Hello There, Guest! Login Register


Prajitoria Papa Jacques

(02-12-2016, 15:00)Kosta David Wrote: Daca doresc sa comand diect de la Papa Jacques si nu prin cei care revand cafeaua lui, cum pot comanda? Am avut situatii cand la ei nu gaseam cafea mai proaspata de 2 saptamani. Multumesc!

Imi puteti trimite comenzile prin intermediul site-ului www.papajacques.ro. Puteti selecta gramajul, macinatura, sortimentul. 
 
(02-12-2016, 18:37)Kosta David Wrote: Mersi bubucalu, stiam de site dar am crezut ca poate exista vreo adresa de mail sau un nr.de tel. unde se pot trimite comenzile

Nu pot primi comenzi la telefon sau pe mail. Sistemul de pe site prin care puteti trimite comenzi ne ajuta foarte mult pe amandoi. Este un sistem simplu si eficient. 
 
(02-12-2016, 19:58)mishu65 Wrote: In ultima luna am incercat de 3 ori sa-mi cumpar cafea de la el si nu aveau decat macinata pentru ibric [Image: sad.gif]
N-am sa mai merg pe viitor

Nu-mi dau seama exact la ce anume va referiti. Cu siguranta nu ati comandat de pe site-ul www.papajacques.ro. Eu macin cafeaua numai atunci cand clientul imi solicita acest lucru. 

______________________________________________________________________________________________


O sa fac aici cateva precizari suplimentare care sper sa lamureasca diverse aspecte pe care le-am intalnit in ultima vreme.  

Referitor la parteneri (Leonidas, kfea.ro, etc.). Eu nu le impun ce sa cumpere, cat sa cumpere, cand sa cumpere, macinata sau boabe, etc. Stau de vorba cu fiecare dintre ei cel putin odata la 2 saptamani. Eu le fac recomandari insa ei decid sortimentele pe care le vor, frecventa comenzilor, macinatura, etc. Cu fiecare dintre ei lucrez pentru ca efectiv imi place sa lucrez cu ei. Sunt oameni pe gustul meu, ca sa zic asa. 

Doar in mod exceptional trimit colete cu plata ramburs. Subliniez exceptional. Motivul trebuie sa fie intemeiat. 
Plata prin ramburs este mai costisitoare pentru mine in comparatie cu plata prin banca. Comisionul de plata ramburs este 5 lei + 1 % din valoarea rambursului, suma la care Fan Courier adauga 20% TVA. 

Atunci cand un sortiment de cafea este prajit cu mai mult de 7 zile in urma, ii comunic acest lucru clientului, prin telefon sau mail. Clientul decide daca pastreaza comanda, o modifica sau renunta la ea. De regula, se intampla in sezonul cald (mai - septembrie) atunci cand se consuma mai putina cafea. 

Nu deschid aici discutia despre ce inseamna cafea "proaspat prajita". Am descoperit ca sunt oameni pe care n-am cum sa-i multumesc indiferent ce as face. Eu m-am impacat cu ideea asta. Constant, ii directionez catre ceilalti prajitori care au cafea mult mai buna ca a mea, si mai proaspata si ambalata mai frumos, etc.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
El Jaguar mai revine?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Multumesc Papa Jacques pentru precizarile pretioase. Inteleg ca preferi plata comenzii in avans.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
(03-12-2016, 00:24)vladdooo Wrote: El Jaguar mai revine?

Salut, Vlad. Am vazut mailul tau dar n-am apucat sa-ti raspund. El Jaguar s-a epuizat. Nu mai aduc. Pentru espresso am o Brazilia cel putin la fel de buna ca Jaguarul.   
 
(03-12-2016, 01:05)Kosta David Wrote: Multumesc Papa Jacques pentru precizarile pretioase. Inteleg ca preferi plata comenzii in avans.

Prefer plata comenzii in avans pentru ca nu ne cunoastem. ​​Dupa 3-4 comenzi, puteti plati dupa primirea coletului. Fac asta cu foarte multi clienti recurenti, inclusiv de pe forum.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Cand se pot comanda noile cafele?
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
http://www.papajacques.ro/product-catego...cialitate/
sunt deja pe site
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
(13-01-2017, 13:21)Yuki Wrote: http://www.papajacques.ro/product-catego...cialitate/
sunt deja pe site

Si ai incercat sa faci comanda? La mine nu apar preturile. "Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination."
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
si la mine aceeasi problema ..
cu alte cuvinte m a luat gura pe dinainte Smile
le am vazut disponibile acum cateva minute ....si nu m am gandit ca nu se pot comanda
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
Buna seara. Multumesc frumos pentru feed-back. Ieri seara am actualizat plug-in-ul de Woocommerce. Probabil am uitat sa bifez ceva. Rezolv in seara asta.

Site-ul este functional. Se pot face comenzi. 

Multumesc frumos tuturor pentru rabdare.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Lipsesc descrierile la noile cafele Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(18-01-2017, 22:18)vladdooo Wrote: Lipsesc descrierile la noile cafele [Image: smile.gif]

Atunci cumpara-le si vei beneficia primul de descrieri! Smile
In general, eu asa procedez.
 
Reply
Hai ca zic eu. Toate cele trei au tipicitatea zonei de cultivare. Clasamentul meu: Utengule > Seyo Nole > San Rafael.

Daca nu ati comandat pana acum, incercati si Kibungere.
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
Reply
Lipsa descrierilor vine din lipsa acuta de timp. Imi asum in totalitate. Anul a inceput in forta, n-am timp nici sa respir. 

Utengule: link. Este o peaberry. 

Seyo Nole: n-am gasit aproape nici o informatie despre ea pe internet. Stiu ca provine din zona orasului Lekempte (scrie pe sac) si este grad 1. Are bob lunguiet, culoarea este galbuie. Procesarea este naturala. Culoarea galbuie si procesarea naturala fac aceasta cafea sa para mai inchisa la culoare atunci cand este prajita. Prajirea este medium spre light. Temperatura de evacuare este in jur de 205 grade Celsius. 

San Rafael: link 

Toate cele 3 cafele de mai sus au fost luate de la Interamerican GmbH Hamburg. 

Stocul actual de Columbia Supremo este superior calitativ, peste ceea ce am avut pana acum. Am schimbat furnizorul "traditional". E drept ca pretul de achizitie a fost mult mai mare decat eram obisnuit dar pe mine, calitatea cafelei verzi m-a convins sa fac pasul.
Am hotarat sa absorb in totalitate diferenta de pret la achizitie asa ca pretul de vanzare pentru Columbia Supremo prajita ramane acelasi, 100 lei / kg.

In asteptare se afla o cafea din Rwanda, Bourbon galben 100%. Am prajit deja ieri o sarja. Arata foarte bine. De indata ce primesc etichetele de la tipografie, o urc pe site.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Multumim pentru descrieri.

Astept maine Seyo Nole-ul comandat.
 
Reply
Foarte buna cafeaua Seyo Noel. Dpmv cea mai buna dintre cele cinci tipuri de cafea de specialitate.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario Home, IMS 18G
 
Reply
Am vazut niste lucruri noi si interesante pe site
Asteptam detalii
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Asta am baut azi la birou, dupa 3 saptamani de vacanta, cu mintea odihnita si chef de teste de flow profiling. Dupa vreo 10 cafele am ajuns la.concluzia ca e o cafea buna, care imi place ca si varianta de comfort origin. Pe macinatura aleasa (ek 43, turkish, 4.5) cel mai bine m a multumit un flow de 8 ml/sec constant, 8 bari,  25 de sec in medie, 15g/30ml. Cu flow uri mai mici ( am testat 6 si t ml/sec)nu am fost multumit, un pic debalansata, subextrasa. Note ciocolatii imbinate armonios cu note fructate piersica like, aciditate scazuta. Aftertaste dulce, rotund. Portafiltru naked.
Luata de la Leonidas Dorobanti, prajita cred prin iunie pe.final. pret superdecent pentru calitatea din ceasca.
[Image: 8JBqFAr.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Răzvan, te-a ajutat și râșnița bună  Wink
 
Reply
Am avut doar 250g d asta am folosit ek ul. Sincer mi sa parut ca am niste inconsistente destul de mari intre shot uri folosing naked, uneori si de 2 sec. Pot fi multe cauze, au am varianta turkish, am inteles ca varianta simpla ar fi mai ok pt espresso. Pe alte rasnite am avut o consistenta mult mai buna intre shot uri fara sa folosesv distribuitor si Puqpress de asta sunt un pic rezervat. Trebuie sa mai testez. M am concentrat mai mult pe gust si cafea.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Multumesc frumos pentru review, Razvan! Smile
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Cu placere, o sa mai explorez si alte variante cu alte ocazii. Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Incepand de vineri, 29 septembrie 2017, sortimentul "Columbia Supremo" va purta temporar denumirea "Pitalito Supremo".

Denumirea este singurul lucru care se schimba. Lotul este acelasi de pana acum, respectiv ICO 3-325-0378. 

Pitalito este orasul din regiunea Huila in aproprierea caruia a fost cultivata cafeaua respectiva.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Din cauza tipului cu reclamații pentru folosirea numelui "Columbia"?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Dacă nu e prăjită de Vel Pital e ok.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(01-10-2017, 15:13)Lyvyoo Wrote: Din cauza tipului cu reclamații pentru folosirea numelui "Columbia"?

Columbia, nu cred, e numele tarii. Insa ar putea fi Columbia Supremo...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
La asta ma refer - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-D...a-Columbia
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
In mod exceptional, incepand de astazi, pretul pentru sortimentul El Salvador Potrero Grande este de 100 lei / kilogram. "Promotia" este valabila pana la epuizarea stocului disponibil, in jur de 40 kilograme.

Pretul include TVA. Comenzile a caror valoare depaseste 200 lei se expediaza gratuit prin Fan Courier, in localitatile acoperite de acestia. 

Multumesc frumos!
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Dupa o lunga perioada de gandire am luat hotararea de a-mi incheia definitiv colaborarea cu forumul Espressoman. 

Astfel, rog pe proprietarul forumul sa inchida contul Papa Jacques incepand cu data publicarii acestui post. 

Va multumesc frumos tuturor !
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
E tragic... Ce ne facem acum?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
E ca în viața, o ușă se închide alta se deschide...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)