Hello There, Guest! Login Register


Panama Geisha de la SAPID

#1
Pentru a ne putea forma o imagine cât mai completa asupra acestei cafele propun ca, cei care doresc, sa posteze aici primele impresii, modul in care acestea se modifica pe parcursul preparării.
Mod de preparare, rețeta de extracție, aprecieri legate de gust etc...
Încep eu:

Prajire: light, uniformă, cu boabe frumos dezvoltate, semne discrete de FC, dunga de mijloc mai închisă decât culoarea boabelor, specific modului de procesare, fără defecte vizibile de prajire sau ale boabelor verzi.

Preparare: espresso
-Rețeta: 1- 18g macinatura, lichid 36g, temperatura 92 gc, timp 25 sec, prima picătura la sec 6 cu preinfuzie programată la 4 sec
-Curgere: uniformă, puțin cam rapida ( voi modifica setarea rasnitei pentru un timp de extracție de 30 de șec),.
-Lichidul: corp spre mediu, crema subțire dar uniformă si rezistența, cu influența negativă minima asupra gustului.
-Gustul:aciditate citrica ridicată, cu nuante de gref si un finish.....sarat. Nicio urma de bitter dar nici de dulceața. In opinia mea, o paleta de nuante extreme, interesantă dar in afara oricărui echilibru.
-Concluzii: doar o experienta interesantă pentru aceasta extracție. Finish-ul sărat a fost ceva deosebit pentru mine (ceai sarat am mai baut dar cafea nu).
Soției nu i-a plăcut.

Este evident ca rețeta folosită la prima extracție nu este cea mai potrivită pentru aceasta cafea.
Cred ca vor ajuta o macinatura mai fina cu o extracție puțin mai lunga. Deocamdată nu umblu la temperatura si la preinfuzie. Încerc sa modific cât mai putini parametri deodată, pentru a vedea influența asupra gustului si aspectului extractiei.
Eu încerc sa trag niște concluzii si sa învăț câte ceva de la aceasta cafea.
Am luat si verde pentru 1- a reproduce prajirea si 2- pentru a încerca si altceva. După asta voi aplica pe cafelele din dotare cele experimentate.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#2
exact reteta ta am folosit o si eu, doar ca eu am preinfuzia grupului e61.
la exact aceeasi concluzie am ajuns si eu, foarte buna, dar lipsesc acele gusturi extraordinare pe care le asteptam.
nu stiu daca ajuta si acest ultim comentariu, dar nici sotiei mele nu i a placut Smile

LE: pardon, am extras 27 de sec, o sa incerc sa ma duc in peste 30
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#3
Primita acum doua ore.
Am facut impreuna cu 2 prieteni 3 espresso pe un Expobar Elegance:
Reteta: 19g - macinatura, lichid - 38g, temperatura - 93 grade, timp - 28 sec.

Gustul:aciditate citrica foarte ridicată. Cred ca daca as combina sare+lamaie+portocala as simti cam acelasi gust. Nu am simtit nici o urma de dulce. Un gust, oricum, interesant.

Am luat si cafea verde pe care voi incerca sa o prajesc pe un gemma. Sunt curios cum se schimba gustul daca o prajesc mai dark decat au facut-o ei.
 
Reply
#4
@RaduCarutasu, este exact tipul de cafea permisiva cu preinfuzia mai lunga. Incearca sa imiti din profil Brewtus-ul cu vibratoare [Image: smile.gif]  Eventual folosind K30 

Eu am mers initial pe 91grade, 19g / 38g / timp "la ochi" 25-30s, si ce a rezultat in ceasca a fost o crema surprinzator de densa, raportat la culoarea prajirii, fara bitter, insa mie gustul mi-a placut mult, la fel si sotiei; notele le-as plasa in zona lime - afine de padure (cu dulcele atenuat).  Azi am ridicat la 94 si parca aparea bitter putin si atenuare de citrice, asa ca dupa gustul meu, maine revin in zona 92-93.

[Image: 2GWEFIv.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Am testat asa: 18g/36g la 92C si la 94C, parca un pic de bitter la 94C, dupa ce am schimbat pe mai fin, asta fiindca a curs cam la 23 - 25" in prima faza. Mure si afine putin necoapte in ambele cazuri. Deasemenea18,5g/20g la 92C. Minunat. Inca nu gasesc iasomia... Dar o caut... Oricum, azi pe la 12 eram HIGHHH dupa vreo 4 espresso si un ristretto
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#6
Iasomie clara si distinctă extrasă in v60. Avea dulceata acra tipica fructelor de pădure cu after taste pe care il recunosc in varietalul ghesa usor prăfuit. Reteta de succes a fost 21 grame la 94 de grade cu 2 minute brew
.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#7
Excelenta! Asemanatoare cu cea de la Claro,oricum deosebite amndoua!Am rasnit mai sus putin,a curs bine,crema suficienta,gustul foarte aromat si echilibrat fara pic de amar.Extractia am facut-o la 92 de grade.Voi incerca si la 91.Nu vad nici un motiv de nemultumire.Un dar deosebit de sarbatori!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#8
Rețeta 2,
modificat gradul de macinare si temperatura:
18 g macinatura, râșnița mai fin decât ieri, 36 g de lichid, temperatura de extracție 94gc, preinfuzie 4sec, prima picătura la sec 9, timp total curgere 29 sec.

Rezultatul in ceașca modificat substanțial:
-Curgere: uniformă, codița de șoricel subtirica (la doua cești), fără accelere mare spre sfarsit.
-Lichidul: corp mediu, crema tot subțire dar mai închisă la culoare, uniformă si rezistența.
-Gustul:aciditate citrica moderata acum, cu un bitter plăcut in nuante destul de pronunțată de gref, a apărut si o ușoară nuanță florală, ca de iasomie si un ușor retrogust sarat.
Desi fără prea multă dulceața, gustul a fost mult mai complex si mai echilibrat fata de cel de ieri.
-Concluzii: dacă ieri a fost doar o experienta interesantă, azi, interesantul a devenit plăcut, chiar bun.
Dacă ieri eram Undecided azi sunt Smile .
In opinia mea este o cafea care iese bine la temperatura ridicată, rasnire cât mai fina si o rație de extracție undeva cât mai aproape de 2:1 (preferința personală) .

Soția a baut cappuccino.
Prajirea nu este pentru acest mod de preparare însă, cu mai putina crema, gustul, deși cam diluat, a fost ok. I-a plăcut.

După experienta de azi pot spune si eu ca este o cafea buna pentru espresso, iar Așteptările încep sa fie satisfăcute.

Pentru extracția următoare voi mai modifica puțin gradul de rasnire, pentru a merge cu extracția la 35 de sec.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#9
La SCAE o faceau doar pe 20g, pe un Astoria cu doua grupuri. Eu merg 19. De incercat si pista asta, cu 20g in, 40g out, preinfuzie tip pompa vibratoare cu E61, 93 de grade
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Si un test de crema, asa cum mi-a iesit mie... Destul de densa as spune:
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
"destul de densa ai spune" ?? mai faci si misto de noi...
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#12
Pai mie mi se pare perfecta crema, mai ales pentru gradul de prăjire al geishei...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
pai da, este perfect de densa, nu destul de densa Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#14
Am facut in dimineata asta reteta castigatoare NZ 2015.

http://www.perfectdailygrind.com/2015/03...ng-recipe/

Cam ceiutz la 1:12 cum a extras dumnealui acolo... nu ma "intaratat" in mod deosebit, prea estompate toate aromele... Confused
Mai ales ca fierbatorul meu e limitat prin termostat la 85 grade, nu am mai intalnit temperatura asa inalta la Aeropress, posibil sa conteze... Huh
 
Reply
#15
Sub rezerva masiva a unei posibile pozitionari ratacite intr-un prea tanar peisaj personal al aromelor de cafea, dezvoltat de la zero in ultimii 2 ani, a unei doze firesti de subiectivism, insir impresiile intalnirii, incercand sa pastrez o minima cronologie.

Miros:
- de cafea prajita probabil cu cel putin 2 saptamani in urma
- specific procesarii naturale din zona, fara apa, cu nuante relativ pronuntate de ferment
- arome mult deviate spre zone putin experimentate pana acum.

Aspect:
- prajire usoara (totusi, un bob cu o suprafata neteda)
- culoare uniforma
- destul de multe boabe cu un FC posibil incomplet (cateva fara semne evidente), dezvoltate partial.

Extractie:
- nepotrivita (manopera gresita).

Desi, vazand gradul de prajire, am apropiat cutitele rasnitei mai mult decat la orice alta cafea folosita pana acum, nu a fost suficient. Curgerea a fost turbulenta, prea rapida (20grame/preinfuzia grupului E61+pompa vibratoare/93-94C/23-24sec/45ml).
Crema buna, culoare uniforma in ceasca, initial deschisa, fara pete sau "desene".
Miros interesant, diferit mult fata de ceea ce consum de obicei, dar prevestitor oarecum.
Au gustat 6 persoane, iar cafeaua nu a convins vreuna sa o faca a doua oara.
Nu a fost vorba de aciditate fina, nici de dulce, nici de balansare a aromelor. Doar acru, cu minime variatiuni.
Am "reusit" o bautura acra, usor fermentata, orice alta aroma fiind subsecventa acestor perceptii, intr-un plan prea indepartat pentru a fi mentionata.

De-acord, am gresit manopera, neintuind suficient de precis distanta optima dintre cutite, iar asta a dus in final la un rezultat sub asteptari. Dar aici e vorba de un raport disproportionat intre eroare si rezultat.
Dpmdv, cel putin cafeaua care a ajuns la mine, desi deosebita, nu este potrivita pentru espresso.

Potentialul acestui lot exclusivist exista si cu siguranta ar putea fi pus in valoare printr-o alta abordare.
Aprecierile, subiective, bazate pe experienta personala anterioara, si pe o prima extractie (aproximativa, ce-i drept, asa cum a fost ...), mi le asum.
Imi vine greu sa cred ca o viitoare extractie corecta va putea aduce o schimbare radicala (daca va fi asa, voi reveni asupra celor scrise).

In concluzie, ma bucur ca am fost printre cei care au primit o parte din varietalul Gesha si consider asta un privilegiu.

Probabil este o cafea de exceptie, extraordinara, dar cred ca aceste valente ar putea fi puse in evidenta doar printr-o alta metoda de preparare (si/sau printr-un alt profil de prajire, in cazul celor care au posibilitatea). Din fericire, avem printre noi colegi experimentati care pot face asta.

Sa mai scriu ca astept cu interes postarile lor? Ca ii multumesc lui Liviu si colegilor de forum pentru ocazie si experianta inedita? Nu ar trebui. "Se subintelege".
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#16
Am schimbat rețeta.
Am trecut de la 18 la 20 de g.
Preinfuzie de 4 sec si prima picătura la 9 sec
Lichid 40 de g in 35 de sec.
Curgere frumoasa, cu crema medie si corp asemenea.
Gustul interesant, cu arome destul de ascuțite si note parca prea agresive însă (aciditate sus, bitter citric pronunțat si un finish ușor sărat).

Reteta de 18 g, pe care am detaliat-o mai sus, mi s-a părut mai echilibrata si ceva mai complexa in gust.
Cu doza de 20 de g mi-a dispărut nuanță florală.

In opinia mea este genul de cafea care se poziționează la extremitățile gamei de preferințe.
Ori îți place ori nu; fără cale de mijloc.
In timp am devenit adeptul gusturilor mai bogate si mai echilibrare, fără excese.
Nu am reușit sa scot pana acum un shot cu un gust fin, in care aromele sa se armonizeze si nu sa tipe pentru a ieși, fiecare in parte, separat, in evidentă.

Eu i-am adăugat Costa Rica si Panama Katura, prăjite mediu.
I-am tăiat astfel tonurile in exces si am adăugat nuante noi care au echilibrat gustul.

Acum cu doza de 18 g si temperatura de 91 gc, rezulta un shot mult mai pe gustul meu iar la 24 de gc extracția da un cappuccino excelent.
In aceasta combinație, boabele de la SAPID au adăugat o nota unica, pe care mi-o amintesc doar de la o Salvador de la Origo, prăjită atunci de Ernest.

Ma bucur ca am experimentat o asemenea cafea, ca am luat si verde pentru a continua sa observ ce rezultate oferă si in alte variante de prajire.

Cu aceasta ocazie am văzut, din nou, cum arată niște boabe de calitate si cum arată acestea după o prajire corecta.
Abia aștept sa termin ce am acum si sa prăjesc o puțin mai profund!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#17
se pare ca-i trebuie scula buna la Geisha asta [Image: smile.gif] Am terminat si noi testul pe Vivaldi II cu Super Lolly, din sase useri doi s-au declarat f multumiti, doi multumiti, iar ultimii doi mai pretentiosi [Image: smile.gif] Cred ca un lever ar impaca pe toata lumea....
La V60 sa tot bei, de cursa lunga...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#18
După doua zile de experimente am ajuns la o concluzie.

Am tot încercat , cu portafiltrul cald, cu el rece, cu flush, fără flush.

Cu portafiltrul cald si fără flush, am obținut un shot care nu avea aciditate iar aromele...alune, nuci si un iz ciocolatiu, nici vorbă de fructe.

Cu portafiltrul rece si flush lung, a fost foarte acidă iar aromele fructat mult prea pronunțate . Cu flush scurt si portafiltrul rece, s-a mai diminuat din aciditate, menținându-se aromele fructate .

Astăzi am încercat cu portafiltrul cald si flush lung si...evrika ! Aciditate moderată spre scăzută, aromele fructate prezente si distincte. Rețeta : 20 g, flush lung, portafiltrul încălzit, preinfuzia la 9 bari, la apariția primelor picături am ținut de levier să obțin un debit mic, un fir subțire si m-am oprit la ristreto dublu (rețeta JIM Schulman )
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#19
Azi am intrat si eu in posesia pachetului.

Dupa ce am citit de mai multe ori opiniile colegilor am incercat ceva extrem.

Doza 20 de grame risnit foarte fin. Atit de fin ca este prima data cind imi pare rau ca nu am o electrica. 

Preinfuzie foarte lenta la 91 de grade , fara a modifica viteza mtorului. A urcat in final pina la 4 bari si a durat cam 50 de secunde.

Crema spre 0 , curgere si culoare foarte frumoasa.

Despre gusturi, pot spune ca a fost ceva nemaintilnit dar nu pot spune neaparat ca foarte placut.
Acreala aproape deloc, foarte putin amara, gust spre gref destul de intens, si daca bine il simt iasomie multa. Aproape deloc dulce.
Post gust de iasomie care dureaza si dureaza ....

Miine incerc altceva.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#20
(29-12-2016, 17:26)nicusors Wrote: ...care dureaza si dureaza ....

Esti sigur ca nu ai gustat o baterie Duracell ? Smile
 
Reply
#21
(29-12-2016, 17:38)renatoa Wrote:
(29-12-2016, 17:26)nicusors Wrote: ...care dureaza si dureaza ....

Esti sigur ca nu ai gustat o baterie Duracell ? Smile
   
Nu m-am putut abtine
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#22
... inca dureaza ... poate asa e facuta Duracelllll.... [Image: biggrin.gif]
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#23
da, deci ai simulat lever-ul, altfel nu iesea iasomia....Investitia a meritat.
A avut dreptate Schulman, Geisha numai la lever se bea [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#24
(29-12-2016, 18:59)Mariano Wrote: da, deci ai simulat lever-ul, altfel nu iesea iasomia....Investitia a meritat.
A avut dreptate Schulman, Geisha numai la lever se bea [Image: smile.gif]
Și de cât să fie levierul n-a spus?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
N-a spus dar dacă tot a lucrat pe o Strega mi-am propus să reproduc ce a făcut el https://youtu.be/T9OUNXVLY_o
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#26
(29-12-2016, 19:30)baloozzy Wrote:
(29-12-2016, 18:59)Mariano Wrote: da, deci ai simulat lever-ul, altfel nu iesea iasomia....Investitia a meritat.
A avut dreptate Schulman, Geisha numai la lever se bea [Image: smile.gif]
Și de cât să fie levierul n-a spus?

se pare ca a zis ceva... sa nu loveasca dulapul de sus [Image: smile.gif]
Oprirea levar-ului din cursa este exact de a facut nicusors pana la 4bari.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#27
Azi am terminat de prajit Geisha verde primita prin amabilitatea lui Liviu.
Am prajit cafeaua putin mai dark fata de cea primita de la greci.

Asa arata...comparativ. In stanga cea prajita de greci iar in dreapta cea prajita de mine. Maine vine si primul test. [Image: angel.gif]


[Image: rrUwAAS.jpg]
 
Reply
#28
(29-12-2016, 18:59)Mariano Wrote: .....
A avut dreptate Schulman, Geisha numai la lever se bea [Image: smile.gif]

Cu toată dragostea si respectul fata de Schulman dar, in opinia mea, Geisha se poate prepara foarte bine si cu rezultate excelente si cu E61 si cu grupuri saturate, cu conditia ca râșnița sa poată macină corespunzător.
Totul sta in rețeta de preparare si in capbilitatea tehnica a aparatelor in a oferi operatorului posibilitatea de a le programa si controla pentru reusita rețetei dar si pentru reproductibilitatea, după dorința, a acesteia: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-P...9#pid57499.

Singura problema o reprezintă cel care consuma lichidul extras, in sensul in care agrează sau nu ansamblul gustului care rezulta dintr-o asemenea prajire.
Acest grad de prajire este unul foarte restrictiv, iar mici devieri de la rețeta pot modifica dramatic gustul extractiei.
Eu cred ca fără aparate foarte performante un gust echilibrat este greu de obținut iar reproductibilitatea dificila, dacă nu chiar imposibila, căpătând caracter de întâmplare.

In opinia mea, care este una strict subiectiva si care are la baza doar preferințe personale, gustul care rezulta in ceașca, din extracția unei aemenea cafele, mi-a venit in minte sa il asemuiesc cu audiția doar pe frecvente înalte si medii a unei înregistrări muzicale de calitate, cu reducerea aproape totala a bașilor.
Așa cum bașii umplu spațiul si conferă amplitudine si elegantă sunetului, la fel si bitterul, cu componentele sale mai ciocolatii, pune mai bine in valoare si in echilibru celelalte tonuri, mai sprintene, ale cafelei.

Am avut ocazia sa beau mai multe tipuri de Panama. Am cumparat gata prăjită sau verde si am putut sa simt si sa constat ca este un soi deosebit care are foarte multe de oferit. Este pe lista scurta a preferințelor personale.
Gusturile mele se îndreaptă spre o prajiri city+, chiar full city, care reușesc sa pună mai bine in valoare aceasta cafea.
Astfel prăjită devine mai pe gustul meu. Este mai versatilă, mai iertătoare cu micile greseli si oferă rezultate excelente folosind mai multe rețete de preparare.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#29
Am baut multe espressouri si infuzii folosind cafele fructate sau florale si am reusit sa imi definesc anumite optiuni in legatura cu particularitatile acestora. Mai exact un punct sensibil il reprezinta procesarea. Metoda naturala ceruta intens de piata cafelei de specialitate mergand pe idea ca boaba incapsuleaza in acest fel arome mai complexe provenite din macerarea pulpei nu conduce intotdeauna la un rezultat final extraordinar. Daca ar fi sa fac un clasament as zice ca cele mai putin gustoase cafele incercate de mine au fost procesate natural.
Indubitabil exista corp mai mult intr-o cafea procesata natural deoarece exista compusi mai multi ce se dizolva in apa, dar cu toate acestea o cafea cu note vii si clar definite precum Geisha isi atinge potentialul maxim de gust utilizand o procesare curata cum este spalarea. Las la oparte ca naturalele sunt dificile si imprevizibile in procesul de prajire.
Singurele cafele cu profil de gust floral avand aciditate pronuntata care m-au impresionat avand in vedere ca erau procesate natural au fost unele Etiopii. Nu pot decat sa speculez ca microclimatul uscat de mare altitudine influenteaza pozitiv procesarea naturala.
Altfel o cafea asa impresionanta cu este cea din Panama, procesata natural in conditii de microclimat tropical cu multa umezeala in atmosfera la altitudini medii de 1500-1700m nu cred ca va putea impresionala fel de mult precum o procesare prin spalare ar face-o!
 
Reply
#30
frumoasa comparatie Radu cu joasele si inaltele, si aici pentru o redare perfecta a gustului iti trebuie de la Rotel in sus [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)