Hello There, Guest! Login Register


Rasnita reglabila raport calitate/pret f bun

#1
Salut,

Am ajuns la disperare as zice cu esspressorul meu si cafeaua macinata in diverse locuri. Ba e prea fin macinata, ba prea grunjos. Vreau sa imi cumpar o rasnita buna si habar nu am ce sa caut. Stiu doar cam ce vreau de la ea:
 - ieftina dar cu raport calitate/pret f bun (prefer una mai calitativa care sa ma tina cativa ani decat una proasta si ieftina)
 - sa pot sa reglez cat de fin macina
 - poate sa fie manuala sau electrica
 - de preferat sa fie mai micuta pentru ca nu prea mai am loc prin bucatarie
 - o voi folosi in special pentru esspresso mild roast in special (imi place cafeaua putin acida si nu f amara - deci nu cred ca o sa ma incumet la dark roast prea des)

De asemenea un sfat cu cea mai buna metoda de a mentine boabele cat mai proaspete (o sa incerc sa procur boabele astfel incat sa imi ajunga 1 saptamana, maxim 2).
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#2
Pentru boabe, nu pot decat sa iti impartasesc experienta mea la care am ajuns impins nesatisfacut de oferta si pretul cafelei prajite local: indrazneste sa prajesti singur cu un popcorn roaster modat, ai putea fi surprins cat de simplu devine dupa ce iti faci mana cu 3-4 prajiri.

In weekend voi posta o solutie de modare gasita de mine, cea mai simpla posibila, si care e noutate absoluta, dar cu rezultate mai mult decat notabile.
Daca nu ai indemanare si sculele necesare, iti pot face eu una, costurile sunt sub 100 lei.
In felul acesta stocarea se rezolva pe timpi practic fara limita, nu cred ca vei cumpara boabe verzi pentru un an Smile si vei avea intotdeauna garantat propria prajeala proaspata Wink

Cu macinatul espresso e greu... pregateste-te de sfaturi de la 500 lei in sus Smile
De asta si de altele am tras linie si am decis ca espresso nu e pentru acasa, orice ar zice altii.
 
Reply
#3
Precizează un buget totusi..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(24-09-2015, 12:59)Lyvyoo Wrote: Precizează un buget totusi..

Orice buget e nevoie pentru ceva care cel putin 3 ani sa imi confere o cafea macinata ok pentru esspresso + filtru. Nu am nevoie de ceva fancy ci de ceva de calitate si durabil.

(24-09-2015, 12:42)renatoa Wrote: Pentru boabe, nu pot decat sa iti impartasesc experienta mea la care am ajuns impins nesatisfacut de oferta si pretul cafelei prajite local: indrazneste sa prajesti singur cu un popcorn roaster modat, ai putea fi surprins cat de simplu devine dupa ce iti faci mana cu 3-4 prajiri.

In weekend voi posta o solutie de modare gasita de mine, cea mai simpla posibila, si care e noutate absoluta, dar cu rezultate mai mult decat notabile.
Daca nu ai indemanare si sculele necesare, iti pot face eu una, costurile sunt sub 100 lei.
In felul acesta stocarea se rezolva pe timpi practic fara limita, nu cred ca vei cumpara boabe verzi pentru un an Smile si vei avea intotdeauna garantat propria prajeala proaspata Wink

Cu macinatul espresso e greu... pregateste-te de sfaturi de la 500 lei in sus Smile
De asta si de altele am tras linie si am decis ca espresso nu e pentru acasa, orice ar zice altii.

Nu stiu daca sunt inca la nivelul ala, dar in viitor e posibil sa incep prajirea cafelei. Pana atunci voi cumpara boabe deja prajite.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#5
Daca te plimbi des intre espresso si filtru, atunci ar trebui sa tai din start de pe lista rasnitele stepless (cu reglaj micrometric), altfel iti va lua mult timp sa treci dintr-o zona in alta.

Si cum rasnitele in trepte sunt mai rare, cred ca ai doua optiuni doar, noi, in Romania - Gaggia MDF (are dozator) la 670 de lei si Macap M2M la 1240.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(24-09-2015, 12:42)renatoa Wrote: ... am decis ca espresso nu e pentru acasa, orice ar zice altii.

ok, fiecare cu libertatea sa de alegere, doar ca suntem in "espressoman.ro"  Smile

dupa aproape de 3 ani de popper roasting, curios sunt si de acea "solutie de modare gasita de mine, cea mai simpla posibila, si care e noutate absoluta,"

am prajit pe popper modificat numai pentru espresso, sigur, fara sa ma gandesc la o prajire speciala pentru espresso;
care de altfel nu exista ca formula universala; fiecaruia ii place in felul lui, de la "imediat dupa intrarea in first crack" pana la "trecut bine de second crack", cu dezvoltare (development) lenta sau rapida, etc.

mai degraba insa, exista sortimente de cafea care nu se preteaza usor la a fi utilizate in extractie sub mare presiune, cum se face la espresso; mult cunoscuta Yirgacheffe, sau chiar Rwanda isi pierd din stralucire preparate espresso; cel putin preparate cu o masina cu extractie sub pompa;

in ce ma priveste, prajirile "pentru espresso" sunt in legatura cu blendurile, unde - ideal - ar trebui sa ajungi la aceeasi solubilitate, pentru acelasi grad de macinare, la fiecare din soiurile folosite; variind pentru fiecare sortiment gradul de prajire si tinand cont de duritatea boabelor;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
(24-09-2015, 13:49)Lyvyoo Wrote: Daca te plimbi des intre espresso si filtru, atunci ar trebui sa tai din start de pe lista rasnitele stepless (cu reglaj micrometric), altfel iti va lua mult timp sa treci dintr-o zona in alta.

Si cum rasnitele in trepte sunt mai rare, cred ca ai doua optiuni doar, noi, in Romania - Gaggia MDF (are dozator) la 670 de lei si Macap M2M la 1240.

Nu trec rapid dintr-o zona in alta. Eu beau rar filtru, dar in caz de musafiri fac la filtru.

Totusi nu exista rasnite manuale bune?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#8
Ba da  

In curand  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(24-09-2015, 14:34)Lyvyoo Wrote: Ba da  

In curand  Smile

Si cand pot sa cumpar si de unde?

Vroiam totusi sa imi cumpar zilele astea.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#10
Poti urmari discutia acolo. De luna viitoare se aude...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
(24-09-2015, 14:41)Lyvyoo Wrote: Poti urmari discutia acolo. De luna viitoare se aude...

Si se stie un pret, cat de bune sunt? Totusi ceva testat si consacrat nu exista pe piata din Ro?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#12
Pentru Che, urmareste acel topic...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
E ok un Porlex Tall? Imi ofera posibilitatea de a macina pentru esspresso si filtru? Cate marimi are pentru esspresso? Si daca e bun, de unde pot cumpara?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#14
Vezi si http://www.oehandgrinders.com/OE-Manual-...s_c_1.html pentru rasnite manuale cu raport bun pret/calitate.
 
Reply
#15
(24-09-2015, 15:15)coffeesnob Wrote: Vezi si http://www.oehandgrinders.com/OE-Manual-...s_c_1.html pentru rasnite manuale cu raport bun pret/calitate.

La banii aia nu imi iau una electrica?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#16
(24-09-2015, 14:39)culeaalex Wrote: ...
Si cand pot sa cumpar si de unde?

Vroiam totusi sa imi cumpar zilele astea.

Cumparatul la impuls... cauza multor frustrari ulterioare Smile

(24-09-2015, 15:20)culeaalex Wrote: ...La banii aia nu imi iau una electrica?

Nu as zice ca electricul este cel care mareste pretul... ba din contra Wink
 
Reply
#17
Deci inafara de un  Gaggia MDF si o rasnita care inca nu a aparut, nimeni nu poate recomanda ceva?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#18
Sa incerci Aeropress Wink perfect match cu porlex-ul Wink
 
Reply
#19
Mdf nu e de recomandat neapărat decat daca vrei rasnita in trepte, mai ieftina.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(24-09-2015, 16:36)Lyvyoo Wrote: Mdf nu e de recomandat neapărat decat daca vrei rasnita in trepte, mai ieftina.

Nu stiu daca vreau in trepte sau stepless. Vreau o rasnita manuala (sau electrica) care sa aibe cateva setari de marime si sa imi permita sa macin cafeaua pentru esspressorul meu.
As dori una manuala pt ca vad ca sunt mai ieftine, cele electrice vad ca sunt scumpe. Si totusi la pretul unui Porlex Tall pot cumpara un http://www.cel.ro/rasnite/rasnita-de-caf...i-kg-89-l/.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#21
Big Grin
E cu lame si cu viteza mare.
Nerecomandata.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#22
http://www.cel.ro/rasnite/rasnita-electr...-dbm18e-l/
sau 
http://www.cel.ro/rasnite/rasnita-de-caf...gvx-242-l/

E vreuna buna?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#23
(24-09-2015, 17:00)culeaalex Wrote: ...Si totusi la pretul unui Porlex Tall pot cumpara un http://www.cel.ro/rasnite/rasnita-de-caf...i-kg-89-l/.

Marfa, e si rasnita si roaster... iti mai prajeste odata cafeaua in timp ce o rasneste Big Grin

Adaugare ulterioara...
Totusi... de espressor vad ca nu ai nici o banuiala ca ar contribui la necazurile tale, pari sigur ca doar macinatura ar fi cauza...  Huh
Ma mir ca inca nu ai fost "atentionat" pana acum, la genul acesta de masini de 3-400 lei altii au fost sfatuiti sa schimbe masina. Nu ca as fi eu expert in espresso...
Asa ca, intrebarea ar fi: ai obtinut vreodata rezultate multumitoare si consistente cu vreo macinatura ? A evaluat vreun expert masina ?
 
Reply
#24
(24-09-2015, 17:15)renatoa Wrote:
(24-09-2015, 17:00)culeaalex Wrote: ...Si totusi la pretul unui Porlex Tall pot cumpara un http://www.cel.ro/rasnite/rasnita-de-caf...i-kg-89-l/.

Marfa, e si rasnita si roaster... iti mai prajeste odata cafeaua in timp ce o rasneste Big Grin

Adaugare ulterioara...
Totusi... de espressor vad ca nu ai nici o banuiala ca ar contribui la necazurile tale, pari sigur ca doar macinatura ar fi cauza...  Huh
Ma mir ca inca nu ai fost "atentionat" pana acum, la genul acesta de masini de 3-400 lei altii au fost sfatuiti sa schimbe masina. Nu ca as fi eu expert in espresso...
Asa ca, intrebarea ar fi: ai obtinut vreodata rezultate multumitoare si consistente cu vreo macinatura ? A evaluat vreun expert masina ?
Ok, inteleg ca esti impatimit, dar e un espressor, nu e nevoie sa il vada un expert pt ca e pt uz casnic. Cu aparatul da, am avut cateva pungi macinate satisfacator, dar imi e greu sa obtin acelasi rezultat la diferite magazine. Pe mine ma deranjeaza ca ba e prea fina si curge f greu (picura uneori), ba e prea gros si curge  prea mult. Asa ca decat sa ii rog sa imi macine pe diverse setari, as macina eu acasa.

Si din nou, vad ca lumea aici numai la intrebare nu raspunde. Am intrebat doar ce rasnita sa cumpar si raspunsurile sunt orice numai aceasta informatie nu.

Deja sunt mai disperat ca inainte sa intru pe acest forum. Probabil ma voi uita la ce aveti voi in semnaturi si imi aleg singur.

Ms de ajutor...
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#25
Ascaso i1
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#26
Cumpara un sh de firma si la fel ca si ceilalti o sa o dai dupa un an, doi, in aceiasi bani si in aceeasi stare, daca nu iti pica cu tronc. Vezi bursa de aici, Olx, ebay(desi de afara te ridica transportul daca nu ai ceva cunoscuti in zona).
DeLonghi kg79 de pe la noi am auzit ca ar mai face fata in espresso.
Bafta in cautari!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#27
Eu zic sa citesti cateva notiuni de baza ca sa iti faci o idee mai ampla, apoi revino cu intrebari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Salut,
Si eu cred ca ar trebui sa te uiti la o rasnita profesionala sh.O poti cumpara la un pret decent aprox 500 lei si cu ea sigur vei obtine un expresso decent. Eu am am avut un delonghi k 89 noua (nu a fost cea mai buna alegere) apoi un Lacimbali cadet o rasnita buna dar cam zgomotoasa pentru mine iar acum am un Mazzer Super Joly care are 20 de ani si sint super multumit de ea.Atit Cadetul si SJ- ul au fost sub 500 de lei avind cutite de 64mm.
Acum ai si exemplele.
Succes.
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
#29
OK baieti si fete! Am gasit http://olx.ro/oferta/vand-rasnita-lelit-...4wkm8.html
Pareri?

Am mai gasit si http://olx.ro/oferta/vand-rasnita-de-caf...4mwWk.html (in cazul in care as lua-o pe asta se merita https://www.youtube.com/watch?v=Rf43mq-xmm8 ? )
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#30
Salut,

Lelit-ul cred ca e ok.
Delonghi nu prea. E posibil sa cazi intre macinaturi. Are turatie foarte mare, cutite de plastic.

Ar mai fi :
http://olx.ro/oferta/rasnita-de-cafea-ID...3804701307
Ar mai fi si un Mazzer SJ pe bursa de vinzare. Acum depinde si de tine cit vrei sa investesti.

Succes
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)