Hello There, Guest! Login Register


Prajitoria Sloane Specialty Coffee Roastery (Bucuresti)

@adrian1 e lotul cu procesare Anaerobic Natural (e varianta disponibila pe site)
[Image: Mxao0Ub.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
La un eveniment din lumea cafelei, anul trecut, unde aveau un stand si cei de la Sloane, am intrebat ce e asa special la cafeaua din Yemen, fata de celelate din portofoliul lor, avand un pret semnificativ mai mare. Raspunsul a fost ca nu este neaparat mult mai buna decat celelalte, dar fiind mai rara, mai dificil de cumparat si pretul e mai mare.
 
Reply
Yemen din lotul anterior a fost buna, mi-a placut. Cu mostra actuala mai astept, pentru ca am fost racit si zilele astea nu prea ma bucur de cafea pe deplin.
Eu am fost interesat de cafelele din Yemen dupa ce am vazut clipul lui James Hoffmann.

Recent, Columbia Golden Drops Burbon mi s-a parut deosebita, dificil de extras, un adevarat puzzle.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
Fiind in zona prajitoriei am oprit la o cafea la ei pe Splai, mai mult cu gandul la Peru si Yemen.
Nu stiu cum a fost in Aeropress caci nu prea servesc ceiuturi dar avand in fata pe langa Peru si Burundi Red Bouron in stanga si o Kenya Peaberry in dreapta, adica nise concurenti de temut, Peru a stralucit fiind in zona berilor stout de care mai scriam Smile cele invechite in butoi de rom, alaturi de dulceata si fructe uscate. 
L-am intrebat pe barista si mi-a spus ca ei o trag la 6 bar pt ca asa au avut cele mai bune rezultate. Acasa eu am zis ca pe 9 ar fi mai bine, fara preinfuzie caci nu necesita asa ceva. Urmatorul shot pe 6 bar, ambele la 90 de grade. Al doilea, pe 6bar a fost identic cu ce am baut in cafenea, deci a avut dreptate omul. 

[Image: dAtPDIf.jpg]

Yemen Anaerobic 120h am luat acasa, varianta 120h  si spre deosebire de alte variante de Yemen pe care le-am perceput si eu scumpe si...degeaba scumpe, asta chiar spune ceva iar fermentul nu este agresiv deloc, gasind si aciditate suficienta pt genul asta de cafele dar pe 89 de grade. Daca la Peru puteai descrie mai simplu gustul aici nu am putut deosebi melanjul de arome, insa lipsesc bitter-ul, pamantiul si asprimea din alte Yemen degustate, iesind in fata ceva in genul unei tarte cu fructe uscate. Desigur, fara preinfuzie, double shot simplu, regulamentar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Unde va putem gasi ?
 
Reply
Vă așteptăm oricând la o cafea, atât pe Calea Victoriei 87-89, cât și pe Splaiul Independeței nr 287  de unde va trimitem o vedere
[Image: rNNXPLc.png]
Programul de Sarbatori ale cafenelelor din ambele locatii va fi acesta, fiind mereu actualizat pe paginile de Google ale locatiilor:  
sâmbătă, 15 aprilie - de la  08:00 la 18:00, 
duminică, 16 arpilie - de la 12:00 la 18:00, 
luni, 17 aprilie - de la 10:00 la 19:00.

Va reamintim ca incepand de vineri vom avea o promotie de Sarbatori pe site cu preturi speciale la o selectie de origini care sunt pe final de stoc, iar voi beneficiati de extra discount de 15% cu codul FORUM aplicat la finalul comenzii. 

Va dorim Sarbatori linistite alaturi de cei dragi! 
Echipa Sloane
 
Reply
(12-04-2023, 13:05)Oana_Sloane Wrote: Vă așteptăm oricând la o cafea, atât pe Calea Victoriei 87-89, cât și pe Splaiul Independeței nr 287  de unde va trimitem o vedere
[Image: rNNXPLc.png]
Programul de Sarbatori ale cafenelelor din ambele locatii va fi acesta, fiind mereu actualizat pe paginile de Google ale locatiilor:  
sâmbătă, 15 aprilie - de la  08:00 la 18:00, 
duminică, 16 arpilie - de la 12:00 la 18:00, 
luni, 17 aprilie - de la 10:00 la 19:00.

Va reamintim ca incepand de vineri vom avea o promotie de Sarbatori pe site cu preturi speciale la o selectie de origini care sunt pe final de stoc, iar voi beneficiati de extra discount de 15% cu codul FORUM aplicat la finalul comenzii. 

Va dorim Sarbatori linistite alaturi de cei dragi! 
Echipa Sloane

Aveti de gand sa vindeti cafea si pe Emag ?
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
De ce ai dori sa cumperi cafea cu 15 % mai scumpă sau cat e adaosul emag?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Principalul criteriu, pentru care o mare parte a cumparaturilor le fac la emag este easyboxul, nu mai depind de toanele unui curier. Doar cand nu am alternativa cumpar de la vanzatori care nu trimit la un locker. In mod ciudat majoritatea prajitoriilor inca nu s-au adaptat la acest mod modern de livrare, prin intermediul unui  easybox sau alt locker.
 
Reply
(13-04-2023, 00:04)Lyvyoo Wrote: De ce ai dori sa cumperi cafea cu 15 % mai scumpă sau cat e adaosul emag?

Acel adaos e cam egal cu transportul prin curier pe care il platesc cand comand direct de la prajitorii ; avand Genius, transportul in lockere e gratis (bine, nu e gratis, dar insignifiant daca impart 100 lei pe an la cate cumpar de la Emag).
Plus ce a zis colegul de forum mai sus.
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
(13-04-2023, 00:04)Lyvyoo Wrote: De ce ai dori sa cumperi cafea cu 15 % mai scumpă sau cat e adaosul emag?

Si la Mabo ca platesti pretul "umflat" din start e bine? Cafelele care sunt listate pe emag sunt la acelasi pret ca pe site, deci probabil marja de profit e din prima cam prea buna.

Singura sansa la Mabo de exemplu sa cumperi ieftin doua pachete sa zicem ar fi sa le ridici personal cu reducere forum, altfel reducerea de forum e irosita din start pe transport, deci am cateva comenzi la Mabo prin emag fara sa mai iau in calcul vreo reducere pentru simplul fapt ca daca ai genius ai si free shipping iar de la Mabo la box ai taxa 15 lei care anuleaza orice reducere. Vreau sa cumpar doar un singur pachet de exemplu, cam stiu cand e prajita cafeaua, comand la box de pe emag si imi vad de treaba.

Desigur, nu are legatura cu Sloane ce am scris, poate ar merge un thread dedicat unde sa isi dea si altii cu parerea, poate vor aparea pe parcurs si alte solutii.
Lelit Anna, William
 
Reply
Shocked 
(13-04-2023, 00:04)Lyvyoo Wrote: De ce ai dori sa cumperi cafea cu 15 % mai scumpă sau cat e adaosul emag?

Ca sa o cumperi in rate cu cardul emag  Tongue
 
Reply
Buna idee, sa ii dam o sugestie si domnului Florescu sa intre cu ceva de genul, altfel o bei cand stii ca o platesti intr-un an.
Dar suntem offtopic deja, scuze Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Buna ziua, ce profil de macinare sa imi aleg sa mearga la moka pot ?
 
Reply
Astăzi mi-a sosit punga de Brazilia și deși este prăjită ieri, nu am putut să nu mă abțin să o încerc.

A ieșit din prima într-un timp rezonabil pe măcinătura folosită anterior la Ethiopia Gargary Anaerobic și a fost absolut delicios shot-ul. Un echilibru pe gustul meu de căpșuni cu kiwi.

L.E.: tocmai am făcut și un v60. Tot foarte bun. Recomand cu încredere această Brazilia.

Pentru cine este curios, am folosit măcinătura care merge cam la toate cafelele din Columbia (42 red clix pe comandante), 15 in 250 out in 2:40, apa la 91 de grade.
Flair 58 | Eureka SD 65mm | Fellow Ode + SSP | Comandante MK3 | Acaia Pearl S | V60 | ThirdWaveWater
 
Reply
Salutari espressomani, 

Speram sa ne vedem in numar cat mai mare la Slow Coffee Festival in acest weekend.
Ne alaturam initiativei organizatorilor de a aduce un impact pozitiv incurajand practicilor sustenabile, asa ca la acest eveniment nu vom avea pahare de unica folosita. Va recomandam sa veniti pregatiti de acasa cu ceasca voastra preferata sau sa achizitonati de la eveniment cestile noastre la preturi speciale.  
Veti avea ocazia de degustati noile Raritati lansate Colombia Jairo Arcila Peach, Colombia Jairo Arcila Lychee pe variata de brew sau pe espresso Colombia Luz Helena Salazar - astfel experimentand varietalul Castillo in 3 variante diferite de procesare. 
Iar acasa puteti lua pungi achizitionate la festival cu discounturi considerabile la toate originile pe care le vom avea. 
Pe curand!
 
Reply
Acum daca ai deschis subiectul, cel putin ai reusit sa descifrezi data prajirii. Dodgy Pe o punga cumparata de la sloane, data prajirii arata asa:
[Image: DwrDaOLl.jpg]
Marind poza mi-am dat seama cat de cat care ar fi data prajirii. Dodgy

Ce sa mai spun de notarea asta cu markeru, fara a specifica celelalte detalii uzuale care apar pe pungile de cafea de specialitate.
[Image: ow6xGLUl.jpg]
Nu mai spun de faptul ca in colet, pungile erau deja patate si oarecum lipicioase.
Nu sunt curios sa verific si alta data cum se prezinta pungile trimise de la aceasta prajitorie.
Partea buna e ca stiu unde sa nu imi mai cheltui banii de acum in colo. Big Grin
 
Reply
Nu ma pronunt in alte spete decat in cea avuta de mine.

In articolul de promovare
Quote:Cafeaua este impachetata in pungi de 1kg, prajita pe data de 14.11.2023, profil OMNI, in limita stocului disponibil.

[Image: FOk9Ayul.jpg]
 
Reply
Desfacut punga de cafea. Consider ca e experimentala pe banii clientului.

3-5 carbuni la 250gr esantion. Pleava rezultata procesului de prajire in cantitati deloc neglijabile.

Nu este o prima experienta placuta.

[Image: lNLVva1l.jpg][Image: eHlbZJCl.jpg][Image: 8CYnhbbl.jpg].
 
Reply
Mama mea, câtă agresivitate pasivă. Lucrați în IT?
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Salut,
A incercat cineva noul Winter Blend de la Sloane? Sunt curios de feedback  Big Grin
 
Reply
Hello hello, 

Din moment ce există și acest thread, profit să vă întreb dacă ați apucat să testați pachetul de Kenya (https://sloanecoffee.com/Premium-lots/Ke...ading-Pack) și ce păreri aveți. Poate lansăm chiar și o provocare și oferim unul cadou. Smile
 
Reply
l-am comandat chiar cand a aparut. Mi se pare chiar reusit, Kenya AA si AB sunt chiar foarte bune. Si C-ul e bun, dar tot primele doua m-au impresionat. Ca si idee mi se pare foarte buna mai ales ca e originea mea preferata, nu m-as supara daca ati mai avea si alte initiative similare.
 
Reply
Deși am comandat când s-a lansat, abia acum le-a venit rândul pungilor de Kenya. Am deschis doar punga C și am observat o variație mare a mărimilor, totodată am observat și niște boabe PB, pe care le-aș fi tratat separat.

Altfel gustul a fost foarte bun, am nimerit o extracție 1:2, dar ar fi fost mai potrivit 1:2.5
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)