Hello There, Guest! Login Register


Râșniță manuală v60

#1
Salutare comunitate! După părerea voastră care e cea mai bună râșniță manuală destinată mai mult pentru pour over, imersion?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#2
Kinu, Comandante, Aergrind/Feldgrind, Xeoleo 50mm in ordinea pretului le-am pus, de la scump la ieftin.

Mai sus nu avea sens sa-ti recomand rasnite manuale de 1000euro + (hg-one, helor )
 
Reply
#3
Omu' a zis ... cea mai buna... in cazuri din astea se subintelege "indiferent de pretz" Big Grin
 
Reply
#4
Edited Ulterior
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#5
Kinu m47 sau m68? Vreau sa nu mai foloseac sitele de la kruve, vreau să obțin o rașnire foarte constanta pe pasul medium - coarse
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#6
Macinatura constanta obții pe o râșniță electrica. Sunt câteva care merg bine la brew.
 
Reply
#7
Vezi prototipul ala scos vara asta de OE, imi scapa acum numele... cu dantura ca de piatra de moara, care pretinde ca prin sfaramare pura, fara aschiere, a pus capat producerii de fines.
 
Reply
#8
Nu e gata:

http://www.oehandgrinders.com/APEX_c_37.html

La campionatul de Aeropress parca erau mai multi cu Comandante.

Pharos are un pret excelent raportat la marimea cutitelor:

http://www.oehandgrinders.com/OE-Pharos-...p_108.html
 
Reply
#9
Sa fie manuala pentru ca sunt zgomotoase cele electrice, pentru spatiul ocupat sau pentru a fi folosita in "deplasare"?
Tim Wendelboe foloseste Wilfa pentru Pourover:
How to make Pourover/Filter Coffee w/ Tim Wendelboe
O fi doar reclama, o fi din comoditate sau chiar obtine ceva bun?!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#10
(13-11-2018, 19:44)lracu Wrote: Tim Wendelboe foloseste Wilfa

nu avea el shares in compania aia? Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#11
Srry, nu stiui !
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#12
Noapte buna, copii... Smile
 
Reply
#13
Strict pt brew (si din curiozitate si pt ca am intrebat in jur), eu am trecut de la Kinu M47 la Comandante. Plus ca era oferta la barshaker. Dar pt brew, cred ca si o Wilfa ar fi ok.

Trimis de pe al meu Nokia 5.1 folosind Tapatalk
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)