câteva discuții pe tema asta, concluzia fiind că nu se recomandă cuțite ceramice din ceea ce sunt clone de porlex.

Pentru ceva mai capabil trebuie urcat în zona 60+$ unde găsești xeoleo, timemore, buyan etc.
 
Reply
#3
Salut,

Discutii recente despre rasnitele chinezesti au avut loc pe topicul "Rasnite manuale moderne capabile espresso". De acum inainte discutiile despre rasnitele chinezesti ar trebui sa se mute aici si deoarece merita un topic dedicat dar si deoarece pana acum nu exista raspunsul concludent daca sunt capabile espresso, aceasta fiind tema  topicului respectiv.

Citeste discutiile de acolo, nu sunt multi posesori, eu am numarat doar trei, insa toti sunt incantati de achizitie. E adevarat, sunt rasnite chinezesti avand cu totul alte preturi. De fapt, stai un pic, renatoa a facut o incercare cu o ieftinache din asta si era intr adevar o prastie, asa cum te ai exprimat. Citeste topicul respectiv, te va edifica un pic.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#4
Mulțumesc pentru răspunsuri!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#5
A cumparat cineva de la magazinul acesta: https://www.crownbshop.eu/%E3%89lectriqu...41/?page=1  ?
Pana acum nu am mai auzit de el. Preturile mi se par insa incredibile (de ex.XEOLEO 50mm la 14.62 Eur). Transport de cca 10$.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#6
Din moment ce toate produsele au 5 stele, cat de încredere poate fi...
 
Reply
#7
Au 5 stele date de ei. Nu au nici un feedback...
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#8
Nu prea are cum sa comercializeze la pretul asta, mai putin de jumatate din pretul magazinului Xeoleo de pe aliexpress. Se poate incerca un contact de curiozitate, de vazut ce spun.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)