Hello There, Guest! Login Register


Pareri rasnite manuale HARIO

(14-11-2017, 09:33)kirov Wrote: Salut
Folosesc un Hario Skerton de 3 luni si din pacate in weekend s-a spart sticla unde se depoziteaza cafeaua. Stie cineva de unde pot comanda doar vasul? Am vazut ca pot comanda de pe siteul hario din japonia dar va dura extrem de mult transportul din cauza noilor controale care se fac la vama(pachetele stau si 2 luni)
De 3 zile ma chinui cu un borcan dar este groaznic de greu pt ca trebuie sa tin cu o mana borcanul si rasnita iar cu alta sa dau la manivela

Cauta borcane cu capac metalic  marca Bormioli, sunt pe la supermarket-uri,  este un model care se potriveste la fix.
Gaggia Baby, Kinu M47
 
Reply
Nu stiu daca skerton are acelasi filet, dar pentru mini mill am gasit un borcan de rasnita sare/piper/condimente, un model vandut de Pirifan, care a invadat supermarketurile in ultima vreme.
https://www.emag.ro/supermarket/rasnita-...D91923BBM/
 
Reply
(14-11-2017, 09:33)kirov Wrote: ...din japonia dar va dura extrem de mult transportul din cauza noilor controale care se fac la vama(pachetele stau si 2 luni)...

off topic, esti bun sa spui despre ce-i vorba? ca astept si eu un colet din afara UE si tot intarzie...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Se potrivea sigur un borcan de la Ikea...dar nu mai stiu acum care Sad

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Reply
Nu exista oficial noi controale in plus fata de cele de pana acum pentru marfa din Japonia, ci pentru cea chinezeasca care a inceput sa intre in EU pe diverse filiere cu statut de pseudo zona libera, in special prin Olanda sau diverse insule sub tutela UK, gen Jersey sau Man.
Acestora li se pune acum la BSI, biroul de sortare primara de la Bucuresti) o eticheta galbena suplimentara, ca sa se stie la vama locala ca nu sunt din EU.
Chiar doua luni nu dureaza... am primit saptamana trecuta un obiect din HK comandat pe 23 Oct... dar la fel de bine alt obiect comandat pe 18 oct se lasa asteptat... iar estimarea este foarte larga, 03-Nov to 11-Dec Smile
Ambele au fost cu shippingul free, fara tracking, deci mai rau nu se poate...

(14-11-2017, 11:40)Fane Wrote:
(14-11-2017, 09:33)kirov Wrote: ...din japonia dar va dura extrem de mult transportul din cauza noilor controale care se fac la vama(pachetele stau si 2 luni)...

off topic, esti bun sa spui despre ce-i vorba? ca astept si eu un colet din afara UE si tot intarzie...
 
Reply
@kirov - Orice borcan tip 'mason jar' merge, de exemplu asta
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
Multumesc frumos, am gasit prin casa un borcan si chiar s-a potrivit. Nu imi trecuse niciodata prin cap ca s-ar potrivi.

- fane, exact ce a povestit renatoa.
 
Reply
Va salut ! Am comandat un Hario Skerton si, ca sa nu pierd timp am comandat si kitul de upgrade de pe OE. Puteti va rog sa-mi spuneti cam in cat timp vine kitul?
 
Reply
Daca topicul are in titlu cuvantul "Pareri"... sincer, nu cred ca se mai merita o rasnita Hario azi.

Un Rhinowares din UK, ajunge la sub 200 lei, merita banii mai mult, parerea mea...
 
Reply
Va rog sa ma scuzati, era vorba  despre  Hario si am indraznit... Oricum par demodat.
 
Reply
Nici pe departe... dar e bine sa stie lumea, chiar ar fi util un topic sticky cu starea de fapt a pietei, actualizat permanent.
 
Reply
Azi am primit rasnita. Am sentimente amestecate....
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
Asteapta sa primesti si acel kit de upgrade si atunci sa vezi ce sentimente ai, poate se imbunatateste situatia.
Poate ar trebui sa spui si la ce metoda de preparare a cafelei te-ai gindit? La espresso? Ai cazul acesta ce espressor ai?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Sincer, as dori sa perfectionez tehnica ibricului.

Am o rasnita veche turceasca care imi face o granulatie grosiera si sunt nevoit sa prepar cafeaua la french p. Rasnita cu lamele imi genereaza mult praf si nu da un macinis uniform.

Mi-am dorit o rasnita care sa rasneasca mai fin pentru a putea lucra la ibric.

Probabil Hario o sa ma slujeasca in aceasta etapa a uceniciei mele. Nu mi se pare sa aiba ceva in comun Japonia. Producatorii au uitat sa scrie in prospect: "produs cu durata de utilizare limitata".
 
Reply
E ok pentru ibric, stai linistit.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
O sita ar trebui sa rezolve ambele probleme, fractiunea fina la ibric, cea grosiera la FP. Confused
 
Reply
Astept kitul de upgrade. Sper sa ne intelegem intr-un final.
 
Reply
Între timp, cei de la Hario au trecut la îmbunătăţiri. Au montat şi ei stabilizatorul acela interior, şi au scos şi o variantă Skerton Pro.

Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
Ar fi interesant sa o putem "pipai"...
 
Reply
Cam cat dureaza  o livrare de pe Orphan? Am chitanta emisa in data de 22 nov, sa ma astept sa apara dupa Boboteaza ?
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
La mine a durat fix o săptămână. Am găsit un plic galben în cutia de scrisori.
 
(14-12-2017, 13:36)albinaru Wrote: Cam cat dureaza  o livrare de pe Orphan? Am chitanta emisa in data de 22 nov, sa ma astept sa apara dupa Boboteaza ?
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
Trebuie sa fii indragostit rau de Sketon ca sa o modezi asa... electrica, wifi, activare prin Internet... Smile

https://www.theverge.com/circuitbreaker/...ee-grinder

pacat ca produsul final, macinatura, ramane tot aia... Sad
 
Reply
Am primit un aviz in posta  prin care eram invitat la vama sa-mi ridic saibele.

Dupa ce am pierdut vreo trei ore in frig, mi s-a luat de la orice  ''up grade'' la un produs facut pe vapor. Mai am si alte vorbe dar le tin pentru mine...
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
Uff! Le-am pus si am centrat cutitul interior.

Intradevar  este alta treaba.

Vorba ceea : alta cafea se macina la moara noastra.
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
Dureaza 4 minute in loc de 5 sa macini o dubla?  Smile

Unele "imbunatatiri" intra clar in categoria "munca in zadar".
 
Reply
N-am mai actualizat ... Reusesc sa scot licori destul de bune cu Hario.

Problema este ca de cate ori schimb punga de cafea trebuie sa pun mana pe cheia de 12 si pe  un minipapagal sa gasesc iar sweetpointul. Trebuie sa ma orientez la pungi de un kilogram.
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
Trebuie sa te orientezi spre o alta rasnita, ca e pacat de espressor.
 
Reply
SALUTARE TUTUROR! Tocmai am achizitionat o rasnita manuala HARIO MXR-2TB,NU SUNT IN TARA SI NU AM TESTAT-O INCA ,SUNT CURIOS DACA ARE CINEVA SI DACA ESTE MULTUMIT DE EA ,DACA ESTE OK PENTRU A SCOATE UN ESPRESSO DE CALITATE Huh , ESPRESORUL O SA-L ACHIZITIONEZ CAND AJUNG IN TARA, INCA MA GANDESC,MA INFORMEZ SI MAI INTREB,DACA SA IAU UN LELIT PL41E, PL41LEM, SAU PL41TEM, SUNT INCEPATOR ,NU MA PRICEM FOARTE TARE SI NU AS VREA SA INCEP CU STANGUL SI SA ARUNC BANII PE CINE STIE CE PROSTII. ASTEPT CU NERABDARE SFATURI,PARERI ATAT DESPRE RASNITA MEA ACHIZITIONATA CAT SI DESPRE ESPRESOR. MULTUMESC!
 
Reply
Nu stiu de ce e nevoie sa tzipi ...  Huh  adica sa scrii cu litere mari...
Iar la obiect, presupunand ca postare nu e de reclama, rasnita respectiva nu e de espresso, daca nu esti sigur intrebi inainte de achizitie Wink

*admin edit
 
Reply
(05-07-2018, 01:26)masef73 Wrote: SALUTARE TUTUROR! Tocmai am achizitionat o rasnita manuala HARIO MXR-2TB,NU SUNT IN TARA SI NU AM TESTAT-O INCA ,SUNT CURIOS DACA ARE CINEVA SI DACA ESTE MULTUMIT DE EA ,DACA ESTE OK PENTRU A SCOATE UN ESPRESSO DE CALITATE Huh , ESPRESORUL O SA-L ACHIZITIONEZ CAND AJUNG IN TARA, INCA MA GANDESC,MA INFORMEZ SI MAI INTREB,DACA SA IAU UN LELIT PL41E, PL41LEM, SAU PL41TEM, SUNT INCEPATOR ,NU MA PRICEM FOARTE TARE SI NU AS VREA SA INCEP CU STANGUL SI SA ARUNC BANII PE CINE STIE CE PROSTII. ASTEPT CU NERABDARE SFATURI,PARERI ATAT DESPRE RASNITA MEA ACHIZITIONATA CAT SI DESPRE ESPRESOR. MULTUMESC!

Intrucat vad ca nu prea le stii cu internetul si cu forumurile, permite-mi sa-ti dau cateva sfaturi:
1. nu mai folosi litere mari. Pe internet asta inseamna ca tipi (si nu cred ca tie ti-ar place sa stai de vorba cu cineva care tipa la tine)
2. Inainte de a intreba ceva, asigura-te ca este in sectiunea potrivita. In cazul de fata, Sfaturi la cumparare ar fi acea sectiune unde tu ar fi trebuit sa deschizi un topic nou in care sa intrebi.
3. legat strict de intrebarea ta: nu as vrea sa te descurajez, dar daca vrei un espresso de calitate, nu ar strica sa citesti notiunile elementare despre acest subiect. Foarte pe scurt voi incerca sa ti le explic eu.

Espresso este o bautura obtinuta prin trecerea apei fierbinti printr-un "puc" de cafea. Calitatea acestei bauturi este data de mai multe conditii care trebuiesc indeplinite simultan:
- apa sa fie la o anumita temperatura; de aceea ti-as recomanda un espresso dotat cu PID (PID-ul este acel dispozitiv care iti asigura o anume temperatura a apei, temperatura pe care tu o poti seta cum vrei). Cel mai ieftin si bun aparat dotat cu PID este Lelit PL41TEM.
- calitatea macinaturii cafelei este foarte foarte importanta. Sub 1000 de ron nu prea gasesti multe rasnite "capabile espresso". Sintagma "capabile espresso" e una complicat de explicat (nu intru in teoria macinarii pentru ca nu ma pricep asa de bine ca altii si pentru ca ar fi foarte foarte mult de scris), asa ca te rog sa ma crezi pe cuvant in aceasta chestiune. Cea mai buna rasnita pe care o poti lua in banii astia ar fi chiar cea din topicul in care ai pus intrebarea ta, si anume Kinu M47. Asta ti-o spune unul care a avut in total 5 rasnite (din care mai am acum doar 2). Nu da banii pe prostii; fara suparare, dar ce ai cumparat tui nu este capabila sa-ti ofere calitatea macinaturii pentru un espresso de calitate, cel putin nu in mod constant. La fel am facut si eu: am luat initial o rasnita electrica Gaggia, apoi am luat una manuala Porlex, apoi una electrica Lelit (care a cedat dupa 2 ani si 3 zile de folosire moderata si atenta) si in final mi-am luat un tanc de rasnita profesionala la mana a 2-a si de curand un Kinu M47. Asa ca socot ca as fi in masura sa dau sfaturi despre rasnite. Si nu degeaba se spune ca Espressorul este un accesoriu al rasnitei sau ca prima data iti iei rasnita si, din ce bani ti-au mai ramas, iti iei espressorul.
- Puc-ul de cafea trebuie sa aiba o anumita densitate, adica sa fie presat cu o anumita presiune. Pentru asta exista tamper-ul. Fie iti iei unul simplu (si iti obisnuiesti muschii sa aplici o presiune constanta de fiecare data), fie iti iei direct unul manometric la care setezi tu forta de apasare si va fi aceeasi de fiecare data. Idem, am trecut prin ambele faze asa ca stiu ce zic.
- nu in ultimul rand CAFEAUA: nu vei putea obtine niciodata un espresso decent (nu de calitate, decent) din cafeaua de supermarket. Daca vrei o bautura buna, foloseste cafea proaspat prajita. Prin proaspat intelegand prajita de 3-4-5 zile (in primele zile cafeaua prajita sufera procesul de eliminare a gazelor, asa numita degazare).

In final, ca sa sintetizez tot ce am scris, espresso este despre cei 4M:

- Miscella  - asta ar fi cafeaua
- Macianzione - asta ar fi rasnita
- Macchina - asta ar fi aparatul, espressorul
- Mano - asta ar fi manopera

Bafta!

L.E. Vad ca postarea originala a fost mutata, asa ca poate o mutati si pe asta, ca sa aiba totusi o noima. Multam!
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)