Hello There, Guest! Login Register

Rasnita manuala Livi

O rasnita care cred ca merita topicul ei macar pentru design, chiar daca pare prematur. Singurele referiri pe forum sunt ale colegilor VladP care a prezentat o prima oara acum un an si Vdub, acum cateva zile. Are un fason care nu poate trece neobservat, banuiesc ca in viitor vom gasi pe net si mai multe pareri detaliate ale posesorilor. Prima curiozitate pentru mine a fost pretul. Acum un an si ceva, pe home-barista se dadea un pret de 1450 euro, respectiv 1700 dolari. Pe forumul nostru s a vorbit de 1500 euro asa ca vrand sa aflu pretul exact am accesat rubrica "contact" iar raspunsul primit a fost : Vă mulțumim! Prețul este 1199 € pentru versiunea normală și 1.299 € pentru Black Series

Banuiesc ca e o chestiune de timp pana sa avem un coleg posesor. Pana atunci, putem discuta alte chestiuni. Prima ar fi daca este o competitoare pentru M68. La pretul initial de 1500 euro nu avea sens comparatia, la doua sau  trei sute euro diferenta, se poate pune problema asa. Ma rog, criteriul principal in comparatie nu va fi designul ci rezultatul scos de masinarie, momentan sa prezumam ca sunt comparabile cele doua. Iata saitul:

https://www.malwani.de/english-1/product...nder-livi/
Pe.De.Dienes 109 N, v60

Reply
Daca de un an nu s-a miscat de loc... si la pretul asta... sincer, chiar nu avem despre ce discuta mai pamantean ? Confused
Ti se pare ca sunt discutii interesante chiar si in zona M68, la 1/3 din pret ? Credeam ca vorbim de competitie la preturi apropiate...  Huh

Reply
Cand e vorba de rasnite manuale cu cutite mari ca e kinu-68, hg one sau asta probabil toate au aceleasi avantaje si dezavantaje.. ramane deci designul ca diferenta.. si dacs e cineva dispus sa plateasca pt asta
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

Reply
Poate ca mai conteaza si marimea cutitelor, alinierea lor, ergonomia, calitatea materialelor, felul in care arata produsul ( vorbim totusi de un produs "de blat") etc. 

Livi bifeaza foarte multe aspecte, singurele necunoscute fiind producatorul cutitelor si alinierea.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Mie mi-ar place sa discut mai curand de Apex, cutitele alea "fantoma" chiar sunt o boare de aer proaspat in peisaj, chiar daca nu o inovatie...

Reply
Sunt americani, folosesc altfel de cafea. As fi curios cum se comporta Apex cu niste cafea de la JB sau Gardelli.

Dar totusi sa spunem ca rasnita Apex:
-este conceputa pentru rasniri grosiere- pt brew
- nu rasneste pentru espresso-

Hai sa ramanem ontopic cu rasnita Livi.

Hai sa defalcam preturile unor asemenea rasnite, ca eu inca nu sunt lamurit:
- o rasnita Mazzer Kony costa 1400euro noua-
-o rasnita manuala 60-80 conica costa 1000-1500euro noua-

Cum este posibil? intr-o rasnita electrica avem mai multe piese, avem pretul motorului care uneori poate ajunge la pretul de achizitie al cutitelor.

Un set de cutite 63mm conice de buna calitate costa 150-200euro, probabil daca faci contract si cumperi 2000buc sa obtii pret bun. Un motor pentru o asemenea rasnire costa si el 150-200euro, desigur se pot face prin curele si multiplicare de cuplu artificii si cu motoare mici.

Adunand simplu motor+ cutite ajunge direct la 300-400euro. Hai sa mai adaugam materialele estimativ 100 euro si deja am ajuns la 500 euro pt productie la scara mare. Apoi platim salarii, chirii, consumabile, curent, si de multe ori se platesc firme care sa execute piese care intra in componenta rasnitelor. Pt ca nu este renatabil sa ne cumparam un Hermle 600 cu 200.000euro sa contruim 200 rasnite.

Astea fiind zise, eu nu o sa inteleg niciodata, de ce o rasnita manuala poate fi la pret de rasnita electrica.

Am evitat sa dau exemplu Niche deoarece acolo e vorba de o rasnita mica, cu componente turnate din plastic si niste detalii de lemn pe ici pe colo. Dar a fost o idee buna pentru ce voiau userii acasa.

Reply
Niche e din aluminiu turnat, nu plastic. 

Cred ca diferenta intre cutite de 63mm si unele de 83mm conice e destul de mare ca si cost de productie.
factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Mazer = productie, Livi = manufactura la comanda, cel mult serie mica.
Diferenta e imensa !
Mi s-a cerut 1000 lei pentru un "demo" ca se poate clona o manuala binecunoscuta Big Grin, una bucata, doar carcasa/mecanica, fara cutite.
La 1000 bucati discutam la 160 lei.

Motorul de Honne este 125$.

Reply
De la un nivel in sus platesti doar design

Reply
(04-12-2018, 17:35)r1r2000 Wrote: De la un nivel in sus platesti doar design

Sa nu neglijam nici finisajele. Dar nu pomeneste nimeni de costurile cu proiectarea, testarea, etc.???
Quamar M80DR, ex-PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
(04-12-2018, 17:35)r1r2000 Wrote: De la un nivel in sus platesti doar design

Reclama si service, astea sunt cheltuieli majoritate cand cresti "mare".
Finisajele intra la productie.
R&D se platesc doar odata.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)