Welcome Back Log In Create Account


PL043MMI - decalibrare

#1
salutare!
povestea pe scurt: in dimineata asta am vrut sa reglez gradul de rasnire pt ca am schimbat boabele,
cand m-am uitat la rasnita, am crezut ca nu vad bine... rasnita era cu foarte mult trecuta de acea limita de 1 
problema cea mai mare e ca nimeni nu a umblat la rasnita si nu imi pot explica cum a ajuns ea in starea asta....

ideea este ca sunt din Sibiu, si as vrea sa va intreb daca aveti vreo recomandare de service/ sau pasionat care ar putea sa o verifice sa stiu daca este stricata si ce ar trebui inlocuit la ea

dupa ce-am vazut cat de decalata era am dat-o inapoi si am continuat cu cafeaua.
multumesc frumos, am incercat sa explic cat mai pe scurt si sper ca se intelege ...
 Lelit PL41TEM, PL43MMI
 
Reply
#2
Salut, am și eu una la fel, dar nu înțeleg ce vrei sa zici cu limita de 1.

Dacă te referi la numerele de pe hopper, nu îți face griji. Hopperul pare ca e ținut de un șurub care se infileteaza în axul motorului, deci se rotește. Ideea e ca șurubul ala nu fixează hopperul. Dacă încerci, o sa vezi ca îl poți roti cu ușurință fără sa miști cuțitele.
Probabil ca asta s-a întâmplat la tine.

Și oricum numerele alea sunt cel mult orientative.
 
Reply
#3
da, la hoper ma refer
mi se pare putin ciudat ca si acel "semn" era trecut de surubul din fata, cum este in poza asta: https://imgur.com/a/UZPqWjA , dar mult mai la stanga
 Lelit PL41TEM, PL43MMI
 
Reply
#4
La versiunea mai veche nu era niciun surub care sa tina hoperul… Si da, se roteste cum si cand vrei.
Acum probabil cel mai simplu este sa te apropii de punctul de atingere cu cutitele. Ca sa nu o tii mult timp pornita (pentru ca are rotirea foarte inceata), ar fi mai usor sa o scoti din priza si sa te duci pana la maxim cu reglajul, pana se ating cutitele. Revii 2-3 ture si acolo stabilesti punctul de 0, faci un semn si pe suportul hoperului ca sa stii unde sa revii in cazul in care se roteste iar (scoti hoperul sau cineva il roteste din greseala).
Numerele sunt orientative, dar orientarea e inutila daca cineva iti muta sistemul de referinta… [emoji12]
Bezzera Aria, PL41TEM, G-IotaVS, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
ma gandesc ca e o mica posibilitate ca intr-o dimineata sa fi rotit cumva de hoper, in momentul cand am vrut sa iau capacul jos, alta explicatie nu am

am inteles, va multumesc mult de ajutor!
 Lelit PL41TEM, PL43MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)