Hello There, Guest! Login Register

Problema Saeco Poemia Hd8325

De cateva luni nu mai curge apa prin portafiltru. Rasnesc cafeaua la fel ca inainte, montez portafiltrul, invart butonul spre logoul cu ceasca de cafea, aud ca incepe apa sa curga, dar ramane in portafiltru. Cand il scot, apa balteste pe cafea.
Am incercat sa-l curat, si trebuia sa scot apa prin panarello, doar ca nu curge apa nici prin el.
In afara de faptul ca e stricat, stie cineva care ar putea fi cauza? Vreau sa stiu daca merita reparat.
Multumesc[Image: 8e5a79afcbc2f0a09566a1ccf6237302.jpg]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Reply
Iti recomand o decalcifiere strasnica.
Daca face la fel, ai cea mai buna okazie de upgrade Smile

Eu am facut decalcifiere cu o solutie Melerud, trebuia pus doar jumate, eu am pus tot flaconul.
am stat 2 ore sa scot incontinuu apa pe grup si frotter pana nu mai avea culoare albastra sau miros de chimicale.

De aceea iti recomand solutiile recomandate de Gaggia si Lelit.

Desigur ca folosesti doar Bucovina?Smile sau ape cu reziduu sec de pana in 100mg/l Big Grin
Lelit PL162T Bianca + Hedone Honne

Reply
@sebu
Portafiltrul este depresurizat?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi

Reply
Este depresurizat. L-am primit de la cineva, a mers pentru vro 30 de extractiii.

Folosesc apa filtrata cu cana Maxtra.

Reply
Sita nu este infundata? Incearca sa pui portafiltrul cu sita si fara cafea. Cum risnesti cafeaua? Ce risnita ai?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi

Reply
Sita nu este infundata. Daca torn doar apa prin portafiltru sub robinet curge apa prin el fara probleme.
Am rasnit la macinaturi diferite, nu e prea fina. Folosesc un kinu m47

Reply
Cred ca la aparatul tau sita de la dus se prinde cu un surub. Daca da, incearca procedura urmatoare.
https://www.youtube.com/watch?v=6L5zufsA3-c&t=27s

Reply
Salut Smile Am desfacut un Philips Saeco Poemia ca sa i curat bolierul si ..nu mai pot sa l montez. Boilerul avea niate suruburi ( 4 buc)  care s au rupt si le am inlocuit, dar aveau alt cap, alta distanta de sasiu.. Stie cineva ce tip de suruburi sunt sau daca repara cineva in Timisoara ? 

Merci Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)