Hello There, Guest! Login Register


Prajitoria Sarkis Cafe - discutii generale

Buna,
@honciucmihai cafeaua comercializata de Sarkis e toata 100% arabica? Merci!
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
Cafeaua mea este 100 % arabica si cu punctaj de minim 82 puncte ( asta ca titlu informativ ) prajita proaspat , media fiind 3 zile in functie de vanzare . Prajesc zilnic cantitati mici deoarece doresc sa se " degazeze " la Dvs acasa nu la mine in magazin
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Am baut Java si Equilibrum. Ambele imi plac foarte mult. Am adaugat Sarkis pe lista mea de prajitorii preferate.
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
Sarbatori fericite, in stilul lui Mihai Honciuc Smile

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Smile Smile Smile  
Multumim, Mihai!
Cat mai multe kg prajite!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Sărbători fericite și dvs.!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Sărbători cu sanatate alături de cei dragi!!!
Lelit PL 92T / MacapM42M
 
Reply
Delicioasa Tanzania! Multumesc pt recomandare! S-au dus 400g de zici ca nici n-au fost....
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Multumesc pentru apreciere
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Eu am comandat alaltaieri un kg de cafea fara sa am habar de ea, ca pe site nu apare Sad...
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
Daca te referi la unul dintre blenduri, intr-adevar ca dl Mihai nu isi "divulga" retetele, dar cu siguranta o sa-ti placa majoritatea cafelelor de la Sarkis. Enjoy!
 
Reply
Comand de multa vreme de la Sarkis, atat blenduri, cat si single origins, asa ca stiu despre ce este vorba. Tanzania, insa, nu apare pe site si dupa nume nu pare a fi blend, ci single origin, la fel ca Jawa Blawan, Ethiopia Sidamo etc. La asta ma refeream. Daca as fi stiut de existenta ei, as fi inclus-o cu siguranta in comanda facuta acum 4 zile.
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
Am creat un nou concept numit" Editie Limitata " in care aduc un singur sac din cafele ce nu se afla in oferta de baza , cand se termina , indiferent daca a placut sau nu aduc altceva , asa dau posibilitatea clientilor sa experimenteze si altceva . Pretul este unic 15 lei / 100g , daca doriti cand faceti comanda in sectiunea de observatii specificati si editia limitata
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
La controlul inopinat de vineri totul se prezenta conform normelor si obiceiurilor. Asa ca inspectia a ramas o oră la taclale cu Mihai Smile
[Image: CmQyE0L.jpg][Image: eUmIFQ6.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Precum stiti magazinul meu se afla intr-o piata si ca atare ma vad nevoit deocamdata sa REDUC programul la intervalul 10 - 15 de luni pana vineri si de la 9-13 sambata .
In tara livrarile depind de firma de curierat si masurile luate decatre ei .
Va multumesc pentru intelegere si asteptam vremuri mai bune
Mihai
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Cea mai buna cafea pe care am incercat-o pana acum.
Recomand Sarkis Amore.

Multumim Mihai
Lelit PL 81 T, Mahlkonig Vario, Cafflano Klassic, DF64-2.
 
Reply
Mai e deschis sarkis in piata gemeni?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Bineinteles ca este deschis numai ca s-a modificat programul ( luni - vineri orele 10-15 iar sambata 09-13 ) trimit in continuare prin curier insa nu uitati ONLY CASH
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Incepand de astazi avem la vanzare ( la " Editie Limitata ") cafea din India acelasi pret ( 15 lei / 100g ) cand faceti comanda si daca doriti sa incercati acest nou sortiment in sectiunea de observatii specificati ce cantitate doriti
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Buna ziua ,
Deoarece am scurtat programul si timpul liber este mult prea mult mi-a trecut prin cap o idee ( de fapt nu a trecut ci a ramas acolo )
Doresc sa aflu cum simtiti , ce arome , ce gust , ce identificati , cum vi se pare , ce credeti ca ii lipseste , cu alte cuvinte parerea voastra despre cafeaua mea , ce simtiti voi si ce va determina sa reveniti .
Cea ce va cer este defapt un studiu ce ma va ajuta sa trag concluzii vis-a-vis de munca mea .
Este o provocare pentru voi sa va pun sa si tastati nu numai sa gustati ( ca tot aveti discount ).
Doresc sa stiu modalitatea de pregatire , sortimentul , si cum vi se pare ( aici va veti putea da frau liber parerilor ).
Ca un exemplu : " am luat ethiopia , o pregatesc la ibric si mi se pare ca este asa : incepem descrierea cu vorbele fiecaruia "
HAI SA VEDEM CATI SUNT INTRADEVAR ESPRESSOMANI
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Precum oamenii, fiecare cafea este o experienta absolut unica, si in functie de intensitatea trairii ei, ti-o amintesti mai mult sau mai putin timp. Chiar si cu aceeasi persoana orice interactiune in parte e usor diferita, exact la fel cand revi asupra unei cafele dragi. Uneori, parca imi e ciuda ca avem la dispozitie o diversitate atat de mare si din dorinta (personala cel putin) de a consuma cafele cat mai variate, de a incerca mereu altceva si altceva, de a face un rulaj continuu de soiuri, origini, blenduri, prajiri, nu reusesc sa revin la primele si marile mele iubiri indeajuns de des.

Blendurile Sarkis fac parte din aceasta ultima categorie. Si ele, fac cumva exceptia de a fi si unice (alaturi de inca un blend autohton extrem de drag mie *stie prajitorul cine e daca mai arunca din cand in cand un ochi pe forum), prin prisma senzatiilor pe care le traiesc de fiecare data. De la mirosul boabelor, la parfumul cafelei macinate care inebuneste chiar si pe cei care nu consuma cafea deloc, un parfum atat de intens, cu note ( pe care nu reusesc sa le denumesc) care imi amimtesc mereu de copilaria din casa parintilor - cozonacii cu nuca de Craciun si Paste, la cele mai gustoase prajituri, la toate delicatesele ce pot fi servite ca desert, imi este extrem greu de pus in cuvinte. Are ceva anume la felul in care miroase un blend Sarkis vs orice alta cafea, fie el blend italienesc de renume, blend autohton, sau orice SO de specialitae si ultra specialitate de 90+ puncte. Si de cate ori il consum, e ca si cum fac un salt in timp, la vasta de 16-17 ani, in vacanta de vara, re-traind prima mare iubire e vietii mele, cu o inocenta specifica varstei Smile

Multumesc si ma inclin in fata lui Mihai pentru privilegiul de a fi contemporan cu arta prajirii si blendarii sale!
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Este clar , esti indragostit
Oricum , multumesc pentru cuvintele frumoase .
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Buna ziua ,
Incepand de luni 11.05.2020 programul magazinului va fi de la 09 - 16 de luni pana vineri , sambata va ramane acelasi ( 9-13)
Mihai
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
(08-04-2020, 20:08)honciucmihai Wrote: Buna ziua ,
Deoarece am scurtat programul si timpul liber este mult prea mult mi-a trecut prin cap o idee ( de fapt nu a trecut ci a ramas acolo )
Doresc sa aflu cum simtiti , ce arome , ce gust , ce identificati , cum vi se pare , ce credeti ca ii lipseste , cu alte cuvinte parerea voastra despre cafeaua mea , ce simtiti voi si ce va determina sa reveniti .
Cea ce va cer este defapt un studiu ce ma va ajuta sa trag concluzii vis-a-vis de munca mea .
Este o provocare pentru voi sa va pun sa si tastati nu numai sa gustati ( ca tot aveti discount ).
Doresc sa stiu modalitatea de pregatire , sortimentul , si cum vi se pare ( aici va veti putea da frau liber parerilor ).
Ca un exemplu : " am luat ethiopia , o pregatesc la ibric si mi se pare ca este asa : incepem descrierea cu vorbele fiecaruia "
HAI SA VEDEM CATI SUNT INTRADEVAR ESPRESSOMANI

Salutare,

Fiind un cautator de aciditate redusa in cafea, am primit sugestii sa incerc cafeaua de la Sarkis. Asa ca m-am pus pe treaba si am inceput sa adaug in cos produse de pe site si recunosc ca m-a cam luat valul, pentru ca adunasem cateva kg de cafea in cos, tot citind despre ele Smile

M-am limitat la 4 portii de cafea de cate 300g: Brazilia, Columbia, Blend Sweet, Blend Amore si am inceput cu cel din urma, despre care citisem ca este si preferatul lui Mihai. Am tras niste shot-uri pe aparatul din semnatura, atat la 95 cat si la 98 de grade pe PID(are ceva cadere de temperatura, asa ca temperatura reala e mai mica cu 7-8 grade).
Ce-a iesit?Smile O crema frumoasa de culoarea ciocolatei si o aroma de espresso italian veritabil condimentat cu putina aciditate placuta. Am cam tras 7 shot-uri astazi (si le-am consumat pe toateSmile)) asa ca o sa continui experimentul maine (ca sa nu ma apropii de zicala "operatie reusita, pacient mort").

O sa scriu cateva vorbe si pentru celelate 3, cand ma apuc de ele.

P.S.: Fiind prajite la inceputul saptamanii, trebuie sa le mai las la degazat?
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Incearca si chic. F buna. Printre cele mai reusite blenduri de la S.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
(14-05-2020, 20:34)Dimitriyus Wrote: Incearca si chic. F buna. Printre cele mai reusite blenduri de la S.

E pe lista pentru comanda viitoare Smile
Multumesc!
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Buna ziua ,
Doresc sa va anunt pe aceasta cale , ca in luna august , ca de obicei , vom intra in vacanta , de redeschis va fi in septembrie deocamdata nu stiu data exacta cand vom inchide efectiv magazinul ( probabil 4-5 august ) insa incepand cu 1 august nu voi mai trimite pachete , tot ce se va putea cumpara va fi din magazin si in limita stocului disponibil .
Va multumesc pentru intelegere
Mihai Honciuc
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Si varianta video de "la revedere"
https://m.facebook.com/story.php?story_f...6625587511
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Buna ziua ,
De astazi , 01.09.2020 I BACK IN BUSINESS , YES
I NEED YOUR MONEY
MIHAI
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
[Image: 1f880dba53671aee1180c4b218f4355a.jpg]
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)