Hello There, Guest! Login Register


Prăjire la tigaie

#31
Ca sa fac o gluma, la aeropress merge si asa [Image: smile.gif])   [Image: 49.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
dupa ce a a scris Liviu am vaz ca ai aeropress, in cazul asta (si pt brew in general) prajirea trebuie sa fie mai light decat pentru espresso.
si ca sa-ti dispara orice dubiu, nu te duce in SC pt ca orice metoda de extractie vei folosi, cafeaua va fii amara si fara orice urma de arome.
insa daca preferi cafeaua tare si amaruie, trebuie sa o prajesti de 3X mai mult... aici tu decizi Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#33
Dupa ce auzi primele pocnete mai evidente, mai lasa-o 2 maxim 3 minute, insa sa te uiti la ea printr-un capac trasparent, sa vezi daca e prajita toata.

Altfel poti creste timpul respectiv, cu cate 1/2 -1 minut, pana ajungi in zona care-ti place.

Atentie, fiecare cafea se prajeste diferit, si sunt diferente foarte foarte mari, daca o cafea iti iese bine la o anumita temperatura si timp, nu e valabil pt urmatoarea.

Apoi, pt optimizarea gusturilor, recomand jonglarea cu temperatura, majoritatea extragem la temperaturi usor mari, astfel incat pierdem din aromele de fructe, flori, si astea sunt cele care dau notele exotice si fac dintr-o cafea normala una "interesanta". Unii cauta sweet spotul unei cafele si cativa ani.
 
Reply
#34
Pai asta e si ideea sa nu fie amaruie tare...dar nah sunt la inceput si datorita acestui forum ....datorita oamenilor deosebiti am ajuns sa mi doresc mai mult de la o simpla cafea dimineatza
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#35
Astazi am prajit pentru prima data cafea _Columbia Supremo Huila_ (la tigaie, light spre mediu) si pot sa spun ca sunt super incantat. Nu ma asteptam sa iasa atat de buna Smile. Cafeaua prajita proaspat si-a mai castigat un adept. 
Alt fapt important; gustul cafelei este ca cel din descrierea de la magazinul de unde am cumparat-o Smile.
Cand citream acele descrieri eram neincrezator ca o cafea ar putea sa aiba acele arome.
Incepand cu ziua de astazi voi considera ca orice cafea care nu e proaspat prajita este o gluma (si deja regret ca am cumparat vreo 2 kg de cafea lavazza (am luat si 250 gr de cafea verde, de proba). Asta va fi ultima oara cand mai cumpar cafea ambalata Wink.
Iar mirosul este divin!
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
#36
(03-03-2017, 17:06)renatoa Wrote: O forma extrema de prajire... la oala... dar intr-un mod care mi se face rau numai privind...

https://www.youtube.com/watch?v=XyriYOexQtE

Super! O noua tehnica de prajire!
As zice mai curand fierbere.
O fi fost buna de ceva?
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#37
Da de aruncat la gunoi
 
Reply
#38
Prajire la foc direct(deschis) Big Grin
Fotografie gasita pe net - nu imi apartine.


Attached Files Thumbnail(s)
   
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#39
Aiurea, e gulash Smile Recunosc miscarea, am exersat si eu sambata Tongue
 
Reply
#40
https://www.amazon.de/gp/aw/d/B075JJ7J45...UTF8&psc=1

Merita cumparat asa ceva?
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#41
Nu, o prajire corecta trebuie sa se incheie in maximum 15 minute, nu 30 cat zic ei acolo.
Pentru asta iti trebuie macar 250 grade in masa de aer, nu in tigaie.

Mai curand asta, daca e sa fim on topic:
https://www.amazon.de/Eddingtons-7130000...ref=sr_1_2
 
Reply
#42
Sau varianta retro ('50), electrica:
https://www.amazon.de/Klarstein-Volcano-...B00E8CZNB2
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#43
Ha... am vazut asta de nenumarate ori, dar mi-a parut o jucarie... de balci Smile
Acum am cazut pe ganduri... cum ar fi adaptata la prajire cafea...  Confused Huh
Dar m-am trezit repede... Big Grin cum/cat sa prajesti cu 300W Big Grin
 
Reply
#44
N-am gasit informatii despre cantitate/pe sarja doar 60litri pe ora.
Da' era interesanta pentru actionarea electrica si pentru cutia de plexi' (probabil) ce "incapsuleaza" tigaia de prajit.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#45
Multumesc pentru opinii.

Am gasit altceva ce poate fi reprodus.. Sub 100 eur.... Atasez linkul caci poate sunt persoane interesate.
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeig...8-248-1743
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#46
E o masina cunoscuta, are topic separat, si da, poate fi reprodusa.
Dar nu sub 100 Euro... crede-ma ca am construit cateva... la 100 o iei fara sa mai stai pe ganduri !
 
Reply
#47
Si prajesti numai afara cu ea. Daca umpli bucataria cu chaff da sotia divort de tine. In rest e superioara prajitului la tigaie.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#48
(24-10-2019, 19:34)lracu Wrote: N-am gasit informatii despre cantitate/pe sarja doar 60litri pe ora.
Da' era interesanta pentru actionarea electrica si pentru cutia de plexi' (probabil) ce "incapsuleaza" tigaia de prajit.

L-am gasit si in tara, si acolo apar detalii care spun multe, combinat cu puterea de 300W:
Quote:Aparatul de facut popcorn cu ulei fierbinte in stil retro
...
Recipient de 74 ml din oțel inoxidabil, cu agitare integrată

Cred ca in oala aia sunt niste chestii mai complicate decat banuim... Wink
Dar sigur nu vrem sa facem cafea prajita in ulei Big Grin
 
Reply
#49
Poate poti praji vreo 50g, cat pentru doza zilnica...
Cafea prajita fresh, pentru brew.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#50
De ce n-ar merge si pentru espresso?
 
Reply
#51
Cica pentru espresso trebuie lasat la degazare 3 zile minim.
Adica ai praji duminica 50g, le-ai eticheta "de consumat miercuri" si tot asa...
A-brew-reli ... ar zice unii Tongue
 
Reply
#52
Eu mai devreme de 10 zile nu pot bea espresso ce prăjesc. Dar e posibil sa am eu o problema la prăjit.

La brew, am băut și după 2 ore, merge de minune.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#53
(26-10-2019, 16:32)lracu Wrote: ...
Cafea prajita fresh, pentru brew.
 
(26-10-2019, 19:06)r1r2000 Wrote: De ce n-ar merge si pentru espresso?
 
(26-10-2019, 20:46)Laddu Wrote: ...
La brew, am băut și după 2 ore, merge de minune.

Corect.

 
(26-10-2019, 19:09)renatoa Wrote: ...
A-brew-reli ... ar zice unii Tongue

Posibil.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#54
Cuppingul se face imediat dupa prajire, so...

Si judecarea punctelor la licitatii CoE se face prin cupping.
Nu vin fermierii cu mostre prajite si degazate sa o deguste espresso, ci cu sacul de verde, sa o prajeasca acolo pe loc...
 
Reply
#55
Un subforum nou pentru prajire... in strada  Confused ca acasa nu e... Big Grin

 
Reply
#56
Fata de cafeaua asta vietnameza, cea napoletana pare prăjită light Smile)
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#57
Daca vrei sa iti bati joc de cafea, asa trebuie sa procedezi.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#58
(06-11-2019, 20:13)Gabi_M Wrote: Daca vrei sa iti bati joc de cafea, asa trebuie sa procedezi.

E robusta, e ok Big Grin
 
Reply
#59
Pentru cine vrea zen extrem... "stupul" fie cu voi !

https://hiveroaster.com

Se poate manufactura in house, dintr-o chestie din aia de copt cu gaura pe mijloc, plus un dom de inox.
https://umarket.ro/tava-chec-rotunda-gaura
 
Reply
#60
Și un review:

https://youtu.be/PpW_H4qv8MQ
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)