Hello There, Guest! Login Register


Open boiler... pentru "omu' strazii" :D

#1
In mod normal asa ar trebui sa fie masina de casa, daca tot sunt obsedati unii de stabilitate termica, ce apa sa foloseasca ca sa nu am depuneri in boiler, si profilare...

https://a.aliexpress.com/_dUOWvD1

... dar marketingul a hotarat ca trebuie sa apasam pe butoane ca sa extragem... si sa facem clabuci musai din aceasi masina cu facem cafea... si am ajuns la oribilismele de azi, costand de 5x mai mult.

Probabil va fi de interes doar pentru cei care isi doresc cu ardoare un Strietman la pret abordabil, sau pentru "flaierii" care vor sa treaca la ceva mai cu portafiltru.

Va las sa dati cu pietre Big Grin
 
Reply
#2
Am jucăria aia la favorite în contul Aliexpress din 28 decembrie(îmi fac listă cu produsele care mi se pare interesante și le mai urmăresc ulterior). Mă gândeam să postez pe forum, dar nici nu știam unde. Și în plus, în general postez multe de pe Aliexpress, nu vreau să mă înjure cineva pe aici.  Smile Bine că ți-ai asumat tu acum. Big Grin Și ai găsit și o variantă de titlu pentru un topic nou dedicat acestor aparate.

Din sfârșitul lui ianuarie mai am în listă și această variantă, e de la 2 magazine, același aparat, dar las link-urile în caz că dispare la vreunul.

- Stainless Steel Iron Black Manual Press Coffee Machine Maker for Home Shop Use Electric Coffee Bean-Grinder AAA High Quality
- Automatic Coffee Machine Bean-Grinder Maker for Stainless Steel Home Shop Use Iron Black Manual Press Manual Coffee Grinder

Pare mai fain ca aspect/design. Nu mai are portafiltru, poate fi considerat dezavantaj sau avantaj, depinde cum privește fiecare problema.
Din păcate cam lipsesc informațiile(sper că e sită/grup de 58mm) și denumirile alese sunt cam aiurea.

Sunt șanse să existe producător/brand pentru aceste aparate, dar momentan până la alte descoperiri, le avem doar așa cum le vând unii pe Aliexpress. Shy
 
Reply
#3
Modelele descoperite de tine par sa aiba o duda majora... pistonul fara supapa. Confused
La open boiler este fundamental sa ai asa ceva, altfel este un flair mai mare, cu toate neajunsurile legate de pre-incalzire.
 
Reply
#4
Si dc apa fierbinte vine din kettle, firul ala din video care intra in corpul levierului ce e, ornament? Nu vad sa aiba vreun sistem de incalzire pe undeva.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Am înțeles. Nu cunosc exact ce specificații ar trebui să aibă pentru a fi considerat open boiler. Altfel pare fain făcut și acela.
De asemenea la prima variantă, mă întrebam de când l-am văzut și nu prea scrie în specificații... Se vede în video că este îmbrăcat grupul cu ceva material iar un cablu este conectat în partea din spate a aparatului, credeți că ar avea ceva pentru încălzire?
 
Reply
#6
(04-03-2020, 12:00)renatoa Wrote: In mod normal asa ar trebui sa fie masina de casa, daca tot sunt obsedati unii de stabilitate termica, ce apa sa foloseasca ca sa nu am depuneri in boiler, si profilare...

https://a.aliexpress.com/_dUOWvD1

... dar marketingul a hotarat ca trebuie sa apasam pe butoane ca sa extragem... si sa facem clabuci musai din aceasi masina cu facem cafea... si am ajuns la oribilismele de azi, costand de 5x mai mult.
...........

aparatul prezentat nu are cum sa aiba stabilitate termica oricat l-ai preincalzi in prealabil.
În plus necesita și alte ustensile(fierbator apa) pentru reușita unui banal espresso. 
Din punctul meu de vedere, este mai degrabă un espressor de voiaj Smile fiind departe de un espressor ideal pentru acasă. 
Cum se face pre infuzia? am observat ca durata de extracție pentru un espresso este de sub 20 secunde. Sunt curios la gust ofera o astfel de masinarie.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#7
Păi poate are cineva cojones să cumpere o astfel de jucărie.  Big Grin
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#8
(04-03-2020, 12:51)cristian88 Wrote:
(04-03-2020, 12:00)renatoa Wrote: In mod normal asa ar trebui sa fie masina de casa, daca tot sunt obsedati unii de stabilitate termica, ce apa sa foloseasca ca sa nu am depuneri in boiler, si profilare...

https://a.aliexpress.com/_dUOWvD1

... dar marketingul a hotarat ca trebuie sa apasam pe butoane ca sa extragem... si sa facem clabuci musai din aceasi masina cu facem cafea... si am ajuns la oribilismele de azi, costand de 5x mai mult.
...........

aparatul prezentat nu are cum sa aiba stabilitate termica oricat l-ai preincalzi in prealabil.
În plus necesita și alte ustensile(fierbator apa) pentru reușita unui banal espresso. 
Din punctul meu de vedere, este mai degrabă un espressor de voiaj Smile fiind departe de un espressor ideal pentru acasă. 
Cum se face pre infuzia? am observat ca durata de extracție pentru un espresso este de sub 20 secunde. Sunt curios la gust ofera o astfel de masinarie.

Totul se face ad labam, cu ochii pe manometru... si mintea larg deschisa.
Se poate obtine orice timp si presiune, daca macinatura este adecvata.
Nu fiti asa sigur despre stabilitate daca nu v-ati jucat cu un open boiler pana acum. Este grupul saturat elementar, primordial.
Ii inteleg pe cei care au dat o carutza de bani ca sa obtina acelasi lucru... un "banal espresso", ca nu le pica bina ca afla ca exista alternative. Ghinion... daca nu s-au informat...
Cine se informeaza isi poate lua "bugster" coreean la juma de pretz, de exemplu Wink

(04-03-2020, 12:57)coffeemilk Wrote: Păi poate are cineva cojones să cumpere o astfel de jucărie.  Big Grin

Poate are sa o faca... cu corectii in toate punctele care scartzaie.
Ce credeti ca i-ar fi dificil lui Kinu sa faca din toate masinaria asta ?
 
Reply
#9
renatoa, daca cumperi de AICI poti gasi Slayer la 5000 de lire, EK 43 la 2100 de lire sau un Mirage Duette(Kees) la 3650 de lire.

Cat privește banalul espresso, aici ai nimerit-o din plin, asa este, doar ca eu prefer un espresso cu personalitate, pentru banalitate as fi folosit filtrul de cafea căci la aproape 2800 de lei(cu transport) sunt opțiuni cu mult mai bune.

Ps. Unii cauta in viata arta, pentru alții este suficientă doar banalitatea Smile Boilerul deschis are pierderi de temperatura prin prisma faptului ca este...deschis.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#10
@rentoa, nu cred ca Kinu s-ar implica in asta, filozofia lor a cam fost pana acum sa inoveze, nu sa creeze replici. Nu ca as avea o problema cu replicile bine facute, doar ziceam ca nu cred ca cei de la Kinu ar fi interesati.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
(04-03-2020, 12:18)sochaux_ Wrote: ...
- Stainless Steel Iron Black Manual Press Coffee Machine Maker for Home Shop Use Electric Coffee Bean-Grinder AAA High Quality

...

https://www.aliexpress.com/item/4001260677911.html
Pare acelasi produs (cel putin prima poza este identica), dar la pret mai mic.

Varianta black:
https://www.aliexpress.com/item/1005001558032951.html
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#12
Tot cu piston unisens, fara supapa... si fara incalzire cilindru. Lucru neterminat.
 
Reply
#13
http://manusso.com/manusso-2/

Mai ieftin decat cele din China... 1200 lei + adusul din indonezia... + taxe...

https://www.tokopedia.com/rajagmart/manu...versi-wood
 
Reply
#14
Fara incalzire in grup si asta...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#15
Poate il convingem sa vanda kit, pentru bricoleuri... Big Grin
 
Reply
#16
Acum modat cu incalzitor si PID...

 
Reply
#17
Fain! "masina de casa" ideala ... daca ar fi trecut putin si prin mana lui Dieter Rams, oh dear.
 
Reply
#18
Daca il facea sa arate ca un Braun de acum 50 ani, sunt curios cati isi mai dadeau ochii peste cap...
Mofturile despre design vin si pleaca, acum si Trabantul e un mare clasic.
Functionalitatea ramane, face fix ce face unul de 3x mai scump.
Si chiar si asa, la 600 Euro cat costa cu transport si taxe unul din asta chinezesc il consider prea scump raportat la fierul si manopera bagata in el.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)