Hello There, Guest! Login Register

Rasnita manuala Ikea? Buna de cadou?

Buna dimineata,
Ieri am ajuns prin Ikea. Surpriza a fost sa constat la standul de accesorii de cafea si ceai, aparitia a doua produse noi: o rasnita manuala din inox METALLISK si un espressor de aragaz, stil Moka Bialleti.

Rasnita a fost chiar o surpriza cu atat mai mult cat cu 2 zile in urma am comandat un Skerton Pro, o rasnita manuala.

Rasnita de la Ikea pare bine facuta, designul e chiar frumos, are cutite ceramice cu reglare stepless similare lui Skerton Pro.
Las un link: https://m2.ikea.com/ro/ro/p/metallisk-ra...-20360280/

Are cineva vreo experienta cu aceasta rasnita? Mi-ar placea sa o fac cadou mamei s-o dezvat de a cumpara cafea rasnita.
Multumiri
Gaggia Classic + rasnita Vario + Vst 18gr + pitcher Motta + set cesti cafea ;)

Reply
La fel ca si la mobila, Ikea se pricepe sa impacheteze frumos (in inox in cazul asta...) nivelele cele mai de jos, banuiesc ca in fiecare domeniu Smile
Nu degeaba in filme cand personajul se scuza ca ceva e de la Ikea privitorul trebuie sa deduca ca e vai de mama lui... Smile

Reply
Glumele cu Ikea sunt despre instrucțiunile de asamblare, cumva peste nivelul unui american trecut prin liceu, nu despre calitate. În funcție de produs, există și la Ikea diverse grade de calitate, proporționale cu prețul.

Orice râșniță manuală trebuie analizată din interior fiindcă exteriorul poate induce in eroare, cam ca in cazul espressoarelor ieftine din plastic "învelite" în tablă.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Pai inoxul ala singur e jumatate din pret, uita-te la produse de inox cu grad mai mic de complexitate cat costa.
Pe urma, cutite ceramice... nu spune tot ? Si ax, lagare, te astepti la rulmenti cumva ? Big Grin ... toate la 50 lei, cat a mai ramas din pret...
Am relatat in topicul de rasnite ieftine capabile espresso ce petarda am primit la 10-15 lire, nu mai tin minte exact... un corp de inox magnific, in care era un cutit metalic, nu ceramic ! care ulterior l-am testat si nici macar piper nu a reusit sa macine 10g intr-un minut ! axul fara lagare de loc, nici macar bucse, avea joc de 2-3 mm... 
Nu cred ca la ikea e de acelasi nivel, dar si ca un porlex sa fie, tot nu il vad in spiritul forumului.

Reply
(13-10-2019, 10:26)dev Wrote: Glumele cu Ikea sunt despre instrucțiunile de asamblare, cumva peste nivelul unui american trecut prin liceu, nu despre calitate. În funcție de produs, există și la Ikea diverse grade de calitate, proporționale cu prețul.
+1
Am vazut si eu rasnita ieri. Cred ca o voi cumpara pentru moka pot.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
Nici o vorba despre constructie ? Confused
N-ati fost curios sa vedeti cum face reglajul, ce joc are rotorul...  Huh

Reply
Pai inainte de a o achiziționa voi desface una si am sa ma uit. Daca imi place o iau daca nu, renunț. Pe mine nu ma deranjeaza daca are cutite ceramice pentru ca o voi folosi doar ocazional ptr moka pot, asa cum am afirmat mai sus.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
Revin.
In calitate de vechi forumist evident si eu am luat tepele inerente la timpul si vremea lor din care am inteles ca cel putin la cafea nu trebuie sa imi permit sa iau o teapa pe banii mei.

Asa incat mi-am zis arata frumos, pare cumva dar oare chiar este? Asa ca m-am indreptat spre voi sa aflu pareri. Intre timp am si luat-o :-). 
Las cateva prime impresii:
- cutitele sunt ceramice, reglarea este ca la Skerton pro cu filet jos (fin-grunjos) iar axul este ca la Hario sustinut de bare de plastic de la lateral ca sa nu aiba joc. Se tine bine in mana, baza este destul de lata iar dedesubt are o suprafata care nu permite alunecarea. 

Cum nu am facut sport demult la o rasnita manuala, am dat vreo 2 minute din manuta pentru primul French press din viata mea de espressoman.

Bautura a iesit buna Smile . Mai fac. Am mai rasnit un rand pentru o infuzie gen Cold brew pusa la frigider pe care o degust maine. Am sa o pastrez pentru acest gen de preparare a cafelei.
Sunt curios cum rezista in timp si de asemenea voi putea compara cu Skerton Pro.

Reply
Nu axul este sustinut, ci ghidajul/lagarul.
Intre el si ax sunt jocuri mai mici sau mai mari...
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Pentru inceput, pot zice ca e destul de teapana fara niciun joc vizibil. Poate, in timp mai scurt sau mai lung.

Intamplator am dat de aceasta rasnita Porlex cu care seamana destul de mult, mai putin baza:
https://www.amazon.de/Porlex-Tall-Handkaffeem%C3%BChle-Edelstahl-Keramikmahlwerk/dp/B01B77O8LG/ref=pd_cart_crc_cko_mrai_2_3/257-6577861-9914537?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B01B77O8LG&pd_rd_r=69f07783-a3b9-4db1-a7c3-f77617d32392&pd_rd_w=oYQrj&pd_rd_wg=2wy4W&pf_rd_p=0edcdbf0-e66c-4aed-84d9-228cf5b27e95&pf_rd_r=P0KJ62B99R5SXH6YFQX1&psc=1&refRID=P0KJ62B99R5SXH6YFQX1

Oricum pentru cine este din Bucuresti poate da o fuga.

Reply
Buna de... nimic

Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST / IMS, Acaia Pearl, Fel. Arc, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press

Reply
... daca nu stie ca inductie not equal aluminium, si se mira de asta ca fiind o surpriza placuta... ma pot intreba la fel de bine daca stie sa il foloseasca, sau a macinat corect, sau ... 
Nu m-as lua dupa concluziile lui, bune sau rele... pentru ca l-a laudat per total, nu vad de unde concuzia de mai sus... Confused... dar tot prefer o opinie de la cineva care l-a testat si ne spune aici.

Reply
Renatoa, eu personal am cumpărat și utilizat rasnita. Nu vreau sa intru in polemici. Personal o găsesc o piesa bine construita, fără joc. Dar vedem cum se comporta in timp.  Am folosit-o in principal ptr French press unde rasnirea e mai grunjoasa deci mai puține pretenții. 
In paralel, folosesc o rasnita manuala Hario Skerton Pro pentru espresso. Nu le-aș compara ptr că nu sunt expert, pot insa aprecia că se descurca ok ambele.
Am mai văzut review-uri ale tipului insa acesta l-am găsit un pic exagerat in anumite privințe.
Pe scurt concluzia mea este că nu e o petarda și cred că ține cel puțin un an, gen 10ron/luna.
Dar atât Hario cat si rasnita Ikea se pot strica oricând diferență e că prima a fost de 3ori mai scumpă iar pe cea Ikea am putut sa o vad la raft.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)