Hello There, Guest! Login Register

Problema Gaggia Classic Pro

Salutare, espressomani!

Vin către voi cu o nelămurire in legătură cu espressorul Gaggia Classic Pro. L-am cumpărat acum câteva săptămâni și am sesizat pe parcursul utilizării (cam trei extracții pe zi) ca portafiltrul se atașează din ce in ce mai greu pe grup. Am curățat grupul (partea de jos, sita, garnitura etc.) și chiar dacă nu era murdar am simțit o îmbunătățire considerabila in ceea ce privește ușurinta de atașare a portafiltrului, însă după nici o săptămâna a apărut din nou aceasta problema.

V-ati confruntat cu asta? Am tot căutat răspunsuri și am văzut ca sunt mai mulți utilizatori de Gaggia Classic Pro cu aceasta problema.

Care este rezolvarea pe termen lung?

Mersi mult!
Ascaso Steel DUO PID | Gaggia Classic Pro | Eureka Mignon Specialita 16C  | Aeropress | Timemore C2 | V60

Reply
Eu am schimbat garnitura cu una de silicon.

Reply
Si eu ma gandeam la varianta aceasta, doar ca nu am gasit de unde sa o cumpar din Romania, doar Ebay si Amazon. Tu de unde ai luat-o? Poti sa ma ajuti cu un link, te rog?
Ascaso Steel DUO PID | Gaggia Classic Pro | Eureka Mignon Specialita 16C  | Aeropress | Timemore C2 | V60

Reply
Am vazut aproximativ aceeasi problema.
Mi s-a parut ceva mai “larga” garnitura care vine montata de nou.
S-a rezolvat cu o garnitura de ~9 ron.
Gaggia Classic 2003 | Eureka Mignon Specialita | Macap M2M | Kinu M47 Phoenix

Reply
Garnitura Grup - SILICON - E61 - 73x57x8.5 mm, o gasesti pe Barshaker la pretul de 22 ron, eu asa am facut, recomand.

Reply
Ciudat este ca atunci cand desfac garnitura si montez totul la loc se rezolva, apoi dupa cateva utilizari revine la aceeasi situatie enervanta. Sa fie oare de la temperatura grupului?

(10-08-2021, 12:06)Bontas.Gabirel Wrote: Garnitura Grup - SILICON - E61 - 73x57x8.5 mm, o gasesti pe Barshaker la pretul de 22 ron, eu asa am facut, recomand.

Mersi mult!

La asta te referi? https://barshaker.ro/GarnituraGrup-SILICON-E61-Galben

Reply
e de vina materialul din care e facuta garnitura, eu cand am schimbat o, pe langa faptul ca picura avea si un miros destul de intepator. oricum e foarte recomandat sa schimbi acea garnitura cu ce ti am zis mai sus.

Reply
Perfect, multumesc! O sa dau comanda astazi si revin cu update  Smile

Reply
Salutare tuturor! După o samptamade utilizare sunt foarte mulțumit de garnitura noua. Portafiltrulse atașează ușor de fiecare data. Mulțumesc de ajutor!

Reply
Mă bucur că ești mulțumit de ea, la cât mai multe extracții reusite.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)