Hello There, Guest! Login Register


PL 62 - espressor Heat Exchanger ( HX ) cu grup E61, de la Lelit

#1
Dupa ce preturile Lelit si Gaggia, in Romania, s-au ingrasat putin dupa sarbatorile astea (nu stiu daca era cazul dar nu e treaba mea) am primit si o veste care m-a bucurat - inca un jucator (tanar) intra pe piata HX-urilor semiprofesionale cu modelul Lelit PL62. Asta in contrast cu Gaggia, care prin taticul Philips a ales sa "inoveze" lansand noua gama chinezeasca Gran Gaggia si noua Carezza (despre care voi vorbi intr-un subiect nou).

HX-ul cu pricina arata in felul urmator:
   

Practic design-ul este in nota celorlalte HX-uri, iar specificatiile suna cam asa:

1,4 L copper boiler
Stainless steel appliance body/chassis
Copper tubing
Double cycle system
2 pumps
Double manometer
Stainless steel switch ON/OFF
Separate pilot lights
2.7 L water tanks
Micro switch for water level control
Manual rearm security thermostat
Settable over pressure valve
Delivered with: 2 chromed brass filter holders 58mm (for 1 cup and 2
cups) + 58mm LELIT Tamper (handle in red wood, stainless steel base with LELIT brand laser printed on it) + blind filter + resin filter
1 bar pressure
Power 1400W
Size: L*D*H 22x40x35,6 cm.... the most compact espresso machine with
E61 brew group!!!!
Net weight: 18.8 KG
-------------------------------

Observ ca italienii au incercat sa micsoreze dimensiunile, insa nu stiu cat conteaza, afisand 22x40x35,6 cm fata de un Bezzera cu 30/42.5/41.5 sau Expobar 26/46/40.5cm. Probabil "sacrificat" a fost boilerul, care a pierdut 100ml. Dar cum la HX apa de espresso nu vine din boiler, nu e o pierdere.

Remarc OPV-ul reglabil, afirmat cu certitudine in specificatii, lucru care nu se intampla peste tot.

"Copper tubbing" ar fi bine sa insemne lipsa totala a tevilor de silicon.

Dar de ce ar avea doua pompe? E un avantaj in realitate?

Double cycle system inseamna de fapt sistemul HX spus altfel?

Si la final, cireasa de pe tort, pretul - 1488E, disponibil din februarie!  Smile La un 1100-1200E ar fi avut o sansa mare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Cel putin pentru mine, dimensiunile conteaza mult.

In afara de led-ul ala albastru si pozitionarea butonului on/off(nu suport prezenta butoanelor sau a altor chestii in partea de jos), se prezinta remarcabil.

La pretul asta, expobar-ul nu are rival.
 
Reply
#3
Cu butonul asa este. Pare expus murdariei si picaturilor de apa. Sper doar sa aiba o garnitura pe spate, ca sa nu existe pericolul unui "scurt" pe baza apei infiltrate pe langa buton..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
De ce ar lua cineva un HX Lelit la 1400 Eur cand poate lua un Expobar Leva DB la 1500-1600 Eur?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#5
1488E sunt 1500 nu 1400!

Asta le-am spus si eu alor nostri sa le transmita italienilor Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Cu atat mai mult !
Preturile sunt atat de apropiate incat acest HX nu va avea succes in Romania .
Sunt curios care a fost srtategia lor de marketing pentru pozitionarea acestui produs pe piata .
Cu un simplu search pe google si am vazut 5-6 branduri renumite care au acest tip de HX , iar printre acestea se gasesc si modele cu preturi sub 1000 eur .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
Avea sansa sa se bata direct cu Bezzera Mitica/Magica, Isomac Tea sau cu Expobar Office Leva, toate HX-uri cu E61, in maxim 1200E
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
produsele lelit intotdeauna au avut preturi mari in primii ani dupa lansare.
cu timpul, au scazut preturile.
vezi exemplul meu: 650eur acum 2ani, 450eur acum 2 luni...
pe de alta parte, ramane de vazut interiorul; la exterior as zice ca sta bine.
sunt convins ca va avea succes cand se va stabiliza la 1100eur ;Wink
 
Reply
#9
http://www.koffiewarenhuis.nl/product/9/...elit_PL62/
 
Reply
#10
Uite si profetul Smile Ramane de vazut pe forumuri partea cu succesul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Acu' si tu... vrei sa le nimeresc pe toate Smile

Ia te uita:
http://www.lelitespresso.ru/ck_file/images/IMG_0205.jpg
Au mutat butonul sus...astia citesc forumul Smile
 
Reply
#12
Cei de la Lelit au schimbat site-ul http://espresso.lelit.com/ si au aparut noutati atat la aparate cat si la rasnite. Sunt curios
la ce preturi vor fi comercializate la noi si cand vor fi disponibile
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#13
Care modele ti se par noi?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
rasnita PL67(68,69) si espressor PL60PLUST, insa cred ca este foarte posibil sa ma fi inselat Smile
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#15
Toate's vechi si noi sunt toate
 
Reply
#16
Existau de ceva vreme dar nu s-au adus la noi. PL67 are cutite plate de 50mm si putere de 100W pe motor, deci nu stiu cat merita cei 300E sau 350E pt PL69. Design-ul e leit Bezzera Smile

PL60PLUST e un DB cu PID, cu boilere mici, de 300 si 500ml, care la nemti vad ca ajunge la 1000E. Nu stiu cat potential ar avea in Romania la pretul acesta...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Au pus PID pe PL-62 http://espresso.lelit.com/modello/pl62t/
 
Reply
#18
Am primit si un raspuns intre timp, de la importatorul roman -Lelit Italia a mai umblat la preturi, iar in Romania PL62 se poate aduce cu 1140E (adica 1200E, dar noi avem 5% reducere, ca de obicei).
Pe cea cu PID nu vad de ce ar da cineva bani in plus, caci te apropii de un DB.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Nu e chiar usor pentru un producator ca Lelit sa se lanseze pe piata hx-urilor. Una e sa fii Bezzera si sa ai un nume de dus inainte si sa ai si tu acolo... cateva produse low-profile ca sa fie fericita toata lumea si una e sa fi Lelit si sa incerci si tu sa intrii pe piata high cu hx-uri and stuff. Cele mai ieftine masini hx cu grup e61 de pe piata au pretul acolo...in jur de 1100 eur. Deci nu vad care e problema cu pretul actual al lelitului pl62. As zice ca ofera mai mult la banii astia decat toti "ceilalti" si din punctul meu de vedere, la 1100 euro, e cea mai "echilibrata" masina.
Cu pid-ul e alta poveste...piata il cere si intre noi fie vorba, chiar daca pare o strutzo-camila pe hx, pentru un home user consumator preponderent de espresso, chiar si in cazul hx-ului, cred ca aduce plusuri. Totul e sa fii dispus sa il platesti.
 
Reply
#20
1500 ,1200 chiar si 1100 sunt preturi greu de oferit de un cumparator roman ,eu am un hx pus la bursa si nu prea sunt interesati oamenii ,pretul este super acceptbil aproape la jumate si cu rasnita inclusa ......dar degeaba.
dealtfel super aparate si fac toti banii
BFC JUNIOR PLUS,la pavoni europiccola,mini moka,-- rasnita isomac profesional ,tamper motta
 
Reply
#21
Doar nu crezi ca importatorii de HX-uri/DB-uri vand camioane de espressoare, in Romania Smile Dar sunt pasionati, cu job-uri sau business-uri ok, care vor sa isi satisfaca aceasta placere, dorind si garantia de doi ani in Romania. La SH, apar mai greu HX-uri semiprofesionale casnice, predominand cele de bar. Dar sunt optiuni diferite SH/nou, care tin de buget si de preferintele personalizate ale fiecaruia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
(31-10-2013, 10:19)hateganul Wrote: Cele mai ieftine masini hx cu grup e61 de pe piata au pretul acolo...in jur de 1100 eur. Deci nu vad care e problema cu pretul actual al lelitului pl62. As zice ca ofera mai mult la banii astia decat toti "ceilalti" si din punctul meu de vedere, la 1100 euro, e cea mai "echilibrata" masina.

Pana la urma, Lelit-ul joaca tare, dupa ce au coborat pretul la 1140E au pus in pachet si doua portafiltre (cu fund), tamper inox, filtru de apa cu rasina, masa de tampare, knock box si sita blind. Asa mai stam de vorba... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
pai si pachetul meu contine :
filtru de apa cu rasina
doua portfiltre cu cele doua filtre
sita oarba
plus rasnita ISOMAC PROFESIONAL Big Grin
cana spuma lapte (mica)
BFC JUNIOR PLUS,la pavoni europiccola,mini moka,-- rasnita isomac profesional ,tamper motta
 
Reply
#24
Evident ca este o oferta buna pe Bursa si userii interesati te vor contacta. Aici discutam despre subiectul PL62.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
(31-10-2013, 10:19)hateganul Wrote: Deci nu vad care e problema cu pretul actual al lelitului pl62. As zice ca ofera mai mult la banii astia decat toti "ceilalti" si din punctul meu de vedere, la 1100 euro, e cea mai "echilibrata" masina.
La ce te referi cand spui ca ofera "mai mult" decat alte HX-uri din categoria 1100E? In afara de accesoriile gratuite. Dpdv tehnic ma refer.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Exact ce ai remarcat si tu in primul post...
 
Reply
#27
Pana la urma a aflat cineva care e ideea cu pompa a doua?
Inseamna ca au circuite complet separate?
Mentine cumva presiunea pt. aburi in timpul frotarii sau reumple boilerul cand scade nivelul apei?
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#28
Csabi, io nu m-am prins:
http://espresso.lelit.com/wp-content/upl...O-PL62.pdf
Daca e sa presupunem, hx o pompa, boiler a doua. Separate. Dar asta doar ca sa faci refill in timp ce curge in ceasca fara pierderi de presiune pe grup?!?!
 
Reply
#29
(13-11-2013, 01:08)hateganul Wrote: Csabi, io nu m-am prins:
http://espresso.lelit.com/wp-content/upl...O-PL62.pdf
Daca e sa presupunem, hx o pompa, boiler a doua. Separate. Dar asta doar ca sa faci refill in timp ce curge in ceasca fara pierderi de presiune pe grup?!?!

Din pdf nici eu n-am inteles mare lucru, doar ca unul e pt. extractie (hx) si celalalt pt. boiler.
"Pumps: 48W / 15 bar - 21W / 4 bar"
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#30
Ce banuiesc eu, uitandu-ma la HX-ul meu... Uneori, daca folosesti apa fierbinte sau aburi, boilerul simte nevoia incarcarii. Bun. In acel moment se intampla foarte des ca tu sa vrei sa faci un espresso sau sa fii in cursul unei extractii de espresso. Daca nu ar fi un dublu circuit, cred ca lucrurile astea nu ar putea sa se intample simultan si ar trebui sa astepti ca boilerul sa isi faca refill si apoi sa faci espresso. Totodata, espressorul ar trebui "sa astepte dupa tine" sa termini espresso-ul ca sa-si incarce boilerul atunci cand scade sub nivelul prestabilit (probabil primind info de la o sonda).

Astfel, operatiunile de espresso si aburi (deci lucrul cu HX-ul si cu boilerul) se pot desfasura independent.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)