Hello There, Guest! Login Register

Mini Molí vintage grinder

Am reușit să efectuez un dus-întors Spania, cu care ocazie mi-am cumpărat o râșniță electrică foarte simpatică. Mică și dată naibii.
Este vorba de Mini Molí / Mini Gaggia, fabricată de Aplimont SA, legația Gaggia în Barcelona anilor 60-70-80(-90). Aici s-au pridus Gaggia Mini cu levier , dar și MiniMoka, o aschimodie superbă, scoasă în maimulte modele. Cred că toate sunt design-uri sembate André Ricard, despre care am mai vorbit.
Râșnița are cuțite plate orizontale de diametru max. 30mm, cu gradație stepped care acoperă comod spectrul espresso. Posibil să aive probleme de consistență la grosier. Eu am găsit-o plină cu măcinătură de Turkish, pe raftul unui second-hand. Se vindea ca obiect decorativ, cu 10€.
Am probat-o, sunt foarte mulțumit. Trebuie să-i fac capace pentru hopper și bunker, din plastic alb.

[Image: HNCIGU8.jpg]
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose

Reply
(14-06-2021, 20:54)Neuzeitlich Wrote: Am reușit să efectuez un dus-întors Spania, cu care ocazie mi-am cumpărat o râșniță electrică foarte simpatică. Mică și dată naibii.
Este vorba de Mini Molí / Mini Gaggia, fabricată de Aplimont SA, legația Gaggia în Barcelona anilor 60-70-80(-90). Aici s-au pridus Gaggia Mini cu levier , dar și MiniMoka, o aschimodie superbă, scoasă în maimulte modele. Cred că toate sunt design-uri sembate André Ricard, despre care am mai vorbit.
Râșnița are cuțite plate orizontale de diametru max. 30mm, cu gradație stepped care acoperă comod spectrul espresso. Posibil să aive probleme de consistență la grosier. Eu am găsit-o plină cu măcinătură de Turkish, pe raftul unui second-hand. Se vindea ca obiect decorativ, cu 10€.
Am probat-o, sunt foarte mulțumit. Trebuie să-i fac capace pentru hopper și bunker, din plastic alb.

[Image: HNCIGU8.jpg]

Foarte tare, sa o stapanesti sanatos! Faine chestiile vechi de genul asta
Lelit PL81T, ​Kinu M47 Phoenix
​​​​​​Deplasare: Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
Îmi cer scuze, la oboseală am încurcat numele. Se numește Moli Moka / Moli Gaggia. Adaug o poză cu aparatul în configurație completă (cu capacele).[Image: 11llA8C.jpg]

... iar asta este Mini Moka Automatic sau M-360. André Ricard în stare pură. Boiler de inox prins în 3 bolțuri, site de 58mm. Era să prind una pentru 15€ la o băbuță, dar se dăduse.
Cică fabrica s-a închis în 2016. Așa că există o mulțime din astea plus cele mai vechi (am văzut un M-363 pe olix mai demult), inclusiv cele cu boiler de alu, înfiorătoare.[Image: jfohLGw.jpg]
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)