Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Chemex

#1
Salutare, sunt nou pe forum si sper sa nu fi gresit categoria sau orice alta regula.

Voiam sa va intreb daca puteti sa imi recomandati o rasnita electrica pentru cel mai ok rezultat adresat unui Chemex, am folosit manuala pana acum si o electrica de "fabrica" foarte veche care e doar plug&spin, iar acum unde tot ajung e Baratza Encore, asta intr-un buget mic pentru asa o "necesitate" dar foarte mare pentru mine (aprox 700 ron) tot ce e mai ieftin de atat si si-ar face treaba pentru o perioada foarte lunga de timp, e de apreciat si bine venit, 

Multumesc anticipat
 
Reply
#2
Ce manuala ai folosit pana acum? Ce cafea folosesti?

(am uitat: Salut si bine ai venit!)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Am folosit Hario Skerton, si o cafea cu o aciditate destul de mica de la Origo, sunt predispus sa merg si pe versiuni mai cheap de boabe uneori, depinde, de aici si ideea de a cumpara o rasnita electrica, cred ca ar ajuta sau ar schimba putin dimineata mea cat si gustul cafelei, chemex-ul a fost dragoste la prima vedere, v60 imi place dar tot pe chemex merg, am facut si boabe vrac ieftine pe el si pot sa spun ca a fost o cafea foarte buna, iar acum ma gandeam ca o electrica ar schimba putin gustul
 
Reply
#4
Daca e musai noua, atunci asa ceva:

http://barshaker.ro/Wilfa-Svart-Black

Parca mai erau ceva variante pe bursa, dar nu cred ca ai acces.
 
Reply
#5
O Wilfa ar zice unii ca e minimul de entry, dar la noi la birou nu iese rau pe filtru nici cu KG79/89, o rasnita de 220 lei.
Adica practic nu prea se simte diferenta majora fata de un Kinu M38, care costa dublu, si cu care se macina alternativ pentru aceeasi masina de drip.
Pana la urma, nu risti nimic, daca o comanzi online, o incerci si o returnezi in 14 zile, cat ai voie conform legislatiei in vigoare la achizitii online, fara nici o motivatie.
 
Reply
#6
Acel kg79/89 pare a fi cea mai buna alegere intr-un buget mic, student friendly, dar si wilfa e ok in pret, acum diferentele daca nu sunt asa mari am sa merg pe kg89
 
Reply
#7
Eu cred ca e o greseala majora sa crezi ca o rasnita ce poate livra o macinatura buna sau corecta, ar fi in vreun fel de ajutor sa scoti ceva (mai) bun dintr-o cafea slaba, improprie, etc (ca sa nu folosesc atribute mai radicale...)!
In principiu, o macinatura cat mai buna, permite o solubilitate cat mai mare, raportat la metoda de preparare, pentru a putea "scoate" tot (sau cat mai mult) dintr-o cafea buna, ceea ce se concretizeaza intr-un gust bun.
Daca folosesti o cafea "slaba" pe o rasnita buna, ce livreaza pentru metoda ta de preparare o macinatura cat mai solubila, e foarte posibil sa ajungi la rezultate mai slabe decat in prezent, cauzate tocmai de solubilitatea crescuta, care aduce "defectele" acelei cafele "slabe" in ceasca ta.
Discutia poate fi mult mai ampla decat atat si se poate dezvolta mult, dar eu cred ca ar trebui sa fii convins ca o rasnita buna nu te va ajuta daca nu vei folosi si o cafea buna, prajita corect pentru metoda ta preparare. Si imi e greu sa cred ca vei gasi cafele ieftine prajite pentru brew!

Referitor la recomandari... eu folosesc Baratza FORTE BG si sunt extrem de multumit de rezultatele obtinute pe V60, dar... stiu... e peste bugetul tau. Poate totusi reusesti sa te convingi sa mai astepti putin si sa mai cresti bugetul, incercand sa vanezi o oferta. Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar eu am prins Baratza Forte BG la 580 euro cu transport inclus din Franta, de la maxicoffee.com
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#8
Cand spui cafea slaba te referi la boabe ?
 
Reply
#9
(19-09-2019, 13:49)whitemouse Wrote: Cand spui cafea slaba te referi la boabe ?
Evidenta ca da, doar discutam despre rasnite...!
Cafeaua macinata iese categoric din discutie!
Despre importanta rasnitei cu care sa macini boabele de cafea, gasesti multa informatie pe forum, ar fi redundant reluarea unei discutii pe tema asta.
De asemenea, gasesti pe forum si informatie suficienta despre ce tip de prajire (light) ai nevoie pentru metoda ta de preparare. Asemenea prajiri light (corecte) special gandite pentru brew (sau cel mult omniroast) le gasesti doar la cateva prajitorii de renume si nu sunt foarte ieftine.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#10
In mod normal cumparam de la Jassyro, boabe, si nu erau chiar asa ieftine, Yume,Origo, cu profil pentru Brew,deci o relatie de lunga durata ar fi benefica pentru o cafea mai buna, sa zicem ca chestia cu boabele as putea sa o indeplinesc dar partea cu rasnita momentan nu, si o investitie mai cheap ar fi mai "convenabil" pentru mine prin urmare ar trebui sa merg pe o varianta din cele 2 propuse mai sus, nu vreau neaparat cu garantei sau noua,vreau sa fie electrica .
 
Reply
#11
Tu vrei electrica sau o măcinătură bună?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#12
(19-09-2019, 11:26)whitemouse Wrote: Voiam sa va intreb daca puteti sa imi recomandati o rasnita electrica pentru cel mai ok rezultat adresat unui Chemex, am folosit manuala pana acum si o electrica de "fabrica" foarte veche care e doar plug&spin, iar acum unde tot ajung e Baratza Encore, asta intr-un buget mic pentru asa o "necesitate" dar foarte mare pentru mine (aprox 700 ron) tot ce e mai ieftin de atat si si-ar face treaba pentru o perioada foarte lunga de timp, e de apreciat si bine venit,

Daca nu esti certat cu dat la manivela, poate ar putea sa iei in considerare un Kinu Phoenix ca se incadreaza exact in buget-ul tau (comanda de grup sa terminat, dar este posibil sa mai au cateva in stock).

Chiar daca iei cea mai scumpa rasnita din lume, nu va fi in stare sa transforme o cafea foarte ieftina in ceva bun (invers-ul este posibil, din pacate, asa ca mai experimenteaza si investeste timp si incearca si cafele de la prajitori mai conoscuti.

Ca pro lui Kinu versus Hario este calitate construiri si precizie (aka, mai putine fines-uri decat Hario). Nu ai cum sa iti dai seama din poze pana cand nu o pui in mana si te uiti cu ochi tai. Timpul de rasnire este si el mult mai scurt si nu ocupa spatiu in bucatarie.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#13
Macinatura mai buna decat ce fac eu asta vreau, si bine inteles si comfortul de electrica Smile)
 
Reply
#14
La o electrica, e posibil sa ai fines-uri mai multe pentru ca, la viteza mai mare de rasnire, ai proportia de fines mai mare, chestie destul de dovedita in studii. Depinde si de design-ul cutitelor, dar aici vorbim de entry level.

Nu te gandi ca Kinu Phoenix e manuala ca si Skerton, manivela e singura asemanare (ok, si forma conica a cutitelor, dar cam aici se opresc asemanarile).

Pentru sub 100 de g rasnite pe zi, pentru Chemex, nu vad absolut nici un motiv sa treci la o rasnita electrica entry level, Phoenix e ideala, parerea mea. La electrica, iti vei bate capul cu zgomotul si cu ceva retentie.

Personal, pt espresso nu as rasni decat cu electrica, pt brew nu as rasni decat cu manuala.

Si daca, intr-un viitor apropiat sau indepartat, Kinu scoate pt Phoenix si un cutit dedicat pt brew, e un bonus mare, dar cutitele de acum sunt ok si pt brew si pt espresso.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#15
Eu îți recomand comandante mk3, pe brew este extrem de bună, eu aproximativ un an de zile am făcut cam 5 cafele cu v60 pe zi, la început am avut hario slim ceramic pro, când am schimbat pe comandante a fost cu totul altceva, hario pot spune că e o jucărie. Merită investiția!
O alternativă de râșniță electrica foarte buna pentru brew, cunosc pe cineva care o folosește intr-o cafenea de specialitate dar cu niste cuțite de brew, wilfa uniform grinder
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#16
Daca te decizi la manuala, si nu mai prinzi oferta de Phoenix la 700 lei, atunci alegerea urmatoare (de brew) ar fi Xeoleo, la aprox 300 lei, apoi MbK Aerspeed/Airgrind, la aprox 600/665 lei (105 GBP/140 Eur).
Sau un M38 second hand, la sub 500 lei Wink
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)