Hello There, Guest! Login Register


Pâinea, preparata acasă

Dar asta presupune inca o "cisterna" pe blat  Big Grin ​​​​​​. Nu ai destule? Rabdatoare sotie mai ai..
Renato, oricum in cuptor nu ii incape mai mult de 1,7 kg de aluat, iar daca e nevoit sa coaca in doua ture, nu are decat sa framinte tot in doua ture. MUM 5 face mult mai multe lucruru decat KA,inclusiv taie pentru salata boeuf,toaca carne... Eu nu l-as inlocui cu KA. Parerea mea..
 
Reply
Asa e Sad, cam începe sa își piardă din răbdare Big Grin.
Mai analizez, ai vreun model bun la frqmantat?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Si noi credem ca drojdia e ceva modern... Big Grin

https://science.hotnews.ro/stiri-arheolo...mancau.htm

... voi ce credeti ca or fi consumat minerii din valea jiului pe vremea aia...  Undecided
 
Reply
Ce părere aveți de mixerele :

https://www.biovita.ro/mixere/?gclid=Cjw...XEQAvD_BwE
Ati folosit? Sunt fiabile?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Eu folosesc de cativa ani, nimic de reprosat. Bol+carlig din inox, service ok in caz de nevoie...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Ce model folosești?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Cred ca 1500 pro
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Eu as sta departe de produsele biovita. Am luat un aparat de facut lapte vegetal care s-a defectat dupa un timp relativ scurt jumatate de an. Pana la urma mi-a schimbat piesa defecta adica capacul cu cip dar asta in urma primirii unui capac reparat care avea jumatate de suruburi montate si fortat capacul. Dupa ce i-am facut poza cu "reparatia" a fost inlocuit fara scandal deci nu ma pot plange de service cat este in garantie. Sincer materialele din care sunt facute nu mi se par de calitate si nici gandirea aparatelor nu e chiar ok. De exemplu aparatul meu avea niste gauri de evaporare in caz ca intra umiditate in zona cip-ului ... un design bun al unui aparat nu ar lasa la indemana unui uilizator nepriceput posibilitatea de a-l strica asa usor mai ales ca acea componenta trebuia spalata dupa fiecare utilizare (la mine pur si simplu a crapat touch-ul care avea 2 butoane). Decizia e a ta.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
Ms
Un kitchen aid sh de pe eBay oare merita?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Seria artisan ieftina de la kitchenaid nu mi se pare cu nimic mai presus decat biovita. Cele rigide (la care se ridica bolul) sunt la alt nivel, ar trebui sa tina mult si bine
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Alea sunt în jur de 4000 ron.... Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Florin, la ce vrei sa folosesti mixerul si ce buget ai?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
Bună întrebare,
Ma gândeam la aluat de pâine... Dar daca ma gândesc bine, poate ar fi mai ok sa îl frământ pe un blat.. Cu ambele mâini....
A gândeam ca un robot in 7 8 Minute e gata Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Eu dupa povestea nereusita cu masina de paine (mi s-a tot stricat pana am luat banii inapoi si am trecut la paine facuta in cuptor), am cautat un mixer bun pentru aluat. Cochetam si eu cu Kitchen Aid, si pana la urma m-am oprit la Kenwood KMix (vine livrat cu 3 amestecatoare). Il am de peste 5 ani (nici nu mai tin minte data exacta de achizitie, poate chiar mai multi ani), si merge si acum ireprosabil. Recomand cu caldura (sper ca nu au diminuat calitatea de atunci). Am vazut la Altex oferta de 999 lei. Tu stii cel mai bine daca este in buget sau nu.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
Cat aluat frămânți?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Orice tip de aluat, fie ca este folosit cu maia, drojdie sau aluaturi de prajituri sau tort. Are putere suficienta pt orice tip de mixare.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
(19-11-2021, 23:41)flipu2k Wrote: Seria artisan ieftina de la kitchenaid nu mi se pare cu nimic mai presus decat biovita. Cele rigide (la care se ridica bolul) sunt la alt nivel, ar trebui sa tina mult si bine
Îți dai seama că sunt modele de la KA sau Kenwood care funcționează de peste 20 de ani, pentru care încă mai găsești piese și accesorii originale...

E plin aliexpressu:

https://a.aliexpress.com/_m0kAexU
 
Reply
Eu am un kitchenaid de 6.9 litri si am facut cu el 3 kg aluat. Sunt multumit de el, este foarte solid, aluatul il face foarte bine, dar nu lucreaza bine cu cantitati mici.
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
(19-11-2021, 23:44)d2florin Wrote: Alea sunt în jur de 4000 ron.... Ms
Găsești și pe OLX kitchen aid sau Kenwood englezești, trebuie doar sa cauți...
 
Reply
(20-11-2021, 10:10)nick326 Wrote: Eu am un kitchenaid de 6.9 litri si am facut cu el 3 kg aluat. Sunt multumit de el, este foarte solid, aluatul il face foarte bine, dar nu lucreaza bine cu cantitati mici.
______________________
Din ce spune Nick, KA se comporta bine doar cu cantitati mai mari de aluat, ori intr-un cuptor casnic nu incape mai mult de 1,7 - 2 kg si asta doar in tavi.
Raman la parerea mea ca din moment ce ai deja un MUM5 care se comporta bine cu 1,7 kg de aluat cu hidratare de 60%, aparat care are mult mai multe aplicatii decat KA (masina de tocat, de feliat, de razuit, de mixat, de taiat salata boeuf,etc) nu are rost sa mai dai bani si pe un KA.Daca va trebui sa coci de doua ori, vei framanta de doua ori cate 10 min. Maaare problema... Pui inutil la incercare rabdarea sotiei si daca ai sa ajungi sa mananci rece si sa dormi pe canapea, sa nu ne ceri sfatul pentru ca nu avem experienta.
Daca iti prisosesc niste bani, mai bine cumperi de pe forum un aparat de prajit cafea, sunt cateva ieftine si bune, pe care il tii in balcon, nu pe blat, langa espressor, rasnita, statie de tampare, MUM, storcator de fructe,prajitor de paine, etc...
 
Reply
Nu ms cu prajitorul de pâine Smile iar mum se chinuie rău la 1.7kg aluat, îl. Las. Maxim 2 min...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
E mult 1.7kg de aluat pentru genul acesta de aparat. Pe la 1kg e canitatea optima:

 
Reply
Exact dev și de asta nu îl pot folosi..
De exemplu aluatul de pizza adică 800g îl frământ la mașină de făcut pâine 10 min, iese super
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Florin, scuze, ai intrebat la un moment dat, cat aluat, iar eu am citit ce aluat. Cantitativ la KMix de la Kenwood am mixat maxim 1kg faina deci aluat total cca. 1,7-1,9kg. Nu se pune problema ca nu are putere, dar aluatul (cantitate de 1,8kg) daca faci cozonac si trebuie sa-l framanti mai mult, incepe sa urce pe carlig si tinde sa ajunga in zona de angrenare a carligului cu aparatul. Desi carligul are o zona rotunda ca o flansa, tocmai pentru a nu trece coca spre angrenaj, totusi la cantitate mare si timp mai lung de framantare, are aceasta tendinta (asta se intampla la mine, nu stiu la alte marci).
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
La fel și la mum.. Se ridica aluatul..
Cred ca deocamdată o sa îmi iau o placa melaminataSmile și dau la mana. În timp dacă o sa vad ca frământ din ce în ce mai des cred ca ma opresc la un KA de 6.9l heavy duty.
Din câte am observat nu exista unul to rule them all, toate au câte un dezavantaj.
Mulțumesc pt răspunsuri. Ma pregătesc sa fac o pizza cu dospire 24 ore, 12 ambientala și 12 la rece cu 0.18 drojdie Smile)).
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Mai rau decat cu drojdie  Confused Huh ... Da, se poate !

 
Reply
Doresc sa particip la un atelier de facut pâine. Ce părere aveți, sunt ok ? Ce atelier ați recomanda?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Numai sa nu incepi sa ne dai lectii dupa aia...  Rolleyes
 
Reply
Nu îmi permit Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Cand in fata suna italieneste...

   

... si in spate vezi niste cifre de manitoba...

   

... ce mai conteaza ca e o firma de baragan cu nume ce sugereaza alta parte a tarii Smile

https://www.oltina.ro/produse/
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)