Hello There, Guest! Login Register


Pareri rasnite manuale HARIO

#61
(01-09-2012, 02:48)baloozzy Wrote:
(31-08-2012, 20:11)Gigi Wrote: ...dar cred ca nici una din ele nu macina pentru espresso.
Daca fac un filmulet cum blocheaza pompa, crezi? De cat timp este prajita cafeaua?

Si rasnita cu lame blocheaza pompa, dar oare macina consistent pt. espresso?
Eu am inceput sa strang bani pt. o rasnita decenta. Cand crapa Mini vad cat am la pusculita si ma orientez, 3 in 1 sau espresso Big Grin. La o noua Mini nu ma intorc.
 
Reply
#62
(01-09-2012, 02:48)baloozzy Wrote:
(31-08-2012, 20:11)Gigi Wrote: ...dar cred ca nici una din ele nu macina pentru espresso.
Daca fac un filmulet cum blocheaza pompa, crezi? De cat timp este prajita cafeaua?
Nu stiu la ce te referi ????? fa un filmulet . Cafeaua care o folosesc acum ptr Hario e Brazil Cafe Santos prajita mediu in luna 6 anul acesta ....
 
Reply
#63
(01-09-2012, 16:27)Gigi Wrote:
(01-09-2012, 02:48)baloozzy Wrote:
(31-08-2012, 20:11)Gigi Wrote: ...dar cred ca nici una din ele nu macina pentru espresso.
Daca fac un filmulet cum blocheaza pompa, crezi? De cat timp este prajita cafeaua?
Nu stiu la ce te referi ????? fa un filmulet . Cafeaua care o folosesc acum ptr Hario e Brazil Cafe Santos prajita mediu in luna 6 anul acesta ....
Ce marca sau ce prajitor?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
(01-09-2012, 19:50)Lyvyoo Wrote: Cafeaua care o folosesc acum ptr Hario e Brazil Cafe Santos prajita mediu in luna 6 anul acesta ....
E veche deja pentru espresso, oricat de fin o macini. Dupa minim 3 saptamani incep problemele: balta pe puc, lipsa crema si altele.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#65
La espresorul meu cel vechi [care e mai bun ca cel nou ] foloseam numai cafea din comert si din piata de la noi jacobs, Lavazza oro ,Davidoff , Dallmair,Tchibo,Ili ,si sint obisnut cu acest cafele care nu difera prea mult intre ele ..acum cind am dat comanda la rasnita am zis sa iau si o cafea boabe mai buna sa testez rasnita. Doamna de la Kafea.ro mi-a sugerat citeva cafele bune si a zis si de Papa dar trebuia sa comand sa astept mai 2-3 zile sa pot avea cafeaua caci sunt multi care dau comanda la prajitorie,si n-am mai avut rabdare. I-am explicat Doamnei ce cafea imi place ,,,cele mentionate mai sus si mi-a sugerat sa incerc Santos ,,si sincer e cea mai buna cafea bauta pina acum sint curios de cafeaua Papa ..---- AS INCERCA SI ALTE CAFELE DAR NU PREA AM DE UNDE SA STIU PANA NU INCERC.
 
Reply
#66
Papajacques banuiesc Smile

Mai bine ia-o direct de la prajitor - www.papajacques.ro Ce rost mai are sa mergi pe intermediari... Ce sortiment ai ales?

Edit: Aaaa...Brazilia Santos, nu vazusem. Incearca si o Columbia Supremo de la Papajacques sau celelalte la pungi de 250g...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#67
Buna dimineata,
Detin de ceva vreme Hario Skerton.
Am macinat cu ea pina acum 2,5kg de cafea.Am verificat cutitele de curiozitate si sunt ca noi.
Singura doleanta ar fi ca este foarte inceata...oricum la banii ei zic ca face treaba buna.

Cu stima,

Ovidiu
 
Reply
#68
Era nevoie de cutite mai mari ca sa fie mai rapida sau de o mana mai antrenata Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#69
Avand nevoie de rasnita pentru espresso, am cautat ceva ieftin si bun.
M-am oprit la Hario Mini, incurajat de pretul mic de achizitie din tara si ideea ca ar fi Japan Made. Din pacate ieftina a fost, fata de ceea ce am gasit pe ebay, dar Japan made nu. Doar proiectata in Japan.La primele incercari, comparativ cu o rasnita Krups GVX2, Krups-ul era mai constant in extractii decat Hario.
Pe scurt, m-am apucat sa caut solutii cum sa fac Hario Mini sa se ridice la nivelul review-urilor de pe Amazon etc... In prima faza a modificarilor am reusit cu success sa sparg male burr (roturul). Am luat de pe ebay componente ceramice de la Porlex... rotorul se potriveste la Hario Mini, dar statorul nu.
O alta problema la mine a fost axul, care era sui. Dupa o vizita la strungar acesta a fost adus in zero, adica indreptat (cat de cat).

Momentat am ajuns la solutia care de ceva timp imi permite extractii reusite, 30ml sau 60ml in 25-30sec.
1. Ax
Axul are joc in cele doua bucse. Pentru a reduce jocul am folosit initial banda izoler, banda teflon, banda hartie, insa fara rezultate. La prima folosire dupa reasamblare, jocul axului era la fel, iar banda rupta.
Singura banda adeziva care ramas pe pozitie este o banda pvc de la un aparat de etichetat (http://www.aparatedeetichetat.ro/), suficient de dura cat sa nu se distruga de la prima manivela.
Banda este pusa in doua, in directia de pedalare, cat sa permita axului sa treaca prin bucse.
[attachment=276][attachment=282]

2. Stator
Statorul are si el joc, dar poate fi redus cu banda de hartie.
Banda nu trebuie sa fixeze stator de corp, acesta trebuie sa se miste sus/jos, dar jocul statorului in corpul rasnitei trebuie redus la minim.
[attachment=277]

3. Carrier-ul (piesa de plastic ce pune in miscare rotor)
Si aceasta trebuie bandajata sa intre fix in rotor.
[attachment=278]
4. Saiba si "bucsa"
Acestea au fost gandite pentru fixarea rotorului pe ax, si sa mentina o miscare paralela intre stator si rotor.
[attachment=279][attachment=280]
5. Piulita de reglaj.
Deoarece am simtit nevoia de 2 click-uri si jumatate, am modificat piulita de reglaj. Acum, la o revolutie am 16 click-uri, nu doar 8.
[attachment=281]

Orice modificare se face pe riscul propriu si cu pierderea garantiei.
 
Reply
#70
La pct. 1, cele 2 bucsi, n-ar merge facute dun bronz grafitat ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#71
Multumesc frumos pentru un review impartial.

Mi-ar fi placut sa iei legatura direct cu mine pentru problemele pe care le-ai intampinat cu statorul. Sunt convins ca impreuna am fi reusit sa gasim o solutie, cred mai ieftina si mai rapida decat ebay.

Nu cred ca ar trebui sa ne gandim la rasnitele de la Hario ca la un instrument de precizie. Sunt echipamente "de start", cu pret accesibil, destinate celor care vor sa se initieze in domeniu. Hario este un pas inainte fata de celebrele rasnite cu lame.

Sunt convins ca toti cei care au achizitionat o rasnita Hario au apreciat faptul ca au gasit-o in Romania la preturi comparabile cu cele din afara, fara a pune la socoteala costul transportului si timpul de la efectuarea comenzii pana la primirea coletului.

Sper ca in viitorul apropiat sa pot diversifica oferta de marci/modele de rasnite manuale.
 
Reply
#72
(14-12-2012, 10:40)sorin2505 Wrote: La pct. 1, cele 2 bucsi, n-ar merge facute dun bronz grafitat ?

Am incercat, dar strungarul mi-a dat flit. Trebuiesc facute si cele doua santuri laterale prin care trece ax.

(14-12-2012, 10:58)Papa Jacques Wrote: Mi-ar fi placut sa iei legatura direct cu mine pentru problemele pe care le-ai intampinat cu statorul. Sunt convins ca impreuna am fi reusit sa gasim o solutie, cred mai ieftina si mai rapida decat ebay.

Cu ocazia asta am vazut si diferenta intre cele doua tipuri de rotor (Hario Mini vs. Porlex). Rotor de la porlex iti permite sa rasnesti in gol, iar cel de la Hario nu.
Aviz celor cu Hario Mini. NU RASNITI IN GOL!!
 
Reply
#73
Kit-ul de upgrade de pe Orphanespresso nu este folositor?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
Este ok la skerton.Pentru mini nu cred ca exista.
Voi incerca si eu la serviciu sa imi fac o piesa asemanatoare pt skerton.
 
Reply
#75
(14-12-2012, 15:02)Lyvyoo Wrote: Kit-ul de upgrade de pe Orphanespresso nu este folositor?

Poate reuseste PJ sa puna la vanzare si parti componente.
Exemplu cei de la OE. Vand Kyocera si pe bucati Big Grin. Urmaresc de ceva timp site-ul lor, si manivela se vinde cel mai bine.
 
Reply
#76
(14-12-2012, 12:09)astinga Wrote: Am incercat, dar strungarul mi-a dat flit. Trebuiesc facute si cele doua santuri laterale prin care trece ax.

N-a avut chef de munca...
Santurile alea se fac usor daca vrei Wink
Mie mi-a facut strungarul o bucsa pt. masina si avea un astfel de canal.
L-a facut imediat.
E adevarat ca fiind mai mare, lucra mai usor decat la bucsa aia micuta de la rasnita.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#77
In toamna s-a ars motorul la Vario si am fost nevoit sa o inlocuiesc temporar cu Hario Mini pana s-a intors de la reparat. A durat insa mult, am macinat 3 luni exclusiv numai cu ea (aproape 4kg de cafea - la mine vine multa lume la cafea) cafea prajita la Sarkis, Ecuator si Leonard.

Pe langa "efortul" de a macina manual, singurul lucru mai neplacut este faptul ca nu e stepless. Insa extragerea am controlat-o pastrand aceeasi macinatura pe orice tip de cafea modificand usor in sus sau in jos cantitatea de cafea. E adevarat nu cu toate sortimentele de cafea a mers perfect. Nu m-am uitat deloc la rotor, ax, jocuri sau alte piulite. Doar la cutite, care arata exact ca la inceput.

Atat eu cat si familia si prietenii putem sa-ti confirmam ca trecerea de la Vario la Hario si inapoi la Vario nu modifica radical gustul espresso-ului. Si suntem foarte atenti la gust. Smile Crezi ca daca ti-as pune in fata doua espresso unul macinat cu Hario si celalalt cu Vario ai mai fi asa vehement?

PS. Nu am nici un interes sa laud/critic acesta rasnita, nu o vand si nu ii fac reclama lui PapaJ dar ma simt dator si mi se pare cinstit sa spun ca m-am folosit de ea intr-un mod abuziv, si nu m-a facut sa-mi fie foarte dor de rasnita electrica. (cum ziceam din punct de vedere al gustului)
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#78
Hario Mini este un compromis pt. espresso.
Dupa 6 luni de folosire zilnica pt. espresso recomand:
- cafea proaspat prajita;
- cafea prajita light;
- NU folositi cafea parjita mai tare gen Chocolate de la Sarkis sau Brazilia de la Ecuator
- NU folositi cafea de la Hasbean, este foarte tare bobul

Tot ce sare de 4-5 click-uri creste inconsitenta macinaturi.
 
Reply
#79
subscriu si eu la parerea lui G. Serban, detin de cca. 3 saptamani o rasnita HMM si nu am depistat vreo problema de macinatura... singura diferenta constatata - poate sau nu adevarata - este ca am observat ca pt aceeasi tip de cafea, dupa cateva zile trebuie ajustat un pic gradul de macinare ( la ochi )
in rest se comporta ok , cel putin pt. mine ca incepator timpul de extractie, consistenta si gustul cafelei sunt in regula...
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#80
(17-12-2012, 13:04)Alec Scheul Wrote: ... singura diferenta constatata - poate sau nu adevarata - este ca am observat ca pt aceeasi tip de cafea, dupa cateva zile trebuie ajustat un pic gradul de macinare ( la ochi )

Asta nu tine de rasnita ci de cafea, de la zi la zi, sau chiar in aceeasi zi ea isi schimba caracteristicile (se mai usuca, in functie de umiditate si temperatura ambientala etc.) Cu orice rasnita trebuie sa faci corectii de macinatura din cand in cand. Din pacate la Hario MM pasii de macinare sunt prea mari si nu poti controla foarte bine modificarile, eu am "jonglat" din cantitatea de macinatura. Am vazut un user mai sus (astinga) care a modificat piulita de reglaj pentru pasi mai marunti. Smile
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#81
Quote:Asta nu tine de rasnita ci de cafea, de la zi la zi, sau chiar in aceeasi zi ea isi schimba caracteristicile (se mai usuca, in functie de umiditate si temperatura ambientala etc.) Cu orice rasnita trebuie sa faci corectii de macinatura din cand in cand. Din pacate la Hario MM pasii de macinare sunt prea mari si nu poti controla foarte bine modificarile, eu am "jonglat" din cantitatea de macinatura. Am vazut un user mai sus (astinga) care a modificat piulita de reglaj pentru pasi mai marunti. Smile

intr-adevar astinga mi-a dat si mie niste sfaturi despre rasnita.... fiind incepator e normal sa-mi fac ucenicia si sa "dau la manivela", chestie care-mi si place si care mi-a schimbat diminetile (alfel fiind un puturos cu acte in regula)
nu intentionez sa-i fac niciun upgrade, ma gandesc ca in viitorul apropiat sa trec la una electica...
oricum ieri in magazin la Sarkis se plangea un nou posesor de Vario/Lelit ca a consumat un "kil de boabe" si nu i-a iesit nimic si ca se incurca in reglaje ........si eu cu mititica mea V..., pardon Hario ( ce repede le confunzi..Big Grin ) ma umflam in piept ce shoturi imi mai ies....
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#82
(17-12-2012, 16:22)Alec Scheul Wrote: oricum ieri in magazin la Sarkis se plangea un nou posesor de Vario/Lelit ca a consumat un "kil de boabe" si nu i-a iesit nimic si ca se incurca in reglaje ........si eu cu mititica mea V..., pardon Hario ( ce repede le confunzi..Big Grin ) ma umflam in piept ce shoturi imi mai ies....
OFFTOPIC: Poate intra pe forum respectiva persoana, dar acela este de obicei un caz de neinfomrare profunda. Nu ai cum sa ai Vario si Lelit si sa nu iti iasa un espresso de calitate maxima, mai ales cu o cafea proaspat prajita. Ma rog, exista micuta posibilitate sa mai fi scapat cate un Vario necalibrat pentru espresso, dar stiam ca s-a rezolvat problema.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#83
chestia cu produsul la chinezi si de proasta calitate eu n-o prea inghit. chinezii sunt niste muncitori mult mai disciplinati decat europenii si fac si lucruri de calitate (bine, in firme occidentale), a se vedea produsele apple dupa care se da in vant o gramada de lume si se vand la preturi piperate. problema e alta: la mai toate produsele a scazut perioada medie de utilizare. adica nu mai sunt concepute sa tina o viata. chestia asta se observa f. bine la produsele care se fac in continuare in occident. n-ati auzit o gramada de lume plangandu-se ca mercedes nu mai e ce a fost, la fel despre volkswagen si bmw? iar astea nu sunt produse la chinezi. masinile actuale au o perioada medie de utilizare de 8-10 ani dupa care constructorul considera "extrabonus" daca te tine mai mult. la fel si cu electronicele si toate celelalte bunuri. de ce se intampla asta? pai cati dintre noi nu am schimbat masina care inca mergea bine ca voiam una mai luxoasa si model nou cu nu stiu ce optiuni, sau n-am dat televizor perfect functional la tara ca noi n-am luat led cu 3D? ce rost ar mai avea producatorul sa ti-l faca sa tina o viata iar asta sa incarce o gramada pretul? toate bunurile din ziua de azi nu mai sunt facute ca in anii 50-60-70 sa te tina pana mori si sa le lasi mostenire. de asta sunt pline de plastic, nu pt faptul ca sunt facute la chinezi. chinezii astia ar putea fi acuzati la o adica pt o executie proasta, cu toate ca de cele mai multe ori supravegherea calitatii e facuta de firma occidentala, dar in nici un caz de conceptia proasta, ca de cele mai multe ori conceptia se face in occident.

lasati-i pe chinezi si pe ceilalti asiatici in pace ca datorita lor aveam casa plina de bunuri si nu strangem bani cateva salarii ca sa cumparam acelas bun, dar made in occident.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#84
OFFTOPIC: pt. a nu crea confuzie, "kilul de cafea" amintit era de la Starbucks.... de abia ieri a cumparat omul de la Sarkis...
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#85
(17-12-2012, 17:46)Alec Scheul Wrote: OFFTOPIC: pt. a nu crea confuzie, "kilul de cafea" amintit era de la Starbucks.... de abia ieri a cumparat omul de la Sarkis...

Big GrinBig GrinBig Grin Pai spune asa.....
Acum o sa-i iasa si lui espresso ca lumea Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#86
Cu alte cuvinte, de cat dai de-atat te tine. Ca sa impac si capra si varza, le-am luat pe amandoua. Vario, no comment. Hario Mini Mill o am de jucarie. Inca n-am folosit-o, astept vacanta. Dar am inspectat-o ''ochiometric'' si-am sesizat ''calcatura'' excentrica a cutitelor. De unde precizie japoneza la tehnica chinezeasca? De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. Si la banii astia, vorba cantecului,''las-o ba ca merge-asa''. Pace si-ntelegere va doresc!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#87
Forumul Espressoman s-a dovedit a fi un loc unde oameni de caracter, cafegii inraiti, espressomani in devenire, isi discuta intr-un mod placut si unic in Romania, pasiunea lor. Pentru ca nu vrem sa amaram cafeaua de dimineata (cum spunea David) si mai tare decat o fac "marcile celebre" sau horecarii, pentru ca avem nevoie de analize tehnice si postari obiective mai mult decat polemici si supozitii, am hotarat ca toata disputa KrissKros - PJ sa fie stearsa, inclusiv postarile adiacente ale altor useri sau ale mele, pentru a nu ramane fara inteles. Din acelasi motiv nu pot sa sterg conturi cu totul, caci am dezechilibra multe topicuri deja discutate, iar lumea nu ar mai intelege nimic. KrissKros este binevenit oricand pe forum, chiar cu un review despre Hario, insa scris fara patima sau alte atacuri, critica constructiva a lui astinga fiind un exemplu in acest sens.

Vine Craciunul! Sa fim mai buni, mai intelegetori, mai calmi, mai veseli, mai bucurosi ca ne-am intalnit in aceasta comunitate frumoasa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#88
Salut initiativa!
Craciun Fericit tuturor!

Cu stima,

Ovidiu
 
Reply
#89
(20-12-2012, 03:18)scientist Wrote: Vario, no comment. Hario Mini Mill o am de jucarie. Inca n-am folosit-o, astept vacanta. Dar am inspectat-o ''ochiometric'' si-am sesizat ''calcatura'' excentrica a cutitelor. De unde precizie japoneza la tehnica chinezeasca? De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. Si la banii astia, vorba cantecului,''las-o ba ca merge-asa''. Pace si-ntelegere va doresc!
Hario, e prima rasnita, care cu Columbia Supremo, tot de la PJ, in iunie ac, m-a facut sa ma intreb: daca acum beau cafea, ce ... am baut pana acum? Tot ea, la servici, si acum face victime, cand imi iau de una la ibric. Nu cred ca e careva care merge la munca cu Vario, sau Cunill Tongue. Cum nimeni nu are Philips din Olanda, nici eu nu am Hario din Japonia, dar espresso face. Spunea careva pe aici, ca si Krups face mai bine, asta musai trebuie sa o incerc, ar fi numai vina mea ca nu am facut-o pana acum.
Asa ca, dragostea dintai ... never ever.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#90
Am achizitionat azi un Hario Mini Mill si l-am intors pe toate partile. Ce am obervat:

- Intreaga rasnita se poate demonta si spala usor.
- Cutitele sunt foarte atent lucrate, pe langa lame au niste santuri prin care sa se scurga cafeaua.
- Poti macina suficient de fin cat sa infunzi espressorul sau suficient de grosier cat sa o filtrezi cu french press.
- Diferenta intre pasii de rasnire e destul de mare.
- Combinatia matematica de extractie de 60ml in 25s cu tamponare de 13kg nu se poate obtine. Pentru o extractie de 60ml in 25s e nevoie de gasirea unei combinatii intre un pas de rasnire si o forta de tamponare.
- Daca se infileteaza piulita invers se poate face stepless insa s-ar putea desfileta in timpul rasnirii.
- Recipientul pentru cafea macinata e din plastic si se mai lipeste cafea de el, se desprinde totusi daca e usor lovit.
- Recipientul de cafea se goleste foarte usor in portafiltru.
- Sa macini 15g de cafea dureaza ~4min.
- Cine are nevoie de aparate de forta cand ai o rasnita manuala?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)