Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
[Proiect DIY] Proiect fiole pentru boabe - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Marketplace (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Marketplace)
+---- Forum: Propuneri achizitii de grup si proiecte DIY (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Propuneri-achizitii-de-grup-si-proiecte-DIY)
+---- Thread: [Proiect DIY] Proiect fiole pentru boabe (/Thread-Proiect-DIY-Proiect-fiole-pentru-boabe)



[Proiect DIY] Proiect fiole pentru boabe - slavic1983 - 15-06-2020

Pentru ca piata inca nu e acolo, ne-am orientat catre alte modele si preturi mai prietenoase.

5/6 fiole - 100 lei.

[Image: j0T1BGR.jpg][Image: fZJto7Z.jpg]


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - slavic1983 - 16-06-2020

Avem si primii cumparatori. Ii las pe iei sa dea feedback.


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - Rala - 16-06-2020

Am primit minunăția Smile
Mulțumesc colegului @slavic1983 pentru profesionalism si promptitudine Smile
[Image: 05HN7Qy.jpg][Image: YgVZtys.jpg]


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - slavic1983 - 16-06-2020

Extractii reusite @Rala

Apropo de capacitatea fiolelor:

[Image: jfUiDQO.jpg]


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - lorisl - 17-06-2020

Mi-am cumparat si eu separat fiolele, insa din 3 cafele de la Yumme, doar din Ethiopia am reusit sa bag 18.7 gr.
Peru si El Salvador nu incap(18.7gr).


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - slavic1983 - 17-06-2020

(17-06-2020, 12:59)lorisl Wrote: Mi-am cumparat si eu separat fiolele, insa din 3 cafele de la Yumme, doar din Ethiopia am reusit sa bag 18.7 gr.
Peru si El Salvador nu incap(18.7gr).

Nu am exact aceleasi fiole, dar sunt de aceeasi capacitate.

@Rala ai putea sa faci, te rog, niste masuratori?


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - Rala - 17-06-2020

O să fac măsurători, dar doar diseara ajung acasă Smile


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - lorisl - 17-06-2020

Scuze, nu am vrut sa iti poluez topicul. Poate ar trebui sa mutam discutia intr-un thread separat. Eu tineam minte ca era unul pentru single dose si recipiente dar nu il mai gasesc.

Referitor la capacitate, conteaza foarte mult cat de mare e bobul de cafea. La Ethopia era bob mic, la Peru e mai mare si la El Salvador era chiar imens un bob de cafea. Avand in vedere ca e relativ mic diametrul conteaza foarte mult dimensiunea bobului de cafea.


RE: Vand statie cu fiole pt single dose - slavic1983 - 17-06-2020

(17-06-2020, 14:24)lorisl Wrote: Referitor la capacitate, conteaza foarte mult cat de mare e bobul de cafea. La Ethopia era bob mic, la Peru e mai mare si la El Salvador era chiar imens un bob de cafea. Avand in vedere ca e relativ mic diametrul conteaza foarte mult dimensiunea bobului de cafea.

Perfect adevarat.
Eu am cumparat in 2 randuri fiole de pe Ebay. Prima data astea de 50ml (astea din statiile din proiect) si a doua oara de 60ml, dar numia 10 bucati.

In astea de 60 ml intra cam 22-23 de Etipopia.

Apropo, pentru ca e topic pt proiect nu pt vanzare. Daca veti idei interesante privind genul acestea de staii. Idei pt fiole/ borcane, forme, culor - suntet mai mult decat bine venite.


RE: Proiect fiole pentru boabe - prislea - 17-06-2020

Eu am gasit in auchan "fiole" de 50ml. Niste țoiuri la 3 lei bucata. Problema e ca vin fara dop si am stat sa fac din dopurile de pluta de la sticlele de vin, dar ca sa arate decent e un pic de migala. Partea buna e ca nu e nevoie de baza, se pot aseza oriunde fiind late la baza, seamana cu un pahar erlenmeyer. Partea proasta e ca pana acum nu am reusit sa pun mai mult de...18.5g si asta in functie de cafea. Cu unele soiuri am pus cel mult 17-17.5g.


RE: Proiect fiole pentru boabe - slavic1983 - 17-06-2020

Mi se pare gura cam ingusta pentru o utilizare facila.

Mi-au placut fiolele alea scumpe de la Titus cu capac metalic si garnitura de cauciuc...

[Image: 4ZVnkBO.jpg]


RE: Proiect fiole pentru boabe - bemihai - 17-06-2020

Eu folosesc borcanelele astea. Desi au alta forma decat fiolele de mai sus, isi fac treaba foarte bine, si vin pe mai multe dimensiuni. In cele de 60 ml intra lejer 22-25g de cafea.


RE: Proiect fiole pentru boabe - prislea - 18-06-2020

(17-06-2020, 21:13)slavic1983 Wrote: Mi se pare gura cam ingusta pentru o utilizare facila.

Dap, e un pic cam...incomoda umplerea lor, dar se face doar din palma. In schimb ceva cu boabe foarte mari, gen maragogype nu stiu daca ar intra


RE: Proiect fiole pentru boabe - slavic1983 - 18-06-2020

Am aflat de o locatie unde putem gasi urmatoarele tipuri de fiole, inclusiv standul de la cea de a doua.
Tehnica Medicala Coltea - vizavi de spital.

Pana nu le fac o vizita nu ma las Smile

[Image: CupqIB7.jpg][Image: JDFgzTk.jpg][Image: cCRmekW.jpg]


RE: Proiect fiole pentru boabe - lracu - 18-06-2020

Elemental, Oradea:
https://www.elemental.eu/ro/447-borcan-ambra-120.html
[Image: borcan-ambra-120.jpg]
testat cu Arabica, 50g.

In cel de 60ml (https://www.elemental.eu/ro/446-borcan-ambra-60.html)
[Image: borcan-ambra-60.jpg]
probabil incap 20g..22g


RE: Vand Lelit Bianca, rasnita Hone si accesorii - Grigore - 08-06-2021

Salut
As vrea si eu sa-mi comand o statie cu fiole. De unde se poate gasi asa ceva ? Am dat search pe google dar nu reusesc sa gasesc ceva asemanator. 
Multumesc


RE: Proiect fiole pentru boabe - Lyvyoo - 09-06-2021

Pentru ca acesta e un proiect DIY am mutat celelalte postari in topicul despre pastrarea cafelei.


RE: Vand Lelit Bianca, rasnita Hone si accesorii - slavic1983 - 09-06-2021

(08-06-2021, 14:39)Grigore Wrote: Salut
As vrea si eu sa-mi comand o statie cu fiole. De unde se poate gasi asa ceva ? Am dat search pe google dar nu reusesc sa gasesc ceva asemanator. 
Multumesc

Pai am avut eu la vanzare chiar saptamana trecut. Deja au ajuns la noul proprietar.

Voi intreba la ruda (fostei sotii) daca vrea sa mai colaboram si anunt aici.


RE: Proiect fiole pentru boabe - slavic1983 - 22-07-2021

(17-06-2020, 21:46)bemihai Wrote: Eu folosesc borcanelele astea. Desi au alta forma decat fiolele de mai sus, isi fac treaba foarte bine, si vin pe mai multe dimensiuni. In cele de 60 ml intra lejer 22-25g de cafea.

@bemihai Ai si un suport pt borcanele?


RE: [Proiect DIY] Proiect fiole pentru boabe - bemihai - 22-07-2021

Nu, le tin intr-un sertar, aliniate.


RE: [Proiect DIY] Proiect fiole pentru boabe - slavic1983 - 28-07-2021

Idei. Si mai mici. Si mai putine...

[Image: WRUrjyS.jpg][Image: 7CPX72L.jpg]