Hello There, Guest! Login Register


Rasnita manuala KINU - M68

mai avem noutati legate de disponibilitatea kitului de modificare pt 68?  [Image: rolleyes.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(04-01-2017, 11:29)vladdooo Wrote: mai avem noutati legate de disponibilitatea kitului de modificare pt 68?  [Image: rolleyes.gif]

Fără a ma substitui producătorului, pot sa reproduc răspunsul pe care l-am primit eu pe la jumătatea lunii decembrie când, am înțeles ca se afla in lucru un nou lot de râșnite. Acesta ar fi gata in a doua jumătate a lunii ianuarie. Odată cu acest lot, se pare ca vom avea si noi acces la componentele modificate.
Voi încerca sa sun azi la fabrica si va voi pune pe forum răspunsul pe care il voi primi.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(04-01-2017, 13:43)RaduCarutasu Wrote:
(04-01-2017, 11:29)vladdooo Wrote: mai avem noutati legate de disponibilitatea kitului de modificare pt 68?  [Image: rolleyes.gif]

Fără a ma substitui producătorului, pot sa reproduc răspunsul pe care l-am primit eu pe la jumătatea lunii decembrie când, am înțeles ca se afla in lucru un nou lot de râșnite. Acesta ar fi gata in a doua jumătate a lunii ianuarie. Odată cu acest lot, se pare ca vom avea si noi acces la componentele modificate.
Voi încerca sa sun azi la fabrica si va voi pune pe forum răspunsul pe care il voi primi.

Am sunat si mi s-a spus ca, datorită sărbătorilor de iarna, durata estimată inițial pentru execuția reperelor a fost prelungita dar ca se vor încadra cu termenul pana in a doua jumătate a acestei luni, Ianuarie 2017.
Mi s-a mai spus ca, sunt in lucru si vom primi:
- ansamblul pentru susținerea corpului sferic.
Acesta va avea talpa cu un diametru mărit si cele doua tije de fixare ale inelului cu lungime mai mare astfel încât sfera va fi poziționată mai sus fata de baza.
- mânerul cu brat pentru acționarea mecanismului de rasnire.
Acesta va avea lungimea mărita (in funcție de înălțimea la care va fi acum poziționată sfera rasnitei) pentru a ușura efortul depus la rasnire.
- pâlnia pentru dirijarea macinaturii in pahar.
Aceasta va avea lungimea mai mare si, in acest mod, se va micșora distanță dintre baza pâlniei si gura paharului, pentru a elimina fenomenul de împrăștiere a cafelei in timpul râșnirii.

Avand in vedere ca cele afirmate de mine nu pot avea decât un caracter neoficial, avand la baza doar câteva discuții telefonice cu dl Biernatek, ar fi bine ca, pentru exactitate, reprezentantul firmei dl.Che, cel care a asigurat legătura între producător si comunitatea acestui forum, sa intervină si sa furnizeze niște date care sa aibă un caracter oficial.
Cred ca acest lucru se va întâmpla si toți cei care, pe forum sau pe PM au discutat despre aceste aspecte vor primi răspunsul așteptat.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
asteptam cu nerabdare [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
ultima poza de pe instagramul kees Smile
[Image: 6b2b78191fdb92b787dfd2879914debe.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
doamne ce frumusete, pana nu demult credeam ca grupul E61 e cel mai frumos ce poate fi intrun espressor, dar...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Oare cand vom putea comanda si noi bijuteria asta?
Acasa: Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, Duomo Eight, Bravo Distributor & Tamper, Tampercube, Acaia Lunar, site VST, IMS
In deplasare: Kinu M47, filtre Kalita
 
Reply
Kinu, sau Kees Van Der Westen speedster?
Ambele se pot comanda.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Ma refeream la Kinu, varianta îmbunatatita.
Acasa: Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, Duomo Eight, Bravo Distributor & Tamper, Tampercube, Acaia Lunar, site VST, IMS
In deplasare: Kinu M47, filtre Kalita
 
Reply
Eu am imbunatatit-o cam asa.
Talpa originala am dublat-o cu o alta mai mare. Suruburile au fost suficient de lungi ca sa le cuprinda pe amandoua. Stranse bine, fac corp comun, cu zero jocuri. In loc de piciorusele antiderapante am pus o folie din silicon pe toata suprafata.
Tot ansamblul s-a ingreunat binisor si adera atat de bine la blat incat nu se mai misca orizontal in timpul macinarii, lipindu-se practic de blat. Apas doar cat sa nu se miste in plan vertical (impiedic ridicarea). 
Forta cu care trebuie sa apas acum este foarte mica. Daca inainte apasam sfera cu o forta de 10 acum este necesara una de maxim 2-3.
Deasupra am pus un capac din cauciuc (rol de pompa) pe care il apas usor de doua-trei ori dupa rasnire si se evacueaza toata macinatura, rezultand practic o retentie zero.
Am ajuns in acest fel sa macin 20 de grame (boabe full city) in 16 secunde, cu bratul manivelei micsorat la maxim (nu ca in poza).
Imi place din ce in ce mai mult aceasta rasnita!
Am ajuns sa o folosesc zilnic.

[Image: r3vmgH5.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Salut Radu,

Combinatia de rasnita cu espressor arata foarte bine. Ce dimensiuni are espressorul tau? Intentionez sa achizitionez ceva similar.
Rancilio Silvia, Eureka Specialita
 
Reply
(09-03-2017, 11:54)catalincretu Wrote: .....Ce dimensiuni are espressorul tau?

Nu stiu dar google zice:
W=16"=406,4mm (deschidere)
H =14"=355,6mm (inaltime)
D =21"=533,4mm (adancimea-necesita o masa/blat destul de late)
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
As vrea sa impartasesc cu voi experienta mea cu aceasta rasnita, pe care o folosesc de aproape 6 luni deja. Cele de mai jos sunt observatii personale, scrise cu scopul de a fi de folos si altora, rezultate in urma rasnirii unei palete destul de largi de cafea pentru un home user, atat de la prajitori locali profesionali si home, cat si din afara, evident cu grade diferite de prajire. Nu vreau sa fie niste afirmatii absolute, ci as vrea mai degraba ca fiecare sa contribuie cu observatiile personale, rezultate in urma lucrului cu aceasta rasnita.
 
Bun, sa incepem...am trecut in aceasta perioada prin diferite stari legate de aceasta rasnita, de la nerabdarea de a o primi, urmata de entuziasmul primelor utilizari, apoi de dezamagiri legate de extractie, stabilitate, etc. Inainte de asta am folosit un Kinu M47. Pana acum o luna, in timp ce inca foloseam Expobarul, ajunsesem sa am extractii constante cu aceasta rasnita, folosind ca tehnica WDT-ul, cu o brosa indoita.
 
Acum o luna am facut upgrade la GS3 AV si, spre surprinderea mea, nu am reusit sa am extractii constante. Prin extractie constanta, eu inteleg obtinerea unui brew ratio preferat acelei cafele, intr-un timp fixat, cu o variatie de la o extractie la alta de maxim 2 secunde. Mai mult de 2 secunde diferenta consider ca nu mai e o extractie constanta, ca evolueaza diferit dpdv al curgerii si implicit rezultatul in ceasca e diferit. Sigur, ideal e sa avem acelasi timp, dar personal cred ca e destul de greu sa fie “ceas”: intervine operatorul care poate opreste extractia cu 1-2 grame mai tarziu, cronometrul care poate imediat a trecut la secunda urmatoare etc. De ce cu GS3 a fost mai evident? Pentru ca Expobarul cu preinfuzia lui lunga, este mai “iertator”, iar pe GS3 am tras doar fara preinfuzie.
 
Evident, nu am pus la indoiala expressorul [Image: smile.gif]. Deci trebuia sa fie ceva pe lantul pregatirii, pana la expressor. Prima banuiala a fost distributia macinaturii in portafiltru, o cauza foarte frecventa de inconstanta in extractii, o variabila care e neglijata de multi, in favoarea altor parametri, desi este extrem de importanta. Asa ca am lucrat la imbunatatirea tehnicii: macinare in pahar, varsare in portafiltru prin rotirea paharului astfel incat sa curga cat mai uniform, WDT si apoi tap orizontal, dupa care tap dublu vertical. Cel din urma mi se pare foarte util pentru ca ajuta la compactarea macinaturii, eliminarea golurilor de aer, astfel incat tamparea se face mai usor si nu mai ramane cafea pe marginile sitei care se prindea de lateralul tamperului. Deseori eram deranjat de acest aspect care imi ingreuna tamparea. Recomand: https://baristahustle.com/blogs/barista-...by-tapping
 
A rezultat aceeasi inconstanta: extractii care ideal erau la 32 de secunde si foarte bune la gust, la urmatoarea extractie se derulau la 27 de secunde (cu gust de subextractie si flow accelerat in partea a doua) sau uneori la 36 (cu gustul specific supraextractiei). Am observat ca daca faceam WDT mai agresiv, rezultatele erau mai bune. Cand faceam un WDT mai superficial, erau proaste si aveam o subextractie.
 
Bun, in aceasta etapa am renuntat sa mai dau vina pe tehnica si am dat vina pe...rasnita. Am banuit-o de inconstanta, ca produce prea multe finess-uri. Pana weekendul trecut, cand am zis sa citesc topicul de pe home-barista legat de HG1, gandindu-ma ca trebuie sa fie similaritati intre M68 si HG1. Aici am gasit raspunsul: distributia particulelor in macinatura. Eu m-am concentrat in etapele precedente pe distributia macinaturii rezultate in PF, dar nu am tinut cont de distributia uniforma a particulelor. Ideea e ca M68, ca si HG1 (si probabil ca multe manuale cu acest design), produce o macinatura cu particule care nu sunt omogen distribuite/ repartizate (finess vs. fractie mai mare). Oricat de bine am distribui macinatura rezultata, orice tool am folosi, daca nu re-distribuim particulele, nu vom avea extractii optime. Uite ce zic cei de la HG1 pe site, recomand sa fie citit tot: http://hg-one.com/the-hg-one-grinder/hg-...tribution/
 
For a good shot of espresso, the fine and coarse granules ideally should be evenly dispersed in the volume of the basket. When water passes through the grounds, no one part of the puck is either over or under-extracted, and the result is an evenly balanced shot.
 
What do the terms distribution and re-distribution really mean? Here’s our take on matter. Distribution refers to how the coarse and fine granules are spaced within the volume of the grounds, and re-distribution refers to the act of re-organizing the granules in order to achieve a more even spread.
 
It’s the general consensus that all grinders require some amount of re-distribution, manual or otherwise. As grounds leave the burrs, they might pass through gates, chutes, funnels, screens or dosing chambers, all of which in some way or another, serve to re-distribute the coffee particles. Once into a portafilter basket, the barista then levels and then tamps the grounds, which also qualifies as re-distribution.
 
As the grounds leave the burrs in the HG one grinder, they brush against the side of the lower funnel and slide out of the machine, one of the most direct grind paths of any grinder.
 
M-am intrebat de ce la electrice particulele sunt mai uniform distribuite si am gasit pe acelasi topic de pe home barista un raspuns simplu: ganditi-va ca la camera cutitelor la o rasnita electrica. Cafeaua macinata se aduna acolo, apoi este centrifugata de cutite, avand deci loc o amestecare (uniformizare) a macinaturii. Acest lucru nu se intampla la M68, macinatura cade direct de la cutite in pahar. Mai sunt si alte discutii ca la rasnitele cu hopper unde nu se foloseste single dose nu apare acel fenomen de popcorning, dar nu intru in asta. Chiar si la M47 macinatura se amesteca prin faptul ca miscam/agitam rasnita in timpul rasnirii.
 
Prin urmare am inceput sa amestec macinatura. Prima oara am facut direct in pahar, insa folosind inelul de la Tidaka pot face asta direct in pf. In pahar parca face mai multi bulgarasi.
 
Tehnica mea este urmatoarea:
   
Acum, avand extractii constante, pot cu adevarat sa experimentez cu GS3-ul si sa ma bucur de ce poate face in materie de ajustare temperatura, preinfuzie, poate in viitor si shoturi sub 9 bari (Radu, sunt curios de experienta ta, daca ai inceput-o). Pana acum, nu pot spune ca ajustarile parametrilor au fost relevante. Cat priveste rasnita, am ajuns sa o reapreciez, sa ma bucur de profilul de gust pe care il scoate, de lipsa retentiei, de usurinta in utilizare si curatare, exact de ce este nevoie pentru utilizare acasa, cam 4 shoturi pe zi in medie. Iar de cand cu kit-ul de upgrade, pe care l-am primit, care vine cu inca o baza care se pune sub cea existenta, stabilitatea nu mai este o problema.
 
Pun si cateva poze si multumesc pentru rabdarea de a citi acest post.
 
Extractii constante si reusite!


Attached Files Thumbnail(s)
           
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Multumim si noi pentru rabdarea de a ne impartasi din experienta ta. Eu in loc de tel folosesc o furculita cu trei dinti de la tidaka impreuna cu un inel tot de la ei. La tampare folosesc si miscarea de nutatie care asigura un plus de calitate.

Spor in cotinuare.
Acasa: Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, Duomo Eight, Bravo Distributor & Tamper, Tampercube, Acaia Lunar, site VST, IMS
In deplasare: Kinu M47, filtre Kalita
 
Reply
(15-03-2017, 14:17)NicuBog Wrote: Multumim si noi pentru rabdarea de a ne impartasi din experienta ta. Eu in loc de tel folosesc o furculita cu trei dinti de la tidaka impreuna cu un inel tot de la ei. La tampare folosesc si miscarea de nutatie care asigura un plus de calitate.

Spor in cotinuare.

Condider ca nutatia nu e pentru un plus de calitate, are rolul de a incetini extractia. Creaza probleme de densitate la nivelul pucului, iar pe de alta parte, cum nu putem reproduce perfect acea miscare de rotatie a tamperului, aduce probleme de consistenta.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
(15-03-2017, 11:51)Alin T. Wrote: Acum, avand extractii constante, pot cu adevarat sa experimentez cu GS3-ul si sa ma bucur de ce poate face in materie de ajustare temperatura, preinfuzie, poate in viitor si shoturi sub 9 bari (Radu, sunt curios de experienta ta, daca ai inceput-o). Pana acum, nu pot spune ca ajustarile parametrilor au fost relevante.

@Alin: multumiri, foarte interesant ce ai postat.
Referitor la extractii sub 9 bari, eu din vara trecuta extrag cu 7-7,5 bari, fara preinfuzie. Macinatura o fac mai fin, profilul de gust fiind bineinteles un altul fata de extractia la 9 bari. Extractia mi se pare mai moale, mai "rotunda", nu este atit de "dura" ca la 9 bari. Durata extractiei se poate prelungi fara probleme - de exemplu poti ajunge linistit la 40s.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
(15-03-2017, 11:51)Alin T. Wrote: As vrea sa impartasesc cu voi experienta mea cu aceasta rasnita, pe care o folosesc de aproape 6 luni deja. Cele de mai jos sunt observatii personale, scrise cu scopul de a fi de folos si altora, rezultate in urma rasnirii unei palete destul de largi de cafea pentru un home user, atat de la prajitori locali profesionali si home, cat si din afara, evident cu grade diferite de prajire. Nu vreau sa fie niste afirmatii absolute, ci as vrea mai degraba ca fiecare sa contribuie cu observatiile personale, rezultate in urma lucrului cu aceasta rasnita.....

Multumim pentru rabdarea de a ne impartasi aceste informatii foarte importante.
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l
 
Reply
eu zic să creezi (poate deja și există) un topic separat pentru La Marzocco, că tre îmi mai e interesantă experiența cu această mașinărie.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Exista, insa in cazul meu e prematur sa fac aprecieri, pot spune ca pana acum e de bine Smile
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
@Alin T: citezi: “For a good shot of espresso, the fine and coarse granules ideally should be evenly dispersed in the volume of the basket."

este situatia ideala si sunt total de acord cu asta;
este de fapt, premiza de baza in preinfuzie!
adica, particulele fine ( zona 50 microni) prin umflare, se aseaza ideal intre cele mari (zona 200-500 microni) - umflate si ele - si formeaza acea 'tesatura' densa, care ingreuneaza mult formarea de canale de scurtatura pentru apa si determina o extractie in intreaga masa de particule...
acea 'migratie a particulelor fine' in debitul de apa de extractie, este mult diminuata si astfel extractia poate fi mai echilibrata - mai completa adica (acel EY - extraction yield, mai mare);

in practica distributiei macinaturii insa, asa ceva e mai greu de realizat!
cand bat portafiltrul cu sita lateral sau vertical, accentuez doar separarea celor doua zone dimensionale in macinatura: particulele fine aluneca printre cele mari si se strang jos;
manevra nu face rau, de fapt se contribuie la crearea acelui pat de baza din particule fine, care va alcatui principalul strat restrictor in extractie, plus particulele care trec prin sita in lichid si contribuie la mouthfeel;
e vorba de espresso-ul traditional!
unii spun ca stratul acela de particule fine de la baza este o zona de supraextractie, ceea ce e adevarat, dar contributia sa procentuala la gust este minima, in comparatie cu de ex. fractiunea subextrasa generata de 'boulders' - particulele mari, in zona peste cca. 800 microni... etc.

o mica paranteza: acea 'migratie a particulelor fine' (din teoria pulberilor, de fapt) este contestata ca importanta in extractie, de unii, dar e un fenomen cat se poate de palpabil la Strega (sau alte levers): odata oprit pe rampa de presiune cu pompa la, sa zicem 3 bar, pot sa urc manual cu levierul mai incet, sau brusc; diferenta in curgerea ce urmeaza este indiscutabila: cand urc brusc levierul, socul de presiune al apei ce trece prin puc antreneaza in jos mai multe particule fine si curgerea e franata - debitul e mai mic!

toate acestea, inclusiv distributia macinaturii in sita cu WDT-ul, dau rezultate diferite si experienta in utilizarea lor ne conduce spre solutia ce ne convine; dar ceea ce conteaza, ca intotdeauna (ma gandesc de ex. la tampare) este repetabilitatea procedurii, pentru a realiza dezideratul de baza in prepararea espresso: consistenta shot-urilor;

cele de mai sus ating din nou acea greu cunoscuta caracteristica a unei rasnite: distributia dimensionala a particulelor; ridicarea unei asemenea caracteristici este de competenta laboratoarelor dotate cu aparatura scumpa (difractie si difuzie laser, eventual spectrofotometrie si microscopie electronica etc.) si chiar metode profesionale mai grosiere, cum ar fi cernerea uscata prin site, sunt rational, peste posibilitatile medii ale unui entuziast amator in ale espresso-ului; 

distributia bimodala a particulelor difera pentru o aceeasi rasnita, functie de granulatia setata, de duritatea si marimea boabelor, de vechimea prajirii (umiditate, uleiuri) etc.
dar distributia bimodala a particulelor de macinatura difera si functie de viteza de rotatie a cutitelor!
si daca e asa, atunci putem vorbi de o anume inconsistenta inerenta rasnitelor manuale, fata de cele electrice capabile espresso!
@Lyvyoo: nu e vorba de Kinu! e vorba de rasnitele manuale!
si daca se vorbeste prea putin de asta e probabil si pentru ca masinile espresso obisnuite ridica destule alte probleme de inconsistenta ca sa devina aparenta aceea datorata rasnitei manuale!
in plus, rasnitele manuale mari au o anume inertie in rotatie, care reduce din variatiile de viteza;

exista o marja de "espresso bun", in care se incadreaza multe din "imperfectiunile" prepararii sau ale performantelor echipamentelor;
si pentru o aceeasi dotare cu echipamente, marja asta e cu atat mai mare cu cat cafeaua e mai proaspata (ca boabe vezi si ca prajire)!
asta face ca multe din preocuparile (nu le zic nici obsesii, nici 'fixuri') noastre sa fie doar de "dragul artei", intru (auto)pretuirea a ceea ce facem: analiza pucului, analiza conului de curgere, masurarea retentiei la rasnitele mari, diferenta in ceasca vs. diferenta in pret, chiar diferenta intre cutite conice si cele plane etc.

cred ca GS3 este o masina cu o consistenta profesionala (boiler mare si grup saturat), nu prosumer, conditie in care o mica diferenta datorata rasnitei, poate iesi in evidenta... si care diferenta, mai departe, poate fi estompata de o buna distributie in sita;

eu de ex., in spiritul celor de mai sus, iau sita ridgeless umpluta cu macinatura lui Sette (o movila simetrica mult deasupra bordurii), o pun in portafiltru, tampez axial pe cat se poate si armez in grup - fara ciocaneli, tapping, wdt, rdt etc.
dar le-am facut si eu la randu-mi pe toate si probabil le voi mai utiliza...

poate merita mentionat ca toate cele postate de mine reprezinta punctul meu de vedere, nu sunt adevaruri absolute, dogme etc. (drept pentru care nu am mai inclus si link-uri)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Multumesc pentru completari si detalieri si, mai presus de asta, bine ai revenit pe forum! Ne-ai lipsit!
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Eu chiar voiam sa spun ca nu exista pe forum (sau nu am gasit eu?) un topic dedicat diverselor tehnici de distribuire cafea in portafiltru utilizate de fiecare. Adica fix despre cea mai importanta etapa in pregatirea pucului!

Poate mutam acolo? Ar fi foarte util si interesant.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Il poti crea, pe aria de Tehnica...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Alin, legat de profilul macinaturii rasnitei Kinu M68, atunci cand am testat rasnita Honne am precizat ca: -La Kinu M68 fractia mare este neuniforma si are mai multe dimensiuni.
Raportul dintre fractia cea mai mare si finess este vizibil mai mare decât la Honne, Kinu M68 livrând fracții mari si cu dimensiuni aproximativ duble fata de Honne."

De aici este evidenta nevoia de preocupare pentru o distributie cat mai uniforma a fractiilor in interiorul pucului.
Asa cum am mai spus, in opinia mea RDT este obligatorie.
Am renuntat la inelul Tidaka, la furculita pentru WDT dar si la paharul original al rasnitei.
Mi-am confectionat singur un pahar in care rasnesc si cu ajutorul caruia realizez omogenizarea.

Asa arata paharul (i-am pus si magnet pentru centrare):
[Image: 6I4fkpt.jpg]

Rasnesc:

[Image: YKuUvFc.jpg]

Asez sita (cu portfiltru cu tot) peste paharul cu macinatura:

[Image: pGLBWOU.jpg]

Agit de trei patru ori in toate directiile:

[Image: kKa8FLq.jpg]
[Image: GqgmoyS.jpg]

Obtin mult mai usor, mai repede, cu mult mai putina bataie de cap si manopera un puc cu o distributie mai uniforma decat folosind celelalte metode (cu inelul, furculita, acul samd).

Procedez la fel si in cazul rasnitei K30.
Rasnesc in pahar si rastorn in sita.
Nu mai am grija ca se umple sita, ca da pe afara, ca trebuie sa mai aranjez macinatura ca sa incapa samd.

Dupa cum se poate vedea noul pahat intra perfect in sita, are peretele foarte subtire si se manevreaza cu mare usurinta.

Daca gaseste cineva un asemenea pahar mai elegant ma abonez si eu la unul.
Acesta este de la o.... lumanare (cred ca v-ati dat seama).
L-am prelucrat cu mare atentie insa tot a improvizatie arata! Huh

Eu am mai facut ceva.
Am "tunat" rasnita, asa cum se vede, plus, sub talpa un antiderapant din silicon si a devenit foarte srabila pe blat. Tasnita are acum 7,7 kg fata de cele 5 (parca) initiale.
Am scurtat la maxim bratul manerului de actionare si rasnesc cu viteza mult mai mare.
Am dorit sa verific o teorie a lui Jim Schulman care zica ca, la cutitele conice de 68 de mm, viteza optima de rasnire este de cca 15-16 sec pentru 20 de grame.
Ma incadrez acum in acest timp si vreau sa vad care este castigul in realizarea unei diferente mai mici de marime intre fractiile mai mari.

[Image: QmMvNrx.jpg]
[Image: wo9jVk0.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Interesanta abordare Radu cu paharul Smile oare nu ar merge facut paharul respectiv cu 3D printing?
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
ba da, dar la 3d printing e mai greu sa-l faci lucios. trebuie intrebat kamasi.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Tot kamasi "va trebui" sa rezolve si o saniuta de alimentare cu boabe pentru Honne...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
De ce alta Lyvyoo?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(16-03-2017, 15:36)Fane Wrote: ba da, dar la 3d printing e mai greu sa-l faci lucios. trebuie intrebat kamasi.

se face, cu o leaca de munca, pentru ca nu sunt suprafete ca la nivelator (complicate) eu cred ca au iesit destul de lucioase se poate incerca

(16-03-2017, 15:41)Lyvyoo Wrote: Tot kamasi "va trebui" sa rezolve si o saniuta de alimentare cu boabe pentru Honne...
asta cu saniuta, mai trebe sa imi dati detalii
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
O saniuta pentru varianta honne home ma refer, ca sa torni boabele mai repede.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)