Hello There, Guest! Login Register


Rasnita de cafea Honne by Hedone

ma scuzati daca sunt off topic, maestri de la Hedone poate se gandesc la un Honne fara motor, la un pret mai mic pentru amarasteni....


Attached Files Thumbnail(s)
   
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(29-11-2018, 21:00)cradun Wrote: Nu pare ca exista diferente intre primele 3 secunde si ultimele 7 secunde ale rasnirii, la aceasta abordare ochiometrica.

http://imgur.com/gallery/Gy1I0de

Trimis de pe al meu Nokia 5.1 folosind Tapatalk
Testul e facut cu palnia de la Kamasi, boabele turnate cat mai brusc intr-o forma mica de chec, dupa care forma miscata de la stanga la dreapta in 3 trepte, primele 3 sec, urmatoarele 5 si urmatoarele ceva mai mult de 7 sec.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
scuze Radu.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(29-11-2018, 21:08)Mariano Wrote: ma scuzati daca sunt off topic, maestri de la Hedone poate se gandesc la un Honne fara motor, la un pret mai mic pentru amarasteni....

Idei au tot fost. Stii?

Astea sunt de acu peste 5 ani, sunt de afara proiectele. Intr-o poza vezi conice de 83mm cu palnie de incarcare si evacuare tip honne. In poza doi vezi un motor de rasnita stripped si inclinat dupa ideea de monolith. [Image: vuVwkIe.jpg]

[Image: hBEXRqM.jpg]
 
Reply
multumesc @Zwanger.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(29-11-2018, 21:14)Mariano Wrote: scuze Radu.
Voiam doar sa adaug in ce conditii am facut testul, sunt mai dezordonat in exprimare zilele acestea, scuze eu ca tot adaug la textul initial.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Nou posesor de Honne slim, vreau sa precizez ca e mult peste asteptari: practic dragoste la prima vedere Heart
Opinii persoanale de inceput: 
- design ireprosabil (arata mult mai bine in realitate decat in orice poza)
- robusta
- calitatatea materialelor folosite
- silentioasa (comparativ cu Vario Home). Atat am avut pana acum pt comparare.
- de dimineata am tras primul shot la gradatia 4 asa cum a venit reglata din fabrica, iar rezultatul cam 40 ml de lichid dintr-o etiopia. De acum incepe joaca  Smile

Cei care cumva stau pe ganduri sau au dubii si bugetul permite, ii incurajez sa finalizeze procesul de achizitie. Huh Smile

PS: Nu in ultimul rand, felicitari lui Dragos si echipei sale pentru munca depusa, seriozitatea pe care o dovedesc si arta lucrului bine facut.
La Marzocco Linea Mini, Honne, Kinu 
 
 
Reply
Mi se pare mie... sau astia au furat dozatorul cu contor de la Honne si il prezinta ca inovatie ?  Confused Huh

https://slingshot.coffee

[Image: Slingshot-Grinder-side.jpg]
 
Reply
E destul de diferit as zice, l-au folosit pentru cafea macinata, deci ceva high-volume.

https://www.instagram.com/p/Bp-yod-hXI9/..._copy_link

Dozator gen Honne am mai vazut la Titus, dar nu stiu care a venit primul cu ideea, nu ma bag  Blush
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
M-am hotarat cumva la acest model dupa lungi cautari de informatiii ..
singura nelamurire ..
are o setare automata legata de cantitatea de cafea macinata ?
se poate seta pentru simplu sau dublu ?
sau trebuie cantarit de fiecare data ?

multumesc
 
Reply
Automat pe baza de ce ?
Ai citit ca ar exista vreun creier/procesor/electronica care "gandeste" in rasnita asta ?
Ce bagi, aia obtii...
 
Reply
(10-12-2018, 23:22)Kostass Wrote: M-am hotarat cumva la acest model dupa lungi cautari de informatiii ..
singura nelamurire ..
are o setare automata legata de cantitatea de cafea macinata ?
se poate seta pentru simplu sau dublu ?
sau trebuie cantarit de fiecare data ?

multumesc

Era candva o varianta cu dozator:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...2#pid69412
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
La fiecare cursă, livrează 9-10 g. Bob mic, dens, merge și la 11 g. Se poate calibra cu șaibe puse în camera de dozare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Fiind o rasnita construita pentru single dose, cu acel malaxor intermediar (cutitele conice mari), ar fi mai indicat sa o folosesti asa cum este, fara sa-i adaugi dozatoare costisitoare si nu neaparat estetice. In varianta Slim arata foarte bine. Intr-adevar, daca ai de facut constant 5-10 cafele una dupa alta s-ar putea sa gasesti un dezavantaj in lipsa dozatorului electronic dar in domeniul espresso comoditatea are si ea costurile ei, in acest caz trebuind sa renunti la acest cumul de calitati Honne despre care vorbesc posesorii in topic in favoarea unei rasnite electronice.

Totusi, daca vei folosi acea rasnita electronica in modul single dose, sunt sanse sa ai mai multe particule fine in macinatura din care sa extragi mai mult bitter, asta pentru ca pierzi acel rand suplimentar de cutite care presparg boabele in cazul Honne. Daca folosesti rasnita electronica on demand, cu boabe in cos mereu, castigi acel confort in utilizare DACA iti calibrezi temporar timpul de curgere al macinaturii, timp care a doua zi s-ar putea sa nu mai fie valabil pt ca boabele s-au oxidat stand in cos si macinatura ar putea curge in cantitate mai mare in acelasi timp. E adevarat, poti castiga variante bune ale macinaturii datorita coloanei de boabe din cos ce apasa pe boabele dintre cutite si nu le da voie sa sara ca popcorn-ul. 

Multi prefera Honne si pentru retentia in single dose, caci iti ia de pe creier faptul ca intre cutitele tale ai mereu cafea oxidata. Lucru care este un pitic pe creier pentru multi, inclusiv pentru mine Smile

Da, poate fi o discutie daca malxorul din Honne elimina sau nu definitiv problema popcorning-ului si se pare ca nu, iar pana la rezultate stiintifice asupra distributiei particulelor macinaturii nu ne putem pronunta exact asupra cantitatii de particule fine rezultate (fines), dar cert este ca in multiple comparatii pe care le-ai face cu rasnitele on demand ce au incarcatura de boabe, Honne nu va fi pe locul 2 ci minim la egalitate. Si vorbesc de la K30 sus. Da, stiu, se poate sapa aici (ce inseamna egalitate, comparatii cu cine mai exact, pe ce tip de prajiri, utilizare in profilare sau nu, etc.) 
Desigur, exista varianta EK43S dar cei  2300E ai sai nu sunt la indemana oricui, la fel si exploatarea corecta a acelei rasnite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(10-12-2018, 23:22)Kostass Wrote: M-am hotarat cumva la acest model dupa lungi cautari de informatiii ..
singura nelamurire ..
are o setare automata legata de cantitatea de cafea macinata ?
se poate seta pentru simplu sau dublu ?
sau trebuie cantarit de fiecare data ?

multumesc

Sinlge dosingul nu e asa de negru precum pare. Uite o solutie simplla si eleganta - un stand cu borcansase/eprubete Te costa pana in 100 lei si poti sa le iei si mai mari de 20g sau mai inchise la culoare, etc.

[Image: LghJMxJ.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
conform sfaturilor voastre si materialelor studiate se pare ca Honne este alegerea ..
am o singura problema .. vreau sa scurtez cumva timpul necesar pregatirii ..nu prea e timp dimineata
as vrea sa mai iau in considerare un model la care se pot preseta cantitatile rasnite , sa nu mai fie nevoie de cantarire la fiecare espresso  .. ceva fiabil ,ca si buget tot asa pana in 5000 lei ..daca se poate apropiata de perfomanele Honne ..
ma hotarasem cumva la Sette dar am vazut ca sunt probleme cu fiabilitatea ..

multumesc

o sa iau in calcul si chestia cu eprubetele .. mi se pare tare ..  la asta nu m-am gandit .. ma gandeam la tot felul de borcansase dar se pierdea mult spatiu  .. 

poti sa pui un link pt eprubete ?

multumesc
 
Reply
Daca vrei sa scurtezi timpul dimineata cel mai rapid is scurtezi lucrand cu mai multe portafiltre asa cum face Radudani.

Ai 3 portafiltre, cu aceasi sita, cumperi o rasnita ce ofera dozaj on demand, si rasnesti in fiecare exact la fel. In felul asta faci cam 2 minute/cafea.

Pentru un consum de cafea de 5-10 cafele pe zi, iti recomand o rasnita cu boabe in hopper. Este anevoios sa faci single doze la atatea doze.

10 cafele pe zi inseamna 180 grade.  La 25 zile pe luna inseamna  4.5 kg de cafea.

4.5 kg de cafea la 100-120ron/kg inseamna aproape 500ron. Sper ca stii in ce te bagi, si 100-120ron/kg e cam pretul minim pentru cafea single origin de specialitate de la prajitorii din tara.

Daca iti cumperi scule de 2000euro+ e nasol sa bagi cafea de supermarket in ele, deci sfatul meu este sa stii ce prioritati ai, ce nevoi ai si de abia apoi sa te arunci la achizitii.

Pentru a bea cafea cu lapte nu este nevoie de o rasnita de 6000ron. Scoti cafele bune si cu o rasnita de 1500-2000ron.
 
Reply
Kostass cumpara tu Honne, o sa vorbesc cu Mihai sa-o vezi cum joaca....nu-ti mai trebuie altceva.
Dupa, vii pe la mine sa faci o comparatie cu ce-ai vrea tu mai rapid....Daca iti place, Eureka Olympus este o super rasnita, pe care o vedem la Ciprian.
Am lucrat si eu cu borcanase, alta bataie de cap....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Ai doua variante banale:
a. borcanele mici de 30-60-120ml, o data pe saptamana prepari 10-20 buc si pui in sertar. 
b. cantar - torni boabele cantaresti cat vrei - si rasnesti.

Cu Honne ai retentie aproape zero, deci poti utiliza oricare metoda enumerata de mai sus.
La noi in showroom doar asa sunt utilizate.. si nu ia mai mult de 15 secunde ( cantarire + pregatire )
---

Inainte de a cumpara orice trebuie sa decizi urmatoarele lucruri:
- ce tip de cafea vei utiliza ( specialitate, blend, comert, etc ), si cat este budgetul alocat
- ce tip de bauturi vei pregati
- cate bauturi vei pregati / zi
- cat timp ai pentru a pregati
Si doar dupa asta vine rasnita, si espressorul.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
(11-12-2018, 18:21)Kostass Wrote: ma hotarasem cumva la Sette dar am vazut ca sunt probleme cu fiabilitatea ..

Nu stiu de unde ai inteles acest lucru, nu am auzit de mult timp de probleme cu rasnita, e perfecta pentru acasa. Au fost cateva probleme care s-au rezolvat rapid pe garantie la primele serii, dar asta a fost demult.

Posibil de la utilizatori de aspiratoare, aragazuri si frigidere industriale pe care le-au indesat prin casa si au mesterit la ele inca un an, ca sa se preteze la home use, cum, necum Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
(11-12-2018, 20:22)tecsi78 Wrote: Posibil de la utilizatori de aspiratoare, aragazuri si frigidere industriale pe care le-au indesat prin casa si au mesterit la ele inca un an, ca sa se preteze la home use, cum, necum Smile
 
Scuze de offtopic, dar propozitia asta merita citit de 3 ori. foarte tare Smile))))))))))))))))))))))))))
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Da si nu. Fiecare s-a descurcat cum a putut mai bine si a incercat sa faca ce e mai bine pentru el. Pentru ca unu are o rasnita mai mica nu inseamna ca  savureaza cafeaua mai buna decat ala care o are "indistriala". Tine de preferinte si de buzunar.
 
Reply
@MyR, pana la urma ajungem la acelasi numitor, 18g macinatura cu 35g lichid, rasnita single dose, boabe de la prajitori consacrati. Tot singuri ramanem cu jucariile noastre, familia nu ne va sustine niciodata pentru damblalele noastre din ce in ce mai pretentioase.
Deci single dose pentru tine( HX sau DB, bicarbonat cu magneziu)
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(12-12-2018, 08:33)Mariano Wrote: @MyR, pana la urma ajungem la acelasi numitor, 18g macinatura cu 35g lichid, rasnita single dose, boabe de la prajitori consacrati. Tot singuri ramanem cu jucariile noastre, familia nu ne va sustine niciodata pentru damblalele noastre din ce in ce mai pretentioase.
Deci single dose pentru tine( HX sau DB, bicarbonat cu magneziu)

Parere personala:
Sub 18g nici nu exista viata :-)))
Apoi fiecare cu gustul si echipamentele lui.
Eu doar in regim de single dose utilizez pe Honne, si sunt 100% multumit cu User Experience-ul oferit si timpul de pregatire/rasnire a unei "doze" de cafea.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Are cineva in Bucuresti un Honne de imprumut pt cateva zile?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(11-12-2018, 18:21)Kostass Wrote: poti sa pui un link pt eprubete ?
multumesc

RON 38.07 | 10pcs 15ml 25ml 30ml 35ml 40ml 50ml 60ml Clear Tube Glass Bottle Empty Jars Cork Stopper Vial Wedding Home DIY Wish Bottle Jars
https://s.click.aliexpress.com/e/qInBjNq
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Poate pune cineva o filmare cu intreg "workflow-ul" de pregatire al unui shot cu Honne? (turnat boabe, rasnit, WDT si ce alte after-tratamente mai utilizati, nivelat, tampat i + extractie).
Am cautat pe youtube dar nu am gasit.

Multumesc!
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
(29-12-2018, 00:16)Elian_CT Wrote: Poate pune cineva o filmare cu intreg "workflow-ul" de pregatire al unui shot cu Honne? (turnat boabe, rasnit, WDT si ce alte after-tratamente mai utilizati, nivelat, tampat i + extractie).
Am cautat pe youtube dar nu am gasit.

Multumesc!

Uite aici un filmulet partial cu gogoasa. Pot face unul mai detaliat maine sau la anu' Smile
No WDT, doar nivelare.

Pt poze cu shoturi vezi postarile lui Lyvyoo din ultimile 4, 5, 6 luni de cand are Honnele.

[Image: J80zuFf.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(31-12-2018, 01:58)slavic1983 Wrote: Uite aici un filmulet ...

Si ai postat o imagine... unde e clipul ?

Cele postate in primele pagini, cu care am inceput topicul, ce au ?
E aceeasi Honne, nu a aparut vreun model nou intre timp... Confused
 
Reply
Cred ca va complicati.Eu in afara de nivelare si tampare nu am nevoie de nimic.Curge perfect.Nu am probleme de extractie de nici un fel.Folosesc de fiecare data artificiul acela cu portafiltrul gata pregatit cu cafea si il tin pana la 5 secunde sub apa fierbinte a dusului,fiind foarte atent sa nu stropesc cafeaua gata tampata.Atat.Nu conteaza cafeaua pe care o folosesc,adaptand rasnirea la fiecare punga de cafea diferita pe care o incep.Apoi pana o termin nu mai e nevoie sa scimb nimic.Nici un RDT sau VDT.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)