Hello There, Guest! Login Register

Mahlkoenig Vario Home impecabila, calibrata espresso

A venit timpul sa ma despart de prima mea rasnita, Vario Home din 2015. 
Motiv vanzare: upgrade (Sette 270 - inca pe drum dinspre Franta la momentul postarii anuntului).

Nu am motive reale sa o vand, imi livreaza conform asteptarilor din prima zi cand a ajuns la mine (Decembrie 2017). 

Upgrade-ul la Sette il fac mai ales din considerente estetice. Nu am simti nevoia de upgrade, insa am primit o oferta de nerefuzat pentru Sette, ador designul lui Sette, iar in contextul Black Friday am cedat confirmand o comanda... 
Daca Vario nu se va vinde imediat voi face si ceva teste compartive intre cele doua, sa ma lamuresc daca, dincolo de cheltuiala emotionala, imi va aduce si ceva plus-valoare acest upgrade.

Specificatii complete, pe site-ul producatorului: https://www.mahlkoenig.de/en/node/28
Discutii despre Vario, pe thread-ul comunitatii: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...onig-Vario

Rasnita este calibrata pentru espresso, am reglat-o in asa fel incat rasnirea optima espresso sa se faca in zona 1M - 1V, in functie de gradul de prajire si dozaj. 

Folosita in regim single dose la 1-2 cafele pe zi pana in 2017 (din spusele ante-proprietarului). 
De cand a ajuns la mine, a rasnit cca 5 kg de cafea (1 espresso pe zi, cand sunt acasa, dar sunt saptamani intregi cand nu sunt acasa). 

"Defectiunile" comune de care am citit pe forumuri nu s-au manifestat si aici: nu s-a decalibarat cu timpul, nu are probleme cu hopperul, nu face "bulgarasi", nu bate, nu troncane, cutia schimba perfect, distributie si pompa de apa schimbate recent, etc, etc. Mai bine veniti si o vedeti. 

Am curatat-o minutios inainte sa o scot la vanzare, cat sa nu mai fie fir de cafea. Apropo, nu am gasit foarte multa cafea inauntru, asa cum se plangeau colegii pe forumul dedicat.

Pret: 1200 lei, cu ridicare personala. 

Prefer livrare personala, sa evitam orice surpriza cu curieratul. 
Se  poate vedea, proba, gusta in Bucuresti, zona 13 Septembrie sau oriunde considera viitorul posesor. 
Raspund cu placere la orice intrebari suplimentare, va rog folositi cu incredere PM (nu am nevoie de up-uri gratuite ub detrimentul celorlaltor colegi ofertanti).

Poze:   

La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Baratza Sette 270 v2 | Mahlkoenig Vario Home  (de vanzare) | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tamper | To be continued...

Reply
Râșnița este rezervată pana marți, 4 Decembrie.

Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Baratza Sette 270 v2 | Mahlkoenig Vario Home  (de vanzare) | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tamper | To be continued...

Reply
Nu am reușit sa ma văd cu colegul interesat, deci revine la vanzare.

Reply
Pare-se ca astazi ajunge rasnita noua...
In acest context, adaug LIVRARE GRATUITA oriunde in tara, prin curier rapid, expeditie asigurata, dupa plata integrala in avans in contul meu bancar.

Reply
Smile  faina asta cu plata in avans

Reply
(06-12-2018, 12:27)tzucky Wrote: Pare-se ca astazi ajunge rasnita noua...
In acest context, adaug LIVRARE GRATUITA oriunde in tara, prin curier rapid, expeditie asigurata, dupa plata integrala in avans in contul meu bancar.

salut, oferta ptr. rasnita Mahlkoenig Vario Home, este inca valabila ?

Reply
(06-12-2018, 14:07)mariustatu Wrote:
(06-12-2018, 12:27)tzucky Wrote: Pare-se ca astazi ajunge rasnita noua...

salut, oferta ptr. rasnita Mahlkoenig Vario Home, este inca valabila ? 
Salut, 
Ultimul meu update e de acum cateva ore. deci... anuntul este inca valabil. 
Multumesc.

(06-12-2018, 12:54)r1r2000 Wrote: Smile  faina asta cu plata in avans

Mi s-a parut inutil sa mentionez ca plata in cont in anul 2018 este 100% trasabila. 
Cu alte cuvinte, teoretic vorbind, daca iti trece prin cap sa tragi tzepe, nu e foarte smart sa iti pui contul la bataie. 
Acum, ca am mentionat, imi cer scuze ca am poluat forumul cu lucruri, zic eu, evidente.

Reply
Oferta fulger: 1100 lei, pana duminica seara.
Pe perioada ofertei, transportul va fi in sarcina cumpărătorului.
De luni, 10 Decembrie, prețul revine la 1200 și transportul redevine gratuit.

Reply
Happy Weekend s-a terminat, prețul revine la 1200, cu livrare gratuită oriunde in Romania.
Over and out, Merry Christmas

Reply
Se poate inchide, vandut la 1150 RON. 
Multumesc de gazduire.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)