Hello There, Guest! Login Register

Rancilio silva sau lelit 41 tem

Buna la toata lumea as vrea sa achizitionez una din aceste espressoare Rancilio Silva sau Lelit 41 tem la mana a doua si nst ce sa fac eu beau cam 2 espresso pe zi, la care din ele se gasesc piese mai usor stiu ca boilerul de RS este mai mare iar lelit are pid din ce am mai citit pe net RS cam are prob, ce sfaturi imi dati?. VA MULTUMESC

Reply
Prima masina cu care am inceput calatoria in lumea espresso in urma cu mai bine de un an a fost o Rancilio Silvia pe care am achizitionat-o sh... Este de prin 2005 si functioneaza in continuare fara probleme... I-am facut doar o curatare (desfacut sita de dus, curatat temeinic) si o decalcefiere dupa achizitie. Intre timp, am trecut la o clasa superioara de masina dar am pastrat si Silvia, ca back up... Din cate stiu este una dintre cele mai solide masini entry level. Nu are PID dar daca te obisnuiesti un pic cu temperature surfing (gasesti o gramada de tutoriale pe net) e o masina ok. Nu am avut Lelit asa ca despre 41 TEM nu pot sa-mi dau cu parerea...
La Spaziale Mini Vivaldi II & Baratza Sette 270; Past: Ascaso Steel Uno TERMOPID, Rancilio Silvia, Baratza Sette 30

Reply
Daca nu l-ai citit, poate te ajuta topicul asta, scrisesem si eu una alta despre experienta completa cu acest aparat timp de vreo 10 ani buni.
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...lio+silvia
Lelit Bianca V2 | G-iota | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets&screen shower | Kompresso/Krinder
Past: Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky Doserless | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

Reply
Va multumesc astept pe cineva cu lelit

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)