Hello There, Guest! Login Register


Perie de curatat grup

#1
Se gaseste pe la noi asa ceva?
http://www.idrinkcoffee.com/Cafelat_Grou...-brush.htm
[font=Arial,Helvetica,sans-serif]Bezzera UNICA PID MN + Râşniţă Baratza Sette 270W, Tamper dinamometric, sita VST 18g, Nivelator Motta 58mm, IMS Showerhead - E61 200 IM[/font]
 
Reply
#2
Eu ti-as recomanda peria de oale de la Ikea (are ventuza in capul manerului; circa 8 lei) care e destul de stufoasa si isi face treaba foarte bine.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Orice pensula de 2 lei, cu parul suficient de scurt taiat incat sa devina rigid, face treaba buna.
 
Reply
#4
Sau http://www.caffea.ro/accesorii/perie-de-...t-art.html. Daca esti din Bucuresti, poti merge la magazinul lor din Mendeleev, The Coffee Shop
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#5
La noi nu gasesti. Cel mai 'aproape' gasesti la http://coffeehit.co.uk/brands/cafelat/ca...hine-brush
 
Reply
#6
aproape fiecare online shop de profil de la noi, are asa ceva!
nu chiar la 2 lei, dar nici nu vad cum poti cu o pensula dreapta, cu peri asprii, sa cureti sita (normal, ar trebui curatata dupa fiecare shot...), fara sa porti manusi izolatoare termic Smile
n-am cautat sistematic, dar la pese-espressor, sau model Motta , sau varia surse horeca - toate modele dedicate, 7-10 lei...
BTW, modelul acela cu o coroana de peri, mi se pare greoi, nepractic; cel putin in utilizare home;
cam tot ce mi se pare mai ergonomic este o perie concept-art, din care-am luat intr-o vinere neagra; acum e 18 lei;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
Concept Art am si eu si e foarte ok.

Daca vrei ceva mai marketizat, lumea vorbeste frumos de Pallo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Mi-a ajuns si mie azi peria concept-art.Pare bine realizata si are si masura pt detergent. Ce nu mi-e clar este de ce "capul" este asa de rigid si nu are firicelele subtiri ci foarte groase. Eu foloseam o perie mult mai fina... e vreo smecherie de folosire sau un motiv ca e asa de groasa?... am pus o poza de comparatie [Image: 0ee98e16d37de415aae99ffc2bea4170.jpg]
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#9
(05-11-2014, 23:03)radudani Wrote: manusi izolatoare termic

Buna idee de premiu...  Idea
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#10
[Image: plastis-perie-vase-cl-as__0179593_PE331804_S4.JPG]
Cu asa ceva folosit la sfarsitul zilei nu gasesc nimic sub sita de la dus.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
(10-01-2015, 15:15)baloozzy Wrote: Cu asa ceva folosit la sfarsitul zilei nu gasesc nimic sub sita de la dus.

restul a trecut in TDS-ul cafelei Smile

periile acelea sunt foarte eficiente (peri aspri si pe suprafata mare), dar apa fiebinte curge pe mana ;(
la mine, cel putin...

cat priveste asprimea perilor, nici nu m-am gandit la o alternativa, mi se par foarte potriviti asa;
si mai are peria concept_art 2 avantaje, zic eu: nu iti curge apa fierbinte pe mana si peria e suficient de mica in diametru ca sa incapa si sa curete prin miscari circulare, garnitura de etansare (!);
folosesc si eu o perie cu peri mai moi (de fapt o pensula lata de 3/4" (...)  la care i-am scurtat perii) pentru curatatul sitei din portafiltru;

in ce ma priveste, imediat dupa shot, fac un flush scurt de curatire, de cca. 2s - totdeauana se lasa cu ceva particule de cafea ce cad in vas; iar la sfarsitul sesiunii, fac o curatire sub flush, mai lunga, probabil 9-10s, si daca vad ca ceea ce a curs la inceput era mai colorat cu cafea, scot imediat dusul si il curat ca si sitele;
 
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#12
Quote:. Thanasos
Ce nu mi-e clar este de ce "capul" este asa de rigid si nu are firicelele subtiri ci foarte groase. Eu foloseam o perie mult mai fina... e vreo smecherie de folosire sau un motiv ca e asa de groasa?... am pus o poza de comparatie 

Azi am curatat grupul si i-am acordat mai mult timp si atentie .
Folosesc acelasi tip de perie cu firele groase si mai dure . 

In mod obisnuit , zilnic , dupa fiecare shot , curat cu o perie moale sita , garnitura si locasul in care se monteaza portfiltrul . 

Am fost surprins azi , sa constat ca resturi de cafea , intarite din cauza caldurii grupului , s-au desprins destul de greu . Doar cu peria aceasta mai dura am reusit sa le curat si sa readuc grupul in stare normala de curatenie . 

Dupa parerea mea , solutia constructiva a periei este justificata si folosirea unui inlocuitor ar impune efort mai mare si mai indelungat pentru aceleasi rezultate , in conditii similare ,  de nececesitate a indepartarii unor resturi intarite de la caldura .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#13
Merci de idee, voi "coafa" si eu pensula pentru un randament mai bun.
Si legat de perie, e suficient de lunga cat sa nu te frigi. De cand am luat-o nu am mai atins cea veche: Pallo Coffee Tool. 
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#14
Am luat peria asta, nu pentru scopul din topic, dar mi se pare excelenta pentru shower screen si garnitura grup:

https://www.kitchenshop.ro/perie-pentru-...gent-oxo-4

...spilul e ca am luat-o de la Pepco, cu doar 10 lei !
In catalogul curent nu apare, doar in cel unguresc:
https://pepco.hu/termekek/p24-321552-kefe/

Informatia este de uz imediat, pentru ca Pepco ruleaza rapid si nu prea mai mai readuce produse din trecut.
 
Reply
#15
Nu ți se pare că are perii prea moi? Am tot luat și eu diferite perii de genul, diferite unghiuri ale mânerului, dar mi se pare că perii se strica repede.

Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk
 
Reply
#16
Eu am una ca asta luata fie din auchan fie din Cora. Undeva la 5ron bucata. Are perii destul de moi în comparație cu cea de la motta dar suficient de buni pentru a curăța grupul după fiecare utilizare. Pe ultima o am de vreo 3 ani.
La Mota recurg doar când vreau sa curat sinele portafiltrului. Avantajul acesteia este ca poți curata grupul liniștit în timp ce faci flush. La motta ma ardeam mereu la acest peocedeu.
Sincer la 5 lei cumperi o punga și tot mai rămâne.. [Image: 94c6b969a8a6c050b3cb18c4263605dc.jpg]

Acum constat ca sub 20ron nu o găsești. Adevărul e ca ce mai cumperi azi cu 5ron.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#17
(25-05-2023, 15:39)Entertainer Wrote: Nu ți se pare că are perii prea moi? Am tot luat și eu diferite perii de genul, diferite unghiuri ale mânerului, dar mi se pare că perii se strica repede.

Cea de la Pepco nu, sunt chiar mai tari decat mi-ar placea mie pentru scopul pentru care am luat-o, nu ca sa curat garnitura de grup.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)