Hello There, Guest! Login Register


RECOMANDARE ACHIZITIE RASNITA

#1
Vreau sa ajut un prieten interesat de achizitionarea unei rasnite electrice.
Aegerea nu este una tocmai simpla, avand in vedere multitudinea ofertelor pe piata de profil.
La fel ca el sunt multi care citesc acest forum si se gasesc in aceeasi situatie, de a alege.
Mai jos este o lista scurta, cu cateva variante selectate din ofertele mai multor magazine.
Cine va interveni ar putea introduce si alte variante, situate insa in acelasi interval de pret, nu peste.
Plecand de la principiul intai rasnita si apoi expresorul ce ati alege si care ar fi argumentele?

1- Mazzer Major 650W, cutite 83mm 20kg, 1400rpm, voluminoasa, pret 2900 lei
2- Mazzer Mini 250W, cutite 64mm, 10kg 1400 rpm, pret 2700 lei
3- Macap MC7 800W,cutite 75mm, 1400rpm, voluminoasa, pret 2300 lei
4- Macap M4D 350W,cutite 64mm 1400rpm, voluminoasa, pret 2600lei
5- ECM S Manuale 450 W, cutite 64mm, 8kg, 1400rpm, fara timer sau reglare dozaj, pret 2700 lei
6- Eureka Zenith Club E , 280W, 1300rpm, 12kg,curatare fara impact asupra reglarii, cutite 60mm, pret 2150 lei
7- Eureka Zenith 65 E, 500W, 13kg, cutite 64mm,curatare fara impact asupra reglarii, 1400rpm, pret 2740 lei
8- CEADO E5P, 300W,cutite 64mm, curatare fara impact asupra reglarii, 1400rpm, fara timer sau reglare dozaj, pret 2160 lei.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#2
Radu daca poate sa fie de ajutor...pun o fotografie cu Eureka Zenith 65 E ( nr. 7 ) ( scuze pt calitate ). Vezi ca e destul de voluminoasa in comparatie cu espressorul . Eu sunt multumit de ea dar are o retentie destul de mare. Andrej vorbeste de ea aici.  [Image: 168bwk2.jpg]
 
Reply
#3
Daca reuseste sa se imprieteneasca cu MC7... dar depinde si de tipologia lui. Adica e mai comod sau vrea sa puna umarul aka pensula si pompa de curatat senzorul foto? E ok cu faptul ca unele variante sunt rasnite de magazin cu clama pentru pungi si trebuiesc putin "cizelate"? Este retentiolog in devenire sau nu?

Si-a luat in calcul, in acelasi buget si saltul la un HX cu E61 + o rasnita manuala M38? S-ar putea sa scoata mai mult din cafea decat un PL41TEM + Robur sau EK43  Smile  

*Apropo, as vrea sa experimentam asta odata, single boiler micut + rasnita profesionala foarte buna vs  HX cu E61 + rasnita manuala de precizie
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Orice ar alege din rasnitele de mai sus, va fi multumit. Cauta o varianta doserless, fa un tabel cu cat rasneste fiecare si ia in calcul viteza de rasnire diar daca difereta de timp este dramatica.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#5
Cu voia ta, as adauga la lista:

Eureka Olympus 75 E, 575W,cutite 75mm, curatare fara impact asupra reglarii, 900 rpm, pret 3640 lei

plusuri:
Retentie remarcabila pentru gama ei (2.5g in medie, depinde de cafea, macinatura)
cu palnia mica, arata decent langa expresor
se potrivesc cutitele de la Mythos 75.... [Image: biggrin.gif]

minusuri:
stocuri limitate, va fi inlocuita cu modelul nou, 1400rpm si pretul banuiesc ca va sari in gama 5000+
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#6
Daca espressorul este un SBDU cu boiler de 250ml-300ml, nu cred ca merita sa urci stacheta rasnitei pana la 3500 cand de banii astia aproape iti iei HX.  Dar daca a bugetat deja (sau are in dotare un HX /DB) atunci e alta discutie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
4- Macap M4D 350W,cutite 64mm 1400rpm, voluminoasa, pret 2600lei


o mica eroare s a strecurat in lista...
Macap M4D are cutite de 58 nu de 64...
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#8
(17-05-2016, 11:29)Lyvyoo Wrote: Daca espressorul este un SBDU cu boiler de 250ml-300ml, nu cred ca merita sa urci stacheta rasnitei pana la 3500 cand de banii astia aproape iti iei HX.  Dar daca a bugetat deja (sau are in dotare un HX /DB) atunci e alta discutie.


Dacă va dori upgrade , merita. Oricum o râșnița bună ridica performanțele si unui SBDU cu boiler mic.
Părerea mea
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#9
Pentru expresor s-a decis.
Va fi un DB cu grup E61.
Rasnita electrica cu retentie zero nu se poate, insa una cu o cantitate cat mai mica va fi apreciata de oricine.
Nu am experienta cu prea multe rasnite asa ca nu pot exprima opinii, motiv pentru care apelez la experientele voastre.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#10
"achizitionarea unei rasnite electrice"
suna corect; nu inteleg motivul pentru care ai rasni manual zi de zi, acasa, daca tot esti in posibilitatea de a pune la bataie pana in 2900 lei!
"Plecand de la principiul intai rasnita si apoi expresorul "
da, multi repeta asta ca pe-o rugaciune, dar cati cred si inteleg asta...si cati ar indrazni sa-si sacrifice o majoritate a bugetului pe o rasnita titan cu cutite conice si pe urma sa-si cumpere ceva place holder de la supermarketul de electrocasnice?!


dar sunt cateva intrebari, enuntate de regula in topicele astea:
- ce utilizare preconizeaza: exclusiv expresso, sau si alte metode alternative? adica stepless sau nu? modelele din lista par in majoritate cu reglaj in pasi;
- ce regim preconizeaza? zilnic? 1-2, 5-6 sau mai multe shoturi; de unde ar rezulta un regim preferat de single-dosing sau on demand;
- ce cafele prefera si ce prajire; stim ca boabele dure, sau/si prajite light sunt maruntite mai greu; sunt preferabile puteri si dimensiuni mai mari;
- e dispus sa faca mici modificari/bricolaje? MC7 necesita macar mici modificari in zona camerei si canalului de iesire;
- sau macar - cum zicea Lyvyoo, sa puna umarul la recuperare retentie si curatire in general? daca da, atunci o solutie cu recipient tampon la iesire (doser sau palnie) si camera de iesire accesibila, poate fi cea mai eficienta la capitolul retentie; si probabil si pret/performanta la cele fara modificari;

si cateva criterii proprii:
- un nu hotarat pentru second hand in RO (exceptie desigur, cei 'de fata', pentru o oportunitate de la prima mana...)
- la rasnite, cu tehnologia actuala de maruntire boabe: mare=good, mic=bad;
deci voluminoase, grele, cutite mari, motoare puternice...
si, cum scriam odata: daca un televizor cu CRT mare, de peste 40Kg, incapea in living, atunci nu vad care e problema cu rasnita, sau cu masina espresso; daca tot le folosim de placere;
- exista totusi ceva de dorit mic la o rasnita: viteza de rotatie! in special la cele cu cutite conice;
- si sigur, calitate! deci brand:
o rasnita mare Compak, Anfim, Ceado, Cimbali (Casadio), Mazzer, Macap s.a. - un model in categoria de pret respectiva (500-700 euro) e bun - daca exista! raman pentru decizia finala, doar preferintele personale;
din respect pentru OP (original poster), mentionez si Mahlkonig, care evident este intr-un 'cerc al zeilor' din Elvetia, dar nu stiu de ceva incadrabil in buget;

din lista respectiva, ca preferinte personale:
- nu as alege MC7; pleaca din fabrica cu destinatia pravalie...
- nu as alege Mazzer; sunt prea raspandite si prea ieftine ca sa fie adevarate [Image: smile.gif]
- ECM-ul imi amindeste de Bezzera, care le monta espressoarele...si mi se pare scump!
- din lista, as alege CEADO E5P, care daca e scos din fabrica de langa Venezia e pe departe cel mai bun pret/performanta!
- dar recomandarea mea ramane pentru MACAP M7 900 R - stepless, cu doser, pe care l-as include in lista; pret 627 euro (~2820 lei); nu exista nimic echivalent, pentru cineva care a depasit prejudecatile cu cutitele plane; sau eventual a inteles ca astea sunt preferatele (nejustificat, zic eu) celui de al 3-lea val;

cand cumpar un lucru la limita sau peste puterile mele financiare, dar la care tin, atunci fac tot ce pot ca sa fie cel mai ieftin dintre cele bune; si la rasnite, principalul argument ramane calitatea macinaturii, concret capabilitatea espresso;
volum, greutate, retentie, predispozitie feng-shui - cum zicea acela... screw them  Smile

in ce priveste doser-ul, sunt destui convinsi in forum ca e echivalent unei cozi sau corn de drac, deci nu lor ma adresez, ci celor care ar dori sa-si ia o rasnita:
mecanisme identice, dar preturi tare diferite intre o rasnita mecanica cu doser (cea mai ieftina varianta capabila espresso) si o rasnita electronica OD, cu cutite conice (cea mai scumpa varianta, dar tot cu... retentie) - variante la alegere;

si just for the record: preferata mea - nu incape in lista - e COMPAK E10 Conic OD;
(parca are ceva asemanator Yume; si parca prototipul Che dadea rezultate comparabile cu aceasta acolo! 
ok, si la mine, in testul initial a fost greu sa diferentiez rezultatele prototipului de cele ale Macap-ului; dar cauza era cafeaua mediocra ce-am folosit-o... altfel, despre M47, numai de bine...)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#11
75mm-83mm, cutite mari, sa termine cu upgrade-ul.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#12
(17-05-2016, 14:46)radudani Wrote: si cateva criterii proprii:
- un nu hotarat pentru second hand in RO (exceptie desigur, cei 'de fata', pentru o oportunitate de la prima mana...)

...

din lista respectiva, ca preferinte personale:
...
- nu as alege Mazzer; sunt prea raspandite si prea ieftine ca sa fie adevarate [Image: smile.gif]
Cu tot respectul pentru postarile tale (citesc cu foarte mare interes si invat multe din ele), chiar daca ai mentionat ca sunt parerile proprii (vrei nu vrei, parerile tale sunt litera de lege pentru multi dintre noi Smile ), as dori sa te contrazic.

1. Am cumparat rasnita SH. De la noi de pe forum, e drept, dar era listata si pe olx. Daca n-o gaseam pe forum, o luam de pe olx. Nu sunt de acord 100% ca SH-ul din Romania e de evitat... cu knowledge-ul adecvat poti gasi aparate OK. Repet: cu un minim de cunostinte si documentare prealabila.

2. Din ce am citit pe site-urile internationale, Mazzer-ul se bucura de suficient respect. Eu i-am schimbat cutitele (parca am dat pe ele 25 de euro noi originale), am bricolat-o cu acel con (inca vreo 50 de RON) si sunt foarte multumit. E un tanc, da rezultate bune in ceasca (testat cu un Lelit cum am avut eu, pe viitor voi testa cu un Kino de 47), fiabila. Cred ca voi iesi eu la pensie si ea tot va functiona.

Acum, ca nu se ridica la nivelul altor rasnite mai scumpe, nu contesta nimeni. Dar sa afirmi ca nu e OK pentru ca e prea raspandita si prea ieftina, e cam prea subiectiv totusi. BTW, e circa 6-700 de euro noua. Deci "ieftin" e foarte relativ.

Evident ca unii din voi sunteti la un nivel mult peste media in ce priveste espresso, dar noi, muritorii de rand, ne multumim si cu un Renault/Opel/Peugeot/..., nu ne trebuie neaparat Audi/BMW/Mercedes/.... [Image: smile.gif]

Sper sa nu fi inoportunat cu aceasta postare (daca da, imi cer scuze), dar poate mai citesc unii aflati in faza de "ce sa-mi cumpar" pe-aici si ar putea trage concluzia ca daca nu e cutare brand, nu e OK. Si cred ca ar fi de preferat sa citeasca pareri cat mai obiective.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#13
Eu nu am avut niciodata rasnita sau espressor noi. Toate au fostsecond hand din Romania. Sunt la al 3-lea espressor si a 4-a rasnita si toate au fost OK.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#14
(re)citeste-l pe OP (original poster)
lui i-am raspuns...
in ce priveste raspunsul meu acum, sunt valabile cele scrise deja in alt thread;

 "Dar sa afirmi ca nu e OK pentru ca e prea raspandita si prea ieftina, e cam prea subiectiv totusi"
in original:
 "nu as alege Mazzer; sunt prea raspandite si prea ieftine ca sa fie adevarate [Image: smile.gif]"
(sublinierile mele)

totusi, pentru cei ce ne mai citesc si ref la subiectivitate, reiau zicerea aceea a unui home-barista:
There are only two types of coffee descriptions, yours and theirs. If theirs aren't like yours, screw 'em. That doesn't mean theirs are wrong, but screw 'em anyway.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#15
Achizitia a fost facuta .
Eureka Zenith 65E.
Multumiri tuturor pentru interventii .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
(25-05-2016, 21:56)radudani Wrote: totusi, pentru cei ce ne mai citesc si ref la subiectivitate, reiau zicerea aceea a unui home-barista:
There are only two types of coffee descriptions, yours and theirs. If theirs aren't like yours, screw 'em. That doesn't mean theirs are wrong, but screw 'em anyway.

Fair enough. [Image: 26.png]
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#17
Se poate o opinie avizata din partea voastră despre o rasnita Brasilia rr45s? Mi-ar fi de folos deoarece doresc sa o achiziționez, va multumesc anticipat cu stima, orwo
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)