Hello There, Guest! Login Register

[Proiect DIY] Proiect fiole pentru boabe

Pentru ca piata inca nu e acolo, ne-am orientat catre alte modele si preturi mai prietenoase.

5/6 fiole - 100 lei.

[Image: j0T1BGR.jpg][Image: fZJto7Z.jpg]
Lelit PL162T Bianca - in vanzare

Comandante C40 | V60 | Aeropress

Reply
Avem si primii cumparatori. Ii las pe iei sa dea feedback.

Reply
Am primit minunăția Smile
Mulțumesc colegului @slavic1983 pentru profesionalism si promptitudine Smile
[Image: 05HN7Qy.jpg][Image: YgVZtys.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace #Kinu M47 Phoenix #Kompresso #Aeropress #V60  

Reply
Extractii reusite @Rala

Apropo de capacitatea fiolelor:

[Image: jfUiDQO.jpg]

Reply
Mi-am cumparat si eu separat fiolele, insa din 3 cafele de la Yumme, doar din Ethiopia am reusit sa bag 18.7 gr.
Peru si El Salvador nu incap(18.7gr).
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 

Reply
(17-06-2020, 12:59)lorisl Wrote: Mi-am cumparat si eu separat fiolele, insa din 3 cafele de la Yumme, doar din Ethiopia am reusit sa bag 18.7 gr.
Peru si El Salvador nu incap(18.7gr).

Nu am exact aceleasi fiole, dar sunt de aceeasi capacitate.

@Rala ai putea sa faci, te rog, niste masuratori?

Reply
O să fac măsurători, dar doar diseara ajung acasă Smile
#Lelit PL 81T-Grace #Kinu M47 Phoenix #Kompresso #Aeropress #V60  

Reply
Scuze, nu am vrut sa iti poluez topicul. Poate ar trebui sa mutam discutia intr-un thread separat. Eu tineam minte ca era unul pentru single dose si recipiente dar nu il mai gasesc.

Referitor la capacitate, conteaza foarte mult cat de mare e bobul de cafea. La Ethopia era bob mic, la Peru e mai mare si la El Salvador era chiar imens un bob de cafea. Avand in vedere ca e relativ mic diametrul conteaza foarte mult dimensiunea bobului de cafea.
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 

Reply
(17-06-2020, 14:24)lorisl Wrote: Referitor la capacitate, conteaza foarte mult cat de mare e bobul de cafea. La Ethopia era bob mic, la Peru e mai mare si la El Salvador era chiar imens un bob de cafea. Avand in vedere ca e relativ mic diametrul conteaza foarte mult dimensiunea bobului de cafea.

Perfect adevarat.
Eu am cumparat in 2 randuri fiole de pe Ebay. Prima data astea de 50ml (astea din statiile din proiect) si a doua oara de 60ml, dar numia 10 bucati.

In astea de 60 ml intra cam 22-23 de Etipopia.

Apropo, pentru ca e topic pt proiect nu pt vanzare. Daca veti idei interesante privind genul acestea de staii. Idei pt fiole/ borcane, forme, culor - suntet mai mult decat bine venite.

Reply
Eu am gasit in auchan "fiole" de 50ml. Niste țoiuri la 3 lei bucata. Problema e ca vin fara dop si am stat sa fac din dopurile de pluta de la sticlele de vin, dar ca sa arate decent e un pic de migala. Partea buna e ca nu e nevoie de baza, se pot aseza oriunde fiind late la baza, seamana cu un pahar erlenmeyer. Partea proasta e ca pana acum nu am reusit sa pun mai mult de...18.5g si asta in functie de cafea. Cu unele soiuri am pus cel mult 17-17.5g.
Zass ZEM 04 ; Eureka Mignon

Reply
Mi se pare gura cam ingusta pentru o utilizare facila.

Mi-au placut fiolele alea scumpe de la Titus cu capac metalic si garnitura de cauciuc...

[Image: 4ZVnkBO.jpg]

Reply
Eu folosesc borcanelele astea. Desi au alta forma decat fiolele de mai sus, isi fac treaba foarte bine, si vin pe mai multe dimensiuni. In cele de 60 ml intra lejer 22-25g de cafea.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
(17-06-2020, 21:13)slavic1983 Wrote: Mi se pare gura cam ingusta pentru o utilizare facila.

Dap, e un pic cam...incomoda umplerea lor, dar se face doar din palma. In schimb ceva cu boabe foarte mari, gen maragogype nu stiu daca ar intra
Zass ZEM 04 ; Eureka Mignon

Reply
Am aflat de o locatie unde putem gasi urmatoarele tipuri de fiole, inclusiv standul de la cea de a doua.
Tehnica Medicala Coltea - vizavi de spital.

Pana nu le fac o vizita nu ma las Smile

[Image: CupqIB7.jpg][Image: JDFgzTk.jpg][Image: cCRmekW.jpg]

Reply
Elemental, Oradea:
https://www.elemental.eu/ro/447-borcan-ambra-120.html
[Image: borcan-ambra-120.jpg]
testat cu Arabica, 50g.

In cel de 60ml (https://www.elemental.eu/ro/446-borcan-ambra-60.html)
[Image: borcan-ambra-60.jpg]
probabil incap 20g..22g
■  Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Kinu M47PH ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■ Retired: Porlex Tall ■

Reply
Salut
As vrea si eu sa-mi comand o statie cu fiole. De unde se poate gasi asa ceva ? Am dat search pe google dar nu reusesc sa gasesc ceva asemanator. 
Multumesc
Crem One 2B R-LFPP
Flair Signature Black Pro
Kinu Phoenix 

Reply
Pentru ca acesta e un proiect DIY am mutat celelalte postari in topicul despre pastrarea cafelei.
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(08-06-2021, 14:39)Grigore Wrote: Salut
As vrea si eu sa-mi comand o statie cu fiole. De unde se poate gasi asa ceva ? Am dat search pe google dar nu reusesc sa gasesc ceva asemanator. 
Multumesc

Pai am avut eu la vanzare chiar saptamana trecut. Deja au ajuns la noul proprietar.

Voi intreba la ruda (fostei sotii) daca vrea sa mai colaboram si anunt aici.

Reply
(17-06-2020, 21:46)bemihai Wrote: Eu folosesc borcanelele astea. Desi au alta forma decat fiolele de mai sus, isi fac treaba foarte bine, si vin pe mai multe dimensiuni. In cele de 60 ml intra lejer 22-25g de cafea.

@bemihai Ai si un suport pt borcanele?

Reply
Nu, le tin intr-un sertar, aliniate.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)