Hello There, Guest! Login Register


Prajitoria Sarkis Cafe - discutii generale

Eu mă bag la 500 de grame, că oricum trebuie să mai iau un kil săptămâna aviatoare. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
comanda minima ( cumulata ) 2,5 kg
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Trec la 500 de grame.







Lelit PL41TEM + Kinu M47
Lelit PL41TEM + Kinu M47
 
Reply
(15-10-2021, 10:30)honciucmihai Wrote: Un blend avand baza Galapagos , daca l-as face acum ar iesi un pret de 30 , 32 lei/100g numai ca eu vand doar cafea proaspat prajita , adica degazarea ( daca trebuie ) sa fie la Dvs acasa nu la mine in pravalie . La acest pret nu pot vinde pe conceptul " proaspat prajit "

ma scuzati ca intervin, dar sunt si eu interesat de acel blend, Harmony. 500 gr
daca Galapagos e 23 lei/100 gr si e cea mai scumpa din blend, cum ajungeti la 30-32 lei/100 gr?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Buna ziua ,
Raspund strict pe ultima postare , a lui vladdooo , daca mergi in Cora sau la Dragonul Rosu un costum are un pret , daca mergi in mall ( Biggotti , peek and clopperburg , etc ) are alt pret , daca faci costumul pe comanda pretul difera , imi pare rau dar calitatea se plateste , acest blend il fac cu dedicatie si ca atare " cercetarea costa " , ai masina pe comanda platesti , iei ce are tot poporul daca nu comazi altceva .
Nu doresc a fi inteles gresit dar eu fac cea ce fac fara dorinta de depasire ( dar cu pasiune ) , tocmai de aceea nu sunt foarte implicat in marketing , promotii , etc . Prajesc cafea asa cum am invatat , nu doresc a fi un lider , un formator, asta las celor ce vor ferrari , ma multumesc cu mult mai putin dar in schimb ofer calitate . Probabil voi creea din nou polemici insa ce sa fac , imi merit soarta
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
cafeaua in cazul de fata e toata de la dvs, prajita de dvs., deci cora/dragonul rosu=bigotti/peek
evident ca puteti sa pretuiti dupa cum doriti
inteleg ca implica niste munca suplimentara, dar e in folosul dvs sa vindeti cafeaua, indiferent de amestecuri
un blend in care cea mai scumpa cafea are doar un procent, probabil mai mic de 25% sa fie vandut cu 30-40% mai mult decat acea cafea scumpa nu are logica. decat daca nu prea doriti sa va bateti capul pt o cantitate atat de mica, ceea ce pot sa inteleg.
nu e vorba de calitate aici, doar de aritmetica. 
desi la 320 lei/kg cu siguranta se poate achizitiona ceva de calitate superioara chiar si fata de Sarkis Harmony
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
ok , alegerea va apartine

si nu este mai mic de 50 % , asta inseamna baza la blendurile mele de cafea
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Fiecare își apreciază munca in mod personal,eu nu am dictat nimănui un preț care să îmi convină doar mie,pe principiul imi place cumpăr,sau îmi permit cumpăr...piata e în funcție de cerere și ofertă vezi telefon cu măr
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Ati inceta sa cumparati carnati "de Mangalita", facuti de "sibieni", vanduti cu 60 lei kg, daca ati stii ca sunt facuti din slanina de mangalita la 27k in amestec cu carne porc normal, la 15k ? 
Mestesugul costa...
 
Reply
Si totusi nu gasim muschi cu 80 si carnati cu 120 (la acelasi producator ma refer)… Chiar daca la carnati este si munca.
Nu retin sa fi vazut la vreun prajitor blenduri de cafea mai scumpe ca orice SO de la el.
Dar pana la urma este decizia lui Mihai, astea erau niste discutii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Eu am citit mesajul lui @vladdooo in alt registru (desi procentul de 25% mi s-a parut putin rautacios).
Ne cream afinitati pentru branduri in functie de valorile pe care le emana produsele/serviciile pe care ni le ofera: calitate, traditie, corectitudine, consecventa, etc. Oferta extrem de generoasa de pe piata si dorinta de a ne valida interior faptul ca alegerea facuta este cea mai buna ne face sa fim sceptici, sa ne punem intrebari. Si aici intervine TRANSPARENTA (pe toate palierele: trasabilitate materie prima, procesare, mod de construire a pretului de vanzare, lant de distributie, lista e lunga)
Beau cafelele dlui Honciuc, tocmai ce am terminat o Guatemala! Daca se face blendul Harmony l-as incerca si pe acesta…
 
Reply
La multi ani domnului Honciuc Mihai cu ocazia onomasticii si multumiri pentru ca exista.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
La mulți ani!!!
să curgă foarte multă cafea !!! 57
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
La mulți ani Dl Mihai!!!!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Ca de obicei, o placere sa stai juma' de ora la palvre cu Mihai, cand treci pe Dacia. Acum cu o medie de varsta mult diminuata  Tongue

[Image: iae5Gqv.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Tocmai mi-a sosit ultima comanda de cafea de la dl Mihai. Am fost placut impresionat de introducerea noilor pungi personalizate,  cu zip si valva. Sunt convins ca si continutul acestora, chiar daca difera de blendul cu care mi-am delectat papilele in ultimul an, se va ridica la nivelul de calitate cu care m-am obisnuit de la Sarkis Cafe.
In asteptarea actualizarii stocului cu noul lot de java/amore, imi permit o mica sugestie (sper sa nu fie cu suparare), anume, de a mentiona pe ambalaj data prajirii. Stiu ca aceasta se face in loturi mici, care nu stau prea mult pe rafturile magazinului, totusi, in opinia mea, ar fi un gest de marketing apreciat, cu siguranta, de consumatori.
Multumesc.
[Image: R9ffOl0.jpg]
PL41 TEM, PL100, KINU M47
 
Reply
Buna ziua ,
Astazi vom praji ultima sarja de Galapagos ce a fost la " Editie Limitata " urmeaza Malawi
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Dragi espressomani, in primul rand vreau sa va multumesc pentru sustinerea pe care  ati aratat-o pentru Sarkis inca de la inceputurile forumului.Pentru ca traversam niste vremuri grele, marcate de cresteri fantastice la preturi pe tot lantul de furnizori, ma vad nevoit sa fac o serie de modificari in politica noastra de vanzare si vreau sa va anunt deschis acest lucru, cu parere de rau.  Asadar, pentru a nu influenta foarte mult cheltuielile dvs. scumpind cafeaua dar si pentru a nu face rabat de la calitatea cu care v-am obisnuit de atatia ani, am optat pentru varianta de a nu mai acorda pentru perioada urmatoare discountul de 15% si a pastra pretul actual ( cel de raft / site ). In speranta ca vom traversa impreuna aceasta perioada mai grea va multumesc pentru sustinere si ramanem in contact pe forum, la telefon si prajitorie. Sarkis ramane cu voi in forum, nu pleaca nicaieri,  topicul de discutii generale va sta la dispozitie in continuare, iar espressomanii vor fi mereu bine veniti in prajitoria noastra. Aceasta modificare va intra in vigoare incepand cu data de 01.10.2022
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Pentru cine nu l-a mai vazut de ceva timp pe Mihai langa primul Probat din Romania (model L5 din 1996 la el în prăvălie), l-am prins in plina actiune, tot fara laptop dar cu nas, ochi si ureche Smile

[Image: aT413gh.jpg][Image: 4rlvLq9.jpg][Image: nAZsMNZ.jpg][Image: carc9CA.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Va anunt ca probabil de luni , in Targu-Mures , in piata 22 Decembrie la Pravalia De Cafea ( al carui patron este un foarte bun prieten de-al meu ) puteti gasi gama de miscele Sarkis , asta pentru cei ce locuiesc in zona si doresc cantitati mai mici , pungile sunt la 250g si boabe
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)