• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Problema Lelit - presiune oscilanta

Salutare espressomani,

Am si eu o problema cu al meu Lelit, de ceva timp, cam o luna, are imediat dupa începutul extracției o presiune oscilantă. Nu prea stiu sa explic asa ca am facut un filmuleț:
https://youtu.be/q6V09DpswtI

Poate sa-mi spună cineva care ar putea fi problema? Ma gândeam ca poate ar fi necesară o decalcifiere, ca nu i-am facut niciuna de când l-am luat... Dar n-as vrea sa-l "stresez" inutil.

As avea nevoie de sfaturile voastre.

Mulțumesc Smile
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml

Reply
Face pompa urat...

Decalcifiere apoi backflush cu scoaterea sitei de dus si apoi revino cu un update.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, manuala Kinu M47, nivelator Lelit PL121, IMS-uri,  Cafflano Kompresso in vacanta 

Reply
Ma gandeam eu… Dodgy . Backflush cu demontare sita si tot tacamul i-am facut acum mai putin de o luna, si fac asta oricum destul de des, in conditiile in care il utilizez in regim de 1 espresso/zi.

Intrebarea acum e cum fac cu decalcifierea ca n-am facut asta niciodata si nu prea stiu ce proportii de apa/sare de lamaie sa folosesc. Confused

Mersi
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml

Reply
Asa
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, manuala Kinu M47, nivelator Lelit PL121, IMS-uri,  Cafflano Kompresso in vacanta 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)