Hello There, Guest! Login Register


Metode diy de pastrat cafeaua

#1
M-am gandit la o metoda de pastrat boabele in vid, mai ieftina si mai la indemana decat Atmos de exemplu.
Sticle de lapte sau smantana de la “Laptaria cu caimac” si dopuri care videaza sticlele de vin. Merge perfect. La intuneric, normal...
[Image: a9022830fcf4b71d4113403c92af0389.jpg]
Bianca + Niche
 
Reply
#2
S-a vorbit că vidul suge aroma din cafea. Nu cred ca e cazul sa luăm cafea să o bea nepoții.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
https://youtu.be/SWwxcRWPItY
Bianca + Niche
 
Reply
#4
Salutare,
Am observat la prăjitorie ca țin cafeaua în borcane de sticla etanșate..
Nu ar trebui sa le țiina în niște pungi cu valva?
Întreb și eu...
O cafea proaspăt prajita la cât timp își pierde din miros atunci când se deschide punga?.
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#5
O punga de 250 g o termin prea repede sa simt vreo diferenta pe parcurs, dar la una de 1 kg parca simt ca e mai seaca si uscata spre sfarsitul pungii.
Abia am descoperit solutia asta cu sticla, o sa vad cum e...
Bianca + Niche
 
Reply
#6
Salutare,

Dupa mai multe variante testate (inclusiv Fellow Atmos Vacuum Canister), am ajuns sa folosesc containere Airscape (atat de 1800, cat si de 850 ml).  In ele nu se creeaza vid, pur si simplu se elimina surplusul de aer cand lasi capacul in jos pana la un contact lejer cu stratul de boabe de cafea.
Weber HG-2, Eureka Olympus KR E & Blow Up, Ceado E5 SD, Comandante C40 M3, Kinu M47 Simplicity
Profitec Pro 800, Profitec Pro 700 & Flow Control, La Pavoni Europiccola & Piston Pressure Kit 
Quest M3s, Gene Cafe CBR-101 & Dimmer, Gene Cafe Bean Cooler
Am folosit:  VBM Domobar Junior 2B, Bezzera BB005
 
Reply
#7
(25-06-2020, 09:50)Y'not Wrote: Salutare,

Dupa mai multe variante testate (inclusiv Fellow Atmos Vacuum Canister), am ajuns sa folosesc containere Airscape (atat de 1800, cat si de 850 ml).  In ele nu se creeaza vid, pur si simplu se elimina surplusul de aer cand lasi capacul in jos pana la un contact lejer cu stratul de boabe de cafea.

nici pasionatii de vinuri nu prea sunt de acord cu solutia de vidare a sticlelor incepute, din acelasi motiv - se pierd aromele... asa ca voi mai testa solutia asta fara a scoate tot aerul din recipient...
Bianca + Niche
 
Reply
#8
Exista vreun site romanesc dupa care se pot comanda?
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#9
(25-06-2020, 12:56)paunmadalin89 Wrote: Exista vreun site romanesc dupa care se pot comanda?
evident Smile

Cauta vacuvin (e un brand) pe google si gasesti multe rezultate. Un set de pompa si 2 dopuri e in jur de 50 lei.

Eu am ales (pt vin) varianta electrica. Pt varianta manuala iti recomand dopurile vacuvin pt acel click pe care il fac cand se videaza.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#10
(23-06-2020, 19:52)mustbeme Wrote: M-am gandit la o metoda de pastrat boabele in vid, mai ieftina si mai la indemana decat Atmos de exemplu.
Sticle de lapte sau smantana de la “Laptaria cu caimac” si dopuri care videaza sticlele de vin. Merge perfect. La intuneric, normal...

N-am incercat niciodata desi am uneltele si m-am gandit la metoda asta de vidare... dar gazul provenit din boabe nu creeaza atmosfera in sticla, care implicit cauzeaza de-etanseizarea dopului?
 
Reply
#11
(29-06-2020, 10:38)Fanfan Wrote:
(23-06-2020, 19:52)mustbeme Wrote: M-am gandit la o metoda de pastrat boabele in vid, mai ieftina si mai la indemana decat Atmos de exemplu.
Sticle de lapte sau smantana de la “Laptaria cu caimac” si dopuri care videaza sticlele de vin. Merge perfect. La intuneric, normal...

N-am incercat niciodata desi am uneltele si m-am gandit la metoda asta de vidare... dar gazul provenit din boabe nu creeaza atmosfera in sticla, care implicit cauzeaza de-etanseizarea dopului?

Salut,
Peste weekend s-a mentinut foarte bine etansarea creata si nici macar nu am scos tot aerul (pana se aude clickul caracteristic). Si pana acum nu vad nici un inconvenient - se scoate oxigenul care oxideaza si strica perisabilele mai repede. Pe parcursul unei pungi obisnuiam sa modific (putin) parametrii rajnitei. Acum de cand tin boabele asa, nu mai umblu la macinatura - ceea ce inseamna ca se pastreaza caracteristicile initiale mai bine.
Vad ca au un produs si pentru cafea: https://www.amazon.com/Vacu-Vin-2883460-...B000XR2GMK.
Bianca + Niche
 
Reply
#12
Ieri am desfacut o Honduras de la Claro prajita cu o zi in urma (nu mi-am calculat bine consumul si nu am avut nimic la degazat) si dupa o noapte, sticla s-a umplut de CO2, mai mai sa se termine tot "vidul", dar e ok, sunt in continuare incantat de solutie, mai ales ca mi s-a confirmat si de review-ul facut da James Hoffman (un plus fata de "vacu vin coffee saver" ar fi ca dopurile mele fac click cand se atinge presiunea de referinta).
Bianca + Niche
 
Reply
#13
Meanwhile Mr. James Hoffman has just released this:
https://www.youtube.com/watch?v=K0JWuhE8a-w
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#14
Metoda mea de a pastra cafeaua dupa ce le-am tinut 10-12 zile degazate in pachetul original...
...le fac cu aparatul de vidat, dupa care le pun in congelator.
Este o metoda foarte ieftina si cafelele nu isi pierd din calitatile.
Le pot imparti in doze cum vreau eu...18-20g sau chiar 250g.

[Image: GMh1u54.jpg][Image: gunOZwf.jpg][Image: CGhyQ4T.jpg][Image: 9fVsOaK.jpg][Image: uDa4ECq.jpg][Image: x8Wt19h.jpg]
Vesuvius v2 | Niche Zero | Acaia Lunar 2021 | Comandante Zebra mkIII | Picopresso | Bravo Tamper | V60 | Hario | Goat Gina | Brewista Artisan | Brewista Smart Scale v2 |
 
Reply
#15
Vorba aia, plasticul e ieftin și crește pe toate drumurile...

Nu e ca și cum cafeaua vine tot într-o pungă de plastic...
 
Reply
#16
Thumbs Up 
(14-07-2020, 16:11)dev Wrote: Vorba aia, plasticul e ieftin și crește pe toate drumurile...

Nu e ca și cum cafeaua vine tot într-o pungă de plastic...

+1

Pentru mine cea mai simpla metoda e sa cumpar sau sa prajesc cat consum in 2 saptamani, adica cam 1 kg. Luata cu cateva zile inainte de a se termina stocul curent. Le tin in airscape.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#17
Pe lângă 'stresul' dat de timpi, măcinătură, tampare, temperatură, channeling, acum să mai am un stres și cu depozitarea!?  Sad
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#18
Exact.. +10
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#19
(14-07-2020, 15:57)SzabiV Wrote: Metoda mea de a pastra cafeaua dupa ce le-am tinut 10-12 zile degazate in pachetul original...
...le fac cu aparatul de vidat, dupa care le pun in congelator.
https://youtu.be/9YUFe4eQYnk
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#20
(14-07-2020, 18:56)Cip Wrote:
(14-07-2020, 15:57)SzabiV Wrote: Metoda mea de a pastra cafeaua dupa ce le-am tinut 10-12 zile degazate in pachetul original...
...le fac cu aparatul de vidat, dupa care le pun in congelator.
https://youtu.be/9YUFe4eQYnk

Ay
Vesuvius v2 | Niche Zero | Acaia Lunar 2021 | Comandante Zebra mkIII | Picopresso | Bravo Tamper | V60 | Hario | Goat Gina | Brewista Artisan | Brewista Smart Scale v2 |
 
Reply
#21
Am inceput sa caut o metoda mai eleganta de pastrat cafeaua atunci cand cumpar pungi de 500g - 1kg. De obicei mut cate o parte din punga in pungi de 250g.
Ma uitam la Fellow Atmos doar ca nu il gasesc in Romania. Aveti ceva recomandari de recipiente pentru pastrat cafeaua pe care sa le gasesc in tara?
Lelit MaraX | Eureka XL
#PL43MMi
#PL81T Grace | Ascaso
 
Reply
#22
Salutare,
Eu folosesc AirScape

https://barshaker.ro/Brew-Bar/Tea-Coffee...ack-1800ml
Rocket Giotto Cronometro R | Eureka Mignon XL 16CR | Kinu M47 Phoenix | VST
Vand: Rancilio Silvia V3
 
Reply
#23
Folosesc și eu airscape, însă, pt single dose, folosesc aceste sticluțe de plastic (ambalaj de plastic se scoate și rămâne doar plasticul alb).

Inauntru încap 25-28g de cafea (și pt mine sunt perfecte fiind ca folosesc doze de 12.5g pe Pavoni). Poate găsești alte sticluțe care se apropie mai mult de doza ta usuala.[Image: 2146e6f0dd9e0b0cb96f0c01fdf0b2c3.jpg]
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#24
De când cu pandemia cumpăr cafea la kg. Am luat un aparat de vidat dar nu videz cafeaua, doar lipesc pungile. Practic fac porții de 100-125g, cât sa îmi ajungă 2 zile. Am făcut și de 18g îți trebuie răbdare, dar merge. Pentru rasnit foloseam kinu la cele congelate (dozele de 18g).
Ca punte forte:
- cafeaua se păstrează bine timp îndelungat. Am făcut cafea de 3 luni și a ieșit foarte bună, crema, aroma, tot.
Puncte slabe:
- am impresia ca o data scoasa cafeaua de la congelator ajunge sa își piardă crema mult mai repede (3-5zile max). De aceea nu bag mai mult de 1/2 punga la congelator (100-125g)
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)