Hello There, Guest! Login Register


Nuova Simonelli Oscar 2

#1
Salutare,

Am trecut azi pe la Origo pentru o cafea si am vazut ca aveau un Oscar 2 si o Musica expuse(fara pret.)
Mi se pare ca Oscar 2 arata foarte bine si are un pret bun (700 EUR aici http://www.elektros.it/li/en/oscar-II-RED.html ).

Are cineva de pe forum acest espressor? M-ar interesa cateva pareri.

Din video-ul de mai jos pare ca e un aparat potrivit pentru cei care prefera cappuccino, avand un steam wand cu performante foarte bune. [Image: smile.gif]

https://www.youtube.com/watch?v=tr0hp_m4W7s (min 9:00)
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#2
Si-o fi luat cineva intre timp? Am fost si eu azi la Origo si baietii au fost amabili si l-au dat jos ca sa-l vaz mai bine. Estetic este foarte ok, plasticul nu este de cea mai inalta calitate dar deh... Spre surprinderea mea partea argintie care imbraca grupul e de plastic, nu inox asa cum pare in mai toate pozele.. Plus, surubul care tine sita de grup (care arata minunat) iese mult in afara, vreo 3 mm la ochi, ar fi primul lucru de schimbat. Pretul Origo este de 1000 EUR, pe site inca nu l-au urcat.
Ma intereseaza varianta elektros, sau eventual coffeeitalia.co.uk, unde este la 662 EUR, dar am cateva nelamuriri

- elektros recomanda cu caldura adaugarea unui OPV 40EUR sau a unui presostat 90 EUR, cat de util sau indispensabil este?
- Cat de greu ar fi de modificat presiunea spre 9 Bar
- S-o gasi vreun locsor unde sa infigem un termometru asemanator cu Eric?
- care este cel mai apropiat loc unde se rezolva problemele de garantie daca il iau din afara?

Review-uri nu am gasit, pe home barista exista unul general, cum sunt si cele de la seattlecoffegear, iar pe kaffee-netz se plang toti de cat de urat arata 

M-am uitat pe schema explodata dar mi-am prins urechile, poate gasim un coleg mai experimentat sa expuna o parere despre cele de mai sus, sau despre aparat in general.
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#3
nu ma pricep deloc la espressoare cu pompa dar dintr-un filmulet pe youtube (seatle coffe) parea cam plasticit. la 1000 de euro creca cel mai bine e sa ajungi la 1260 euro cat e espressorul ala dual boiler cu pid. 662 euro in schimb poate e un pret competittiv. nu ma pricep
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#4
La 1000 euro găsești ceva bun de la Bezzera (inox si cupru , fără plastic). Poate Oscarul e mai simplu de folosit (deși nu cred) . Ia in considerare o Bezzera Magica (au avut si au câțiva useri si nu au schimbat-o decât pentru ceva superior). Dar raport preț/calitate nu stiu dacă găsești ceva mai bun .
Oscar modelul nou nu cred sa aibă cineva , numai modelul vechi .
Dar decât sa dai niște bani pe espressor si încă ceva pe piese , mai bine ia unul care nu necesita modificări .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#5
Cu tot respectul, modelele propuse la o diferenta de pret de 400-600 eur sigur merita banii in plus, dar nu asta era intrebarea si nici scopul threadului, pentru asta e sectiunea de sfaturi achizitie... Este ca si cum as zice ca vreau Skoda si mi se recomanda Audi la pret dublu.
Revenind... am studiat modele mai scumpe, totul este minunat, dar am motive solide sa ma limitez la pretul de 2500 ron fara tva, aparatul din subiect se incadreaza si revin cu rugamintea catre utilizatorii mai experimentati sa elucideze misterele din postul #2 in limita rabdarii lor si a timpului disponibil.

Plus, ca sa citez un moderator de treaba, daca imi iau direct jucariile scumpe o sa ma plictisesc groaznic Smile
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#6
M-am uitat fugitiv pe lista de piese pt oscar 2 si se pare ca are fix acelasi grup ca si oscar 1. Nu are loc de termometru de nici un fel in grup, decat daca il gauresti tu.
Presiunea se poate modifica la 9 bar daca ii adaugi acel opv pe care ti.l recomanda elektros. Presostat are si cu siguranta nu iti trebuie cel profesional.
In lista cu piese am vazut ca apare valva antivacuum...oscar 1 nu are si trebuie adaugata. Daca nu o are din fabrica aceasta piesa este indispensabila daca nu esti dispus sa il pazesti pana incepe sa se incalzeasca.
De garantie ii poti intreba direct pe cei de la nuova simonelli.

Ps: colegul Balozzy are un oscar 1 cu toate imbunatatirile deja facute (jiglere, presostat profesional, valva antivacuum, opv) si care a fost inlocuit si acum sta degeaba. Daca te coafeaza ia legatura cu el.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#7
La concursul Barmaniada pe care il prezentasem pentru Origo, venise si un pion important de la Nuova S. / V. Arduino si chiar asta l-am intrebat, daca tot l-au reproiectat pe Oscar de ce nu au creat o posibilitate ca userul casnic sa masoara temperatura de la grup. Povestindu-i ce facem noi cu Eric si E61 i-a venit sa rada si nu-si inchipuia omul ca "se poate ajunge la asa ceva" cu un "biet" HX casnic. Totul dupa o discutie despre gravimetricul Eagle de 10.000E de la Victoria Arduino Smile Concluzia era ca nu exista nicio portita a userului sa masoare temperatura la iesire si ca nici ei nu s-au gandit vreodata ca un user casnic ar dori asa ceva de la HX-ul lor, la banii aia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Cumpara un Lelit 41TEM, lasa HX-urile fara Eric, sau vrei sa consumi 2L de apa pe zi fara sa-l scoti din priza?
Dilema este ca fata arata f bine, dar plasticul ala....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#9
Eu am oscar si al naibii sa fie daca se duc 2l pe zi...Smile

Intre hx-uri am avut, pentru o perioada, un rancilio lucy cu pid. Nu am rezistat mult cu el deoarece, daca ai nevoie de lapte des, te înnebunește.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#10
Aici punctez si eu cu aceeasi opinie ca nu consum 2 l de apa pe zi, desi aparatul pe care-l folosesc ar justifica aceasta cantitate (boiler de 5 l).
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#11
exageram si eu, cunosc useri care sunt f multumiti de Oscar.
Si eu ca sa improspatez apa din boiler, dau drumul la cel putin o ceasca. La HX ai tot timpul apa proaspata la extractie.
Daca tot vrei Oscar, ia un sh din forum, imbunatatit deja.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#12
Multumesc mult de explicatii,nickso! OPV este indispensabil si trebuie comandat, nu cred ca fac ceva cu cei 16 bar la care este reglat din fabrica. Valva antivacuum are, este chiar specificat in brosura si in specificatiile elektros. Am vazut ca la primul model jiglerele erau la mare cautare, aducand un plus de stabilitate a temperaturii, nu stiu daca ajuta la ceva aici.

una peste alta, sunt 80% convins sa il comand, Oscar I a fost (si este) un aparat foarte popular si apreciat, nu vad de ce ar fi noul model mai prejos...
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#13
(19-06-2016, 00:06)Lyvyoo Wrote: La concursul Barmaniada pe care il prezentasem pentru Origo, venise si un pion important de la Nuova S. / V. Arduino si chiar asta l-am intrebat, daca tot l-au reproiectat pe Oscar de ce nu au creat o posibilitate ca userul casnic sa masoara temperatura de la grup. Povestindu-i ce facem noi cu Eric si E61 i-a venit sa rada si nu-si inchipuia omul ca "se poate ajunge la asa ceva" cu un "biet" HX casnic. Totul dupa o discutie despre gravimetricul Eagle de 10.000E de la Victoria Arduino [Image: smile.gif] Concluzia era ca nu exista nicio portita a userului sa masoare temperatura la iesire si ca nici ei nu s-au gandit vreodata ca un user casnic ar dori asa ceva de la HX-ul lor, la banii aia.

La banii aia se poate pune un echivalent al lui Eric de 25E. Sau puneau o rezistenta de 600W in grup, cum este pe HX-ul lui Strega unde ai o stabilitate beton a temperaturii.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#14
Dupa ce se instaleaza opv se poate pune usor un senzor in locul valvei de siguranta, care se afla pe lateralul grupului. Cam departe de extractie totusi...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#15
buna idee, macar stii de unde pleci.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#16
(19-06-2016, 23:00)dinurm Wrote: Multumesc mult de explicatii,nickso! OPV este indispensabil si trebuie comandat, nu cred ca fac ceva cu cei 16 bar la care este reglat din fabrica. Valva antivacuum are, este chiar specificat in brosura si in specificatiile elektros. Am vazut ca la primul model jiglerele erau la mare cautare, aducand un plus de stabilitate a temperaturii, nu stiu daca ajuta la ceva aici.

una peste alta, sunt 80% convins sa il comand, Oscar I a fost (si este) un aparat foarte popular si apreciat, nu vad de ce ar fi noul model mai prejos...


Nu vreau sa fiu Gică contra dar Oscar 2 + modificări nu iese mai scump decât alt espressor care e "gata de pus pe treabă".
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#17
Nu stiu care este acela, am tot cautat, dar la 676 eur cat iese asta cu tot cu opv nu am gasit ceva mai bun. Daca ai o idee pls zi-mi ca sa mai studiez un pic...
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#18
Da, îmi pare rău , la acest preț, cu boiler orizontal de 2l (mare avantaj !) un HX cu același boiler este 1100 EUR (Bezzera Magica). La espressoare cu boiler mai mic sau la SBDU nu m-am mai uitat
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#19
SBDU sunt, dar cu boiler mic - 200-250 ml, daca merg spre SBDU cu PID cu boiler de 300ml deja se depaseste pretul Smile
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#20
parerea mea este sa iei un Oscar modificat de aici, o sa lase userii la pret, iti faci treaba un an, doi si treci mai departe la DB sau HX cu lever. Si eu la fel o sa fac, acum dupa ceva experienta acumulata, ma gandesc mai sus. Vand Quick Mill-ul la un pret acceptabil si strang bani pentru HX cu manivela. Marfa trebuie sa circule, mai ales intre noi care nu dispunem de cash mai mult pentru lucruri noi si bune. La mine este cam nasol, nu prea gasesc lever cu arcuri, sh.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#21
Am sunat la elektros, jiglerele cu care se upgrada oscar 1 sunt deja instalate la oscar 2, de Sirai n-am nevoie, asa ca pun doar opv-ul la 40 eur (il monteaza ei direct). Am mai primit 5% discount pentru completarea unui chestionar anonim, deci suna bine...
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#22
Salut Dinurm,

Vad ca a sosit aparatul. Poti sa imparti cateva pareri legat de cum se comporta?

Mersi,
Ovidiu
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#23
Inca nu m-am imprietenit cu el, plus am avut ceva probleme si dupa ce le rezolv o sa revin cu un review.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#24
I-am rezolvat si problemele:
- piesa pe care se monteaza sita avea un defect de fabricatie, nu era turnata bine si avea un joc la imbinarea cu sita. rezultatul - ramanea cafea intre ea si sita, apa curgea prin gaurile sitei dar si pe la imbinari, iar in ceasca nu iesea ce trebuia. Rezolvarea - Gianni de la elektros a trimis instant si gratuit o piesa de schimb testata in prealabil (a ajuns in 11 zile).
- asa cum banuiam, surubul care tine sita iese prea mult in afara si "inteapa" pucul la gramaje mai mari, recomand cu caldura adaugarea surubului cu cap ingropat in comanda, la noi se gasesc la magpro cu 2mm mai lungi si doar la set de 20 buc - 60 RON, la ei e 0.5 EUR bucata

Ca si feeling - la prima vedere pare plasticos dar doar tavita da impresia asta, restul corpului este din ABS bine finisat si placut ochiului, mai ales pe rosu (parere personala). Elementul care imbraca grupul este din plastic cu un scop, daca era din metal ardea groaznic la maini. Tava de incalzire pentru cani este tot din ABS, nu m-a deranjat pana acum vizual si le incalzeste binisor. Portafiltrul este greu si solid - 560g.

Rezultat in ceasca excelent (Etiopia Adado Claro are nuante noi acum) dupa cateva incercari - 6-7 secunde flush - appx 100ml (deci ca sa pierd 2l trebuie sa beau 20 de cafele pe zi Smile ) apoi o preinfuzie de 4 secunde, pesiunea creste incet pana spre 15 secunde, dupa care creste destul de brusc si incepe sa curga mai rapid, am citit de home barista ca asa ar fi normal pt acest aparat, dar nu am gasit o explicatie tehnica.

Am setat butonul de 1 cafea pentru 40-50 sec si il folosesc deocamdata doar "manual" adica opresc eu extractia la punctul critic. O sa incep sa ma joc cu setarile automate dupa ce ma obisnuiesc sa-l folosesc manual.

Asta ar fi o prima parere, sper sa ajute Smile
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)