Hello There, Guest! Login Register


Prajitorul Kaldi

#1
Vi-l prezint si pe Kaldi , care desi nu are racire, pretul ( + transport, TVA si taxe 0) il face, cred eu, destul de atractiv. Ce credeti?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#2
Frumusel si cam atat .
Faptul ca are nevoie de o butelie ( sursa de gaz ) il face mai greu de utilizat acasa .

Dupa pererea mea , raportul pret , calitate , usurinta in exploatare , calitatea prajirii la prajitorului Gene este greu de egalat .
Elegant ,ergonomic , compact , fiabil .

Cu totii am vazut din posturile lui Cosmin N , Serban G , ale tale , ... , ca putina practica dublata de interes si pasiune sunt singurele adaugiri de care are nevoie acest model pentru a da utilizatorului satisfactii mari .

Am vazut aici : http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=home...=100&rt=nc. o multime de modele , de variatii pe aceeasi tema dar raman la PAREREA MEA ( deocamdata ) .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#3
Multumesc pentru pareri. Daca e sa reprosez ceva la Gene, e faptul ca nu are un termometru pentru BT, dar o voi rezolva intr-un fel, nu stiu insa cu cata acuratete va fi ea masurata. Se pare ca upgrade-ul lui Gene Cafe este Hottop.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
(31-10-2014, 14:53)baloozzy Wrote: Multumesc pentru pareri. Daca e sa reprosez ceva la Gene, e faptul ca nu are un termometru pentru BT, dar o voi rezolva intr-un fel, nu stiu insa cu cata acuratete va fi ea masurata. Se pare ca upgrade-ul lui Gene Cafe este Hottop.

Termomertul acela in boabe cred ca este cam ca default-ul de la PID ( diferenta de temperatura a apei din boiler fata de cea din grup ) .
Odata reglata asa ramane , in acelasi spatiu de lucru , daca temperatura exterioara nu se modifica simtitor .

La prajire cred ca daca urmaresti evolutia boabelor in timp , in aceeasi curba de temperaura a aerului din cuptor , daca ai o cantitate constanta de boabe si daca temperatura mediului in care folosesti cuptorul nu se modifica simtitor nu cred ca este atat de importanta BT -ul de care vorbesti

Cam multi de daca insa noi stim despre ce aste vorba si , la fel , stim ca nu sunt greu de urmarit si de indeplinit aceste conditii .
De asta si aparatul cere mai putini bani !
El face o parte din munca si operatorul pe cealalta . Se imparte munca se impart si banii , iar o parte raman in buzunarul utilizatorului .Huh

Hottopul este mai pentru lenesi , iar lenea se plateste ! Blush
Solicita mai multa munca si atentie la inceput , dupa care , odata ce utilizatorul a stabilit ca un rezultat il satisface , nu are decat sa apese un buton , sa memoreze drumul parcurs pana la rezultat si sa dea mai tarziu " copy paste " , pentru a reproduce prajirea care i-a placut . Tongue

Parerea mea !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#5
am dat odata pe ebay peste prajitorul asta si de atunci ebay mi-l tot sugereaza. au multe modele, mai mari, mai mici, pe care le invarti manual, cu motor, cu termometru analog/digital. eu l-am pus aici pe cel mai ieftin. ce parere va dati despre el si eventual celelalte din gama?


http://www.ebay.com/itm/Brand-New-KALDI-...Swr81USa-5





http://kaldi.co.kr/
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#6
Este exact ce-mi trebuie mie in delta cand plec cate 3 sapt. , mai trebuie sa iau doar boabe verzi...si FP-ul... [Image: biggrin.gif] ....
Ma inscriu clar la varianta cu manivela...( ia uite mai nene...si eu ma chinui sa adaptez o dracie pentru gratar... [Image: cool.gif] ...)

Thx Fane...si nici nu ocupa loc in portbagaj...Probatone de buzunar... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#7
Sa sti ca ma gandeam sa ti-l sugerez cand ti-am vazut topicul si ce cerinte ai de la prajitor, dar am zis ca daca fac topic separat ai sa-l remarci daca se muleaza pe nevoile tale. Acu mai asteapta pareri aici pe topic si mai cauta review-uri despre el, ca eu nu stiu cat de bine prajeste.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#8
(09-01-2017, 23:22)Levo Wrote: ...ia uite mai nene...si eu ma chinui sa adaptez o dracie pentru gratar...

Si asta ce este in plus decat ce vrei sa faci tu, nu tot un tambur cu o manivela ? Confused
Il gasesti demontat pe internet, ca nu crezi ca are cumva si pitici in interior, care baga la carbuni... Tongue
Pentru ce sa dai 200$ in plus? nu gasesti o oala de inox in care sa bagi tamburul ... Huh
 
Reply
#9
Mie nu-mi arata bine boabele cand le scoate in al 2 lea video, unele boabe sunt carbonizate. Cu cea mai mica indemanare si un buget limitat (70 E) iti faci un prajitor acasa capabil de 200-250grame/batch.

Si daca vrei sa fi fancy il upgradezi ulterior cu arduino si termocupla ca sa faci ce profile vrei tu.
 
Reply
#10
Levo vrea pe carbuni, sa prajeasca in salbaticie.

Tamburul tau, asa cum e montat in oala aia, dar fara capac, ci pus deasupra carbunilor pe un cracan, cu gura in jos, ar face aceeași treaba la fel de bine... poate te invita pe la el pe la campulung sa ii demonstrezi ce kaldi-are baiatu Smile
 
Reply
#11
@renatoa

Da , da ..asa e ...am adaugat initial o cuva ca un trapez cu baza mare jos , ca sa adun mai multa caldura sub tambur si apoi am inclinat tamburul cu cca. 15 gr. axial , nenorocirea a venit cand m-am apucat sa incerc rotatia pe doua axe ca la Gene...si am intampinat probleme  de sincronizare in ambele parti ale tamburuluii...treaba e ca asta e mic si portabil...16x20cm cu h=30cm , ceea ce insemna un colt de portbagaj... [Image: biggrin.gif] .
Eu pot folosi doar Campingaz , Primus pe benzina sau mangal ...si fara 220v...asta mai are si termometru analogic in boabe pe axa lui...si nu e scump deloc . Oricum nu renunt la patent-ul pentru gradina in versiune de 500gr.
Asa ....mai era si varianta asta :https://www.youtube.com/watch?v=mDCXZW23SR8 dar , daca bate vantul ...nu prea mai merge... [Image: smile.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#12
Doar vantul e problema la Hario ? 50 grame cum suna ?

Nu imi e clara dificultatea cu rotatia inclinata... nu e pe doua axe, este doar una singura, si tamburul e inclinat, n-ar trebui sa fie probleme... Confused

Ce tambur ai ? Cumparat/facut ?
 
Reply
#13
50 gr. = 2 cafele atat... [Image: biggrin.gif]
Daca sprijin pe cracan , cum spui ...merge , cu axul diagonal prin tambur , dar daca il inscriu in dreptunghiul ce rezulta in varful trunchiului de piramida , oscileaza si atinge marginile...si cam aici e cu cantece....deocamdata strang materiale , nu m-am apucat de taiat ...e cam frig... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#14
Asta e altceva, ca nu ti-ai dimensionat piramida din start pentru tambur inclinat... nici egiptenilor nu le-a iesit din prima Tongue

Tot n-ai zis ce tambur ai...

Ai tras cu ochiul la deenman sa vezi ce ceaun fain are pe post de cuptor? multifunctional... dupa ce faci mamaliga il intorci si pui de prajit cafea ... sau invers Smile
 
Reply
#15
Tambur inca nu am , m-am gandit sa-l fac din placi articulate in 6 fete , cu cate 2 hexagoane la capete , cu mici inele ( cate 2 pe fiecare muchie ) si va iesi ceva gen ...aparat pentru extragere loto de pe vremuri [Image: biggrin.gif] ...ideea era , sa desfac 2 inele de pe o muchie si tamburul sa se stranga ca un evantai intr-un pachet compact si in final , demontat sa ocupe cat mai putin loc si sa fie usor transportabil ( modular )...hexagonul la randul lui facut din cate 3 triunghiri opuse , puse varf la varf in jurul axului si prin glisarea unuia sa fac si admisia boabelor...etc..nebunii sa vad ce fac pana la urma... [Image: biggrin.gif] ...
Bun si la deenman...daca merge e ok.. [Image: smile.gif]

Am dimensionat piramida bine , problema a inceput cand m-am decis sa schimb rotatia tamburului si sa-i dau miscare oscilatorie axiala...aici s-a innodat... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)