Hello There, Guest! Login Register


REDUCERILE TASTECRAFTERS - Dalla Corte, Stone, Ascaso, Caflano, Timemore, Bellezza

#31
Salutari,

S-au tot adunat noutati pe site-ul Tastecrafters si m-am gandit ca ar fi bine sa le impartasesc si cu voi : 

Stocul nou de la Timemore a sosit, avem aproape intreaga gama de articole ale producatorului chinez. Sunt personal extrem de multumit de calitatea lor, am avut extrem de putine cazuri de service la ele. 

- la capitolul rasnite avem o super noutate, cutitele Espresso & Brew ( https://www.tastecrafters.ro/rasnite-man...-brew.html) disponibile standard pe Rasnita  Slim Plus ( https://www.tastecrafters.ro/timemore-10...-plus.html )  sau cu posibilitatea de a se monta la super populara rasnita C2 https://www.tastecrafters.ro/rasnite-man...negru.html 
Practic, rasnita extrem de competenta pentru brew si espresso de la Timemore devine astfel Slim Plus si C2 cu upgrade de ransite, daca luam in calcul reducerea de espressoman de 10% practiv avem 2 modele extrem de elegante si fiabile intre 540-640 lei. 

- tot de la Timemore, pentru ca vine vara, aruncati o privire pe Icicle Cold Brewer https://www.tastecrafters.ro/travel/reci...rewer.html . Este printre cele mai elegante si simplu de folosit solutii de casa, pentru uz zilnic chiar. 

- Chestnut X a sosit, o am in teste acasa, vom reveni cu noutati. Este o rasnita extraordinar de eleganta, un rival de nadejde pentru frumoasa Kinu M47. Le avem pe ambele pe site, sunt efectiv obiecte de colectie pentru pasionatii de cafea.

Zvonuri Timemore :

O veste interesanta este ca Timemore va mai scoate o rasnita in gama medie superioara, mai accesibila la pret ca Chestnut X, care va targeta mult mai eficient  Comandante. Cu Chestnut X nu prea au reusit, au bagat excesiv de mult in partea de finisaje si calitatea materialelor dar noua rasnita disponibila la final de an se doreste un compromis, peste actuala gama estetic si caitativ dar sub Chestnut X ca pret. 

- pana la final de an Timemore va mai scoate produse interesante, le mai tin un pic secret insa la jumatatea anului va sosi o versiune interesanta de rasnita manuala, echivalenta lui ODE de la Fellow probabil. Designul e bun, desi mai mult seamana cu Wilfa decat cu ODE, probabil pretul va fi foarte bun. Va exista si versiunea de all in one rasnita plus brewer, aici sunt si mai curios, va tin la curent. 

Espressoare de casa sunt un capitol la care am lucrat intens in ultimele luni, avem 2 noutati de care sunt extrem de multumit : ASCASO si BELLEZZA. Espressomanii au 10% reducere la preturile afisate pe website
 si am amanat un pic anuntarea lor pana cand nu am putut sa le testez suficient de bine incat sa va impartasesc mai bine impresiile. Vor urma catvea video-uri pentru cei interesanti dar in cateva cuvinte : 

ASCASO recomand modelele Dream Pid https://www.tastecrafters.ro/home-office...e-red.html ) si Duo Pid https://www.tastecrafters.ro/home-office...-lemn.html
Le- am avut in teste peste o luna de zile, inca am Dream. La capitolul plusuri sunt designul, finisajele, grupul profesional 58 mm ( identic cu modelele lor comerciale, inclusiv portafiltrele de lemn sunt aceleasi ca la gama profesionala) , volumetria programabila ( care functioneaza multumitor de bine, pentru o pompa de vibratie) si mai ales, versatilitatea extractiilor espresso, ajutate de grupul independent cu thermobloc, controlat PID.  

Am montat filtre IMS nanotech pe fiecare si un mic tweak, am crescut un pic presiunea de extractie la Dream, de la 9 la 11 bari, pentru ca oricum coboara pe finalul extractiei. Am observat o imbunatatire a shot urilor. DUO nu a avut nevoie de acest tweak, extractiile espresso fiind bune, cumva circuitele hidraulice sunt diferite, acest model avand si abur independent. 

Concluzia e ca pentru cine face 90% espresso, Dream este foarte bun in acest buget, considerand designul si finisajele dar si precizia de extractie a grupului. Pentru cei ce fac crema de lapte des recomand DUO, desi aburul nu e puternic, controlul e bun si crema iese lichida, doar ca dureaza mai mult decat un dual boiler obisnuit. 

Chiar daca nu apar pe stoc, avem un transport mare saptamana viitoare deci vor fi multe variante. 

BELLEZZA este o alta marca interesanta ce a intra in portofoliul nostru recent. Am fost atrasi de calitate, inovatie si materiale, totul este full INOX, carcasa, sasiu, boilere.  Au 2 game, gama classica, cu grup E61, ce seamana cu multe alte marci de pe piata, mai ales cele nemtesti. Finisajele sunt la niveul cel mai inalt, imi aduc aminte de ECM dar preturile sunt mult mai rezonabile, pentru ca sunt produse in China si asamblate partial in Germania ( si controlul calitatii evident) . Am testat de la ei un HX si mi s a parut foarte decent, atat ca pret cat si la regimul termic al grupui de extractie, extrem de usor de tinut prin flush in zona de 94 de grade ( https://www.tastecrafters.ro/bellezza/es...-leva.html Avem pe stoc atat pe alb cat si pe negru si vom face un pachet cu rasnita Bellezza Piccola 60 mm titanium burrs, cu care sigur va fi o optiune buna pentru amatorii de bauturi cu lapte si espresso in mod ocazional. 

Interesant de la Bellezza este dual boilerul Bellona, care face parte din gama moderna https://www.tastecrafters.ro/bellezza/es...llona.html  In acest buget si finisaje va fi foarte competitiv, avem un lot de 12 bucati pe drum, vor ajunge la jumatatea lui mai cel tarziu. Va mai fi o noutate interesanta de la Bellezza dar o las pentru alta data Smile 

Weekend fain sa aveti! 

Razvan
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#32
Conform celor trimise de catre Tastecrafters am updatat prima postare cu o modalitate mai clara de acordare a reducerilor plus o sinteza facuta de catre Razvan cu cele mai interesante variante pentru espressomani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
Dragi prieteni,

Pregatim reduceri semnificative pentru Black Friday insa ne-am gandit ca este bine sa fiti informati despre produse, astfel ca am decis sa insufletim canalul Youtube pentru Tastecrafters. 

Contentul va fi momentan in limba romana, deci accesibilitatea la informatii este maxima

Am reusit sa filmam cateva video-ul la targul international Host pentru marcile pe care le reprezentam. Sunt multe noutati de care in mod nu stiati ( mai ales la Bellezza ) dar si la celelalte marci am avut ocazia sa testam produse noi de care stiam ca vin dar nu eram constienti de nivelul finisajelor. 

Belleza : https://www.youtube.com/watch?v=4nlDPPh3EQk
Ascaso : https://www.youtube.com/watch?v=DsblFqJuS1s
Dalla Corte : https://www.youtube.com/watch?v=IeedGmmqxF0 

Sper sa fie utile informatiile si daca aveti sugestii sau cerinte de produse la care ati dori sa facem un review, incercam. Un like si subscribe pe canalul Youtube Tastecrafters vor fi mereu un factor motivational serios, asa ca nu ezitati Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#34
Mă interesează un cantar ...de bf ,intra așa ceva în oferta?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#35
Superb! Când intră anul acesta reducerile BF?
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#36
Nu vreau sa par rău și respect eforturile făcute ptr a avea reduceri pe acest grup dar ....
urmăream un cantar timemore pe tastecrafters.ro la preț de 399 lei unde mai aveam discount ,acum trebuie sa zic deși îl respect pe Răzvan ,poate nu e vina lui același cantar e mai scump cu 50 de lei față de câteva ore înainte...
Sa vina blamatorii ...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#37
(11-11-2021, 23:53)orwo Wrote: Nu vreau sa par rău și respect eforturile făcute ptr a avea reduceri pe acest grup dar ....
urmăream un cantar timemore pe tastecrafters.ro la preț de 399 lei unde mai aveam discount ,acum trebuie sa zic deși îl respect pe Răzvan ,poate nu e vina lui același cantar e mai scump cu 50 de lei față de câteva ore înainte...
Sa vina blamatorii ...

E un timer programat pe site, mai sunt 57 de minute pana la reduceri, la ora la care scriu Smile O sa fie reduceri, gustoase Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#38
Te rog sa nu te superi...dar na nu mi se pare fair
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#39
Pai nici nu e.
Probabil ca majoritatea fac asa si cei care nu fac pot doar sa piarda.
E o alegere grea
 
Reply
#40
E deja veche schema pe piata romaneasca Smile))
au fost deja sanctionati ieri parca de ANPC foarte multi mari retaileri printre care Altex și Evomag pt ca au făcut magarii de black friday si au incercat sa induca in eroare consumatorii
 
Reply
#41
Daca o sa vânda la prețul mai mic decât în ultima luna e ok Smile probabil a fost mărit sa para mai mare impactul.. La av store niște boxe ai fost tot anul 1599 de la 2200 parca acum sunt 1499 dar de la 2800 deci.. E mai mare reducerea dar e legal Smile.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#42
Cred ca nu se intelege si probabil este si un bias legat de practica Altex / Emag. 

Luam un exemplu concret : cantarul Timemore a fost mereu la reducere 11%, din pret de lista 449, adica 399, pana astazi, acum cateva ore, cand a inceput reprogramarea preturilor. Acum, ca vine Black Friday, pretul lui nu a crescut, s a anulat reducerea de 10% , se revine la pretul de lista ( care a fost mereu afisat) si se va aplica o reducere mai mare, din acelasi pret de baza, nu unul marit. 

Daca nu am anula reducerile anterioare nu am putea sa aplicam corect reducerile noi. Sunt limitarile platformei pe care lucram. Cine va avea rabdare sa analizeze evolutia preturilor produselor de interes, va intelege preturile reduse si va putea judeca cat de mare este reducerea reala. Doar ca ea se aplica dupa ora 00:00 si in plus ne asteoptam, ca in toti anii, sa fie probleme tehnice cu platforma. 

Cel mai bine adresati pe email la hello@tastecrafters.ro intrebarile concrete, sunt mari sanse ca aici sa nu se mai poata raspunde in timp util in perioada nebuna a reducerilor Smile

Daca gasiti vreun singur exemplu de produs cu pret de lista marit semnificativ ( sigurele corectii pot de curs valutar, deci infime) , puteti sa faceti printscreen si sa l puneti public. Suntem o echipa mult prea mica ( 2 persoane) sa putem gestiona "artificii" de genul, nu avem boti automati care sa manipuleze preturile si personal chiar nu apreciez aceste afirmatii pripite. Se putea astepta macar afisarea reducerilor inainte de antepronuntare Sad
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#43
De ce trebuie sa fie că la eMag?lumea percepe altfel...nu e nimic bun de învățat de la ei.
Acum apare site în construcție.wtf?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#44
Da, dar am văzut reducerile, intradevar super faine...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#45
(12-11-2021, 01:08)d2florin Wrote: Da, dar am văzut reducerile, intradevar super faine...
Mie îmi apare în construcție deci ...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#46
(12-11-2021, 01:10)orwo Wrote:
(12-11-2021, 01:08)d2florin Wrote: Da, dar am văzut reducerile, intradevar super faine...
Mie îmi apare în construcție deci ...

La fel si aici Smile
 
Reply
#47
(12-11-2021, 01:11)radu.mereuta Wrote:
(12-11-2021, 01:10)orwo Wrote:
(12-11-2021, 01:08)d2florin Wrote: Da, dar am văzut reducerile, intradevar super faine...
Mie îmi apare în construcție deci ...

La fel si aici Smile
Mă las păgubaș,e doar o perdea de fum...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#48
Merge...si sunt reduceri foarte bune. Eureka Mignon SD la 2400, hellz yea.
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#49
(12-11-2021, 01:13)mynameismada Wrote: Merge...si sunt reduceri foarte bune. Eureka Mignon SD la 2400, hellz yea.
Și a revenit,rasnita la prețul asta e ok daca e pe stoc
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#50
Si cantarul ala de care ziceai timemore , daca te refereai la "Black mirror", vad ca e 354 ron, deci sub cei 399 mentionati mai sus.
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#51
+ reducerea prin aplicarea codului espressoman = 319 lei cantarul
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#52
Corect, deci 20% reducere fata de pretul de 399 ron si 29% din pretul de referinta de 449. Deci nu-i rau si un pic de rabdare si calm nu strica Smile
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#53
(12-11-2021, 01:24)RazvaNNN Wrote: + reducerea prin aplicarea codului espressoman = 319 lei cantarul
Adevărat e mai ieftin cu 30 de lei .
Îmi cer scuze că am fost pesimist,acum îmi comand
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#54
(12-11-2021, 00:38)razvanMB Wrote: Cred ca nu se intelege si probabil este si un bias legat de practica Altex / Emag. 

Luam un exemplu concret : cantarul Timemore a fost mereu la reducere 11%, din pret de lista 449, adica 399, pana astazi, acum cateva ore, cand a inceput reprogramarea preturilor. Acum, ca vine Black Friday, pretul lui nu a crescut, s a anulat reducerea de 10% , se revine la pretul de lista ( care a fost mereu afisat) si se va aplica o reducere mai mare, din acelasi pret de baza, nu unul marit. 

Daca nu am anula reducerile anterioare nu am putea sa aplicam corect reducerile noi. Sunt limitarile platformei pe care lucram. Cine va avea rabdare sa analizeze evolutia preturilor produselor de interes, va intelege preturile reduse si va putea judeca cat de mare este reducerea reala. Doar ca ea se aplica dupa ora 00:00 si in plus ne asteoptam, ca in toti anii, sa fie probleme tehnice cu platforma. 

Cel mai bine adresati pe email la hello@tastecrafters.ro intrebarile concrete, sunt mari sanse ca aici sa nu se mai poata raspunde in timp util in perioada nebuna a reducerilor Smile

Daca gasiti vreun singur exemplu de produs cu pret de lista marit semnificativ ( sigurele corectii pot de curs valutar, deci infime) , puteti sa faceti printscreen si sa l puneti public. Suntem o echipa mult prea mica ( 2 persoane) sa putem gestiona "artificii" de genul, nu avem boti automati care sa manipuleze preturile si personal chiar nu apreciez aceste afirmatii pripite. Se putea astepta macar afisarea reducerilor inainte de antepronuntare Sad
 Am pus in cos 3 produse, un cafflano, aerpress si o ceasca care aveau reduceri bune,pana sa dau finalizare s au marit preturile Sad(
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
#55
patit si eu ceva similar! + “codul de reducere nu existsta in sistem”
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
#56
La fel si eu cu dc studio, era undeva la 13k, s-a dus in 21k
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
#57
Idem aici, @razvanMB. Bellona era spre 4200 de lei, acum e 5800. Mai bine dați shutdown la site până modificați prețurile complet. Îmi tremură, naibii, cardu-n mână. Big Grin
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#58
(12-11-2021, 01:38)TVTVTV Wrote: Idem aici, @razvanMB. Bellona era spre 4200 de lei, acum e 5800. Mai bine dați shutdown la site până modificați prețurile complet. Îmi tremură, naibii, cardu-n mână. Big Grin

Guys, se va rezolva, ma mir ca nu a picat platforma de tot pana acum. Totusi, am primit telefoane la ora asta Smile 

Reducerile sunt valabile tot weekend ul, nu e nici o graba, va rog mult, nu va panicati. Putem discuta calm de maine, pe mail, telefon, etc.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#59
Eu sunt calm, Răzvan. Doar că voiam să vă dau banii înainte să mă culc. Așa... vi-i dau de dimineață, ce să fac? Big Grin
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#60
(12-11-2021, 01:52)TVTVTV Wrote: Eu sunt calm, Răzvan. Doar că voiam să vă dau banii înainte să mă culc. Așa... vi-i dau de dimineață, ce să fac? Big Grin

Daca mai esti treaz, cred ca acum poti sa plasezi comanda cu reducerea completa la Bellona, vad ca functioneaza acum Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)