Hello There, Guest! Login Register


Rasnita de cafea Honne by Hedone

(27-10-2020, 19:27)Lyvyoo Wrote: Daca ai o cafea prajita corect curgerile pot fi absolut bestiale (ex. cu o cafea Sloane)
[Image: aw3NhA3.jpg]

Nu-mi dau seama cum poti evalua o prajire din imaginea postata sau "bestialitatea" extractiei.....

Eu vad un spectru destul de larg de nuante de maro si bej care ma duce cu gandul la o distributie destul de neuniforma de particule in puc: si mari, si mici,  si medii. Este similar cu o extractie obtinuita folosind o rasnita conica.
 
Reply
Intamplator prajirea acelei cafele din poza (e din 2019) era a vicecampionului mondial Georgescu, deci nu cred ca exista posibilitatea sa fi fost o prajire gresita Smile

Dar se poate face o dezbatere asupra variabilelor care determina textura unei curgeri. In opinia mea, daca nu fac WDT pe Honne sau pe EK (si din ce am incercat se aplica pe orice rasnita folosita single dose), pe cafelele medium light si light pot avea zone pe sita de unde se extrage prost. Mixul de culori de mai sus il pot atribui WDT-ului, facut cu acea teapa / ac dar si profilarii. 
Mai jos o curgere pe EK foarte bine aliniata (voi povesti zilele astea) dintr-o cafea de filtru, in care se pot observa de asemenea  diferente de culoare. Nu va speriati, gustul a fost ok  Smile 
[Image: fsfHmyT.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Eu sunt sigur că am avut cu toții, cafea prăjită de campioni mondiali sau câștigători de Nordic roasters forum, care nu a fost tot timpul, top class.

O extracție uniformă sau neuniformă se vede și pe puc, nu doar pe fundul sitei. [Image: cc7580c5729078d5307f734d83f94267.jpg][Image: bd568aad20e03d9c51d8ef68c3b9a6a7.jpg][Image: 58370e5c394b739c1967a776e2cc291e.jpg][Image: f71cf2dd1f424bc4290d78a96ec3eeff.jpg]
 
Reply
Aici intri pe un teren minat, botezat de @radudani "pucologie" Smile 
Ce-i drept si eu am mari indoieli ca extractiile pot fi citite prin intermediul pucurilor, mai ales in profilare unde expunerea 40-50s la apa fierbinte s-ar putea sa degradeze mai mult anumite pucuri. Refractia ar fi oglinda unei extractii, dar pana una alta raman si la nivelul basic in care ma bazez si pe...gust atunci cand compar doua espresso obtinute pe rasnite diferite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Prin analiza pucurilor, iti poti da seama de tot felul de probleme care apar la un anumit fel de cafea cu care lucrezi si de asemeni daca metoda de extractie pe care ai ales  sa o folosesti la cafeaua respectiva este si cea mai potrivita pentru ea.  
Mai simplu cu cat ai mai putine pete negre cu atat ai extras mai bine pucul respectiv, ideal este sa nu ai deloc, fara inele pe marginea pucurilor .
Combinat cu o citire pe refractometru vei avea un spectru cat mai complet asupra workflow ului abordat.  

Indoielile sunt multe in comunitate, dar cel mai bine ar fi sa te convingi singur. 

BR
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
Am avut pucuri'' impecabile'' cu un gust prost,acru sau amar si pucuri cu probleme (culoare,pete,mai putin ferme) dar cu extractii care m-au multumit pe deplin.Asa ca nu e o regula.Ce nu as da sa am mereu o cafea de supercalitate,prajita corect in asa fel incat sa pot scoate cat mai mult din ea ,inclusiv folosind preinfuzia si profilarea.Sa fie proaspat prajita si sa fie la nivelul descrierii de pe punga.Cafeaua se bea,nu e gustul bun,degeaba.Asta e testul suprem pentru mine consumator final.Pentru cei care produc aparate,prajesc,vand cafea sigur ca sunt multe alte elemente de luat in seama,dar pentru mine consumator de cafea ,gustul a ceea ce e in cesca ,reprezinta criteriul suprem.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Salut băieți, posesor de honne slim, vreau sa fac un setup pentru cineva apropiat cu marax și slim, și nu mai sunt la curent cu timpii de așteptare pentru livrare.
Aștept pana pe 13 poate va fi ceva reducere ?, însă după comanda, în medie, cât se mai așteaptă pentru livrare? Eu am așteptat câteva luni bune din câte mi amintesc. Mulțumesc și scuze dacă s a mai întrebat. Seara faina
Expobar Brewtus IV | Honne Slim | tamper Espro Calibrated 58.35mm | Brewista II | nivelator Scarlet | site IMS | Cafflano Kompresso
 
Reply
(08-11-2020, 22:27)ciss Wrote: Salut băieți, posesor de honne slim, vreau sa fac un setup pentru cineva apropiat cu marax și slim, și nu mai sunt la curent cu timpii de așteptare pentru livrare.
Aștept pana pe 13 poate va fi ceva reducere ?, însă după comanda, în medie, cât se mai așteaptă pentru livrare? Eu am așteptat câteva luni bune din câte mi amintesc. Mulțumesc și scuze dacă s a mai întrebat. Seara faina

Buna, 
Va pregatim surprize si in acest an de Black Friday. Zilele urmatoare o sa revenim cu oferta.
Cat despre termenul de livrare, in acest moment este de doua saptamani. Nu garantez insa, ca o sa putem mentine acest termen si in perioada Black Friday.
 
Reply
O veste foarte buna, când am vorbit cu Diana încă nu se hotărâse dacă participați cu râșnita anul ăsta.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
O întrebare: râșnița poate fi folosită și cu un portafiltru de 57 mm? Mersi!
 
Reply
(09-11-2020, 16:50)HedoneCafe Wrote:
(08-11-2020, 22:27)ciss Wrote: Salut băieți, posesor de honne slim, vreau sa fac un setup pentru cineva apropiat cu marax și slim, și nu mai sunt la curent cu timpii de așteptare pentru livrare.
Aștept pana pe 13 poate va fi ceva reducere ?, însă după comanda, în medie, cât se mai așteaptă pentru livrare? Eu am așteptat câteva luni bune din câte mi amintesc. Mulțumesc și scuze dacă s a mai întrebat. Seara faina

Buna, 
Va pregatim surprize si in acest an de Black Friday. Zilele urmatoare o sa revenim cu oferta.
Cat despre termenul de livrare, in acest moment este de doua saptamani. Nu garantez insa, ca o sa putem mentine acest termen si in perioada Black Friday.

Asta da veste buna! Așteptăm atunci și voi da comanda pe 13.
Probabil o voi trimite și pe a mea la un upgrade anti retentie, dar sa treacă nebunia cu vinerea neagra. Va foarte mulțumesc pentru răspuns Smile
Expobar Brewtus IV | Honne Slim | tamper Espro Calibrated 58.35mm | Brewista II | nivelator Scarlet | site IMS | Cafflano Kompresso
 
Reply
Vreau sa fac upgrade la rasnita (am un sette wi), si eram setat pe ceva on demand - Atom 75, dar sotia a descoperit V60. Cum la sette si alte rasnite on demand nu merge sa schimbi macinatura de pe brew pe espresso cu boabe in cos, trebuie sa dau la manivela lui Kinu in fiecare dimineata. M-as reorienta deci spre ceva single dose la care sa pot schimba foarte usor macinaturile. Cum e honne din punctul asta de vedere? Niche pare cel mai usor de folosit, dar daca e sa fie upgrade, atunci am zis sa se simta diferenta, altfel de banii astia cumpar 2 mignon si gata.
 
Reply
Cu Honne am facut cele mai tari V60-uri din cate rasnite cu cutite de espresso am avut (si, desi e o parere contrazisa de cativa, rezultatele au fost peste Comandante pe brew). Cutitele plate la Honne sunt identice ca geometrie cu cele de brew de la SSP, adica de la MK Kenya (in fine, din ce vad eu, acum ca o exista un unghi diferit, o crestatura in plus, o fi, dar la cum le vad eu, par identice). Deci, uniformitatea si forma particulelor vor fi adecvate unei extractii bune, cu TDS mare. Pt ca ai, la Honne, si cutitele conice, cu siguranta vei avea si mai multe fines-uri, ceea ce, insa, la granulatie de filtru, nu e un deal breaker. Pt minimizarea fines-urilor, poti turna in palnie lent boabele, ca ele sa se sparga mai putin unele de altele.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Good point cradun, la un v60 facut cu sette obtii foarte mult "namol" de la fines, cu amareala de rigoare. Trebuie rasnit atat de grosier incat nu mai simti nici o subtilitate din cafea.

Sunt convins ca honne e o super rasnita, mai ramane insa de stabilit daca e fezabil sa am o singura rasnita pt. brew si espresso, si daca schimbarile zilnice de la o rasnire la alta sunt consistente pe honne.
 
Reply
Sunt consistente si facil de facut schimbarile filtru-espresso pe Honne. Nu stiu cum e cu noul reglaj cu melc, nu am avut asa ceva pe a mea, dar poate ne zic colegii dc schimbarea reglajului a ramas facila sau, dc nu, se poate cere sa nu fie instalat acel melc.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
O binemeritata curatare la 1 an (doar cat se vede). Putin mai dificil de curata din cauza lipriii rezidurilor.
Si o mica intrebare catre voi, ati incercat sa scoateti "peria" aia. E oare ea cea respobsabila pt forma de gogoasa cu gaura pe mijloc?
Daca as scoate-o, ar macina in forma con? 
zic sa intrebbinainte sa stric ceva  Confused

[Image: 4nUHtoj.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(15-11-2020, 23:11)slavic1983 Wrote: Si o mica intrebare catre voi, ati incercat sa scoateti "peria" aia. E oare ea cea respobsabila pt forma de gogoasa cu gaura pe mijloc?
Daca as scoate-o, ar macina in forma con? 

... Ar fi bine sa nu te atingi de ea ... Cool ... doar , sa incerci sa perii usor cu o pensula moale . In principiu acea penitza " rade " cafeaua electrizata milimetric de pe palnie - orice abatere va conduce ulterior la retentzie sau mai grav ... la ruperea acesteia - your choice Sleepy .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cred ca era suficient un aspirator si nu mai ramanea mai nimic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am uitat sa pozez si rezultatul perierii, dar chiar sunt curios sa cantaresc maine retentia.
Farte interesant si acel pin/cui care rade outputul direct de pe cutit (care nu se vede de la cafeaua residuala)
[Image: YkHBrJL.jpg]

(15-11-2020, 23:24)Lyvyoo Wrote: Cred ca era suficient un aspirator si nu mai ramanea mai nimic.

E prima data cd m-am incumetat sa desfac palnia de la BF de acum 2 ani. Pt 2 ani de utilizare zilnica zic ca arata foarte bine.
Insa am incercat doar cu o periere foarte lejera initial si nu a mers, pt ca e un strat subtire de ceva lipicios (presupun ca uleiurile din cafea), pe care l-am luat cu degetele, inclusiv in jurul cutitului.

La final nu a ramas nici un surub pe afara, deci e ok.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Sper sa potrivesti totul la loc cum trebuie si sa nu ai retentie dupa montare, caci stiu ca demontarea si remontarea pieselor Honne nu e treaba usoara, daca vrei sa iasa perfect. Practic nu prea se demonteaza decat in service Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(15-11-2020, 23:27)slavic1983 Wrote: Am uitat sa pozez si rezultatul perierii, dar chiar sunt curios sa cantaresc maine retentia.
Farte interesant si acel pin/cui care rade outputul direct de pe cutit (care nu se vede de la cafeaua residuala)
[Image: YkHBrJL.jpg]

(15-11-2020, 23:24)Lyvyoo Wrote: Cred ca era suficient un aspirator si nu mai ramanea mai nimic.

E prima data cd m-am incumetat sa desfac palnia de la BF de acum 2 ani. Pt 2 ani de utilizare zilnica zic ca arata foarte bine.
Insa am incercat doar cu o periere foarte lejera initial si nu a mers, pt ca e un strat subtire de ceva lipicios (presupun ca uleiurile din cafea), pe care l-am luat cu degetele, inclusiv in jurul cutitului.

La final nu a ramas nici un surub pe afara, deci e ok.
Buna,
Recomandarea noastra este sa nu desfaceti rasnita niciodata.
Daca intampinati probleme cu rasnita, va rugam sa o trimiteti in service la Craiova.
Penita din paharul de expulzare este destul de dificil de montat la loc.
Daca nu este montata corespunzator, se poate intampla unul dintre cele doua cazuri:
- Este prea departe de peretii paharului, o sa aveti retentie mare, pe care nici macar modulul de 0 retentie nu o poate remedia.
- Este prea aproape de peretii paharului, o sa zgarie peretele paharului, va genera de permanenta un zgomot "metalic". Plus ca si in acest caz o sa aveti retentie.
In cazul in care va hotarati sa desfaceti rasnita, aceasta isi va pierde garantia, iar Hedone nu isi mai asuma responsabilitatea pentru functionarea defectuasa a rasnitelor. Remedierea acestor situatii se va face doar contra cost.
Multumesc!
 
Reply
(14-11-2020, 17:37)cradun Wrote: Sunt consistente si facil de facut schimbarile filtru-espresso pe Honne. Nu stiu cum e cu noul reglaj cu melc, nu am avut asa ceva pe a mea, dar poate ne zic colegii dc schimbarea reglajului a ramas facila sau, dc nu, se poate cere sa nu fie instalat acel melc.

+1, folosesc si eu la vreo 2 espresso + 2 filtre zilnic, nicio problema cu schimbul reglajului si revenitul exact de unde ai plecat.

Reglajul cu melc din ce am inteles de la fabrica e foarte precis dar mult mai lent pentru schimbari de amploare, si nu poti sa-l "sari".
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Salutare,
Tocmai ce am pus pe blat rasnita care arata intr-un mare fel, blat negru asa ca fara masca de inox Smile
Inca nu am facut prima cafea, dar abia astept sa simt diferenta intre Kinu si Honne.
Diana a fost de un real ajutor, in aceste 3 luni care au trecut de cand m-am hotarat sa fac pasul asta.
In concluzie, felicitari intregii echipe Hedone pentru produsul realizat, si multa inspiratie pentru altele noi.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
(16-11-2020, 12:45)HedoneCafe Wrote: Recomandarea noastra este sa nu desfaceti rasnita niciodata.

Dragos.
As vrea sa clarific pt mine, dar si pt colegi.
Cazul meu concret, desfacand doar palnia, exact cum se vede in poza. Neatingand nici un alt surub sau penita altfel decat cu peria pt a fi curatate.

Sa intelegem ca incluzi si curatarea la "desfacere"?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Super mulțumit de Honne. Diferențe notabile fata de Vario si Sette 270 Wi pe aceleași tipuri de cafea : curgere, gust, extracție uniformă. Bun și frumos! Heart
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
Scriu si aici pentru ca am mai primit intrebarea - pe Honne cel mai bine cred ca ar fi sa dati drumu motorului si apoi sa dati drumul boabelor pe tobogan, in timp ce motorul merge.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Salutare,

A folosit cineva pentru Honne, granule de curatat? Daca da, care ar fi mai ok?
Am gasit: 
https://www.kfea.ro/urnex-grindz-g01-tab...snita-430g
https://www.kfea.ro/puly-grind-eco-deter...ta-10-doze

Multumesc!
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Nu e nevoie cu exceptia cazului cand folosesti cafele italiene uleioase, prajite intens, ce lasa urme pe cutite. Eu in 2-3 ani nu am folosit niciodata. O aspirare in zona cutitelor e suficienta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(09-12-2020, 11:09)Lyvyoo Wrote: Nu e nevoie cu exceptia cazului cand folosesti cafele italiene uleioase, prajite intens, ce lasa urme pe cutite. Eu in 2-3 ani nu am folosit niciodata. O aspirare in zona cutitelor e suficienta.

Multumesc! Smile
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Am luat si eu Honne pana la urma. Intr-adevar, o diferenta notabila de la Sette la Honne. Cred insa ca la banii aia se putea include si un cos decent in locul improvizatiei printate 3D care nu prea sta unde o pui.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)