Hello There, Guest! Login Register


Rancilio Silvia

#1
azi dimineata primesc un sms de la espressomanul @Vladone, ca se vinde un espressor la noi pe piata (ce e destul de rar, inca si nou in cutie), repejor fac legatura cu vanzatorul si fara a sta mult pe ganduri, ca tot auzisem de acest model, l'am cumparat, ca urmatoarea ocazie nici nu se stie cand poate fi.

astfel, am devenit posesorul unui Rancilio Silvia.
Boiler 0.3 l
Putere de incalzire 1,100 W 
Grup 58 mm
Greutate 14.5 kg

stiam ca de obicei se alege ca primul espressor intre Gaggia Classic si Rancilio Silvia (mai ales pe forumurile din afara), nu stiam la ce sa ma astept, cea mai mare teama era sa am un gust la fel in ceasca cu ce primesc acum din Classic, dar dupa prima incercare am ramas placut uimit. am incercat in sita single de 10g si in cea dubla 14g.

ramane sa ii bag si acestui un PID in primul rand si apoi, vedem.
ca un minus, daca pot numi asa, e faptul ca trebuie sa ma despart de Classic..

[Image: 13423437_1048175025272299_286112891_n.jp...MQ%3D%3D.2]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
Frumos, felicitari!

Se fac curand 6 ani decand am si eu unul identic si sunt inca extrem de multumit. N-o sa ezit sa fac un upgrade la un HX pro atunci cand o sa-mi permit, evident, dar in toti anii astia am invatat sa lucrez cu el si sa-l stapanesc la perfectie.
Nu e usor deloc la inceput , chiar si cu PID, temperatura la iesirea din grup ramane o variabila greu controlabila si aproape impredictibila, dar odata ce ajungi sa-l cunosti in cele mai mici detalii si sa prinzi smecheriile nu mai dai gres la extractii. Pentru banii lui indraznesc sa spun ca nu prea ai alternativa ca si calitate si rezultate in ceasca.

Spor cu el!
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#3
multumesc!

pana cand am facut doar 2 shoturi, iar gustul mi'a parut a fi mai complex decat ce primeam in Classic (dar nu exclud efectul placebo).
PID sigur ii bag, doar ca stau pe ganduri de care sa'i pun, pe Gaggia am un XMT7100 cu PT100, aici ma gandesc poate sa pun ceva mai sofisticat, gen Arduino sau Raspberri Pi.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#4
zi-ne si cat ai dat pe el daca nu e secret? stiu ca un silvia e destul de mult peste un gc, cred ca dublu daca nu ma insel.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#5
am dat pe el 200 euro si 8 ron transport la autocar, ca vanzatorul era din provincie.

maine incerc cu sita single pe care mi'ai trimis'o tu si vad cum sta treaba. pe GC a devenit preferata mea, numai cu ea trag shoturi! inca odata multumesc pt tot!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#6
super pret, la banii astia l as fi luat si eu numai sa am un espressor cu grup de 58 pt back-up Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#7
Surfing si flushing si poate nu-ti mai trebuie pid.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#8
detalii, dacă poți
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#9
Nu stiu daca exista ceva ce sa nu fi incercat pina acum cu aparatul asta. Dupa toti anii de experienta, consider ca cea mai inteleapta decizie din pct de vedere costuri/beneficii este sa iti iei un multimeter digital cu sonda de temperatura pe care o montezi in partea de sus a boilerului, imediat in vecinatatea termostatului (ai pentru prindere niste suruburi gata puse acolo). Daca timpul iti permite, il lasi la incalzit 50-60 de minute si devine mult mai stabil termic pe traseul boiler-grup. PID-ul ala n-o sa faca minuni si costa o gramada de bani.

Vei avea mai mult de lucrat si experimentat cu diferentele de temperatura dintre boiler si iesirea din grup. La fiecare aparat asta difera, dar am ajuns sa-mi fac chiar un tabel unde am notat ce temperatura se inregistreaza la grup cand temperatura in boiler are valoarea X....si tot asa pina am acoperit toate valorile intre 88 si 96 de grade. Daca esti pasionat o sa-ti placa la nebunie, daca nu e posibil sa devina un cosmar greu de suportat.

Cu flush-uri mai lungi sau mai scurte faci si temperature surfing-ul. In punctul cel mai inalt o sa ai si 120 grade la boiler; te vei invata ca facand un flush de 2-3 secunde temperatura va scade sa zicem la 109, ceea ce corespunde valorii de 95 in grup....si tot asa.

E destul de mare nebunia la prima vedere, dar in timp toate aceste proceduri se transforma usor in rutina si ajungi sa le executi fara sa te mai gandesti la ele.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#10
(31-12-2016, 12:13)Damian The Man Wrote: ... consider ca cea mai inteleapta decizie din pct de vedere costuri/beneficii este sa iti iei un multimeter digital cu sonda de temperatura pe care o montezi in partea de sus a boilerului
... Daca timpul iti permite, il lasi la incalzit 50-60 de minute si devine mult mai stabil termic pe traseul boiler-grup.

PID-ul ala n-o sa faca minuni si costa o gramada de bani.

Vei avea mai mult de lucrat si experimentat cu diferentele de temperatura dintre boiler si iesirea din grup. La fiecare aparat asta difera ...

(ingrosat de mine...)

Silvia ramane de decenii o referinta respectabila intre masinile entry-level ale baristilor de casa (sorry, licenta)...
sigur, tot SIlvia e data ca exemplu de chinuiala intru ajungerea la performanta, dar cu Silvia poti ajunge acolo!

si IMO, sunt de apreciat experienta si metodele ce rezulta din cele citate mai sus!

pentru ca a fi un entuziast al prepararii espresso-ului acasa inseamna sa cunosti masina, sa fii informat asupra procesului in curs in masina si sa intervii manual - de preferinta - pentru a dirija totul spre ce se poate mai bine!

si probele de temperatura si inregistratoarele de date, si PID-urile, sunt componente care te pot ajuta sa intelegi procesele din masina si sa folosesti experienta si cunoasterea pentru a controla manual un rezultat; din momentul in care un PID - element de automatizare - iti comanda un profil, ai de-a face cu o masina cel putin in parte, automatizata;
e ok si asta, pana la urma cei mai buni sunt cei carora le place cafeaua buna, dar asta nu se mai cheama ca interactionezi cu o masina pentru a obtine un espresso, ci ca o masina face asta in locul tau!
si nu inteleg de unde adversitatea asta bigota in forum, pentru masini automate Smile
pana la urma asta e drumul in viitor si "decent espresso" ni-l preconfigureaza...

mi se pare esential in cele ce spui, ca urmaresti procesul acolo unde are el loc, adica in grup, vs. boiler;
nici un PID nu poate controla procesul acolo in grup, pe durata catorva zeci de sec!
PID-ul doar pregateste intregul sistem, in idle, dar daca pierderea de caldura e semnificativa (boilere mici si port rece), grupul se raceste oricum. punct;

interesant ar fi sa ne spui cum urmaresti - sau ai urmarit - temperatura in grup: un al doilea senzor si multimetru dual input? etc.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#11
Cand am stabilit diferentele de temperatura intre boiler si grup am folosit un al doilea multimetru, montat ori in sita dusului, ori sita data jos si sonda introdusa in acel mic orificiu.

Evident diferentele de temperatura erau intotdeauna considerabile , din 20-30 de teste rar obtineai valori in marja de un singur grad la grup. Cu aparatul incalzit doar 35-40 minute obtineai intre boiler si grup 15-17 grade diferenta, cu el incalzit de la 60 de minute in sus diferenta se reducea la 10, maxim 12 grade. Dat fiind boilerul f mic, conta mult si daca alimentai cu apa proaspata (f rece) sau daca apa din rezervor era acolo de 3-4 ore si ajunsese la temperatura camerei.  E ca un fel de experiment care nu se termina niciodata, mereu mai descoepri ceva nou chiar atunci cand nu te astepti.

Partea buna e ca de la o vreme inveti sa lucrezi cu cafeaua, gradul de macinare, tampare in asa fel incat acele 1-2 grade care mereu iti joaca feste cu Silvia sa nu mai conteze chiar atit de mult la rezultatul final. Este genul de aparat la care marele minus este lipsa unei temperaturi clare si constate de-a lungul celor ~25 secunde de extractie. Esti nevoit sa descoperi modalitati cu care sa fentezi cumva acest lucru  [Image: smile.gif]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#12
@maki : Sa-l stapanesti sanatos si sa-ti aduca shot-uri excelente. Pentru mine a fost genul de masina care mi-a placut mereu , dar n-am avut-o niciodata...ca si Olcit-ul TRS... [Image: biggrin.gif] ...La multi ani !!!

@radudani : " ...si nu inteleg de unde adversitatea asta bigota in forum, pentru masini automate [Image: smile.gif]
pana la urma asta e drumul in viitor si "decent espresso" ni-l preconfigureaza...
"

Sunt convins ca asta va fi viitorul , pentru ca timpul  este cel ce va dicta masura lucrurilor...insa adversitatea , cel putin in cazul meu , vine doar de la plastic si consumerism...chiar agreez ideea - ca cineva sa-mi prepare ...cafeaua - cel putin la fel de buna , cum i-mi iese mie ( desi ...as suferi un pic dupa Strega  [Image: biggrin.gif]  )....si chiar nu tin neaparat sa poarte fusta mini , dar sa o aduca repede...mai ales cand e ceata deasa... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#13
am incercat azi sa prepar un flat white si.. am ramas uimit de ce putere are la abur, dupa Gaggia. wow, in cateva secunde aveam laptele frotat si la temperatura optima! 


in legatura cu PID, citesc acum despre astea mai cu minte, pe care le conectezi si la butonul de brew, si apasand acesta PIDul incepe activ sa intervina, declansand la 100% (sau cat crede el necesar) incalzirea boilerului.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#14
La multi ani !!! ...si sarbatori fericite... [Image: smile.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#15
(31-12-2016, 15:08)Damian The Man Wrote: ... Este genul de aparat la care marele minus este lipsa unei temperaturi clare si constate de-a lungul celor ~25 secunde de extractie. ...

nu exista masina entry-level care sa nu aiba acest... minus!
doar ca la unele e mai usor de controlat rezultatul final, acceptand oricum o variatie de temperatura in grup;
prioritara devine metoda prin care asiguri o consistenta (satisfacatoare pentru tine) intre shoturi...

sunt off topic, dar de mult s-a concluzionat prin topicele forumului ca importanta e stabilitatea termica, sau mai precis reproductibilitatea unui profil termic, nu constanta temperaturii in extractie, adica acel profil liniar de temperatura, masurat intr-un acelasi punct in puc, sau pe circuit in proximitatea acestuia;
stim ca in timpul extractiei temperatura variaza semnificativ si pe verticala si radial in puc!
si mai stim ca stabilitatea termica la masinile traditionale se asigura prin masivitatea grupului (4-9 Kg) si marimea boilerului (5... 20+ Kg), apoi au aparut grupurile saturate la dual boilere;
toate celelalte, inclusiv incalzire electrica grup, sau control temperatura prin PID in n puncte pe circuitul apei de extractie, asigura doar consistenta unei stari de recuperare pentru shot, dar nu si constanta temperaturii in masa pucului (!)

putem specula ca o scadere de temperatura intr-un acelasi punct in proximitatea pucului in timpul extractiei este benefica; e vorba de scaderea solubilitatii apei de extractie si prin aceasta, reducerea procentului de solubile mai rele la gust, care se dizolva oricum mai greu si trec in espresso la sfarsitul extractiei;
si mai bine-ar fi daca ar scadea la sfarsit si presiunea, asa cum se intampla la masinile cu levier si arc, sau in profilele practicate pe masinile ezoterice gen Slayer...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#16
Bun aparat, merita - si daca e si nou si o sa-i adaugi si un Pid o sa te tina ani de zile !!!
Gaggia Clasic + Pid _ Fiorenzato F5
 
Reply
#17
@maki: felicitari, sa o folosesti cu placere! Pretul platit este mai mult decat excelent, iar imbunatatirea resimtita in gust cu siguranta nu este un efect placebo. Nu trebuie sa iti para rau dupa Gaggia Smile

Legat de lucrul cu Silvia, da, poti trai si fara PID, cu pasiune si rabdare poti ajunge sa stapanesti foarte bine tot procesul de "temp surf" cu flush-uri, cronometrari samd astfel incat sa fi cat de consistent se poate in conditiile date.
PID-ul insa va aduce un plus (indiscutabil zic eu) din toate punctele de vedere: rezultat in ceasca, recuperare intre shoturi, calitatea laptelui frotat, ergonomie si confort in utilizare etc.. Dar asta sti oricum devreme ce ai pus deja unul pe Gaggia. Iar la pretul platit de tine, argumentul ca pretul pentru Silvia+PID este periculos de apropiat de un HX entry-level nu mai este valabil Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#18
maki, felicitari, ai pescuit ceva foarte interesant, ai facut un chilipir, ce mai!
Rancilio Silvia este considerata in cercurile cu pricina ca platforma de tuning "standard", cu alte cuvinte, poti scoate din ea shoturi memorabile. Acum depinde de tine, cit de mult te bagi in ea, adica pina la ce grad de complexitate esti dispus sa o controlezi.

Daca te intereseaza un sistem conceput profesional, cu o evolutie in multe iteratii, ce au avut loc pe decursul a ultimilor multi ani, si verificat pe sute de masini, atunci merita sa evaluezi sistemul levo! al lui faustino de pe kaffee-netz.

Sistemul este foarte versatil si scalabil, incepe de la o solutie standard, si merge pina la profilare de presiune, temperatura, control preinfuzie, display virtual, samd... in functie de ce vrea fiecare.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#19
@VladP,

mecoffee parca tot promite (si pentru Silvia parca lucreaza):
  • Precise PID temperature control
  • Optional dimming of the boiler instead of interval switching
  • Pressure control & profiling
  • Preinfusion
  • Wake-up and shutdown timer
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#20
Da, clar, exista si alte solutii, eu am atras atentia asupra unui kit, care mi se pare mai putin cunoscut la noi.
PS. nu stiu daca ai marcat intentionat cuvantul dimming - dar toate sistemele cu pid fac asta. Switching fac cele cu presostat.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#21
(31-12-2016, 18:47)VladP Wrote: nu stiu daca ai marcat intentionat cuvantul dimming - dar toate sistemele cu pid fac asta. Switching fac cele cu presostat.

asa e la el pe site, am facut copy/paste.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#22
ce sa faci de sărbători, daca nu sa upgraduiesti espressorul cu PID.
zis si făcut, în același timp am văzut cum e pe dinăuntru. foarte si foarte profesionist arata.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#23
Ceva foto???
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#24
aici cateva: Rancilio Silvia hidden PID (xmt7100, pt100 sensor) https://imgur.com/a/w6lUs

pidul e ascuns in interior, nu-mi place sa am lucruri atasate de espressor. am setat temperatura si atat)
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#25
pentru perioada cand ma lamuresc cat real are temperatura in puc, am setat si un termometru digital pe boiler care imi afiseaza temperatura:
[Image: Pr57mvhm.jpg]

[Image: UsdjeOrm.jpg]

[Image: kX0BCaim.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#26
vinde tot si i-ati un hx,sunt din alta clasa....al meu are boiler de 3,4 litri....vaporii sunt asa de puternici ca pot umfla roata la masina...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#27
off, ieri am lucrat pe un La Marzocco FB80...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#28
asadar, m-am decis cu sita single, LM Single L115/A, din cate imi amintesc.
dubla de pe Rancilio e foarte aiurea, e din lot vechi, nu cu 102 in capat cum acum se baga in set.

ce sita dubla imi recomandati? si cel mai important, de unde le iau (si single si double) preferabil Ro, ca teoretic am cine sa mi le aduca acasa.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#29
am avut ocazia sa iau o sita dubla EP HQ 14g, care, din conversatia pe care am avut'o cu cei de la Synesso, e facuta de ei.
abia astept sa trag un shot cu ea, poate azi seara si revin cu o opinie.
pana cand, ceva poze aici: http://imgur.com/a/LEAWs
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#30
am facut in final rost de un termometru digital, l'am testat in apa clocotinda si arata 99..100C si acum am reglat PIDul sa imi afiseze cat am apa din grup, in cazul asta 93C:
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)